NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD EES ROERIG JMR Til O O- E TIJD Cr No. 2560 Dinsdag 1 Januari 1952 55e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar. - Franco per post f 3.50. - Advertenties 6 cent per mm - 2100 betalende abonné's EEN KABINETSCRISIS - EEN STAKEND ORKEST STIJGENDE PRIJZEN AMBONNEZEN-RELLETJES - DOOFPOT - TELEVISIE Het is een roerig jaar geworden, 1951. Het begon al vreemd met een kabinets crisis, die ongezond lang aanhield en het land roer-loos maakte. De eerste maanden brachten ons respectievelijk de afgetreden minister Stikker, daarna de oorspronke lijke formateurs Drees en Van Schaik, vervolgens oud-minister Steenberghe, en tenslotte de K.V.P.-leider prof. Romme als formateur. Door de starre houding der politieke partijen werd het moeilijk figuren te vinden, die de goedkeuring van alle gezindten wegdroegen en een pro gram op te stellen, waar slechts een min derheid over struikelde. Het is Romme gelukt ons een nieuwe regering te geven door het oude kabinet een nieuw kwastje te geven, ook al bleef het op drie poten rusten en werden alle moeilijkheden zorg vuldig in de laadjes opgeborgen. Had deze crisis ons volk niet geheel onberoerd gelaten, nog meer deining ont stond door het rumoer rond het concert gebouw. Hier zou in Januari Paul van Kempen de dirigeerstok ter hand nemen, maar een campagne in verscheidene bla den en onder een deel der amsterdamse bevolking had tot gevolg, dat geen wel luidende klanken van een symfonieorkest opstegen, doch wel het gefluit en gesis van een joelende menigte, waarmede zich de trage walm van stinkbommen meng den. Voor het derde „concert" aanving, stonden de orkestleden van hun zetels op en lieten zij hun dirigent op het lege po dium achter. Deze ongekende staking der musici werd pas na persoonlijke bemid deling van de minister bijgelegd. Het ge geven ontslag werd ingetrokken en Paul van Kempen trad niet meer op. De am sterdamse tempel der Muzen bood een weinig verheffend schouwspel. Lonen en prijzen. Ook Maart bracht beroering. Nadat reeds een belastingverhoging was aange kondigd, verminderde het nieuwe kabinet de subsidie op de levensmiddelen. Het gevolg was dat de prijzen der eerste le vensbehoeften begonnen te stijgen en dat door de duurdere grondstoffen eveneens andere consumptie-artikelen duurder wer den. Op aandringen van de vakcentralen moest toen een loonronde van 5 wor den toegestaan, welke al direct in strijd was met het nieuwe regeringsprogram. Het gevolg was bovendien dat een aan tal bedrijven zich genoodzaakt zag, als gevolg van de gestegen lonen, de prijzen van haar producten te verhogen. Wij kwamen in een spiraal terecht, die Ne derland dichter bij de inflatie bracht dan de beste economen hadden durven vrezen. De werknemers, die nu juist voldoende verdienden om de artikelen te kopen die zij wensten, moesten met lede ogen aan zien dat deze begeerde zaken opnieuw onbereikbaar werden. Een ander soort beroering werd gewekt door het straffere optreden der justitie tegen roulette en voetbalpool. Bij auto- bussenvol werden de arrestanten uit de speellokalen weggehaald en de kantoren der voetbalpools werden gesloten. Maar veel resultaat heeft de actie niet gehad. Na civiele vorderingen werden de auto riteiten gedwongen, de in beslag genomen speeltafels weer terug te geven aan de eigenaars. En het balletje rolde opnieuw. Haak-in. Ontroerend was het onverwachte re sultaat van de „Haak-In"-actie der N.C. R.V. Hierin wist Johan Bodegraven een bedrag van drie millioen gulden in te za melen ten bate der kankerbestrijding en de gehele bevolking werkte mede aan dit schitterend streven in het belang van de volksgezondheid. Hoe werd het ons te moede toen wij hoorden, dat zelfs een ongelukkig meisje, Bep van der Wiel, haar poppenhuis wegschonk. Gelukkig werd zij beloond met een prachtig tele visietoestel. Nieuwe beroering ontstond in het zui den, toen Tilburg kampte met een pok kenepidemie, welke naar andere plaatsen dreigde over te slaan. In verscheidene plaatsen moesten patiënten worden geïso leerd. Tilburg zelf werd plotseling door alle Nederlanders gemeden. Maar ook deze ramp kwam men te boven. Op 9 Juni smeet het dagblad Trouw de knuppel in het hoenderhok der Am bonezen-hulp. Het is nu gebleken dat van de beschuldigingen, dat de Stichting Door de Eeuwen Trouw kapitein Westerling op het eiland Ceram zou laten dalen om de Ambonezen tegen de R.I.S. aan te voeren, volkomen uit de lucht waren ge grepen. Het latere officiële onderzoek te gen de Stichting heeft geen enkel laak baar feit aan het licht gebracht. Zelfs geen deviezensmokkel. Maar er was weer nieuwe beroering gewekt en zij deed de zaak der Ambonezen onnoemelijk schade. Toen later, in Juli en Augustus, moeilijk heden ontstonden in de woonoorden, ont sproten deze gedeeltelijk ook aan de ver keerde inzichten bij de autoriteiten om trent de problemen dezer mensen. Vele fouten zijn bij de huisvesting en behan deling gemaakt. Het vlagincident was in één woord een blunder, de keuze der so ciale leiders ongelukkig. Het aantal recht spraken, waarbij de regering ten opzichte der Ambonezen in het ongelijk is gesteld, bewijst overigens wel dat er veel mis was. Nog geen Benelux. Met de Benelux wilde het maar niet vlotten. Ondanks een gezellige maaltijd in Goes, waarbij veel lintjes werden uit gereikt, kwamen de ministers der drie lan den niet tot overeenstemming. Gelukkig werden sindsdien de borrels duurder, zo dat de regering thans zuiniger is met het geven van dergelijke banketten. Augustus en September brachten ons weer in opschudding. Piet Bruin ontstal de hoofdstad een slordige honderdduizend gulden. Hij liet slechts een feesttaart voor zijn afdeling achter. Uiteindelijk werd hij gevat aan de Rivièra, maar het geld is nog niet teruggevonden en dat zal hij ver moedelijk goed hebben opgeborgen tot hij weer vrij komt uit zijn cel. De Velser-affaire deed ook weer van zich spreken en terloops werden de zaak- Schallenberg en het mysterie-Menten op gerakeld. De burgemeester van Velsen kwam in een vreemd daglicht te staan toen hij enkele politiemannen weigerde te schorsen. Later schorste hij de mensen wel, doch bleef alles in een geheimzinnig waas gehuld. Nog in November hamerde de Kamer er op, dat de minister thans eens duidelijker uit de hoek meest komen met de dossiers van deze drie affaires. 12 Weer gaat - ontastbaar in ons aards een levensjaar voorgoed van ons vandaan. Mijn adem stokt, mijn denken komt tot staan; 't verleden lokt, maar toekomst breekt zich baan. Waar is de tijd? Ik zie slechts eeuwigheid In 't tijdglas spiegelt zich een jarenrij; het zand valt neer die tijd is nu voorbij, maar keert het glas, dan keert niets terug voor mij en al te ras glijdt al het zand opzij. Waar is de tijd? Ik zie slechts eeuwigheid Al eeuwen glijdt het zelfde dorre zand, bewogen door een onzichtbare hand zijn weg omlaag en elke nieuwe stand ontlokt de vraag waar toch de tijd belandt, want wat is tijd? Ik zie slechts eeuwigheid Dr Ellen Eeckhoff Men acht het niet te tolereren dat in een rechtstaatnog zulke geheimzinnigheid wordt betracht en er nog een doofpot blijkt te bestaan. Deining ontstond ook rond de Troon rede, waarin werd gesproken over 40.000 woningen, een aantal dat een domper zette op de hoopvolle verwachtingen van hen, die hoopten binnen afzienbare tijd over meer woonruimte te kunnen beschik ken. Wil Nederland binnen 15 jaar vol doende huizen bezitten, dan zal er heel wat meer gebouwd moeten worden. Met het getal van 40.000 komen we achterop en dan zullen wij gezien de bevol kingsaanwas de ellende nog een men senleeftijd moeten aanzien. Een blik in de verte. In October startte de televisie en be reikte ons tevens het bericht van over lijden van dr A. F. Philips, een der grond leggers van deze nieuwe technische vin ding. Vol spanning aanschouwden de eerste kijklustigen het beeld dat op het matglas verscheen. Het eerste programma werd algemeen geprezen, maar sindsdien is de animo er uit en vele eigenaars van dure toestellen, die nu de nota der kijk gelden gepresenteerd krijgen, betreuren het uitgegeven geld. Als er niet spoedig verbetering komt in de uitzendingen zal het experiment smadelijk gestaakt moeten worden» Het eind van het jaar gaf ons een on verkwikkelijke spionnage-affaire, welke veler spotlust opwekte en de aanvang van een kolennood, die herinneringen opriep aan het begin van het jaar. Minister Van Maarseveen overleed heel plotseling aan een hartkwaal en minister Beel werd ge roepen om hem te vervangen. Hem wacht als minister van binnenlandse zaken een zware taak. Nieuw Guinea komt weer aan de orde. Wat de regering met de Ambonezen aan moet, is nog niet uitge maakt. De spiraal der inflatie blijft drei gen» De verplichtingen ten opzichte van de partners in het atlantisch pact zijn zwaarder dan het verarmde land kan dra gen. De export baart zorgen, waar zo vele landen hun grenzen voor bepaalde producten sluiten en de industrialisatie komt daarmede wel op losse schroeven te staan. Moge onze bewindslieden wijsheid en kracht vinden ons een rustig 1952 binnen te leiden, als het kan met minder belas ting en meer levensvreugde.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 1