Deze week een zeer voordelige slaapkamer L. TANGE WISSEKERKE PORT. mooi afgewerkt en bestaande uit 2-persoons ledikant, waskast, nachtkast, tafeltje en 2 stoelen, compleet voor f 179.— De 2 wethouders stemden vóór. De voorzitter vond deze uitslag jam mer en vermoedt dat onze kinderen en kindskinderen later zullen zeggen dat dit besluit kortzichtig is geweest. B. en W. werden gemachtigd om van dokter Maas te Colijnsplaat een stukje grond van ruim 2 vierkante meter te huren tegen de prijs van f 1.per jaar. Aan de vereniging „Simavi" werd een subsidie toegekend van f 10.per jaar. Het lid Breure vond dat er te genwoordig voor alles veel te veel sub sidie gevraagd werd, waarop de voor zitter hem wees op het hoge nut van deze vereniging, die in de binnenlan den van Indonesië gezondheid en Gods Woord brengt. In de kinderbijslagverordening werd een kleine administratieve wijziging aangebracht. Op voorstel van B. en W. werden de subsidies van de mziekverenigingen „E.M.M." te Kortgene, „Wilhelmina" en ,,Soli Deo Gloria" te Colijnsplaat en „Excelsior" te Kats met ingang van 1 Januari 1952 van f 100.op f 150.- per jaar gebracht en de subsidies van de zangverenigingen „Zang Veredelt" £h. COOMANS te Kortgene en „Ons Genoegen" te Kats van f 30.op f 60.gebracht. De voorzitter wees de raad op de grote culturele waarden die dergelijke ver enigingen hebben en op de belangrijke plaats die zij in de samenleving inne men. Het lid Van der Weele kon zich best mei het voorstel van B. en W. verenigen, maar had liever dat alle gezelschappen uniform gesubsidiëerd werden. Het lid Breure vindt het wer ken van de bedoelde verenigingen prachtig, het is tegenwoordig echter alles subsidie wat de klok slaat, maar noemt het op den duur een opoffering voor de gemeentekas. Hij wil geacht worden te hebben tegengestemd. Het lid Welleman wijst er op dat muziek- en zangverenigingen onmis baar zijn. WTeinigen weten echter welke kosten hieraan verbonden zijn. Een a- vond buiten spelen kost een muziek vereniging al vlug f 12.50 (Buma, di recteur enz.).. Hij is B. en W dank baar dat zij het ware belang van der gelijke verenigingen zien. Het lid Con tant waarschuwde dat men als over heid niet te ver dient te gaan. Men moet het initiatief groter ruimte la ten. Wanneer muziek of zang buiten een uitvoering geven, genieten allen, merkt Van Hee op. De voorzitter zegt dat niet de uit voeringen alleen het doen. De repeti ties etc. houden de jeugd van de straat en dwingen hen tot iets te presteren. Wij moeten deze drang stimuleren. Het voorstel van B. en W. tot toe kenning van een subsidie van f 30. aan het kinderkoor te Kats en een sub sidie van f 60.aan het jeugdkoor „Zanglust" werd, wederom met de stem van Breure tegen, aangenomen. Het lid Klaassen vond echter de ver houding van deze subsidie niet goed, maar de voorzitter wees hem er op dat het koor te Kats nog geen 25 leden telt en het koor te Kortgene 118 le den heeft. De jaarwedde van de gemeentewerk man A. Bouwense te Colijsplaat werd met ingang van 1 Januari 1952 gebracht op f 2486.58 en zijn pensioengrondslag op f 2487.Alle gemeentewerklieden zijn nu in salariëring gelijk gesteld wat de heer Contant prachtig vindt en de heer Breure de vraag ontlokt of het bedrag niet te laag is. De voorzitter zegt dat deze bedragen voor alle ge meenten gelden. De gemeenterekening over 1950 werd voorlopig vastgesteld, nadat de com missie van onderzoek daartoe gunstig had gerapporteerd-. De onderwijsbedragen ex artikel 55 der l.o.wet 1920 over 1950 werden voorlopig vastgesteld. Het voorstel van B. en W. tot over eenkomstige toepassing verklaren van het te verwachten Kon. Besluit, inzake vacantie-uitkering aan gemeenteperso- neel over 1952 werd z.h.s. aangenomen. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het schrijven van het gemeentebe stuur te Middelburg en aan punt 1 van dat van St.-Maartensdijk inzake de kos ten van verpleging van armlastige krakzinnigen. Met ingang van 1 Januari j.l. werd het presentiegeld van de leden van de diverse stembureau's vastgesteld op f 6.per lid met bovendien enige con sumptie en na afloop een warme maal tijd. Ingevolge art. 72 der l.o.wet werd medewerking verleend tot een bedrag van ten hoogste f 2790.40 aan de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Co lijnsplaat voor de aanschaf van meubi lair en verlichting. Met algemene stemmen werd het voorstel van B. en W. aangenomen om een nieuwe school te bouwen in Kort gene voor lager en uitgebreid lager onderwijs. Aan de hand van uitgebreide teke ningen werden de leden de bouw en in richting van die nieuwe school getoond. Deze is berekend op 4 klassen voor de Ulo en 5 klassen voor het lager onder wijs en zal f 180.000.kosten, zonder aankoop van de grond en het beno digde meubilair. Het lid Van der Weele informeerde wat er met de oude school gaat ge beuren, waarop de voorzitter ant woordde dat het oude gedeelte afge broken zal worden. Het bestaande gym nastieklokaal en het lokaal van de heer Brandts (toekomstig kleedlokaal) zul len blijven staan. De tegenwoordige Uloschool zal men aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente verkopen. Deze zal er dan een kleuterschool van ma ken. Het lid Breure zegt dat de nieuwe school f 180.000.zal kosten, maar innformeert naar de bijkomende kosten van straten enz. De voorzitter weet die kosten niet. Hij weet wel dat het toekomstige Pen siontehuis tegenover de nieuwe school geprojecteerd is. Worden er na ver loop van tijd huizen langs de nieuwe straat gebouwd, moeten ook zij aan die straat betalen. Een nieuwe straat met riolering, verlichting, klinkers en trot toirs kost momenteel ongeveer honderd gulden per strekkende meter. Hij wenste daarop de beide wethou ders en de raadsleden van harte geluk met het thans genomen besluit. Aan B. en W. werd machtiging ver leend tot het kopen van de benodigde grond (ca 20.000 vierkante meter) voor de bouw van de nieuwe school en de Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank „COLIJNSPLAAT" „WISSENKERKE" te Colijnsplaat te Kamperland Tel. (K 1199) 228 Tel. (K 1107)-325 Postrek. 316389 Postrek. 365567 Eerst sparen dan kopen aanleg van een straat, tegen een in o- verleg met het het prijzenbureau voor onroerende zaken vastgestelde prijs. Besloten werd tot het aangaan van geldlening voor bovengenoemde scho lenbouw, groot f 100.000.tegen een rente van 4,25 pet per jaar en met een looptijd van 40 jaar. Bij de Coöp. Boe renleenbank te Colijnsplaat zal onder dezelfde voorwaarde de resterende f 80.000.geleend worden. Het lid Salomé dankt hierop het col lege van B. en W. voor de voortva rendheid waarmede dit object behan deld is en hoopt dat spoedig de laat ste beletselen voor de bouw,uit de weg geruimd zullen zijn. De voorzitter heeft goede hoop dat de bouw van die school in de tweede helft van Juni a.s. kan plaats vinden. In verband met bovengenoemd be sluit werd de begroting voor 1952 ge wijzigd. Besloten werd een geldlening aan te gaan van f 80.000.tegen een ren te van 4,25 pet en met een looptijd van 30 jaar ten behoeve van de definitieve financiering van de 8 nieuwe wonin gen in de Pompweide te Kortgene. Op voorstel van B. en W. werden de leden benoemd in de commissie voor het beheer van de schoolartsendienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland (enigst Noordbevelands lid is burge meester Schuit). Bij de rondvraag informeerde het lid Welleman naar het bevolkingsonder zoek op t.b.c. De voorzitter antwoord de hem, dat het tijdstip hem nog niet bekend was, maar dat het wel binnen korte tijd zal zijn. Het lid Salomé informeerde naar de huurprijs van de nieuwe woningen. Volgens de voorzitter is deze door de minister voorlopig vastgesteld op f 7.10 per week. De bestaande, na de oorlog gebouwde woningen, zullen misschien ook tot die huurprijs verhoogd moe ten worden. Het lid Salomé vroeg ook nog, of er reeds een oplossing gevonden was voor de overbevolking van de kleuterklas sen. De voorzitter antwoordde hem, dat er voorlopig een klas is ondergebracht in het wachtlokaal van het t.bx.lokaal. Dit is uit hygiënisch oogpunt gezien ontoelaatbaar, wat hij ook de betrok ken autoriteiten in den Haag verteld heeft. Een goede oplossing wist hij echter nog niet, maar deze zaak heeft steeds zijn volle aandacht. Desnoods zou het gymnastieklokaal h iervoor gebruikt moeten worden. Wethouder Maas zoekt de oplossing in het verzetten van de leeftijd, n.l. van drie op drie en een half jaar. Het lid Korteknie informeerde naar de reden waarom de brandput achter de kerk met bomen beplant is. Het af vallen van de bladeren zal die put ver-' ontreinigen, de bomen zullen schade toebrengen aan de naastliggende tui nen. De voorzitter antwoordde hem dat die beplanting moet gezien worden als een verfraaiing van het landschap. De genoemde bezwaren zullen wel meeval len meende hij. Korteknie informeerde ook nog naar een schoollokaal voor repetitielokaal, waarop de voorzitter hem antwoordde, dat een school een school moet blijven. Op de vraag van Korteknie wanneer er begonnen zal worden met het teren van de wegen, antwoordde de voorzit ter hem dat hij dacht dat dit wel na Pinksteren zou zijn. Het lid Van Hee vroeg naar de tijd van oplevering van het nieuwe gemeen tehuis, waarop de voorzitter hem ant woordde dat dit op 1 November 1952 gesteld is. Hiermede is de agenda afgewerkt. Alvorens te sluiten dankt de voorzitter, namens het college van B. en W., allen voor de wijze waarop een en ander be handeld is. Wat de verlichte klok op het nieu we gemeentehuis betreft, hij vreest dat de leden het later werkelijk jammer zullen vinden dit afwijzend standpunt te hebben ingenomen. Het lid Salomé zegt dat het afstem men door hem gebeurd is op de cri- tiek uit de gemeente, waarop de voor zitter antwoordde: luister je als raads lid naar de critiek van de gemeente, ga er dan liever uit. Ik verhef mij er bo ven. Het nieuwe gemeentehuis wordt gebouwd voor de toekomst, en wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Het lid Breure vindt dat het betref fende voorstel voor deze vergadering niet goed geformuleerd was. Volgens de voorzitter hebben B. en W. dit voorstel niet door willen drij ven. Als Noordbevelanders zijn wij wer kelijk toch niet achterlijk. Wanneer het voorstel ware aangenomen, hadden we altijd kunnen zeggen: dit hebben wij gewrocht. Het lid Van der Weele stelde hierop voor in een volgende vergadering met een beter voorstel te komen, het zal dan een betere ontvangst hebben. Wethouder Bom memoreert dat het besproken voorstel eigenlijk geen voor stel van B. en W. is, waarop de voor zitter antwoordde, dat het dit volgens de notulen wel is. Wethouder Bom was het tenslotte met Van der Weele eens, er had beter een andere weg gekozen kunnen worden. Volgens de voorzitter wordt er geen andere beslissing meer genomen, er wordt nu gebouwd, veranderingen kun nen niet meer aangebracht worden. Het lid Van Oeveren opperde het denkbeeld zo te bouwen, dat het uur werk er later nog altijd ingeplaatst kan worden. Het lid Van Hee vermoedt dat onze kindskinderen later zouden zeggen: B. en W. van Kortgene zagen toen niet op een dubbeltje. De voorzitter heeft wel andere ge meentehuizen gezien, zegt hij. Dit ge bouw is sober van opzet, maar de ge meente kan er behoorlijk mee voor de dag komen. Wethouder Bom gaf nog de raad om te bouwen zoals het bij B. en W. heeft voorgezeten; het is immers niet uitge sloten dat deze of een volgende raad toch dat besluit tot plaatsing van een uurwerk neemt. Wethouder Maas merkte tenslotte nog op dat het plaatsen van het uur werk wel wat kosten meebrengt, maar toch is hij er voorstander van. Deze uitslag had hij niet verwacht. Hierna sloot de voorzitter de verga dering. Zaterdag 24 Mei organiseerde „De Blauwe Duffer" een wedvlucht van uit Quivrain, waarvan de uitslag als volgt is: 1,2,6,13 M. Clement, Kortgene, 3,5,14 L. de Fouw, Kort gene, 4, 12, 20 J. Platscharre, Kats, 7, 18 Gebr Balkenende, Kamper land, 8, 21 I. Oele, Kortgene, 9 Z. C. van Damme, Kortgene, 10 J Ver sprille, Kats, 11,17 O. Scherp, Kort gene, 15 J. Priester, Kats, 16 Gebr. Wilderom, Kamperland, 19 W. Filius, Kats.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 2