MALAISE Alle bankzaken De zondebok. Moedertaal Tot Keringhe ende vermaeck Onze BIJOUTERIE-AFDELING is steeds goed verzorgd. Is er voor u ook iels bij? L. TANGE WISSEKERKE Coöperatieve Boerenleenbanken „COLIJNSPLAAT" ,ik „WISSENKERKE" te Colijnsplaat te Kamperland Tel. (K1199)-228 Tel. (K 1107)-325 Postrek. 316389 Postrek. 365567 De eigen bank in eigen hand de inkoopprijs plus de gemaakte kosten. Binnen het raam van een half jaar mag er dus geen verlies meer geleden worden. Deze verordening is waardeloos. De meest schrandere commissie zal nooit kunnen vaststellen in hoeverre een slager beneden de kostprijs heeft verkocht. Niemand houdt bovendien zo'n „dumping"-methode lang vol. Wel wordt met zo'n verordening de bedrijfsvrijheid van de midden stander vergaand aangetast. Desla- gersvrede zal met deze regeling evenmin worden hersteld als de oorlog in Korea door de voortdu rende besprekingen over een wa penstilstand. De verordening is onpractisch, waardeloos en zal dus geen verbe tering brengen in de wankele po sitie der vleeshouwers. Hier zal met een ander bijltje moeten worden gehakt. Uit de debatten tussen ministers en kamerleden in de Tweede Kamer is duidelijk gebleken dat de rege ring niet van zins is of in staat is de financiële positie van de ge meenten te verbeteren. Toch zijn de meeste gemeentebesturen al tij- Temidden van al het rumoerig nieuws, dat er zo in de couranten verschijnt, vinden wij soms een en kel bericht, waaraan onze gedach ten zich vasthaken, omdat het op eens een ontstellend uitzicht opent op het wezen van de tijd. Zulk een bericht was de mede deling, dat er bij de laatstgehouden franse verkiezingen niet meer dan veertig procent van de kiezers was opgekomen. Nadat er honderddui zenden Fransen hun leven gegeven hebben voor het herstel der demo cratie, is er maar een minderheid der Fransen die gebruik wil maken van de democratische staatsinstel lingen. Is het niet huiveringwekkend zoveel bloed en zoveel tranen voor een verlamd ideaal? Want het slinken van de belang stelling voor de democratische ge meenschap betekent onvermijdelijk, dat men zich prijsgeeft aan de dic tatuur. Wanneer de wil bij een volk niet meer aanwezig is om over ei gen lot te beschikken, dan zijn er altijd groepen gereed die naar de macht, welke haar door een interne massa wordt toegeworpen, zullen grijpen. Men denke daarbij aan de vijfde colonne. Gemis van deelne ming aan de democratische politiek wil zeggen zielloze overgave aan meesters, die ons tot slaven maken. De democratiën, die wij na de tweede wereldoorlog zagen herrij zen, hebben het er naar gemaakt. Zij hebben alleen de fouten der de mocratie vertoond en niet haar kracht en haar deugd. De demo cratische regeringen zijn de voor beelden geworden van politieke tinnegieterij, van partij-intriges, van roekeloos spel. De franse regerin gen vormden het klassieke voor beeld. De democratie schijnt hoe den aan het krabben op de bodem van hun schatkist. Wat is de be doeling van dit alles? Men kan de gemeenten geen fi nancieel wanbeleid in de schoenen schuiven. Dit zou aanwezig zijn in dien enkele gemeenten met grote tekorten zouden zitten. Het ver schijnsel is echter zo algemeen dat het rijk dus heil in deze politiek ziet, temeer omdat men daarin wil volharden. Dit is een vorm van ontoelaat bare voogdij over de gemeenten. Het rijk heeft de belasting zo hoog opgevoerd dat er beslist geen plaats meer over is voor gemeentebelas tingen. Bovendien wil het rijk op deze wijze een zeer zuinig beheer bij de gemeenten aanmoedigen. Ook dit is onjuist, want er blijven ge meentelijke voorzieningen noodza kelijk, die van rijkswege onmoge lijk kunnen worden gezien. Er moet dus geld komen. Een staatslening heeft weinig kans van slagen. Uit nood gaan veie gemeen ten tot het uitschrijven van lenin gen over. Door de nauwe verbon denheid met de kleinere gemeen schap zullen de burgers zich daar meer toe aangetrokken voelen. Wil men op die manier het geld uit onze zakken kloppen, nu er geen andere wegen meer over zijn? De woningbouw is nu opeens de zonde bok, die alle geldnood maar moet vergoelijken. De goegemeente mag nu de huizenbouw financieren met de centen die anders voor de in richting zouden worden gebruikt. (M) langer hoe minder in staat de bin ding te handhaven met de positieve krachten, die in de volken aanwe zig zijn. Overal is het staatsburger schap verbleekt. Na de geweldige inspanning om de vrijheid in Eu ropa te doen zegevieren, bleek de democratie een gemist ideaal. Is het bij ons veel beter dan in Frankrijk? Ongetwijfeld behoedt de rustige, de conservatieve aard van ons volk ons tegen de koortsige wisselingen in het bewind, die wij in Frankrijk aanschouwen. En de tucht, waaraan hier de partijleidingen haar verte genwoordigers en haar kiezers we ten te binden, geeft aan de neder- iandse politieke verhoudingen een groter standvastigheid. Maar men kan niet zeggen, dat hier de demo cratie zich op een gezonde wijze ontwikkelt. De bevolking is in de jaren die op de oorlog volgden voor een reeks van voldongen feiten gesteld. Zaken van vitaal belang voor de toekomst van ons volk zijn buiten de volks beleving om, beslist. Eigenlijk is niemand tevreden. Het kraakt in alle politieke partijen. Uit het feit, dat hier de conflicten zich afspelen achter de gesloten gordijnen van partij-bijeenkomsten mogen wij niet afleiden, dat er geen verwarringen aanwezig zijn. De verkiezingen komen langzaam in het zicht en men is aan het lij men. Op het utrechtse congres der Katholieke Volkspartij werd mee gedeeld, dat er onderhandelingen worden gevoerd tussen de oppositie en de parlementaire groep. Wij ho pen, dat deze onderhandelingen zul len leiden tot een duidelijker po- sitienemen van dit belangrijk volks deel. Betekent het stellen van het christelijk ideaal tegenover het so cialistische, een afstand nemen van de vroegere bondgenoot? Wij kun nen slechts gissen. Maar niet alleen de Katholieke Volkspartij, alle partijen hebben klare wijn te schenken. De demo cratie kan te onzent alleen gered worden door een totale vernieuwing van doelstellingen en strijdmethoden. Met de oude, ijle leuzen wint men de belangstelling van de kiezers niet terug. Iets dergelijks zal niet meer mogen voorkomen, dat men de strijd aanbond voor een goed en geluk kig gezinsleven, waarvan ieder be hoorlijk mens zonder onderscheid van geloof of politieke richting een onvoorwaardelijk voorstander is, ter wijl de eigenlijke inzet van de strijd verlies of behoud van Indië niet werd vermeld. Er is op het ogenblik een duide lijke tegenstelling in onze politieke volksgroepering. De tegenstelling tussen de aan hangers van het staats-dirigisme, van het ongebreideld opdrijven van sociale en fiscale lasten en hen, die om de woorden van het katho liek congres te gebruiken een staatkunde willen bedrijven „waar in het algemeen welzijn, de mense lijke persoon en haar onvervreemd bare rechten veilig zijn". De tegen stelling is ook aldus te formuleren aan de ene kant zij tot wie de nood van het land iets te zeggen heeft, aan de andere kant zij, die menen dat die nood een opdrijving van lasten gedoogd. Onze democratie kan alleen ge red worden, indien de partijen be zield worden door een geest voor de werkelijkheid. Waarom schrijven wij dit? Om dat wij hartstochtelijke voorstanders zijn van de democratie en omdat wij de val van de democratie nabij zien, indien zij zich niet volkomen vernieuwt. Zij kan uitsluitend ver nieuwd worden door reële tegen stellingen. De zorgen en kosten voor onze verdediging tegen haar buiten landse bedreigers zijn alleen gewet tigd indien wij beseffen dat wij ons inspannen voor iets anders dan een uitgeholde gedachte. En laten wij allen Nederlanders blijven in onze doelstellingen. De wens naar internationale samen werking is in ons hart gegrift. Maar als wij bij voorbaat als doel kiezen een prijsgeven van nationale belan gen, vermindering der nationale sou- vereiniteit dan lopen wij het gevaar de dupe te worden van de bemin nelijkste vorm van modern impe rialisme, het voogdkind te zijn van een Bond der Natiën, waarin de groten de baas spelen. Kleine volken moeten onvoor waardelijk bereid zijn tot interna tionale samenwerking maar zij heb ben daarbij te letten op hun zaak. Naargeestige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Als ik in een restoran of Een kafee ben aangeland Neemt daar de vestjèrejuf mijn Garderóóbe uit mijn hand. Als ik in de Iavatorie Mijne handen wassen ga Lopen mij in blij verwachten Een sjasseur en liftboy na. Als 'k van d' ober het menu krijg Kies ik een pootaazje uit En hordeuver, 'n pladuzjoertje, 'n Antremètje tot besluit. Mijn sjeurtmeeker maakt mijn sjeurjes Naar de laatste noevetee, Ginder woont de koetuurjère Naast dat Maison de Bootee, 'n Blik hollandse spercieboontjes? Een delicatèssenzaak; Bij een Mètre-koepeurtaljeur Is mijn smoking in de maak. 'k Ben met mijn tien wintertenen Naar de peedikuur gestapt, Straks ga ik sjoossures kopen, d' Ouden worden opgelapt. Waarom zou ik Néérlands spreken Buitenlands is wél zo fijn; Ik ga naar de Place du Roi toe En niet naar het Koningsplein. Wij zijn vréémde talen meesters En speciaal verzot op frans; Wie geen sinaasappelsap lust Is verzot op Zjuudorèns. Clinge Doorenbos. (Nadruk verboden) „Practisch" In de N.R.C. zocht een „analys- te 5 jaar H.B.S. Ie deel, 3 jaar prak tijk" naar een passende werkkring. We hadden haar graag een kans je willen geven, als we maar niet zo in onzekerheid hoefden te ver keren omtrent de werkzaamheden van het tweede deel van die ana- lyste. Wat spookt dat onderwijl uit? Voor „geöefende" lezers In het sportieve Utrechts Nieuws blad vraagt een tafeltennisvereniging „nog enkele geoefende leden, 4 ta fels en 2 speelavonden per week". Wij hadden thuis een paar nette speelavonden (iets beschadigd) op zolder liggen, maar die houden we nog even vast tot de prijzen stijgen. „Lustoord" In het altijd betere Elseviers week blad werd ons wakker oog getrof fen door een advertentie betreffen de een huis (te koop), bevattend o.a. „een kelder met tuin en achteruit gang". Dat huis kopen wij 1 Al was 't al leen maar om in die keldertuin ein delijk eens onze eigen champignons te kunnen kweken. Nieuw record Dat Nederland bewoond wordt dooreen ras van hartstochtelijke wa terliefhebbers bleek weer eens uit een artikel in het ZandvoortsNieuws- blad, waaruit bleek dat Jan van door dr P. H. Ritter

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1951 | | pagina 2