eet-, thee- en ontbijtserviezen L. Tange, „De Kleine Bazar", Wissekerke Boeren moeten grasland scheuren De eigen bank in eigen hand PREDIKBEURTEN Wij hebben deze week geëtaleerd, prachtige Komt u eens zien, de prijzen zullen u meevallen. nationale werkkrachten onttrekt aan de productie? Reeds is de tweejarige dienst tijd voor onze jonge mensen een ernstige aantasting van hun loop baan. De nieuwe strijdmiddelen ver ouderen spoedig. Nu komt op de last van de breideloze bewapening alweer de last ener kostbare bur- gelijke verdediging. En het laatste natuurschoon dat wij bezitten wordt door de militaire inspanning ver woest. Er is aanleiding voor de vraag in hoeverre het rechtvaardig mag he ten, dat aan kleine natiën de ge vaarlijkste plaats in de europese verdediging wordt toebedeeld. Mensenlevens zijn mensenlevens en de bewoners van ieder land heb ben recht op bescherming. Maar: Nederland étappe-gebied betekent de vernietiging der natie, ook al tracht een zorgzame regering tijdig de gevaren, waaraan onze bevolking in geval van een oorlog onderwor pen zal zijn, te verminderen. Wij zijn geen défaitisten. Wij willen sneuvelen voor de westerse beschaving, voor de vrijheid, als persoon en als natie. Maar zijn wij er voldoende van verzekerd, dat de internationale stra tegen hun plannen nauwkeurig over wogen hebben, alvorens Nederland werd gekozen als opvanger van de stoot? In oorlogstijd gaat de buitenlandse commandant commanderen en eist hij getrouwheid aan het plan. Maar dat plan komt niet tot stand zonder daaraan voorafgaande internationale onderhandelingen, waarbij niet al leen op de onmiddellijk doelmatige oorlogsstrategie, maar ook op het bestaan van gehele volken behoort te worden gelet, óók in het belang ener internationale gemeenschap. Een vernietigd Nederland bete kent het wegvallen van een basis element in de europese cultuur. Grote mogendheden worden ge schonden door een gevaarlijke po sitie, kleine mogendheden worden er door weggevaagd. Zal het ons lot zijn, nadat wij onze laatste man en onze laatste cent hebben opge offerd aan het algemene krijgsplan, uit strategische overwegingen aan de vijand te worden overgeleverd God geve, dat er geen oorlog komt. Veerdienst Kortgene-Wolfaartsdijk Het Provinciaal Bestuur van Zee land verzoekt ons het volgende ter kennis van belanghebbenden te bren gen: Het komt op het veer Kortgene- Wolfaartsdijk herhaaldelijk voor, dat auto's met een gewicht van meer dan tien ton ten vervoer wor den aangeboden. Zij achten het daarom gewenst, dat de aandacht van de vervoer ders er op wordt gevestigd, dat op dit veer geen auto's kunnen wor den vervoerd, waarvan het geza menlijke gewicht van auto en la ding de tien ton overschrijdt. Wordt 1953 een crisisjaar voor onze veevoederpositie? Het agrarisch belang is in Nederland wel in 't bijzonder een volksbe lang. De tijd is voorbij dat wij kunnen spreken van Nederland als een land bouwende natie, waarbij de tuinbouw en veeteelt dan ook gerekend worden. Toch vindt een groot deel van onze bevolking nog een bestaan in land bouw en veeteelt en aan deze gelukkige omstandigheid danken wij onze goede voedselpositie, die in de wereld in 't algemeen niet zo gunstig is. Minister Mansholt die in de regering de landbouwbelangen vertegen woordigt en hoewel er onder zijn politieke voor- en tegenstanders wel eens ferme critiek op zijn beleid wordt uitgeoefend, over 't algemeen geeft hij blijk van kennis der landbouw-aangelegenheden. Zijn bestuur, waarin hij voor de boeren op de bres staat, moet passen in het algemeen econo misch plan, dat de regering nastreeft. Daarbij moet ook het landbouw belang wel eens wijken voor het geheel en speciaal op het gebied van de prijzen leidt dit soms tot ernstige strubbelingen. Wij denken aan de melk- en bloemprijs, die beide zo grote in vloed uitoefenen op de kosten van het levensmiddelenpakket, zodat hier voortdurend sprake is van wikken en wegen. Nu eens moeten de boe ren een veer laten, dan weer het consumerend publiek. Ook de export-activiteit op het terrein van landbouw en veeteelt dient de aandacht te hebben van de minister. Wij geloven dat deze zodanig is, dat de producenten hiero ver in 't algemeen niet te klagen hebben. De nederlandse consument daarentegen heeft op dit punt nog al eens critiek, welke gerechtvaar digd lijkt wanneer men slechts naar een bepaald onderdeel kijkt, maar die dikwijls onvermijdelijk is in het licht van de handelsbalans en de- viezenpositie. De goede voedsel toestand van ons land danken wij stellig in de eerste plaats aan de activiteit der boeren, maar het de partement van landbouw speelt daarbij stellig niet de slechtste rol in ons bestuursapparaat. Helaas zijn wij ook op agrarisch terrein niet onafhankelijk van het buitenland. Onze broodgraanpro ductie is onvoldoende voor de con sumptie en daarin zal voorlopig wel geen veranderingen kunnen komen. Voor de oorlog was dit niet zo erg als nu, want toen konden wij in voeren wat wij wilden. De valu tapositie van ons land was gunstig. Een andere kwetsbare plek is ech ter die van het voedergraan, want zelfs indien hiervoor vreemd geld beschikbaar is, kan men het niet of met grote moeite kopen. De minis ter heeft terecht in de Kamer met gro te nadruk op dit probleem gewe zen. De bevolking in de wereld steeg sinds 1938 met 13 de voedselproductie nam echter slechts toe met 9 °/0. In het bijzonder werd dit tekort veroorzaakt door de on voldoende productie van veevoe der. Belangrijker echter nog is het gebrek aan samenwerking onder de agrarische landen. Waar dit gebrek aan internationale coöperatie op in- dustriëel gebied reeds zo funest is, kan dit op agrarisch gebied zelfs oorzaak zijn dat duizenden mensen verhongeren. Dit wordt onvoldoen de beseft, niettemin worden daar door de problemen niet opgelost. En Nederland heeft een voedsel probleem voor zijn vee van de eerste rang, waar het bovendien zelf nog veel aan kan doen. Meer voer of minder vee? Onze invoer aan voedergraan moet in 1952 ongeveer 800.000 ton be dragen. Tot op heden heeft de re gering 600.000 ton gekocht. Zij kan er niet in slagen de rest bij te ko pen, zodat op de aanwezige voor raad moet worden ingeteerd. Voor het jaar 1953 zien de omstandig heden er nog ongunstiger uit. Bij zo 'n schaarste lopen de prijzen op, zodat het landbouw-egalisatiefonds redding moet brengen. Natuurlijk kan dit slechts gedurende korte tijd. De grootste consumenten van dit voer zijn de varkens en ons pluim Coöperatievs Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank „COLIJNSPLAAT" te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 „WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 vee. Er zijn dus twee mogelijkheden of de varkens- en pluimveestapel moet worden ingekrompen of er moet meer voedergraan komen. De laatste oplossing is de gewenste, ter wijl daarvoor tevens de mogelijk heid in ons land aanwezig is. Onze boeren moeten het gras land scheuren, dat toch niet pro ductief is. De minister heeft uitge rekend dat de hiervoor noodzake lijke oppervlakte van 100.000 ha aanwezig is, terwijl er bovendien nog wel 100.000 ha over blijft, die geen of onvoldoende functie heeft. Dit lijkt ons een redelijke eis en wij hopen dat aan dit verzoek zoveel mogelijk zal worden voldaan. Van zelfsprekend zette de minister de stok achter de deur door een ver plichte scheuring aan te kondigen wanneer aan de verwachting niet wordt voldaan. Levensbelang! Wij kenden een tijd in Nederland, die plantsoenen tot aardappelvelden omtoverde. Dat was in de oorlog en al vonden we het jammer, ie der erkende de noodzaak om onze voedselpositie te verbeteren. Deze toestand in de voedergra- nen komt op hetzelfde neer. Het is een levensbelang, niet alleen voor de pluimvee- en varkenshouders, maar voor het gehele volk. Var kensvlees en eieren zijn exportpro ducten. De fabrikanten van conser ven, de handelaren en al het bij hen werkzame personeel zijn hierbij di rect betrokken. Het achterwege blij ven van export tast onze handels balans aan, waarmee de invoer van andere goederen weer onmogelijk wordt gemaakt. Dit vergroot op nieuw de werkloosheid en dat moet worden voorkomen. De regering nodigt de boeren uit hun inproductief grasland te scheu ren voor een belang waar zij zelf in de eerste plaats bij gebaat zijn en daarnaast het gehele volk. Laat men vrijwillig aan dit verzoek vol doen, zelfs al wordt het gevraagd door een minister, die mogelijk de gunst van een aantal boeren ver speeld heeft om welke reden dan ook. Zou men tot een gedwongen scheuring moeten overgaan, dan is dit niet alleen onsympathiek voor degenen, die langs vrijwillige weg misschien hun land voor andere doel einden kunnen blijven gebruiken, maar dan dwingt men bovendien de staat tot contróle-uitgaven, die vermeden kunnen worden. Hier heeft men het aldus eens zelf in de hand om onnodige staatsuitgaven te ver mijden. Dank zij onze boeren bleef ons volk in de oorlog voor 't grootste deel gespaard voor de hongerdood. Afgezien van een minderheid, die op grove wijze van de nood-toe stand heeft geprofiteerd, hebben zij hun opdracht in die dagen verstaan. Laat men ook nu letterlijk de hand aan de ploeg slaan, opdat de pre caire veevoederpositie van ons land zo spoedig mogelijk worde verbe terd. Dit is een landsbelang van de eerste orde. dr H. R. Mes. Geref. Gem. Kamperland. Hedenavond 7 uur Student A. F. Honkoop van 's Gravenhage. Ned. Herv. Kerk Kats. 20 Jan. 10 en 2 uur dienst. Ger. Gem. Colijnsplaat. 10, 2 en 6 uur student Honkoop van 's Gravenhage. Oud Geref. Kerk Colijnsplaat. Donderdavond 6.30 uur Ds B. Hennephof. elke dag KING elke dag fit Zondagdienet artsen. A.s. Zondag doen dienst Dr Bruyn- zeel en Dr Maas. Henk Met dank aan God geven wij U kennis van de voorspoedige geboorte van onze zoon HENDRIK W. Buijze j. Buijze - Balkenende Bram Heteren, 12 Januari 1952. Met blijdschap geven we kennis van de geboorte van onze zoon Jacobus Johannes J. j. van Maldegem. J. E. van Maldegem - Luyk. Lieske. Kortgene, 15 Januari 1952. Zo de Heere wil hoopt op 1) 24 Januari a.s. onze geliefde A moeder, behuwd-, groot- en A overgrootmoeder Wed. G. Bouwense-Huige X haar Y 75ste verjaardag Y te vieren. V Dat zij nog lang gespaard 7 mag blijven is de wens van y V haar 7 kinderen, behuwd-, klein- 7 A en achterkleinkinderen. Colijnsplaat, Januari 1952. Heden nam de Heere tot Zich, na een langdurig gedul dig gedragen lijden, mijn in nig geliefde vrouw Elizabeth Cornelia Welleman, in de ouderdom van ruim 67 jaar. A. van Halst. Kortgene, 12 Jan. 1952. De begrafenis heeft plaats gehad op Woensdag 16 Jan. j.l. Heden nam de Heere tot zich, onze lieve schoonzuster en tante Elizabeth Cornelia van Halst Welleman, in de ouderdom van 67 jaar. Fam. van Halst. Kortgene, 12 Januari 1952.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 2