Olie zégen en vloek Onder de loupe LEZERS - CRITIEK der wereld Nog enige wit emaille emmers voor slechts f 4.50, per 2 stuks voor f 8.50. Verder ontvingen wij deksels voor inmaakglazen, oud model. L. TANGE WISSEKERKE Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank „COLIJNSPLAAT" te Colijnsplaat rjmmÊe\ „WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 Wie spaart is crediet waard Het geld is er. Hoe teleurgesteld was ons volk toen de regering het vorige jaar aankondigde, dat er niet voldoende kapitaal beschikbaar was om de bouw van 50.000 woningen te fi nancieren 1 Met man en macht is men aan het werk getogen om het benodigde geld bijeen te brengen. Het is gelukt, dank zij de gemeen schapszin van de bevolking, dank zij ook het bedrijfsleven, dat cre- dieten verschafte, waar het maar kon. Het geld is er nu. De minister van wederopbouw heeft verklaard, dat de financiële zijde van het vraag stuk voor dit jaar is opgelost. Nu ligt het maar aan de gemeen ten en de bouwtechniek of de 50.000 huizen er ook komen. Is dit alvast een waarschuwing, dat er nog meer belemmeringen dreigen of wil de minister de gemeenten zoveel mo gelijk opporren? Ons dunkt dat de gemeenten juist alle krachten inspannen om de bur gers allemaal onder eigen dak te brengen. Werkkrachten, aannemers en bouwsystemen zijn er in over vloed. Wij zouden de minister wil len vragen: wat is er nu nog niet in orde? Waarvoor ging hij? Minister Drees is terug uit Ame rika. Hij is er geëerd en men heeft hem het land laten zien. Nu vraagt iedereen zich nog met spanning af, wat hij er eigenlijk gedaan heeft. Men kan nauwelijks verwachten, dat de Amerikanen reclame behoe ven te maken voor hun land of hun dollars. Bovendien zal de heer Drees niet veel tijd hebben voor vacantie- reisjes. Die mooie tochtjes door de States moeten we dus wel zien als een vlag, die de lading moet dekken. Wat heeft de heer Drees in Ame rika besproken? Zal hij onze rijke bondgenoten hebben duidelijk ge maakt, dat wij zonder exportver groting naar de V.S. ons faillisse ment wel kunnen aanvragen? Of heeft hij getracht de bewapenings lasten te verminderen Ging hij om Wij kunnen ons eenvoudig niet meer redden zonder olie, ook niet nadat een belangrijk deel van haar arbeidsveld is overgedragen aan de atoomkracht. Alle werktuigen en dus niet alleen de krachtwerktuigen moe ten nu en dan worden gesmeerd met meer bewapeningsorders vragen? Men heeft de heer Drees bij aan komst gevraagd of hij als minister president of als minister van alge mene zaken naar Amerika was ge weest. Wij zouden willen vragen: voor economische zaken of voor oorlog en marine? Geachte redactie, In uw blad van Zaterdag 26 Jan. j.l. troffen wij een artikel aan onder de titel „Grondonderzoek" van de hand van de assistent van de R.L. V.D., de heer J. Lekkerkerk. Waar in dit artikel sprake is van een laboratorium voor grondonder zoek, dat „agenten" uitzendt en wij een medewerker op Noord-Beveland hebben aangesteld, slaat dit stuk zonder twijfel op ons, waarom wij u vriendelijk verzoeken dit ingezon den stuk te willen opnemen in uw geacht blad. De heer Lekkerkerk wekt op, om het grondonderzoek te laten ver richten door de R.L.V.D. en deelt mee, dat door hem op de cijfers van een particulier laboratorium geen advies kan worden verstrekt. Naar aanleiding hiervan merken wij op, dat zulks ook in genen dele nodig is, omdat bij onze analyse- verslagen steeds een uitgebreid be mestingsadvies wordt verstrekt. Waar de heer Lekkerkerk het doet voorkomen alsof ons onderzoek min der waard zou zijn dan het onder zoek te Goes, kunnen wij tegen werpen, dat ons onderzoek veel uit gebreider is. Wij onderzoeken de grond behalve op zuurgraad, kalk, kali, fosforzuur en humusgehalte, waartoe het onderzoek te Goes zich beperkt, bovendien op stikstof, mag nesium, mangaan, borium, koper, ijzer, aluminium, chloor en sulfaat. In totaal worden 16 verschillende bepalingen door ons aan de mon sters verricht, zodat wij een zeer uitgebreide indruk krijgen van de chemische vruchtbaarheid van de bodem. Onze relaties zijn dan ook algemeen van opinie, dat onze ana lyses een stap vooruit betekenen op het gebied van het grondonder zoek. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de opname, verblijven wij, Hoogachtend, Laboratorium voor Grondon derzoek „Grouw (Fr.)" Ir A. Kerkhof. een product, dat uit de aardolie voortkomt. Uw fiets zal niet meer kunnen rijden, de asfaltwegen ver dwijnen van het toneel, geen schoen- crème zal ooit meer uw schoenen doen glanzen, want al deze goede ren bestaan dank zij de olie. Wat te zeggen van het gemis aan schrijf machines, die niet meer kunnen lo pen, hoe te denken over dewater- leidingpompen, die zullen weigeren en hoe moet uw krant gedrukt wor den mochten alle oliemaatschappij en eens dienst weigeren. Zelfs het aantal echtscheidingen en verbroken verlovingen zou dras tisch toenemen wanneer de Konink lijke en de Standard Oil en al die maatschappijen eens plotseling de dienst aan de mensheid gingen opzeggen. Immers, ook de schoon heidsmiddelen, waarmee de dames zich zo aantrekkelijk weten tema ken, zouden niet bestaan zonder Perzië, Amerika en de andere olie producenten. Veel dames zouden versteld staan als ze de oorsprong wisten van al die smeerseltjes, crè mes, waarmee zij hun charme ver hogen, maar om het zwakke ge slacht niet af te schrikken willen wij alleen verklappen, dat de grond stoffen van de make-up al door pijpleidingen in de woestijn hebben gelopen voordat zij de liefste ge zichtjes mochten sieren 1 1 En dit is nog niet het einde van de ode aan de olie. De verwerkende maatschappijen geven duizenden handen werk. De Kon. Shell in Neder land geeft voor minstens 25.000.000 gulden opdrachten per jaar aan de nederlandse industrie. Dan zijn er de duizenden die zelf een werk kring hebben in de olie-productie of de daarmee verbonden belangen. Zonder olie zou de armoede in de wereld ineens geweldig toenemen. Gekraakte moleculen. Het belangrijke is echter dat de werkingsfeer van dit zo door velen verachte product omdat men het ziet als oorzaak van de volgende oorlog nog steeds toeneemt. Op het terrein der energie is dit goedje reeds lang koning. Nu is het gebied der wasmiddelen er ook reeds door aangetast. In Pernis maakt men uit de petroleum de synthetische zeep en de toepassingsmogelijkheid van dit product neemt nog dagelijks toe. Uw zeep komt straks gewoon bij Schoonebeek als een dunne stroop uit de grond en wordt dan eerst tot paraffine verwerkt, of eigenlijk komt het niet eens zover. De paraffine- moleculen worden nu „gekraakt", d.w.z. stuk gemaakt en in zgn. o- lefinen omgezet. Met zwavelzuur worden deze laatste gemakkelijk in gedampt, waarna ze onder allerlei namen in de handel worden gebracht om ons te dienen als zeep. Men vindt dus de atoomsplitsing uit en wellicht wordt daarmee con currentie geschapen voor de olie, doch de laatste richt zich ook op nieuwe werkterreinen. De olie heeft ons al tientallen jaren geboeid door haar belangrijke functie in het e- conomisch bestel van de wereld. Volken zijn hierom verdreven en uitgemoord en de vijandschap tus sen grote en kleine staten vloeit voor een groot deel voort uit het al of niet beheersen van olievelden. Is dit veranderd nu de velden van Abadan stil liggen? Zal men voortaan slechts olie winnen buiten Perzië? Velen zou den het wensen om de spanning in de wereld te verminderen. Het is even onwaarschijnlijk. In het mid den-oosten liggen de grootste olie reserves, die de wereld bezit. Men schat de hoeveelheden onder de woestijnen van het land der kaliefs en sheiks even groot ais die in de rest van de wereld, de Ver. Staten niet uitgesloten. Daarom zal de va- cantie in Abadans raffinaderij slechts tijdelijk kunnen zijn. Van Engeland naar de V.S. En toch zijn de Engelsen ver trokken. Zij zullen niet veel kans krijgen er voorlopig terug te komen. De Perzen echter zaten terstond na Albions vertrek met de handen in het haar. Al de staatsinkomsten kwamen uit de olie en zo is het dus ver klaarbaar dat ook Averell Harriman in Teheran was toen Mossadeq zo huilde om zijn eigen olie te krijgen. Zijn bemiddeling mislukte maar niet zijn uitnodiging aan Mossadeq om eens in Washington te komen praten over de oliezaak. Mossadeq ging, want hij heeft geld nodig om Perzië van de ondergang door hon ger en chaos te redden. Hij kwam terug met een amerikaanse dollar lening. Voortaan zal de perzische olie via een perzische maatschappij in de amerikaanse handen overgaan en de Britten zullen hun portie mee krijgen, zolang ze niet protesteren tegen hun uitwijzing. Engeland heeft jarenlang een felle strijd gevoerd tegen Amerika om de oliebelangen in het midden-oos ten. De strijd is ten einde: de be langrijkste macht in de historisch getekende landen door Bijbel en Koran zal voortaan Amerika zijn. Ook hier is de Union Jack vervan gen door de Stars and Stripes. De ondergeschiktebindingvanEn- geland aan Amerika wordt sterker. De eenheid van het westen blijft hecht. Wie ter wereld zal het ooit zonder het midden-oosten kunnen stellen? In deze zin ligt de blijvende spanning rond de oude landen bij Suez, Abadan en Aden. Na alles wat in het voorgaande is gezegd, zal de olie een vuursteen blijven in de politiek. Dit product heeft de wereld onnoemlijk veel zegen ge bracht. Het kan de oorzaak worden van haar grootste vloek. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst Dr L. P. Maas en Dr V. 'tHart. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje Adrians Elizabeth. C. J. Prins. P. J. Prins - Janse. 't Hof Geersdijk, 30 Jan. 1952. Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden bij de her denking van mijn 75ste geboorte dag, zeg ik, ook namens mijn kin deren, hartelijk dank. Wed. G. Bouwense- Huige. Colijnsplaat, Januari 1952. Voor benzine, schoonheidsmiddelen en zeep En Amerika wint terrein In vele gesprekken kan men de mening horen verkondigen, dat Perzië de strijd om de olie in zijn bodem heeft gewonnen. Niet velen hebben dit verwacht en men vraagt zich dus af, hoe dat wel mogelijk is. Hier voor worden meestal dan ingewikkelde politieke gesprekken opgebouwd, maar tussen dit alles hoort men ook de opmerking: de olie is voor de wereldmachten niet belangrijk meer. Zij zal weldra door atoomkracht worden vervangen. Is de olie weldra een tweederangs artikel? Wij denken bij olie na tuurlijk direct aan benzine en verder kan zij nog een rol spelen bij ver warming. Maar men vergeet dan de rol, die dit product speelt op tal van andere terreinen, waar het niet direct aan de oppervlakte drijft.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 2