NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD KING POLLEN P. H. Coomans Reserve - Rijkspolitie \t wyL enJ, aeLct No. 2577 Zaterdag 3 Mei 1952 55e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar. - Franco per post f 3.50. - Advertenties 6 cent per mm - 2100 betalende abonné's CLUl door dr P. H. Ritter Er zijn berichten in de pers versche nen, die laten doorschemeren dat de regering bezig zou zijn met de voorbe reiding ener wettelijke verduidelijking van de eedsformule van de geneesheer. Allerlei verwikkelingen van de tegen woordige maatschappelijke verhoudin gen zouden het de ,arts vaak moeilijk maken om te beslissen of hij in het openbaar belang bepaalde inlichtingen wel of niet moet verstrekken aan po litie, justitie of anderen. Binnenkort wordt een officiéél rapport verwacht waarin de bedoelingen van de zwijg plicht van de medicus nader aan de be grippen gemeenschapsbelang en be scherming van de individu wordt ge toetst. De medici vertrouwen, dat de hier te lande overwogen nadere uitlegging van de medische ambtseed niet in de richting ener verzwakking van de ver- zwijgplicht zal gaan dat ware ook niet te wensen, want velen zouden zich, wordt het medisch beroepsgeheim ver zaakt, aan geneeskundige behandeling onttrekken, hetgeen uitermate scha delijk zou zijn voor de volksgezond heid. De inlichtingen, welke over de be langrijke kwestie, die ons bezighoudt, zijn gepubliceerd geven ons geen in zicht in de gevallen, waarbij een wij ziging of bepaalde uitleg van de ambts eed der medici noodzakelijk wordt ge acht. Maar dat een .zo geheiligd iets als het medisch beroepsgeheim in dis cussie is, wij vinden het een bedenke lijke situatie. Dit opgeven van een eeuwenlang als onaantastbaar aan vaard principe moet men bezien bin nen het kader van,de tijd, die wij be leven. Steeds nauwer komt de individu in de greep van tde Staat, steeds meer f door geen mensenhand, ooit aangeraakt. LPEPERMUNT wordt de individuele persoonlijkheid weggedrongen en wordt wat „het ge meenschapsbelang" genoemd wordt op de voorgrond gesteld. Niet alleen economisch, maar took geestelijk worden wij van de staat hoe langer zo meer afhankelijk. De fiscus met zijn geroutineerde recherche, met zijn weloverwogen methoden van on derzoek en controle, slaat zijn ogen in de intiemste details van onze huis houding, het bankgeheim bestaat niet meer, er zijn geruchten, dat men bij ambtelijke benoemingen, waarschijnlijk met het oog op een rechtvaardige dis tributie der functie, naar de politieke gezindheid vraagt, ook daar waar niet, zoals bij burgemeestersbenoemingen, de politieke gezindheid een reële factor is in het geding. Thans worden wij verontrust door de mogelijkheid, dat een der laatste resten van onze per soonlijke vrijheid, de verhouding .van de patiënt met zijn arts, ons wordt ont nomen. Men geve zich er rekenschap van wat dat betekent, bij de vorderingen der psychiatrische wetenschap Een der moderne geneesmethoden, de psycho analytische behandeling, eist een vol komen zich openstellen van de patiënt voor zijn medicus, die doordringt tot in de diepste zieleroerselen van de kranke mens. Wij nemen aan, dat der gelijke intieme bijzonderheden het waar devolste materiaal kunnen leveren voor een justiciëel onderzoek. Maar groter sociale waarde dan de belangen van de rechterlijke beoordeling is gelegen in het eind dezer eeuw, ,dat het centraal regeringsorgaan door een televisie scherm alle handelingen van de individu bespiedt, rijst voor ons op, wanneer wij de geleidelijke ontwikkeling der des potic in wetgeving en bestuursdaden waarnemen Er zijn mensen, die menen, dat wij, ook als,wij voor een russische inval worden gespaard, niettemin de totalitaire dwangstaat zien komen, langs zogenaamd democratische weg Staat er nu tegenover de toenemende inbreuk op het persoonlijke ^even van de enkeling een drang naar openbaar heid, naar verantwoording tegenover de publieke opinie bij de overheidsor ganen? Wanneer dat zo ware, dan zou de democratie daarin iets hergeven van wat zij aan persoonlijke vrijheid ontnomen heeft. Maar helaas is het omgekeerde het geval In de week, die ons verbijs terende courantenberichten bracht over een mogelijk ingrijpen der regering op het medisch ambtsgeheim, richtte de heer Beyers in de Kamer zijn requisi- tor tegen de justiciële zwijgzaamheid Zoe/e Sc/?/'ffe/? iyffcS&o/Pen enZoonS^ £7[ofóerc/am. Schillen per 3/4 literfles f 5.20 Slijterij, Colijnsplaat Tel. 01199-226 een gemeenschap van vrije mensen, die hun innerlijk leven voor zichzelf wil len behouden en de waarborg genieten dat hun persoonlijkheid niet wordt uit geworpen op de openbare markt Wij aanschouwen in onze dagen het wijkend geheim van de individuele mens. Geval na geval zullen er aanne melijke redenen bestaan om de sfeer van eigenheid, van in zichzelf beslo tenheid van de mens te breken, maar de gehele richting waarin zich wet en overheidsbesluit bewegen is de lijn der staatsinmenging in alles. Het is die lijn, welke wij bestendig waarnemen in alle wettelijke en bestuurshernieuwin- gen, zij leidt ons, onder de 'schijn van democratische ontwikkeling, recht streeks naar de totalitaire staat Dwangmaatregelen trachten zich al tijd te beroepen op de omstandigheid, dat zij euvelen keren, maar het kwaad van de drang is meestal erger dan het kwaad dat bestreden wordt. Wij zuchten reeds onder een aantal wetten, die het product ,van noodrecht zijn, een recht, dat reeds in zijn bena ming een tegenstelling oproept ^en waarvan men niet spaarzaam genoeg gebruik kan maken Reeds wordt in be paalde omstandigheden de burgerlijke vrijheid bedreigd en zijn de democra tische waarborgen ener procedure, die tegen de aantasting der persoonlijkheid waakt, dan weggevallen En de Tweede Kamer, regeringsgetrouwer dan ooit te voren, slikte een wetsontwerp, waar van men de dictatoriale gezindheid dui delijk kan onderkennen. Het schrikkelijke beeld dat Orwell voor ons opriep als toekomstbeeld van en verborgenheid ten aanzien van ern stige gevallen In die zelfde week moest de Kamer constateren, dat de regering een reusachtige aankoop had gedaan voor de uitbreiding der regeringsge bouwen buiten haar om zij breiden zich uit terwijl de bevolking smacht naar woonruimte en er,voor de scholen onvoldoende behuizing is Wij zien aan de ene kant de geheim houding wijken ten aanzien van de per soon, aan de andere kant zien wij haar toenemen ten aanzien van de staat Zo i wordt aan twee zijden geknabbeld aan onze democratie. -o- Nu geloven wij niet, dat het met de aantasting van het medisch beroeps geheim zo'n vaart zal lopen De hoge opvattingen en de volkomen betrouw baarheid van onze medische stand, zul len de gevaren afwenden die te duchten zijn. Mocht, wat wij hopen en bidden met heel ons hart, het medisch geheim on geschonden blijven, dan kennen »onze medici nauwkeurig hun taak. Komt er een omstandigheid, waarin het algemeen welzijn een mededeling vergt, dan zul len zij persoonlijke geheimen, die hun zijn toevertrouwd volkomen bewaren, maar aan hun patiënt de raad kunnen geven der mededeling. Verder kunnen zij niet gaan. De geheimen der patiënten behoren volmaakt veilig te,zijn in hun handen, ook als er een sociale aanwij zing bestaat voor een bekentenis. Maar de discussie over het medisch geheim, die thans nog achter de scher men gaande is, geeft ons aanleiding tot een klacht over de toenemende vrij heidsbelemmering, die in de lijn schijnt te liggen der huidige staatspolitiek. Ook in ons zo waterrijke landje kun nen zich grote overstromingen voor doen, welke, behalve het vernietigen van levens, vele mensen en dieren in groot gevaar of nood kunnen doen ver keren; het kunnen stormen zijn of an der hemelgeweld, die mensenlevens vra gen of vele daklozen achterlaten; ook kunnen het spoorweg-, mijn- of andere rampen zijn, welke hele gebieden in rouw dompelen, waar om hulp wordt geschreeuwd en waar chaos is ontstaan. En onder dergelijke omstandigheden, hoe erg en groot deze ook mogen zijn, zal het de politie zijn, die persoon, goed en eigendom moet beschermen. Stel alleen het geval, dat het burgerlijk verdedigingsapparaat in werking treedt bij oorlogsgevaar of oorlog, en met bom inslag ernstig rekening zal moeten worden gehouden. Evenzozeer behoort oorlogsdreiging of buitenlandse agres sie niet tot de onmogelijkheden en daar naast en in samenhang daarmede een actie van binnenuit, van mensen, die zich het praedicaat Nederlander nog dur ven aanmeten, om in het binnenland verwarring te scheppen, herstel te be lemmeren, onrust te wekken, verra dersdiensten, al of niet op verzoek, uit te voeren, hulp aan een buitenlandse vijand te verlenen en het sociale en eco nomische leven te ontwrichten. En ook dan, zeer zeker dan, zal het weer de po litie zijn. die orde, rust en veiligheid moet bewaren, verzekeren of herstellen. Immers, nog meer dan de gewone ge zagsgetrouwe Nederlanders, is de politie drager en schrager van ons landsde- vies, het „Je Maintiendrai", waartoe hij zich door eed of belofte verbonden heeft, terwille van de vrijheid en vei ligheid van de staat, stad en burger. Deswege zullen in al dergelijke om- standigheden, de gelederen der Rijkspo litie, hoe groot en goed ook georgani seerd, versterkt moeten worden om aan alle gebeurlijkheden het hoofd te kun nen bieden. Voor betrouwbare, gezags getrouwe, onbesproken, niet dienst plichtige Nederlandse mannen, in de leeftijd van 28 tot 45 jaar, is thans nu het nog kan de gelegenheid om zich aan te sluiten bij de hulptroepen van het corps Rijkspolitie en wel het Instituut der Reserve Rijkspolitie. Een reserve-corps dat dienstbereidheid en offervaardigheid vraagt. Dat tot de vies heeft: „Plichtsgetrouw en steeds paraat" en dit te allen tijde zal nako men, omdat het gaat voor de zaak van God, Koningin en Vaderland. En in dit jonge vastberaden Corps zijn nog vele plaatsen open. Uw rech ten bij de Reserve Rijkspolitie zijn. wet telijk geregeld; uw vergoedingen, bij opkomst in werkelijke dienst, liggen vast; uniformen en goede bewapening liggen ter beschikking. Het wachten is op krachten, die pal staan voor de va derlandse zaak. Vraagt inlichtingen bij uw burge meester, bij de districts-, groeps- of postcommandanten der Rijkspolitie ter plaatse of bij de plaatselijke commissies van het Nationaal Instituut Steun Wet tig Gezag. Sluit u aan, maakt dat u er bij komt,1 200 gr. gesort. koekjes 100 gr. bonbons en 3 rollen zuurtjes voor 89 cent. 100 gr. amandelbonen 22 ct, 5z. 100 gr. ijsbonbons 25 ct, 5 z. L. de Waal Colijnsplaat

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 3