NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ABR. BUIJZE AARDGAS Sinds 1851 het oudste en vertrouwdste adres voor al uw levensmiddelen KING No. 2564 Zaterdag 2 Februari 1952 55e Jaargang heeft toekomst! maar is even duur als lichtgas PUROL GENEEST DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar. - Franco per post f 3.50. - Advertenties 6 cent per mm - 2100 betalende abonné's Deze week 1 kg stroop voor 85 ct met 10 zegels extra 250 gr. koffie voor 204 ct met 10 z. extra 500 gr. rijst voor 55 ct met 10 zegels extra Zie verder in de winkel onze speciale aanbiedingen Beleefd aanbevelend, KAMPERLAND - TELEFOON 304 Wanneer deze winter streng zou zijn geworden, hadden veel mensen in de kou moeten zitten. Onze kolenpositie is zwak. Erger is dat geheel Europa door deze kwaal wordt geteisterd, temeer nu de poolse kolen meer naar het oosten dan naar het westen gaan. Het maandgemiddelde van de europese kolenproductie bedroeg in 1951 nog geen 40 millioen ton. Voor de oorlog was dit nog hoger en dan te bedenken dat de industriële pro ductie sinds 1938 met ongeveer 37°/0 is gestegen! Geen wonder dat wij in Europa onveer 30 millioen ton kolen moesten invoeren in 1951. Nederland is mede debet aan dit tekort en wij zullen dan ook meer van het zwarte goud boven het aardoppervlak moeten brengen. Dit is ook belangrijk voor onze deviezenpositie. Alleen wij kunnen het niet. Nederland heeft gebrek aan ko len. Niet alleen voor het ogenblik, maar onze honger zal steeds gro ter worden. De industrialisatie is nog lang niet voltooid en onze be volking neemt nog steeds toe. On ze kolen voorraad is echter nog slechts voldoende voor 73 jaren inclusief de onontgonnen gebieden Er wordt hard gewerkt in ons BALANSOPRUIMING Baddoeken Theedoeken Handdoeken Washandjes enz. met 10 pet korting. W. DINGEMANSE COLIJNSPLAAT land aan het opsporen van nieuwe energiebronnen. In Drente zijn door de Nederlandse Aardolie Maatschap pij oliebronnen aangeboord, die al een belangrijke bijdrage vormen voor deviezenbesparing. Voor de kolen zijn misschien de gevonden aard gasbronnen van meer belang, die in noord Overijssel en zuid Drente zijn ontdekt. Men heeft hier geduldig gezocht en de resultaten zijn zoda nig dat een groot deel van ooste lijk Nederland het nodige gas recht streeks uit de bodem zal ontvangen. In Coevorden is men daar het verst mee gevorderd want hier worden de aardappels al op aardgas gekookt. Ze smaken er heus niet minder lek ker om al moesten de huisvrouwen dan ook nieuwe gascomforen aan schaffen. Het aardgas vereist bran ders, die viermaal zoveel luchttoe voer krijgen dan voorheen bij het „gewone" gas. Waar? Aardgasbronnen zijn o.m. ontdekt dicht bij Coevorden, ten Zuiden van Staphorst, in de buurt van Runer- wold bij de Giethoornse plassen, ter wijl ook de bodem rond Tubber- gen dit nieuwe product in grote hoeveelheden verborgen houdt. De bodemonderzoekingen zijn nog in volle gang. Telkens gaat er weer een boor in de vorm van een harde beitel de weerbarstige grond in, soms meer dan twee of drie kilometer diep. Lang niet altijd worden de Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking De natuurzuivere PEPERMUNT verwachtingen met succes bekroond. Als men na tien boringen gas vindt, spreekt de Aardolie Maatschappij van goede resultaten. De technici zetten maar niet op goed geluk een boor in de grond.Daar gaan nauwkeurige onderzoekin gen aan vooraf. Dit onderzoek wordt verricht op het laboratorium in 01- denzaal, waar schaaltjes met gruis worden onderzocht op hun samen stelling. Onder de microscoop vindt men insecten, zeediertjes uit zeer oude tijdperken en hieruit conclu deert men dan of er al dan niet kans is op de aanwezigheid van een gasveld. Er wordt lang gewikt en gewo gen voordat het boren begint, want dit is een kostbare geschiedenis. Er worden boringen verricht, die meer dan een millioen gulden kos ten en dan nog kan het resultaat nihil zijn. AI komt dus het gas, „zo maar uit de grond", we hebben het nog lang niet gratis. Voor de verbruikers is de prijs van het aard gas dan ook even hoog als van het gewone gas. F 10 tot f 17 millioen 1 Aardgas zoeken is een kwestie van geduld oefenen en kosten ma ken. Dit jaar wordt er tien millioen aan uitgegeven en in 1953 ongeveer 17 millioen gulden. De baten zullen we moeten afwachten, maar er zijn tekenen, die wijzen op goede re sultaten. Degasvelden bij Tubbergen en Wanneperveen zullen zelfs plaat sen als Hengelo, Enschede en 01- denzaal straks gas kunnen leveren. Een „gasput" ziet er eenvoudig uit. Men ziet een paar buizen de grond in gaan en een kleine tank waarin de meegevoerde vloeistof wordt opgevangen. Het is minder DEZE WEEK 250 gram koekjes 150 gram Zeeuwse rondjes samen slechts 85 cent. 100 gram rumbonen 35 cent plus 5 p. extra. W. DINGEMANSE COLIJNSPLAAT ingewikkeld dan een complete gas fabriek op het eerste gezicht. Maar hoeveel honderden jaren heeft het geduurd voordat diep in de grond dit gas voor het gebruik gereed is gekomen 1 Een lange en moeilijke weg moe ten de speurders naar gas afleggen. Dit blijkt uit het bovenstaande maar het wordt duidelijker, wanneer wij ons licht eens gaan opsteken bij de seismografische dienst van het be drijf, die reeds jarenlang door het nederlandse landschap heeft gedoold, gewapend met de seismograaf, dat merkwaardige toestel, voorzien van een naald, die op papier de tril lingen van de aarde aangeeft. Door dynamietontploffingen schrijft de seismograaf in een zeer moeilijk te ontcijferen taal op smalle stro ken de geheimen neer welke de aarde voor ons verzwijgt. Ondanks deze hulpmiddelen wor den we dan nog dikwijls om de tuin geleid. Toch heeft de Neder landse Aardolie Mij. niet geaarzeld om meer dan zes millioen gulden aan dit werk uit te geven, waardoor men een bescheiden blik kon wer pen op de ondergrondse rijkdom men van ons vaderland. De eerste resultaten zijn in Drente tevoor schijn gekomen. Men hoopt nog slechts aan het begin te zijn van een reeks vreugdevolle ontdekkin gen. Zal men met behulp van aardo lie en aardgas onze deviezen- en energiepositie verbeteren? En voor welke tijdsduur? In 1943 heeft men uitgerekend dat er voor 22 jaar voorraad is, doch naarmate het aantal succesvolle boringen zich uit breidt hoopt men deze periode te rekken. Deskundigen fluisteren o- ver een periode van 50 tot 75 jaar. Niemand zal echter met zekerheid kunnen zeggen welke ongekende schatten nog verborgen liggen. Daar om moet dit ondezoek met alle kracht worden voortgezet. Het is niet alleen noodzakelijk maar buitengewoon boeiend omdat men bij alle onderdelen van deze speur dersorganisatie telkens voor verras singen kan komen te staan. Deze zijn dikwijls teleurstellend van aard maar één vreugdevolle kreet kan veel goed maken1 ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen IlilIllAI 100 gram toffees, 100 gram paas eitjes, 100 gram chocolaatjes voor 82 cent. De laatste dameskousen nylons met zwarte naad f 4.25 met min dering f 4.10. Zeer sterke da meskousen f 1.89. L. de Waal, Colijnsplaat.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 1