NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD KING Wat za I het zijn: üo. 2567 Zaterdag 23 Februari 1952 55e Jaargang Vleeswaren Tabaksartikelen Kaassoorten Hierboven enkele grepen uit onze enorm uitgebreide sortering in di verse artikelen. Dat is het juist wat het winkelen bij Du ij ze zo veraan genaamt. Alles wordt direct bezorgd zonder prijsverhoging. Abr. Buijze - Kamperland DE LANDBOUW EN DE P.B.O. DE NATUURZUIVERE PEPERMUNT OPWEKKEND VERKWIKKEND DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar. - Franco per post f 3.50. - Advertenties 6 cent per mm - 2100 betalende abonné's Ham Snijworst Boterhamworst Ontbijtspek Gevuld spek Rookworst Leverpastei Rookvlees Balletjes voor de soep Knakworstjes Shagtabak Rooktabak Pruimtabak Sigaretten Sigaren Sigarillos Vloei Tabakspijpen Tabaksdozen Aanstekers Volvette Goudse belegen Volvette Goudse jong Leidse pan-pan Baby Edammers 40 pl. Smeerkaas Zwitserse kaas Beleefd aanbevelend, Telefoon 304 Rede van mr Schlingemann op de algemene ledenvergadering van de kring Noord-Beveland der Z.L.M. De Kring Noord-Beveland kwam Woensdag 20 Februari te Kortgene in algemene vergadering bijeen. Aanwezig waren 68 leden. De voorzitter heet de aanwezigen welkom, inzonderheid de burge meester van Kortgene, de algemeen secretaris van de Z.L.M., mrj. F. G. Schlingemann, de heer Wegner, ver tegenwoordiger van het Z.V.V. en de pers. Van de burgemeester van Wissekerke is bericht van verhin dering ingekomen. Een nieuwe lente, een nieuw ge luid, aldus vervolgt de voorzitter. Na de schijndood lijkende natuur in de winter schenkt de komende lente al- ierwege nieuw leven, die ook de lust tot arbeiden van de boer opwekt. Ook in het organisatieleven moet steeds nieuw leven geblazen wor den en moeten we ons steeds meer laten gelden. Steeds verder worden we in het keurslijf der geleide eco nomie geperst. Straks zal de heer Schlingemann in dit licht de komen de P.B.O. voor ons duidelijk ma- lJ vaart wel met scheepjes-wol. Jeager 160 ct. Zwarte sajet 182 ct. Sokkenwol met en zonder nylon enz. Zie onze uitgebreide staalkaart. W. DINGEMANSE COLIJNSPLAAT ken. Wat het afgelopen jaar betreft, kan de Noordbevelandse boer over de gehele linie tevreden zijn, hoe wel de kentering van de prijzen onzer producten voor velen nog een streep door de rekening haalt. In het verleden hebben conjunctuur schommelingen zich steeds afgewis seld en spreker acht de mogelijk heid niet uitgesloten dat na de 7 naoorlogse vette jaren, die echter door de bekende instantie terdege afgeroomd worden, magerder jaren zullen volgen. De oudedag-voorzie ning acht spreker dan ook een moei lijk probleem, en meent dat de Z.L.M. voorziet in een behoefte door in deze voorlichting te geven. Met de wens dat 1952 voor allen vrede en voorspoed mag brengen, verklaart hij deze vergadering voor geopend. De notulen der vorige ledenver gadering worden door de secretaris voorgelezen en ongewijzigd goed gekeurd. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van de Openbare Leeszaal te Goes, welke kwestie ook op de najaarsvergadering is behandeld. Wat betreft andere ingekomen stuk ken, zijn deze, voor zover nodig, door de secretaris beantwoord en voor kennisgeving aangenomen. Verder deelt de voorzitter mede, dat in Zeeland 1800 ha wintertarwe ter goedkeuring is aangeboden; de export consumptieaardappelen on geveer verloopt als verleden jaar; goedgekeurd pootgoed wellicht alles geplaatst zal kunnen wordenvoor zaailijnzaad vraag bestaat aan la gere prijzen; de vraag naar zaai- haver flauw isvoor zaaigerst goed kwaliteit zaaischokkers slecht en de bietenprijs bekend is. De verlaging veevoedersubsidie heeft op de bin nenlandse markt niet die invloed gehad als er van verwacht is, maar toch is de verhouding tussen de sec toren akkerbouw en veehouderij meer toegespitst geworden. De ge schatte uitzaai van vlas is in Ne derland even hoog als verletten jaar, maar in België en Frankrijk minder. In het de leden toegezonden jaar verslag is de toestand onzer ver eniging geschetst en de hoofdzaken behandeld. De rekening over 1951 wordt goedgekeurd met in ontvang f 2977.29 en in uitgaaf f 1999.73, alzo een goed slot van f 977.56. De begroting voor 1952 wordt in ont vang en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 2495.56, met een post voor onvoorziene van f 1080.56. Deze begroting is gebaseerd op een bij drage van de afdelingen van f2.50 per lid. De nieuwe statuten van de kring worden zonder op- of aan merkingen bekrachtigd. Hierna verkrijgt de heer Schlin gemann het woord. Hij zegt aller eerst de voorzitter dank voor de vriendelijke welkomstwoorden, en wil, zoals de agenda aangeeft, spre ken over de komende P.B.O. Spre ker gaat terug in de geschiedenis, toen ongeveer honderd jaar gele den de staat generlei bemoeienis met de landbouw of het bedrijfsle ven had, noch op economisch of sociaal terrein. De conjunctuur werd geheel beheerst door vraag en aan bod en bij overheersend aanbod waren de sociale toestanden over de gehele linie slecht en eventuele ondersteuningen werden aan Kerk of liefdadigheidsinstellingen overge laten. De enige maatregel die tot bescherming van de landbouw kon dienen, was heffen van invoerrech ten aan de grens. Arbeidsdagen van 14 tot 16 uur in slecht ingerichte fabrieken evenals kinderarbeid kwa men veelvuldig voor. De eerste schrede tot verbetering kwam door het z.g. Kinderwetje van Houten en daarna de invoering van het alge meen kiesrecht, waardoor de grote massa invloed in de regering ver kreeg. Gedurende de crisis in de tachtiger jaren beperkte de invloed der regering ten opzichte van de landbouw zich alleen tot voorlich- DEZE WEEK 250 gr. koekjes 100 gr. chocolaatjes samen slechts 89 ct. 250 gr. speculaas 49 ct plus 10 punten. 125 gr. Am. bonen 25 ct pl. 5 p. W. Dingemanse, Colijnspl. ting en onderwijs, dat zeker heil zaam heeft gewerkt. Geleideiijkaan ontwikkelden zich de door de vak organisaties gepropageerde sociale wetten en maatregelen, die door de twee wereldoorlogen zeker versneld zijn, en ook daardoor de bemoeie nissen met de landbouw. Eerst dis tributie, later in de dertiger jaren steunmaatregelen en teeltbeperking enz. In de tweede wereldoorlog al gehele inleveringsplicht en overname door de bezettende instantie. Ook in andere landen heeft men, zij het dan op minder ideale manier, ge tracht deze vraagstukken op te los sen: nazisme, facisme en commu nisme. Ook de manier zoals in Frankrijk kan niet bevredigen. In ons land zal getracht worden op deze ma nier langs democratische 'weg in de oprichting van de P.B.O. een op lossing te vinden, die als het ware de administratieve rompslomp van de staat zal moeten verlichten en door het bedrijfsleven worden over genomen. Op deze manier kan wel licht voorkomen worden dat men een ambtelijke dictatuur krijgt, die veel te stroef loopt en heel het be drijfsleven aan banden legt. Men moet de P.B.O. als het ware zien als de provincies, gemeenten of waterschappen, waarvan men, b.v. wat het laatste betreft, door het feit dat men ingelande van een water schap is automatisch lid is. De op bouw geschiedt uit de bestaande organisaties, b.v. evenveel werkge vers als werknemers. Als overkoe peling hiervan staat boven al deze lichamen de S.E.R., welke reeds is ingesteld en bestaat uit 45 leden, te weten 15 vertegenwoordigers der werkgevers, waarvan 3 uit de land bouw, 15 der werknemers en 15 leden van de overheid. Deze raad heeft tot taak in de eerste plaats coördinerend op te treden, toezicht op de gemaakte verordeningen te houden en algemeen adviserend voor de regering op te treden (b.v. hoogte pachtprijzen enz.). De vakgroepen zullen per 1 jan. 1953 verdwijnen en de bedrijfschap pen worden productieschappen. Ve len staan sceptisch tegen dit ver haal, maar ongerust over deze re geling hoeft men volgens spreker niet te zijn. Zeker moet men niet bang zijn dat nieuwe ambtenarij in het leven geroepen wordt. Als voor beeld noemt hij de waterschappen, 100 gr. koekjes 100 gr. biscuits 100 gr. sterke pepermunt 100 gr. hoest past. 100 gr. wafeltjes voor 98 cent 100 gr. thee m. 100 gr. biscuit 79 ct L. de Waal, Colijnsplaat.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 1