NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De zelfstandige kruidenier is toch voordeliger Abr. Buijze, Kamperland 't Moederland sluit zijn poorten No. 2563 Zaterdag 26 Januari 1952 55e Jaargang Profiteer daar dus ook van! Wij zijn ruim gesorteerd op alle gebied o.a. HOOFDPIJN? DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar. - Franco per post f 3.50. - Advertenties 6 cent per mm - 2100 betalende abonné's Op de laatste van de maand steekt Nederland weer de vlag uit voor kroonprinses Beatrix Wilhel- mina Armgard, die 31 Januari 1938 op paleis Soestdijk werd geboren. Er ligt een oorlog tussen die heuglijke dag, toen ons land nog vrij onbezorgd in weelde baadde, en deze zorgelijke tijd. En prinses Beatrix, die haar lessen goed ge leerd heeft, begint al veel te be grijpen van hetgeen haar volk heeft doorgemaakt in die veertien jaren. Onze kroonprinses kan eens geroepen worden de Landsvrouwe te worden van het Koninkrijk der Nederlanden en vanzelfsprekend is haar gehele studie reeds gericht op deze moeilijke en verantwoordelijke opdracht. Daarnaast wordt H.K.H. evenwel voldoende vrijheid gelaten voor haar liefhebberijen en dat zijn er heel wat. Paardrijden, de padvinderij, boelseren, de wintersport en het verzorgen van dieren zijn er slechts enkele vanl Het winterweer schrikt „Trix" allerminst af. Hier zien we onze Beatrix, de Januari-koude trotserend, het 15de levensjaar tegemoetblikken. Kruidenierswaren Vleeswaren Tabaksartikelen Drogisterij-artikelen Fijnere soorten koekjes en banket Verschillende soorten en kwaliteiten kaas en conserven Zie onze wekelijkse speciale aanbiedingen Even een telefoontje en alles wordt thuisbezorgd Beleefd aanbevelend, Telefoon 304 door dr P. H. Ritter Het gevolg van de soevereiniteits overdracht aan de Republiek Indo nesië is geweest de repatriëring van een stroom van goede Neder landers waaronder er zijn die op moeilijke posten zwaar werk hebben verricht en die allen bijgedragen hebben aan de welvaart van het rijk. Indonesië kan thans geen Neder landers meer gebruiken. Het wil de laatste banden met het moederland verbreken. Zelfs de nietszeggende Unie handhaaft naar de mening der nieuwe regering nog al te zeer de traditie der saamhorigheid en de Nederlandse Souvereiniteit over Nieuw-Guinea, die onbetwijfelbaar vaststaat, wordt door haar betwist. Dit betekent dat zij het laatst o- vergebleven nederlands gebied, waar ruimte is voor onze overbevolking, wil afsluiten. De lange, lange rij van ontheem den, die Indonesië verlaten, zijn mensen, die hun best hebben ge daan, die eervolle carrières hebben opgebouwd, maar die werden uit gesloten, die niet kunnen aarden onder de nieuwe verhoudingen, die hun stuur kwijt raakten in een land, waar nog altijd de openbare orde niet veel meer is dan een abstract begrip. Eén hoop hadden zijDaar wenkt het moederland 1 Zij hebben het zedelijk recht er werk en brood te vinden om hun jarenlange nut tige en plichtsgetrouwe arbeid ten bate van een overzees gebied, aan hetwelk Nederland in de jaren voor de oorlog zijn welvaart dankte. Maar dat moederland sluit zijn poorten. De mensen die Nederland groot gemaakt hebben mogen gaan landverhuizen. Zij mogen hun for tuin gaan zoeken in Canada of Australië, Nieuw-Zeeland of Zuid- Afrika. Maar die landen bieden wei nig arbeid voor mensen met tropen- ervaring en voor mensen, wier li chaamsgesteldheid op de tropen is ingesteld. En de aanbevolen gebie den sluiten de gehele groep der gedeeltelijk uit tropische ouders ge boren Nederlanders uit. -o- Wij ontlenen deze mededelingen aan een bericht, dat de voorzitter van het Bureau voor de Emigratie van gerepatriëerden aan de pers ver strekte. Hij maakte de weinig bemoe digende opmerking, dat het aantal werklozen in ons land in Decem ber gestegen is van 112453 mannen tot 145385. En, zo voegde hij er aan toe: „wie uit Indonesië naar Ne derland komt, zal zich moeten in stellen op het feit, dat hij gaat be horen tot het résidu". Wij vragen ons af: is er bij de schielijke likwidatie van onze ver binding met Indië aan deze mensen, die een onderdeel uitmaken van on ze eigen natie, in het geheel niet gedacht? Men kon met zekerheid weten, dat deze berooide toestand, waarin duizenden goede Nederlan ders verkeren, zou ontstaan. Is in een souvereiniteitsoverdracht niet begrepen de zorg voor de eigen landgenoten, die onder de nieuwe heersers niet kunnen of mogen wer ken? De houding, die Nederland heeft aangenomen tegenover de Ambonezen was ontoelaatbaar, de situatie, waarin men deze gerepa trieerde Nederlanders Iaat is schan delijk. -o- De gerepatriëerden hebben het zoethoudertje gekregen, dat emigra tiemogelijkheden voor hen worden gezocht. Men wil hen wegduwen naar de onherbergzaamste gebie den van donker Afrika. Als het lukt, want zij mogen geen overdreven verwachtingen koesteren, een ver klaring die duidelijk is voor wie de eindeloze moeilijkheden der emi gratie kent. Is dit cle dank der natie aan ve len van haar beste zonen Zij moe ten zien weg te komen en anders moeten zij maar verhongeren. De oplossing van het gerepatri- eerden-probleem eist meer dan een vage belofte voor landverhuizing. Het vergt studie en aandacht, het vergt een daadwerkelijk ingrijpen opdat de nood worde gelenigd. Want het zal niet gezegd mogen worden, dat moeder Nederland haar eigen kinderen verstoot. Mijnhatdt's Hoofdpijnpoeders. Doos 47 cent 200 gram gesorteerde koekjes, 100 gram toffee's en 100 gram snoep, waarde f 1.10, nu 85 ct. Wij hebben weer nylonkousen voor f 3.79, met mindering voor f 4.10, met zwarte naad voor f 4.25. L. de Waal, Colijnsplaat.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 1