Hij moest nog gras snijden Kanonnen of boter Kinderwagens, wandelwagens, kinderstoelen, boxen, ledikantjes, Lezers hanteren de pen BURGERLIJKE STAND in verschillende modellen en kleuren, uit voorraad leverbaar. Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank „COLIJ NS PLAAT" te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 ,WISS EN KERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 Van zakgeld tot geldzaken door het jeugdsparen L. TANGE In ons land waren de brievenbestel lers aanvankelijk alleen maar in dienst van graven en edellieden, die hun boodschappers te paard naar de ge adresseerden zonden De vijanden van deze ridders hadden er belang bij de boodschappen van de tegenpartij te on derscheppen en dus bestond er geregeld gevaar voor de koeriers om te worden overvallen Meestal werd zo'n gevangen boodschapper eenvoudig gedood, soms na hevige martelingen om te zien of hij soms nog meer wist. Ook werd een besteller wel omgekocht tijdens zijn ge vangenschap om valse boodschappen of vervalste stukken te bezorgen, zo dat de vijand om de tuin werd geleid Ook in die vroegere dagen had de besteller dus al een vertrouwenspositie en deze heeft hij door de loop der tij den behouden Na de edelen waren het de kooplieden, die boodschappers in dienst namen Ook deze gingen te paard Zij brachten slechts enkele brie ven tegelijk over, dikwijls samen met flinke geldbedragen Het aantal overvallen op deze men sen is groot geweest, want de wegen waren toen nog heel wat onveiliger dan nu bij gebrek aan een goed ge organiseerd politie-apparaat Bestel lers, die in dienst waren van handels huizen ontvingen bij aankomst een fooi, de voor eigen rekening werken de bezorgers vroegen betaling aan de geadresseerde. Deze toestand heeft eeuwen bestaan Ook nadat de postdienst beter was ge organiseerd heeft de besteller zich nog jaren moeten belasten met het in nen van frankeerkosten In 1870 im mers werd het plakken van postzegels pas verplicht gesteld Nu int de bestel ler alleen nog de strafport Ook nieuwsbron De tijd dat de postbode alleen zo nu en dan eens voorbij kwam, behoort ook tot het verleden Dat was in de dagen dat hij werd uitgenodigd om koffie, thee of een borreltje te drinken Deze mensen werden gevierd om het bericht dat zij brachten Meestal wisten ze zelf dan ook precies wat er in de bezorgde brief stond en fungeerden zij als nieuwsbron voor de gehele omge ving, waar ze werkten Ook nu zijn er nog mensen, die u met een glimlach op het gezicht kun nen vertellen, hoe in hun geboorte plaats een brievenbesteller was, die eerst de briefkaarten las, voordat hij ze bezorgde. Ook deze poëzie is in pro za veranderd: de besteller gaat op ge regelde tijden van huis tot huis, hij heeft een vaste wijk en kan onmogelijk bij al zijn klanten koffie drinken of iets anders Door een tijd van avonturen en romantiek heeft de besteller zich moe ten heen worstelen naar zijn moderne positie van algemeen vertrouwde fi guur Maar dat geldt niet alleen voor Nederland Ook b.v. in de V.S. heeft de postbestelling met kinderziekten te kampen gehad. Bij de ontsluiting van WISSEKERKE het „Verre Westen" werd ook daar de post per paard bezorgd Talrijke bandieten lagen op de loer om de be steller te overvallen wanneer men wist dat hij veel geld bij zich had Ook de eerste postverbinding tussen het Oos ten en het Westen van Amerika werd te paard onderhouden Elke 40 km wis selde men van rijdier Ook op die weg hebben talrijke koeriers hun plichts betrachting met het leven moeten be kopen. In China Elk land haast heeft nu zijn geor ganiseerde postdienst De oudste PTT bezit China Hier leggen de bestellers heden ten dage nog afstanden van 50 km per dag af om de post te bezorgen COOMANS voot letet It&ot Deze marsen vinden plaats over we gen, die nauwelijks die naam kunnen dragen De bestellers trekken langs smalle bergpaadjes en gaan te voet door beekjes, die na een regentijd tot riviertjes zijn aangezwollen En zelfs daar zorgt de besteller voor service. Na een verzoek van een Europeaan aan het postkantoor van Kanton of de be steller voortaan ook het gehucht Long- heu zou willen aandoen, omdat deze Europeaan veel post ontving, liep de besteller voortaan twee en een halve kilometer extra om deze belangrijke klant te bereiken Wel werd hij er dagelijks voor beloond met een kop melk Hier heersen dus nog dezelfde toe standen als in lang vervlogen tijden in ons kleine landje De bestellers zijn ook in China betrouwbaar en correct Wanneer dit jaar de postbestelling kan terugzien op twee eeuwen van een gereglementeerde dienst, dan kan zij zich verzekerd weten van de hulde van haar vele klanten, die zij weliswaar niet meer dagelijks ontmoet, maar die haar werk nog evenzeer waarderen als in vroeger tijden. H (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). en wie geen heeft, die verkope zijn boter en kope kanonnen. Ja, zo zou Christus het in onze tijd gezegd heb ben. Want kanonnen zijn belangrijker dan boter in deze tijd. Wij hebben veel nodig, maar het allernodigste is kanonnen. Wat hebben we aan een welvarende maatschappij als we geen kanonnen hebben? Christus geeft een tip voor de toekomst en in die toekomst leven wij. Daarom zegt hij tegen ons: verkoopje boter en koop kanonnen. Menigeen zal dit betwisten, maar die verwaar loost Wie het gezegd heeft. En dat Hij het goed gezien heeft, bewijst elk ver standig denken. Immers, wat hebben wij er aan als we boter hebben, net ala in 1940, en boze machten van buiten komen en ne men onze boter weg, en met de boter alles wat ons lief en dierbaar is? Het is ontelbare malen beter om nu zonder boter, dat is zonder welvaart te zijn en kanonnen te hebben om wat ons dierbaar is te verdedigen, dan nu bo ter te hebben en straks met de boter alles te verliezen en in honger en ar moede onder te gaan. Heeft de laatste oorlog ons dan niets geleerd? Moet dat zich herhalen? Het schijnt van wel. De bewapening mag /de economische welvaart niet in de weg staan. Dat blijkt duidelijk uit de hedendaagse stand van onze defensie. Hebben we kanonnen? We moeten niet de ogen sluiten voor de werke lijkheid. We zijn toch geen struisvo gels? We moeten karig leven en ka- Voorzichtig liet Billy zich van het puntige hek naar beneden glijden. Om zijn dikke, opgezwollen lippen grijnsde een spotlach. Dat was ge lukt. In Brighton waren d'r al meer ontsnapt. Niet voor niets had hij overplaatsing gevraagd. Nou vlug naar de grote weg toe en de stad in, daar zouden ze hem niet vinden. De vluchteling schikte het gestolen bewakersuniform netjes in de plooi, tastte naar z'n zaklantaarn en stapte voorzichtig weg van de hoge versper ring. Netje? gedaan, Billy, mompelde hij in zichzelf, ze zeggen wel dat je gek bent, maar zo stom om te blijven zitten in dat gesticht ben je toch nog nietl Hij liep nog maar enkele minuten, toen hij plots achter zich gerucht hoorde van krakende takken. Stokstijf bleef hij staan. Hadden ze hem toch ontdekt? Was een bewaker hem op het spoor? Billy dorst zich niet te bewegen. Voetstappen naderden in zijn richting, een zaklantaarn flitste aan. Hij stond opeens midden in de lichtbundel. Het had geen zin meer om nu de benen te nemen. De potige bewakers van het gesticht zouden zo'n hard loopwedstrijd langer volhouden dan hij, die lange tijd op karig rantsoen ge steld was en bovendien extra vermoeid was door zijn uitbreekpogingen. Au tomatisch knipte ook hij de gestolen zaklamp aan en wat hij vreesde bleek waarheid. Tegenover hem stond een robuste cipier met een gevaarlijke blik in zijn ogen. Maar hij dreigde niet. „Knip dat lampje asjeblieft uit, col lega" klonk het alleen en ook de an der doofde z'n lantaarn. „Oké" bromde Billy. Tegelijk ging hem zelf een licht op: het uniform was z'n redding I Die stommeling dacht, dat hij een collega was. Die was natuurlijk op z'n gewone ronde en ontmoette nu een mede-cipier. De vluchteling stond nog te grijnzen toen de ander al rustig verder babbelde. Over de tijd, die er alweer zowat op zat, over een mol, die de grond had omgewoeld zodat hij bijna z'n voet verstuikte, en over zijn konijn waar voor hij nog maar wat gras zou snij den, al was het aardedonker. Billy beaamde het en kuierde op met z'n „collega", onderwijl zinnend op een middel er vandoor te kunnen gaan voor ze nog een bewaker tegen het lijf liepen of afgelost zouden wor den. „Ik weet een mooi plekje om gras te snijden" zei hij opeens, „maar het is wel een eindje lopen hiervandaan. Moet ik het even voor je doen?" „Waar is het?" vroeg de ander. „Dicht bij de grote weg" zei Billy, „daar heb je wat licht ook, van de nonnen kopen. En de regering moet dat niet van ons vragen, maar zij moet dat van ons eisen, daar is ze regering voor. Als wij dat niet uit onszelf doen, dan moet ze ons dwin gen, want kanonnen hebben we nodig. Kanonnen, kanonnen. Het mag erg klinken, verschrikkelijk zelfs, maar het i? een eis, het is de enige voor- /waarde voor ons bestaan. Wil 1940 zich niet herhalen, dan moeten wij kanonnen en kanonnen hebben. Ka nonnen in plaats van boter II K. XII natriumlampen". De ander dacht na. „Weet je wat" zei hij, „ik ga mee, samen uit, samen thuis". Ze stapten nu rustig over de lange oprijlaan. Billy hoopte inwendig op een onbewaakt ogenblik, zodat hij de benen kon nemen. Maar zijn cipier liet hem niet los. Zelfs bij het gras- snijden bleef de zware kerel in de buurt. Tot er in de verte een bus kwam aangrommen, herkenbaar aan het toplicht achter het richtiugbord. Die bus had Billy willen nemen, maar het leek wel alsof de bewaker het voelde aankomen. Kwasi toevallig slen terde hij naar het haltepaaltje, de ontsnapte krankzinnige daarmee de weg totaal versperrend. Met het mes en een pol gras nog in de hand keek Billy naar de lang zaam afremmende autobus. Als hij nu eens van de andere kant instapte, door de nooddeur Zijn cipier hield alleen de officiële ingang in het oogl Zo gezegd, zo gedaan. Billy stond aan de andere kant toen de bus stopte. De chauffeur en de conducteur keken naar de weinige uitstappende passa giers. Voorzichtig opende de gek de nooddeur en glipte naar binnen. Even later zette de bus zich al in bewe ging. Toen keek Billy rond. Op dat moment grinnekte hij over alle leden. Op de bank tegenover hem zat zijn collega en stak de handen angstig om hoog. Z'n cipierspet gleed af en een kaal hoofd werd zichtbaar. „Ik dacht al, dat je een gek was" zei Billy grijnzend, „wie gaat er nu gras snijden in het donker Wissekerke Géborén: 12 Mei Jannis Corne- Iis, z.v. L. P. van Halsten S.J. Ba- bijn. 16 Mei Krijn |acobus, z.v. E. M. de Regt en C. M. Brael. 19 Mei Isaac Jacobus, z.v. J. J. Bebe- laar en J. A. van der Kreeke. 21 Mei jannetje Adriana, d.v. S. G. Wisse en T. L. Goudswaard. 30 Mei Janna Adriana, d.v. A. J. de Vos en L. j. van de Voorde. 31 Pieternei- Ia Jacoba, d.v. C. Noordhoek en A. M. van de Hoek. Ondertrouwd: 12 Mei Anton de Haze, 20 jr en Leendertse, Elisa beth Tannetje, 20 jr. 19 Mei Brugt Diepeveen, 27 jr te Gorinchem en Maria Sara Buijze, 28 jr. 23 Mei Daniël Andries Verhulst, 25 jr te Kortgene en Blazina Adriana Kou- wer, 23 jr. Getrouwd: 1 Mei Pieter Jacob Verburg, 30 jr te Kortgene en jo- zina Rebekka Verburg, 33 jr. 7 Mei door Johnny Riessen

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 2