NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Twee eeuwen georganiseerde postbestelling C^)vet le v&ilaua Mo. 2583 Zaterdag 14 Juni 1952 55e Jaargang Brengt uw stem uit op onderstaande lijst. Kiest Abr. Buijxe voor Uw vaste leverancier. DRUK ER UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar. - Franco per post f 3.50. - Advertenties 6 cent per mm - 2100 betalende abonné's U krijgt dan waar voor Uw geld en tevens geven wij U de meest mogelijke service. Dit is dan weer onze speciale 14-daagse aanbieding. 250 gram koffie voor 185 cent 250 gram choc, hagelslag voor 62 cent 1 grote bus nootmuscaat voor 37 cent 1 fles Ananas-puddingsaus voor 28 cent 2 flessen limonadesiroop voor 1 58 cent 10 flessen limonadegazeuse 4 smaken voor 260 cent met 1 fles cadeau. 2 stukken Lux toiletzeep voor 64 cent met 1 stuk cadeau. Bij inlevering van de Omo-bon een pak Omo van 75 voor 37 cent. 1 kg stroop voor 80 cent. 500 gram rijst voor 54 cent. Beleefd aanbevelend. door dp P. H. Ritter Een tijd geleden vernamen 'wij door de radio, dat Nederland het europesc land is met de grootste bevolkingstoe name. Het aantal geboorten is hier het hoogst, het aantal sterfgevallen het ge ringst Op zichzelf is dit een teken van nationale levenskracht Een volk dat groeit en dat zich in goede lichame lijke toestand bevindt, is een gezond volk. Alleen: onze gezondheid wordt onze ziekte Wij lopen elkaar in de weg. Het moet ronduit gezegd worden: de stemming van matheid en somberheid die onder ons heerst, vindt voor een groot deel haar oorzaak in onze over bevolking Het levensuitzicht voor het jonger geslacht wordt afgedamd. Hoe wil de jeugd van levensvreugde ver vuld zijn, als ze weet dat zij ondanks studie en inspanning toch niet aan het bod zal komen, wanneer haar opvoe ding gereed is? De kansen die moed geven worden hoe langer zo meer ge sloten Wij geloven niet te boud te spreken Reclame-aanbieding no 1. Zolang de voorraad strekt prima Lingeriekatoen, 80 cm breed, zalm of blauw, slechts 109 ct per meter. Haast UI W. Dingemanse Colijnsplaat, tel. 255. wanneer wij zeggen, dat de overbevol king het grootste probleem is, waar voor Nederland staat De leniging van de nood der overbevolking bevindt zich weliswaar niet op het programma der politieke partijen, niettemin is het ons ernstigste nationale vraagstuk Er ligt iets uiterst tragisch in het feit, dat een volk dat kracht toont en bekwaamheid, bezig is aan zijn nationale deugden te gronde te gaan, door gebrek aan le vensruimte en door onvoldoende voor zieningen Want niet alleen is ons volk als europese groep gezond en levens krachtig, maar ook staat de individu ele Nederlander in heel de wereld als een goed en betrouwbaar werker te boek. -o- In het licht van deze feiten krijgt de overbodige en onoordeelkundige af stand van onze souvereiniteit over Ne- derlands-Indië een nog bedenkelijker karakter dan zij op zichzelf al heeft Het is wel schrijnend, dat een verte genwoordiger van Indonesië, mr Bosar ons thans moet komen zeggen, dat In donesië nederlandse krachten broodno dig heeft Thans, nu het te laat is, nu de dwaling van regering en staten-ge- neraal het verlies van Indië gemaakt heeft tot een voldongen feit. Trouwens, wie de huidige toestanden in Indonesië kent en zijn gezindheid ten aanzien van ons, zal lust hebben daarheen te vertrekken? De gezindheid is aldus, dat, terwijl H.M. de Koningin nog steeds aan hef hoofd staat van de Nederlands-Indi sche Unie, in Indonesië de film verbo den is, waarop de reis van Hare Ma jesteit door de Verenigde Staten van Amerika wordt weergegeven. Het expansiegebied, waarheen wij onze overtollige bevolking kunnen zen den hebben wij met eigen hand voor de landverhuizing afgesloten. En de vrees is niet ongewettigd, dat men het restant van ons koloniaal gebied, dat zijn dus de landen, waar wij door eigen beschikking, zonder enige moeilijkheid met vreemde regeringen onze mensen kunnen plaatsen, eveneens verloren zul len gaan Wie kent, ondanks de schone woor den die over Nieuw-Guinea worden ge sproken, de toekomstige staat van dat nederlands gebied? Er zijn méér toe zeggingen gedaan, die werden gebroken. Ook West-Indië wordt langzamerhand een problematiek gebied. -o- Wij proberen het nu, met landver huizing naar verre vreemde streken Wij zenden onze krachtige, bekwame mensen over zee, in het bijzonder naar angelsaksische gebieden, waar zij maar moeten trachten de mindere baantjes te krijgen. Ondanks het feit, dat wij alles doen wat wij kunnen om goedgeschoolde krachten aan de vreemde bevolking toe te voegen voerde niet onlangs de minister van onderwijs als motief voor de verbetering van het nijverheidson derwijs aan, dat deze mede geschiedde ten bate van de emigranten terwijl wij alles doen om vreemde landen met onze beste mensen te verrijken, worden de Nederlanders daar net ge duld. Een prikkeldraadversperring van administratieve maatregelen bevindt zich tussen de hunkerende emigrant en zijn toekomstig bestaan En menigeen zal geschokt zijn door de artikelen die in de couranten hebben gestaan over de ellendige toestand van nederlandse landverhuizers in Nieuw-Zeeland. Wij krijger tenslotte de indruk, dat de pogingen tot emigratie zich wel in een zeer eenzijdige richting bewegen. Waarom is er zo weinig landverhuizing De brievenbesteller is een wel zeer vertrouwde figuur geworden in de mo derne maatschappij Hij hoort bij het vertrouwde stads- en dorpsbeeld zoals de broodbezorger en de slagersjongen. Tegenwoordig behoort deze figuur bij het leger van ambtenaren, dat de ziel vcrmt van het PTT-bedrijf, waarin elke rechtgeaarde Nederlander ver trouwen stelt Al die ambtenaren zijn onderworpen aan een reeks van in structies, waarvan zij niet mogen af wijken Dank zij die discipline en het gevoel van verantwoordelijkheid, waar van elke postman is doordrongen, is het postverkeer in Nederland geworden tot wat het nu is: een voorbeeld van betrouwbaarheid en plichtsbetrachting. Elk lid van het postbedrijf heeft dus nu zijn instructies, maar deze toestand bestaat pas tweehonderd jaar De eerste instructie voor brievenbe stellers werd vastgesteld in 1752 Zij gold voor bestellers, behorende „tot de Comptoiren der posterijen van de pro vincie van Holland en West vriesland". DEZE WEEK 100 gram vanillegebak 150 gram allerhande 100 gram advocaat-toffees samen 79 cent. 1 fles limonadesiroop 105 cent pl. 20 zegels. W Dingemanse, Colljnspl binnen Europa nagestreefd? Waarom blijft Zuid-Afrika, waar vertegenwoor digers van Nederland zo juist de nage dachtenis van Jan van Riebeeck hebben gehuldigd, buiten beschouwing? Waar om i* er nog steeds geen wederkerige erkenning van diploma's met Zuid- Afrika, terwijl België wel over zulk een wederkerige erkenning beschikt? Het lijkt wel of de kansen vergeten worden, die landverhuizende Neder landers brengen kunnen in een milieu van nederlandse afkomst en traditie, waar een taal gesproken wordt aan de onze verwant. -o- Behalve de emigratie zijn er nog enige andere middelen om ons van de kwaal der overbevolking te genezen. Winning van nieuw land binnen de eigen grenzen en beperking der ge boorte. Het reservaat dat wij door drooglegging hebben gewonnen is on voldoende om het probleem grondig op te lossen en tegen kunstmatige beper king der geboorte bestaan religieuze bezwaren; die wij erkennen en eerbie digen Maar men moet het te vroegtij dig sluiten van huwelijken bij de nood toestand waarin wij verkeren niet aan moedigen door een kwistige kinder bijslag Indien de gezinnen de toeslag aanwenden voor het doel, waartoe hij werd ingesteld, dan is zij, mits niet overmatig, verdedigbaar Maar er zijn gezinnen, waar men de kinderbijslag aanwendt voor luxe-uitgaven! Wij stellen het hoofdstuk dat verge ten werd in de programma's der poli tieke partijen aan de orde, omdat het onder de aandacht moet gebracht wor den van het publiek En omdat het straks als er een nieuwe regering op treedt een van de eerste kwesties is, die stelselmatig en welbewust onder handen moet worden genomen. Dit jaar 1952 is dus een jubileum jaar voor geschoolde brievenbestellers, een jubileum dat deze dienaars van post en publiek met ere kunnen vieren. Want nog steeds is de postbode een ge-! ziene figuur, aan onze huisdeur, al brengt hij zowel blijde als droeve be richten Alleen, zijn verschijning is een gewoonte geworden, men schenkt er niet meer zoveel aandacht aan Dat was vroeger anders Gaat men terug in de geschiedenis van de brievenbestel ler dan is deze romantisch en veel be wogen. 200 gr. gesort. koekjes 100 gr. rumbonen 100 gr. ijsbonbons Deze week een paar prachtige Dames kousen Nylons van 4.75 voor 3.75 L. de Waal Colijnsplaat Vroeger werden veel brievenbestellers overvallen In China wandelt een postbeambte tot 50 km per dag

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 1