NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD openbare vergadering IVOROL Sterrenhemel wijzigt zich r No. 2582 Zaterdag 7 Juni 1952 55e Jaargang 'Deze tveefz vragen taij ooor de grote prijsver lag ing van de sigaren ABR. BUIJZE KAMPERLAND Christelijk Historische Kiesvereniging Kamperland 4 Commando bezocht oude kwartieren DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 2 00 per jaar. - Franco per post f 3.50. - Advertenties 6 cent per mm - 2100 betalende abonné's De prijzen zijn als volgt Wij hebben een uitgebreide sortering van bekendste kwaliteitsmerken, zoals K.V.W. ulo aandacfit Hofnar Martinez Velasques Senator Amsterdamse Bank Panter Willem II Elisabeth Bas Ritmeester Karei I Uiltje Washington Agio van van van van van van van van 30 cent 25 cent 22 cent 20 cent 18 cent 15 cent 13 cent 12 cent voor 26 voor 22 voor 19 voor 18 voor 16 voor 13 voor 11 voor 10 cent cent cent cent cent cent cent cent Beleefd aanbevelend, Doet uw voordeel en profiteert hier nog van. Vergeet vooral niet onze puntzak-aanbiedingen. Op 11 JUNI 1952 hopen wij een te beleggen in de Hervormde Kerk te Kamperland, des avonds 7.30 uur. Als spreker zal optreden de heer D. Schouten uit Waalwijk met als onderwerp „Ons Beginsel". Fr wordt gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Van alle dorpen gratis vervoer per bus naar Kamperland. Vertrektijden der bussen: Kats 6.45 uur, Colijnsplaat 7 uur, Kortgene 7.10 uur, Geersdijk 7.15 uur, Wissekerke 7.20 uur. Houdt allen de avond vrij voor deze belangrijke vergadering. Proberen blijft begeren! Damens Iet U eens op onze pracht sortering fantasieschorten Reeds vanaf f 1.98 W. DINGEMANSE COLIJNSPLAAT Collecte „Hoogeland" Op Vrijdag 13 en Zaterdag 14 Juni a.s wordt op ons eiland een collecte gehouden voor het reclasserings-, op- voedings- en verzorgingswerk van de vereniging „Het Hoogeland". Deze vereniging bestaat in December a.s 60 jaar en haar arbeid is in al die jaren voor vele duizenden mensen tot een maatschappelijke en geestelijke ze gen geweest. x Gaarne bevelen wij deze Hogelandse collecte voor het uitgebreide werk in de 4 landkolonies en 5 tehuizen, waar in per jaar meer dan 700 personen van alle gezindten worden verpleegd en waarvoor veel geld nodig is, bij u aan. Geeft mild voor dit mooie, christe lijke, maatschappelijke en sociale werk. Voor velen op ons eiland is het Zon dag j 1. onverwacht een prettige dag ge worden, toen 134 leden van het voor malig 4 Commando een kort bezoek brachten aan hun oude kwartieren uit de bevrijdingsdagen Oude vriendschaps banden werden levend, herinneringen opgehaald en wij konden nu op onze beurt hun een sigaret presenteren. Na- aankomst op ons eiland, nu per olticiële gelegenheid, werden zij in ho tel „De b'tadswijnkelder" door de bur gemeester, enige raadsleden en geno digden ontvangen en een tea aangebo den, en door burgemeester Schuit en de heer M. K. Verburg toegesproken. De woorden van de burgemeester, die door mej Salome in het engels wer den omgezet, laten wij hier volgen: Beste vrienden. Als burgemeester van de gemeente Kortgene wil ik u, namens de raad, al len hartelijk danken voor de moeite die u zich hebt willen getrosten om onze gemeente nogmaals te bezoeken, en oude kennismakingen te hernieuwen, en roep u een hartelijk welkom toe. Vanzelfsprekend gaan onze gedach ten uit naar de dagen van onze bevrij ding waaraan u allen zo'n groot aan deel hebt gehad Ik ver'rouw dat u overtuigd zult zijn dat wij de door u gebrachte offers nooit zullen vergeten en meen uw en ons aller tolk te zijn, als ik de wens uitspreek dat door uwe en onze paraat heid, en een voortschrijdende gedachte van internationale samenwerking, een oorlogsramp als in de jaren 1940-'45 voorgoed vermeden kan worden. De heer Verburg sprak als volgt: Namens de bevolking van Noord-Be veland heet ik u commandant, officie ren, onderofficieren en manschappen, als oude leden van het beroemde brit se 4e Commando hartelijk welkom in ons midden Wij allen stellen het op zeer hoge prijs dat u na de afloop der plechtig heden te Vlissingen, de drang in u voel de uw oude en vertrouwde vrienden van Noord-Beveland te bezoeken, en aldus de oude vriendschapsbanden te hernieuwen Dat er een hechte vriendschap is ont staan tussen v; en de bevolking weten en beleven we allen nog Zelfs was de vriendschap zo hecht gegroeid, dat het voor ons, toen jullie in 1945 weer wa ren vertrokken, het leek of er hier iets ontbrak en het niet meer compleet was Daarom kan ik in deze korte wel komstwoorden niet anders zeggen dan doe of je thuis bent en dan herleeft in ons allen weer de oude, goede sfeer van voorheen. De second-commander bedankte hier na in enige korte zinnen de sprekers, waarna de commando's met bussen naar nun oude kwartieren werden gebracht DEZE WEEK 100 gr. kermis 100 gr. rokalines 100 gr. ijswafel tjes 100 gr. hopjes samen 85 ct 150 gr. Zeeuwse b. wafeltjes 25 ct. W Dingemanse, Colijnspl. Vaste sterren bewegen Stel, dat u over 20.000 jaar wordt herboren. U zult dan een sterrenhemel boven uw hoofd zien die u niet her kent. Ook de zogenaamde „vaste" ster ren bewegen immers en hun onderlinge groepering wijzigt zich voortdurend, zij het zo langzaam dat een mensenleven te kort is om het waar te nemen. Toch zou u in die verre toekomst een kaart kunnen opslaan waarop de sterrenhemel uit die tijd is getekend., Het merkwaar dige is dat die kaart blijkt te dateren uit onze twintigste eeuw. Reeds nu weet men n.l. hoe de sterrenhemel er over b.v. 200 eeuwen; zal uitzien. Dit lijkt ongelofelijk. Toch is de ster renkunde in staat en zelfs op een in principe vrij eenvoudige manier de beweging der „vaste" sterren te me ten. Aan de hand van die meting bere kent men hoe ver een bepaalde ster zich in de verre toekomst van ons pla netenstelsel zal hebben verwijdera of hoe dicht zij ons zal zijn genaderd. Doppler-effect. Men past hiervoor het Doppler-effect toe. Dit effect kent ook'de natuurkun dige niet-geschoolde uit ervaring: het doet zich bijvoorbeeld voor wanneer wij voor een overweg staan terwijl een fluitende locomotief ons passeert. Op het ogenblik dat de machine voorbij- raast wordt plotseling de fluittoon la ger. Geluid is trilling van lucht en het aantal trillingen per seconde bepaalt de toonhoogte. Nadert de locomotief ons, komt dus de bron van het geluid steeds dichterbij, dan is het-aantal tril lingen dat per seconde ons oor bereikt, groot. Na het passeren echter wordt de weg die één luchttrilling moet af leggen om ons oor te bereiken langer: de trillingen treffen oüs oor dus met grotere tussenpozen. Met andere woor den: wij vangen per seconde minder trillingen op dan tevoren en een klei ner aantal trillingen per seconde be tekent: een toon die lager klinkt. Nu terug naar het licht van de ster ren. Geluid en licht hebben één ding gemeen: beide zijn trillingen. Licht is een trilling van electro-magnetische aard (met een golflengte die varieert tussen 0.003 en 0.007 millimeter 1) En nu blijkt dat ook in het licht het Dopp ler-effect optreedt. Men behoeft daar voor het licht maar te ontleden tot een kleurenspectrum. Lijnen verschuiven. In dat spectrum blijken namelijk be- Handen vol zegels wanneer u bij ons uw inkopen doet 200 gr. fijne koekjes 100 gr. turn turn 100 gr. agar of sterke pepermunt samen voor 89 ct L. DE WAAL COLIJNSPLAAT

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 1