NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD P Niemand koopt graag een kat in de zak Abr. Buijze No. 2575 Zaterdag 19 April 1952 55e Jaargang Daarom koopt de huisvrouw/ het liefst bij de zelfstandige kruide nier, u/ant die verkoopt het goe de merkartikel. U w/eet u/at u krijgt als u bij Buïjze koopt. Hebt u mooie verse sla, zorgt dan ook voor een goede slasaus. U/ij hebben alleen de beste kw/aliteit Calvé en Duqvis-Salata. Azijnprijzen verhoogd U/ij leveren u steeds nog aan de oude prijs. En let op onze zegelkorting. Ook deze u/eek u/eer; Een half pond koffie 185 cent Een kg stroop voor 80 cent Een ons thee voor 57 cent Denkt er om, dat gaat u guldens opbrengen. Kamperland - Telef. 01107-304 'tepatfauda— vergaderingen Nationale Reserve Ut euHe&cuema Cm DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar. - Franco per post f 3.50. - Advertenties 6 cent per mm - 2100 betalende abonné's Beleefd aanbevelend, voor de Gelijk in heel onze provincie, wor den op ons eiland Noord-Beveland pro- pagandavergaderingen gehouden voor de Nationale Reserve. Het te Goes gevestigde Militaire Bu reau spant zich in oin van de verga deringen wat goeds te maken. De commandant van de Nationale Re serve, overste De Feyter ,en kapitein Kloosterman komen persoonlijk en zij brengen prachtig filmmateriaal mee. Het is, behalve nuttig en nodig, ook zeer interessant, op zulk een propagan- da-avond, waar voor onze mannen en jongens vrije toegang is, aanwezig te zijn. Helaas blijft het bezoek, wat het aan tal betreft, vaak beneden de maat. Te Golijnsplaat hadden wij %en pro- paganda-avond op Vrijdag 4 April. De vergadering was per advertentie en per omroeper bekend gemaakt, en ook wel persoonlijk aanbevolen. Juist Mevrouw zo is het! Voor kousenreparatie kunt u het best terecht by W. Dingemanse Colijnsplaat, tel. 255 Resultaat: ongeveer 20 bezoekers. Dat is voor een yzaak die ons aller welzijn raakt en waarbij wij of wij wil len of niet, allen (betrokken zijn, toch wel een uiterst gering aantal. Intussen hadden wij een mooie avond. Onze burgemeester, de heer Schuit, opende de vergadering en sprak zijn teleurstelling over de kleine opkomst uit. Hij wees op het aantrekkelijke, datonze mannen nu nog voor de be scherming en onverhoopt verdediging van onze gezinnen, onze dorps- en ei landgemeenschap, zich vrijwillig kon den, melden. Gezien de (tot hiertoe ge ringe animo, zinspeelde hij op de mo gelijkheid, dat het als 't zo doorging, wel eens tot van overheidswege opge legde verplichting kon komen. De overste hield daarna een gloedvol betoog, waarin hij duidelijk de gevaren die de landen van het westen bedrei gen aanwees. Het was nu nog de „koude oorlog". Maar die is juist zo uitermate gevaarlijk. Rusland zou gaarne, zonder zijn geweldige moderne oorlogswapenen in te zetten, de landen die nog de de mocratische vrijheden kennen, aan zich onderwerpen, gelijk het dat de tegen woordige satelliet-staten reeds deed. Daartoe bedient het zich van een „vijf de colonne", zoveel mogelijk in elk land. Door die „vijfde colonne" poogt het in die landen de ineenstorting te bewerken, zowel financieel, als econo misch, technisch en vooral ook gods dienstig. Rusland had in 1948 potentiëel-mili- tair een geweldige voorsprong, omdat het, toen Amerika en de geallieerden na de oorlog voor negentig of meer pro cent .demobiliseerden en ontwapenden, een leger van millioenen paraat hield en een geweldig wapen-arsenaal op bouwde. Nu is wel veel van de achterstand in gehaald, maar er is nog geen evenwicht. Niemand van ons wil oorlog. Maar wie zou slavernij verkiezen en daaron der zonder verzet het hoofd buigen? Ook ons land moet paraat zijn en iedere man van onze bevolking moet de hem geëigende plaats innemen. De Na tionale Reserve geeft daartoe de gele genheid, niet alleen aan de buitenge wóón-dienstplichtigen, maar aan alle mannen, die hun taak en plaats ter be scherming en verdediging zien. De man nelijke bevolking van Colijnsplaat werd dan ook dringend opgewekt, mee te doen. Vervolgens sprak ook ds Retel nog een opwekkend woord, waarin hij de taak van de Nationale Reserve zag als „waken". Dat zal moeten zijn waken tegen drie gevaren, n.l. Ie tegen de Jan-Saliegeest die ook in de geschiedenis ons volk soms aan de rand van de afgrond heeft gebracht. 2e tegen mogelijke overrom peling door vijanden van buiten, of van binnen door revolutionnaire woelin gen. 3e tegen liefdeloosheid. Wij moe ten liefhebben de grote goederen die God ons in gezinsleven en in ons,na tionale leven schonk, en moeten wa ken om diegoederen te behouden. Na de pauze, waarin allerlei inlich- DEZE WEEK 250 gram koekjes 150 gram choc.-croquantbonen samen slechts 85 cent. 250 gram kermis 49 ct en 10 p. 125 gram pindababbel. 25 ct. W. DINGEMANSE COLIJNSPLAAT tingen werden gevraagd en door kapi tein Kloosterman gegeven, kwam een (Uitermate interessante film, die leen indrukwekkend beeld gaf van de oor logstoerusting der Nazi's in de jaren voor 1940. Tevoren waren reeds een paar prach tige films met betrekking tot ons Ko ninklijk Huis vertoond. De propaganda-avond is dan weer voorbij. Laat ons hopen, dat wat gehoord en gezien werd, nog eens ernstig over wogen en met anderen besproken zal worden, opdat er toch resultaat van zij. Wie nader met de Nationale Reserve wil kennismaken, kan bij ondergete kende inlichtingen verkrijgen. Indien van voldoende belangstelling blijken zou, zal gaarne nogmaals een propaganda-avond worden gegeven. Colijnsplaat. Ds H. Retel. Amerika zal dan in 1956 zijn gehele defensieaparaat vernieuwd hebben: dat is wel een ^van de belangrijkste ver klaringen, welke wij in de laatste da gen hebben kunnen overnemen van de officiële woordvoerders in Washing ton, die er regelmatig (en te pas ofte onpas) het forum betreden om er grie zelige openhartigheden te .vertellen of sybillijnse orakelwoorden. Thans was het de heer Carl Vinson die ons verhaald heeft over Amerika's defensiewerk. Hij is voorzitter van de commissie van het Huis van Afgevaar digden, die zich bezig houdt met 's lands wapenuitrusting en hij is der halve een van de begeerlijkste objec ten voor rode spionnage, aangezien hij een van de zeer weinige Amerikanen is die werkelijk precies ,op de hoogte zijn met de stand van de bewapening. Hij heeft niet alleen verteld, dat Amerika in 1956 paraat zal zijn en nog wel met een geheel vernieuw de oorlogsuitrusting, doch ook dat reeds in >1953 een zeer behoorlijke krijgsmachine klaar staat. De jaren die dan volgen (tot 1956 zullen ,in hoofdzaak gegeven moeten worden aan de verdere opbouw van de luchtmacht, het onderdeel, dat in ontwikkeling het verst is. Op de uiterste „streefdatum" zoals wij dat tegenwoordig noemen, zal Amerika dan de beschikking heb ben over 143 groepen in zijn lucht macht. Aan het rekenen. Toen Vinson dit cijfer noemde zijn natuurlijk overal buiten Pentagon de luchtmacht-specialisten aan het i reke nen gegaan on^ te trachten, de wer kelijke sterkte van de U.S. airforce, plus die van de U.S. navy-airforce te berekenen. Want zou ,men dat weten, dan zou er ook geen enkel geheim, behalve dat van enkele vliegtuigty pes, overblijven: men /had dan het kerngetal voor de industriële produc tie en passant ook open en bloot op de rekentafels. Gelukkig ook wij hebben immers belang bij geheimhouding omtrent de amerikaanse defensiesterkte, althans zolang deze zover beneden het totale russische potentieel blijft! is het niet zo eenvoudig .om die 143 groe pen te analyseren, al blijven er vol doende indicaties over, welke 'de- „vreemde" mogendheden zeer zeker zullen interesseren. Ter toelichting en mede ter lering: een squadron jacht vliegtuigen (voor squadron bestaat nog geen goede nederlandse vertaling; es kader is voor ons een geheel ander begrip, zodat de nederlandse lucht macht het woord „squadron"' onver taald van de Engelsen en Amerikanen heeft overgenomen in haar eigen vo- COOMANS cabulaire) bestaat in doorsnee uit 16 toestellen en 12 squadrons vormen op hun beurt een „group". Daartussen is nog een onderverdeling in wings", zodat er in de westerse luchtmachten dan ook squadron-commanders, wing- commanders en group-commanders be staan. De laatste zijn al zeer hoge mi litairen; zij hebben immers onder hun directe leiding \en verantwoordelijk heid 12 maal 16 vliegtuigen, dat is 192 in totaal. 27.000? Indien Vinsons 143 groepen uitslui tend uit straaljagers bestonden, zou 200 gram gesort. koekjes 100 gram toffees 100 gr. zuurtjes of amandel bonen voor 89 cent. Een bruine borstel en een dweil voor 99 cent. L. DE WAAL COLIJNSPLAAT

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 1