Luchtbrug t Berlijn gereed jal Jlejou cjjijwetieu L. Tange Wissekerke vo-o-t nieuwe 'loLLa&e Met mooi zomerweer gaat u volop genieten van strand en duin. U neemt dan mee: strand ballen, voetballen, tennisballen, plankjes, zand vormen, emmertjes, schopjes, badmutsen enz. enz. Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank „COLIJNSPLAAT" te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 „WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 De mens is de smid van z'n eigen geluk, het aambeeld is de spaarzaamheid niet beter dan de aangestelde school- onderhoudster. Dingemanse wilde ook weten wie straatbelasting moet betalen, de huurder of de eigenaar. Volgens de voorzitter betaalt de eigenaar. De heer Noordhoek trekt dit in twijfel, te Kort- gene moet de huurder betalen. Ook vroeg Dingemanse verbetering van de balie bij de sluis en of dit door de polder of de gemeente moest ge schieden. De voorzitter zegde een on derzoek toe. Dingemanse vroeg ook nog naar het nieuwe trottoir bij ds Aller. De voorzitter zal het echter dit jaar zo laten liggen. Volgend jaar komt het trottoir er. Dingemanse wilde boven dien de aandacht van B. en W. vesti gen op het laten schilderen van de nieuwe woningen. De bedoeling van B. en W. is het om alle 24 nieuwe woningen te laten schilderen indien de financiën dit toelaten. Gaat dit niet, dan worden die woningen onder handen genomen, die dit het meest van node hebben. De spanningen tussen Oost en West spitsen zich weer op Berlijn toe en wie in deze dagen de grote amerikaanse luchtbasis in Frankfort bezoekt en er zijn ogen goed de kost geeft, bemerkt al ras, dat de Amerikanen al weer een organisatie getroffen hebben voor het geval een tweede luchtbrug naar de duitse millioenenstad geslagen zal moe ten worden. Het was het wonder van het moder ne verkeerswezen, dat de eerste keer Berlijn met het Westen verbonden is gebleven: de luchtbrug, die Britten en Amerikanen toen over het russische bezettingsgebied sloegen, was natuur lijk uitvoerbaar, doch dat er in een zo korte tijd een zo voortreffelijke orga nisatie kon worden ingericht heeft toen vriend en vooral vijand verbluft. Het in enkele dagen improviseren van een ingewikkeld verkeersapparaat was een karwei, waartoe alleen de A- merikanen in staat waren. Zij werken normaal met een afschrikwekkende ,,red tape", een bureaucratie, welke ons in West-Europa, die toch ook wat gewend zijn, zelfs onbegrijpelijk voor komt, doch wanneer de nood aan de man komt ontplooien de Amerikanen een gave om al die ambtelijke hinder nissen met één slag van het bureau te vegen en dan ontstaat er werkelijk ,,in no time" iets, waarvoor men de hoed afneemt: dat was die luchtbrug naar Berlijn, uit nood ontstaan en uitgevoerd als een indrukwekkend vertoon van or ganisatievermogen. Nieuwe spanning. Wederom is de berlijnse lucht gela den. De Russen zijn opnieuw begonnen. Britse en amerikaanse militaire pa trouilles mochte». een week later niet rijden over de interzone-weg tussen Berlijn en Helmstedt; de treinen uit Oost-Duitsland mogen niet langer in westberlijnse stations binnenlopen, te lefoonverbindingen zijn verDroïcen en de binnenscheepvaart ondervindt ern stige belemmering. Wat heeft dit te be tekenen? Het zijn typische dreigingen die een eeuw geleden een oorlog zou den hebben ingeleid, doch waartegen onze generatie voldoende sengfroid ont wikkeld heeft om zich er door niet nerveus te maken. De Berlijners, om wie het tenslotte Raadsvergadering Kortgene Woensdagavond 21 Mei j.l. kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester A. A. Schuit. Alle leden waren aanwezig. Het voornaamste punt van de agen da: Voorstel van B. en W. tot de bouw van een nieuwe schooi voor la ger en uitgebreid lager onderwijs in het dorp Kortgene werd z.h.s. aange nomen. B. en W. werden in verband daar mede machtiging verleend tot het aan gaan van geldleningen tot een bedrag van f 180.000.1 4,25 pet rente per jaar en tot het kopen van de voor de scholenbouw benodigde grond (circa 20.000 vierkante meter). In verband met de Hemelvaarts dag kunnen wij deze week het uitge breide verslag niet meer opnemen. We hopen dit in het volgend nummer te kunnen doen. yataat in de eerste plaats gaat, staan er ook anders tegenover dan enkele jaren ge leden. Iri die tijden die zover achter ons schijnen te liggen, bonsde het ge ëmotioneerde berlijnse hart achter een stoicijns gezicht. Men vreesde het voor spel tot de derde oorlog mede te ma ken en men vreesde honger en koude. Niet alleen brachten de geallieerde vliegtuigen voedsel en brandstof, doch hun, op de minutenwijzer te volgen regelmatige daling en start van Tempelhof en de andere vlieg velden van de stad, verstevigde bin nen enkele weken het moreel van de Berlijner zozeer, dat er onder de uiil- lioenen burgers een grimmige vast beradenheid ontstond. Historici, die het materiaal van onze dagen verza melen zullen dan reeds nu hebben vastgelegd, dat tegenover de reeks van russische diplomatieke en poli tieke successen in de eerste na-oor- logse jaren de eerste araerikaans-brit- se overwinning op de luchtbrug naar Berlijn behaald werd. De dunne draad. Om aan te tonen, hoe wankel de peilers van deze organisatie blijven hebben de Russen enkele weken ge leden het incident met het Air France vliegtuig geënsceneerd. Hoe cynisch deze bedenkelijke aanslag geregeld werd, bleek het beste uit de franse communistische pers, die tegenover de algemene verontwaardiging onder het franse volk, aan de Air France scherpe verwijten deed en hun natio nale maatschappij van uitlokken van politieke incidenten beschuldigde, en daarbij de wetenschap bewust ver loochenend, dat zelfs de russische ra dar-organisatie het franse toestel in normale koers gesignaleerd had! Inderdaad, deze luchtbrug is poli tiek wankel. Een enkele Mig-jager kan de dunne draad tussen West- Duitsland en Berlijn doorknippen. Op grote schaal blijven dergelijke inci denten evenwel onmogelijk, althans in vredestijd en het feit, dat de ci viele franse, britse en amerikaanse luchtvaartondernemingen hun dien sten op Berlijn snel na het incident hervat hebben moet de Russen ander maal overtuigd hebben van de westerse vastberadenheid. Wat dat betreft, kan Berlijn der halve gerust zijn: de stad zal niet in de steek gelaten worden. Ten tweede is, dat Amerika thans veel beter toe gerust is op een hervatting van de luchtbrug. Op westduitse grond zijn twee tactische luchtvloten geïnstal leerd, een onder britse, de ander on der amerikaans commando, welke een stevige basis aan een civiele nood-or ganisatie verleent. Anderzijds hebben de Amerikanen nu ook een behoor lijke transportvloot in West-Europa gestationneerd, waarmee terstond aan het werk kan worden gegaan, zodat zoals in het eerste geval niet geïm proviseerd behoeft te worden met al lerlei vreemd materiaal, waaronder CAMBRIDGE (P.A.) „Als er niets bijzonders gebeurt, zal de voorraad wa terstof in de zon zeker toereikend zijn voor zo'n vijftig milliard jaar". De spreker tegenover mij is een nog jonge man met weelderig haar en een bril met zwaar montuur op zijn neus. Hij zit op een wat slordige manier in zijn leunstoel hangen is eigenlijk een beter woord en maakt op het eerste gezicht een wat studentikose in druk. Fred Hoyle is zijn naam; leeftijd: midden dertig; beroep: lector in de wis kunde aan de universiteit van Cam bridge. Heyle verwerkte enige jaren ge leden een opschudding in de wereld der sterrenkundigen door zijn gedurfde op vattingen, onder andere met betrek king tot de vraag, hoe ons planeten stelsel is ontstaan. Maar dat is op het ogenblik niet aan de orde, integendeel. En zijn hierboven geciteerde zin maakt Hoyle dan ook als volgt af: „Maar dat slaat niet precies op wat u hebt gevraagd; u wilde im mers weten hoe lang het hier op aarde nog uit te houden zal zijn voor men selijke wezens en op welke manier aan die toestand een eind zal komen". Terwijl toevallig de zon juist achter een wolk kruipt, vertelt Hoyle verder: „Meestal verwacht men dat de zon op een gegeven ogenblik zal doven, zoals een vuur dat geen brandstof meer krijgt toegevoegd. Het zal echter juist tegengesteld gaan. Over ongeveer tien milliard jaar zal de zon te héét wor den, zodat op aarde geen leven meer mogellijk zal zijn. Zelfs aan de polen zal men geen dragelijk klimaat meer vinden en de oceanen zullen letterlijk koken". Het einde. Het lijkt paradoxaal de verkla ring moet men zoeken in de kwestie der „brandstofvoorziening" van de zon. Waarvandaan krijgt de zon haar ener gie? Door omzetting van waterstof in helium en juist dat proces zal volgens Hoyle het leven in ons planetenstelsel de das om doen. „Staat dus tevoren vast dat bij een bepaalde verhouding tussen waterstof en helium het door u voorspelde zal gebeuren?" vraagt de interviewer. „Inderdaad", luidt Hoyle's antwoord en nog steeds zit hij in alle wetenschap pelijke rust te praten, wanneer hij zegt: „Als de voorraad waterstof in de zon is geslonken tot ongeveer twee-derden van haar huidige omvang, dan zal de zelfs dump-vliegtuigen, dat door zijn verschillende geaardheid een vlotte organisatie belemmerde en veel ver traging in de inderhaast ontworpen dienstschema's veroorzaakte. Ten der de hebben Brit en Amerikaan een zeer rijke ervaring opgedaan bij de eerste proef, zodat zij thans over een deug delijke vakkennis in het massatrans port door de lucht beschikken. Als laatste factor geldt dan nog dat de Russen de Amerikanen ditmaal pa raat weten, evengoed als wij hierom trent vernomen hebben. Dit zijn teza men voldoende redenen voor pnze veronderstelling, dat een tweede op voering van het epos over de berlijnse luchtbrug niet licht zal plaats hebben. zon, nu de bron van licht en warmte die alle leven in standt houdt, het le ven in dit planetenstelsel vernietigen". „U zegt: planetenstelsel. Dat wil dtfs zeggen „Ja, ook Mars zal er onder lijden. U weet, Mars is de enige planeet waar van tot nu toe vaststaat dat zij leven herbergt, zij het in primitief-plantaar dige vorm. Maar ook op Mars, nu aan merkelijk kouder dan onze aarde, zal de temperatuur ondragelijk heet wor den in de meest letterlijke beteke- nis". „Hoe stelt u het zich precies voor?" „U moet hierbij bedenken dat de zon een betrekkelijk „jonge" ster is. Er zijn sterren, wier ouderdom veel hoger is. Juist, de rode reuzen". (Men onderscheidt in de astronomie sterren van diverse kleur; deze kleur geeft een aanwijzing omtrent de tempe ratuur van een ster. Onze zon is geel. Sirus daarentegen straalt wit licht uit. Dit wijst er op dat Sirus heter is dan de zon. Sterren met de hoogste tempe ratuur stralen een blauw licht uit, daarna komen de witte en vervolgens de gele, de oranje en de rode sterren; de laatste hebben dus de laagste tem peratuur. Men kan de kleur van ster ren zelfs met het blote oog onderschei den). „Wanneer namelijk tachtig of negen tig prpcent van de in een ster aanwe zige waterstof is verbruikt voor de om zetting in helium het proces dat de warmte produceert! dan zal in be paalde omstandigheden de ster uitdijen totdat zij een volume heeft bereikt, zoals wij dat op het ogenblik kennen bij de rode reuzensterren. Ditzelfde zal gebeuren met onze zon; zij zal uitdijen tot vele malen haar huidige omvang. „Is er een bepaalde aanwijzing voor uw theorie?" „Natuurlijk" in het antwoord klinkt een vleugje van geïrriteerdheid door „het schijnt namelijk dat de expansie al enige tijd in gang is, maar u moet hierbij natuurlijk niet in his torische meetbare perioden denken: het is een proces dat zich over millioenen en millioenen jaren uitstrekt". „Een laatste vraag nog: tot hoever zal dit uitdijen van de zon zich in de ruimte uitstrekken?" De heer Hoyle staat op: er wacht een collega. Maar hoewel misschien niet be doeld, verleent dit opstaan zijn woorden een zeker dramatisch effect. „De Engelse astronoom voorspelt: Vernietiging wacht Mercnrins, Venns, Aarde en Mars

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 2