Gevaarlijke grimassen Bezoekt de grote bazar te U/issekerke op 23-24 Nov. Denkt u aan de bazar te Wissekerke? Denkt u aan de bazar te Wissekerke? Denkt u aan de bazar te Wissekerke? r EEN GOED DOEK ^{?et <~>uit y\jicolaai—aesclicnl Alle bankzaken met de vele attracties in het gqmnastieklokaa) met bijbehorende gebouu/en PARKER VULPEN voor jongens en meisjes is STURM's Boek- en Kunsthandel Lange Kerkstraat 5, Goes door dr P. H. Ritter Te Parijs worden weidse paleizen beschikbaar gesteld, telefonische in stallaties, persdiensten, radiodiensten, koks, kappers en kristal, tolken, politieversterkingen, auto-, spoorweg- en luchtvaartaccomodatie, veren bedden en dure aperitieven ten behoeve van een straatkrakeel. Het kost millioenen aan de belastingbetalende europese en amerikaanse burgerijen om de heren Acheson, Wisjinsky en vooral Malik gelegenheid te geven elkaar uit te schelden op een manier, die achterbuurtschooier tjes beneden zich zouden achten. Gelukkig dat de uitnemende redevoe ring van Eden de goede atmosfeer herstelde. Dat is dan het schouwspel dat de Verenigde Naties bieden, de doorluchtige vergadering, de burcht van de vrede, de hoeksteen van onze verwachtingen! Er gaan stemmen op die pleiten voor een terugkeer der ouderwetse geheime diplomatie. Welke andere zin heeft het beroep van de franse president Auriol gehad op de ver standhouding tussen de „illustere mannen", die de wereld regeren, dan een heimelijke uitnodiging om zich binnen vier muren niet elkan der te verstaan en niet langer scher- Beide partijen zijn er zich van bewust, dat de tegenstander nooit in hun projecten zal bewilligen. Het westen eist feitelijk: voorafgaande capitulatie van Rusland. Rusland eist feitelijk: voorafgaande capitulatie van het westen. En ze is het resul taat van deze bespreking, dat de internationale verstandhouding vol komen werd verlamd. Coöperatieve Boerenleenbanken „WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 Uw spaargeld is veilig bij de Coöp. Boerenleenbank „COLIJNSPLAAT" te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 aan Turkije zijn tanden zien. De derde macht in de wereldpolitiek, Engeland, heeft een uitermate ver zwakte positie. Het kan zich weinig doen .gelden, omdat het zelf in de nesten zit en steun moet zoeken bij het agressieve Amerika. Er is nog nooit een oorlog be gonnen, zonder dat de machten die elkaar met bommen en gassen gin gen vernietigen, zich vooraf in vre- desbetogingen hadden uitgeput. Het is altijd de andere, die de schuld draagt. De diplomatieke vredesduif is immer de voorbode van het ge weld. De ware toeleg om elkanders standpunten te begrijpen ontbreekt. toon en de tactiek van een verga dering van Verenigde Naties moet wezen. De kalme, waardige, boven het gekijf der grootmachten zich verheffende rede van mr Stikker, onze minister van buitenlandse za ken, heeft het prestige van de ver gadering gered. Zijn wij na toe aan de oorlog? Wij leven in vreze, maar er zijn velen, die menen dat het ogenblik der catastrofe nog kan worden uit gesteld. Men kent groter bedacht zaamheid toe aan de listige Stalin Opening Vrijdagmiddag 23 November a.s. om 3.30 uur Entree 10 cent, elke EOste bezoeker(ster) ontvangt een verrassing Kinderen beneden 12 jaar vrije toegang De prijzen van de grote verloting zijn te bezichtigen in de etalage van I. de Moor in de Lepelstraat mutselingen te voeren op het open bare platform, die evenmin iets met de politieke werkelijkheid te maken hebben als de sierlijke omslachtig heid der ouderwetse nota's? Die hadden nog stijl. De woorden, die thans in de hoogste vergadering der wereld worden gesproken en die evenzeer het achter de. schermen bedreven politieke schaakspel ver hullen, komen rechtstreeks uit het riool. Wat is de achtergrond van deze weerzinwekkende betogen? Twee voorstellen omtrent vrede en ver standhouding, die beide blijkbaar alle ernstige bedoelingen missen. Het westen stelt voor een geleide lijke ontwapening onder controle van de Verenigde Naties. Rusland stelt voor een opheffing van het at- lantisch blok, een terugtrekken van alle troepen op Korea, en daarna, wanneer de russische positie vol komen is beveiligd, een conferentie betreffende de ontwapening waarbij China moet worden ingeschakeld bij de grote mogendheden. Wederom, en duidelijker dan voor heen, is gebleken dat de Verenigde Naties falen in haar bestemming. De ernstigste politieke tegenstelling, welke de wereldgeschiedenis ooit te aanschouwen gaf, handhaaft zich onverbiddelijk. Wat nu? Er is maar één keuze. Oorlog of uitputting. De militaire lasten zijn bezig het westen te ver nietigen. De uitmergeling door de fiscus tot op het gebeente vreet aan alle westelijke landen. En als wij niet willen dokken totdat ons de adem begeeft, dan zullen wij moe ten versoberen totdat wij er bij neer vallen. Er dreigt een toestand, waarbij de lont automatisch geworpen wordt in het kruit. De brandstof ligt op getast. Perzië, Egypte, het zijn acute en onontwarbare problemen. En de Rus sluipt aan en trekt aan. Reeds is een egyptische missie naar Mos kou vertrokken, reeds laat de beer Het gevaar van de vergaderingen der Verenigde Naties is, dat daar de eenzijdige voorstelling, welke de ene grootmacht de andere tot mis dadiger, zichzelve tot vredesengel doet verklaren, wordt aangewak kerd. Zo verdiept deze internatio nale instantie de kloof, inplaats van haar te overbruggen. Wij leven onder het bestel van een slecht internationalisme. Men kan de vrede nimmer bereiken door de gedachte van een internationale eenwording alleen. Zolang de be langen en tegenstellingen der grote mogendheden de politieke toestand bepalen, kan de internationale ge meenschap nooit haar ware gelding verkrijgen. Het inzicht in het wezen van „verenigde volken" blijft dan ontbreken. Alleen wanneer de kleine (vroeger zeiden wij de neutrale) volken de leiding zouden krijgen, omdat ze objectief en waarlijk vre delievend zijn, zou de kans voor de wereldvrede worden geopend. Ne derland gaf op de parijse bijeen komst het voorbeeld van hoe de dan aan de verdwaasde Hitier. De assemblée is de vuilnisbak voor op gekropte gevoelens, zo redeneert men, maar wie zal de verantwoor delijkheid aandurven voor een we reldvernietiging? De conclusie zou dan moeten zijn dat voorlopig geen oorlog voor de deur staat, maar een bestendiging van de toestand van uitputting, waarin wij leven. Het congres te Parijs heeft het perspectief van een gelukkiger we reld niet geopend, maar gesloten. De huidige toestand is er een van verlamming en van onbekwaamheid der leiders voor de vervulling van hun eigenlijke taak. Er is misschien één troostpunt. Zolang er geen oorlog is ontbrand, is er nog vrijheid van geestelijke beweging en hoop, dat de politieke opinie, die anders is dan haar ver meende vertegenwoordigers op de parijse tribune doen voorkomen, zich baanbreekt. Om te vermanen, de wereldproblemen te zien ondereen waarlijk internationaal aspect. Want zó komen wij er niet. Een juweel van een geschenk voor Sint Nicolaas Pracht collectie in Sturm's Boek- en Kunsthandel Lange Kerkstraat 5, Goes

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1951 | | pagina 2