Honderdveertig jaar familienamen Nylon kousen twee woningen Jaegerwol Attentie J. A. SCHUIT TELEFOON 318 COLIJNSPLAAT Een jubileum van de bur gelijke standi mei erf en tuin electr. wasmachine H.H. Veehouders. D. C. DIJKMAN Schoolagenda's Wegens tijdsomstandigheden zien wij ons genoodzaakt de nota's per drie maanden aan te bieden DE NOORDBEVELANDSE SMEDEN. Mooie clubstellen met vocht-echt trijp Armstoelen in verschillende modellen en prijzen 6 stoelen met leer f 85.— Ook in dressoirs zijn wij ruim gesorteerd Veranderen is nu niet zo eenvoudig Een mengelmoes van namen vinden we in de registers van de Burger lijke Stand. Dit wonder der administratie is voor ons een zo alledaags verschijnsel, dat we ons nauwelijks kunnen voorstellen werkelijk ano niem te moeten rondlopen. Men behoort nu nog alleen figuurlijk tot het leger der naamlozen, want allen bezitten we door een woord in de re gisters op het gemeentehuis een nadere aanduiding van onze aanwezig heid op de wereld. Op 18 Augustus 1841 werd het naamregister officieel ingesteld bij de creet van keizer Napoleon, die in het begin der negentiende eeuw het grootste deel van Europa overheerste. De franse dictator had er behoefte aan overzicht te verkrijgen van alle mensen, die zich in zijn grote rijk bevonden. Hij liep met plannen rond om al die individuen in te schake len ter verdediging van zijn troon en zijn rijk. Er is niets nieuws onder de zon. Hitier, zijn onbegaafde leerling, zou honderd jaar later dezelfde wens koesteren. Ook hij wilde zijn overheer sing van Europa verzekeren met hulp der overwonnen volkeren. Napo leon riep de Burgerlijke Stand in het leven, Hitier gebruikte de stamkaart en het persoonsbewijs om zijn doel te bereiken. De laatste twee admi nistratieve vindingen hebben echter minder levensvatbaarheid gehad dan Napoleons naamregister. Hoe men ook over de franse dic tator mag denken, hij had geniale gedachten, die werkelijk zinvol wa ren en zelfs wanneer men consta teert dat ook Napoleon met de Bur gerlijke Stand niet zijn doel - de conscriptie - heeft bereikt, toch moet men toegeven dat hij hiermee een administratieve schepping heeft ge wrocht, die in de loop der jaren on misbaar is gebleken. Onze voorvaderen vonden die Bur gerlijke Stand maar een dwangin- stituut, alleen geschikt om ons nog meer te knechten dan dit reeds het geval was. Men wist dat hier een dienstplicht in het franse leger voor mannen het gevolg van zou zijn en men zag dit decreet dan ook als een noodmaatregel, die na het verdwij nen der franse bezetting stellig on gedaan zou worden gemaakt. Iedereen moest dus in 1841 naar „de maire der gemeente alwaar hij woonachtig is", om daar een fa milie- en voornaam op te geven. Velen hoefden over die familie naam niet lang te denken. Zij had den er al geslachtenlang een. Men denke maar aan de grote mannen als Antnonie van Leeuwenhoek, Jo- han van Oldenbarnevelt, Hugo de Groot en anderen, wier vaderen reeds lang namen hadden aangenomen. Zij wandelden dus zonder meer naar de nieuwbenoemde ambtenaar van de Burgelijke Stand en lieten zich inschrijven. De naamlozen. Doch er waren ook zeer veel landgenoten, die zich steeds naar hun vader hadden genoemd, zoals Willem Beukelszoon, die het ha ringkaken uitvond. Zo vond men Jan Janszoon, Pieter Corneliszoon enz. Deze mensen lieten zich dik wijls ook maar als zodanig inschrij ven, dan waren zij van dat rare ge doe der Fransen verlost. Zij zijn de stamvaders van alle Jans(s)en' s en Pietsersen' s. Een andere categorie werd meer met het beroep, dat zij uitoefenden, aangeduid. Men sprak van Gerrit Stofkoper en Teun-de-timmerman. Het is dus geen wonder dat de na- hebben wij van f4.85, f5.45, f6.90 en de allersterkste laddervrije nylon f 9.40. HOEK VAN DUKE Telefoon 280 Wissekerke men Bakker, Smit, Visser enz. zo veel voorkomen, want waarom zou men zich niet naar zijn beroep la ten noemen? Het betekende nog een kosteloze reclame voor het be drijf en weinigen zullen gedroomd hebben, dat hun kindskinderen nu nog een wandelend recalamebord voor hun overgrootvaders zaak zou den zijn. Een derde groep was er volko men onverschillig onder wat de man op het gemeentehuis wel voor fa milienaam voor hen zou opschrij ven. Zij noemden zich in overleg met de ambtenaar naar de plaats hunner inwoning, of naar de ge meente waar zij lang gewoond had den of geboren waren. Zo ontston den de namen van Breda, van Al phen, Blokzijl, Vlaanderen enz. An deren hadden zo' n minachting voor de gehate bezetter of waren zo o- vertuigd van het tijdelijk karakter van de maatregel dat zij de vreemd ste en grappigste namen bedachten om daarmee uiting te geven aan hun misnoegen over en spot met de ge dwongen registratie. De wonderlijke namen Suikerbuik, Niemandsverdriet,Naaktgeboren zijn geesteskinderen van deze opvatting geweest. Ook kwam het wel voor dat de ambtaar een grapjas was en bij gevraagd advies de meest zon derlinge namen verzon, waarvan het gehele nageslacht van de betrok kene tenslotte de dupe werd. Immers dat nagelacht ziet de kostelijke grap van de gemeentedienaar nog dage lijks op de geadresseerde envelop staan. Veel dragers van een zonder linge en een glimlach opwekkende naam kunnen er echter zeker van zijn, dat hun voorvaderen in de fran se tijd zeer goede vaderlanders zijn geweest, die meenden dat de Bur gerlijke Stand bij de terugkeer van een echt nederlands bestuur weer zou verdwijnen. Noem maar wat Er was tenslotte ook een aantal onverschilligen die zonder verder nadenken een naam opgaven en dik wijls grepen naar bijzondere eigen schappen, waarom zij bekend ston den of naar uiterlijke kenmerken. Zo werken er namen genoteerd als De Lange, De Bruin, Den Oude, Vriend, Treurniet e.a. Hoe zouden Gerrit de Stotteraar, Toon de Soep, Piet Link en andere handige jongens gereageerd hebben en nog reage ren als zij officieel het antwoord moesten geven op de vraag hoe ze wilden heten De nederlandse rech ters zouden u dikwijls een antwoord kunnen geven. Immers, zij krijgen heden ten dage nog dikwijls de meest vreemdsoortige antwoorden op hun vraag in de rechtszaal: hoe heet u? Wanneer wij vandaag voor de keus van een familienaam werden gesteld zouden er vele nieuwe en meer moderne namen worden be dacht. Sinds de dagen van Napo leon is onze taal met zoveel nieuwe woorden verrijkt dat velen met spijt in het hart naar het administratieve erfdeel hunner vaderen zien. Wij zouden ook stellig een doelmatiger en meer harmonisch register van de Burgerlijke Stand samenstellen. De officiële instanties weten dit maar al te goed, vandaar dat het wijzigen van de familienaam zo' n ingewikkelde en kostbare procedu re is. Zodanige veranderingen op grote schaal zouden nl. heel wat verwarring kunnen stichten, want hoeveel Jansens zouden er voor het loket van de afdeling Burgerlijke Stand in de rij gaan staan? Laten we ons ermee troosten dat onze achternamen voor het grootste deel dit jaar hun honderdveertigste ver jaardag vieren. A. G. H. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons doehtertje en zusje Marianne Willemina Francina. C. Welleman. W. P. Welleman - de Moor. Leni. Corrie. Kootje. Kortgene, 23 Augustus 1951. Voor de bewijzen van deelne ming, ontvangen na het overlijden van onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Janna Schrier (geb. Geelhoed), betuigen wij onze hartelijke dank. Inzonderheid aan dokter Bruynzeel voor de vele jaren hulp aan haar verleend. Namens de kinderen. Wissekerke, Augustus 1951. Ondergetekende betuigt, ook na mens zijn vrouw, zijn hartelijke dank voor de zeer veie felicitaties en geschenken op 15 dezer ont vangen. Inzonderheid de ontvanger griffier, de waterbouwkundig ambte naar, de leden van de dijkraad van de 0.|.A.-polders en het bestuur van de cal. Ünrustpolder. J. I. Karelse. Kamperland, Augustus 1951. DEZE WEEK 250 gram jonge v.v. kaas 65 ct 250 gram belegen v.v. kaas 80 ct 250 gr. beleg, komijnekaas 75 ct Baby-Edammers, roomkaasjes, jonge Leidse, Edam., Zwits. kaas. F. FLIPSE Levensmidd.bedrijf, Wissekerke. Notaris J. J. W. KLOP te Kort gene verkoopt bij inschrijving voor de heer A. M. van Nieu- wenhuijzen te Goes: te Stroodorp, B 296 en B 297, groot resp. 2.70 are en 2 are (verhuurd aan A. Riemers en W. Geelhoed voor f 12.— per maand per stuk). Aanvaarding in genot van huur bij de betaling, uiterlijk 1 Oct. a.s. Briefjes vermeldend voor welk perceel geboden wordt in te leve ren uiterlijk 1 September a.s. ten kantore van voornoemde notaris, al waar nadere inlichtingen worden verstrekt. nu f 1.65 per ons-knot HOEK VAN DIJKE Telefoon 280 Wissekerke Te koop in prima staat. Te bevr. Molenweg B 50, Colijns- plaat. Verkrijgbaar Ochtendvoer Gemengd varkensvoer Biggenmeei Gemengd graan Legkorrels Provedine Avoline Melkpoeder enz. enz. Tevens bergplaats voor granen. Aanbevelend, Wissekerke, tel. 236 Boekhandel Markusse Wissekerke v Wij kunnen u uit voorraad aanbieden Komt u even kijken. Onze prijzen zijn concurrerend. Aanbevelend, 1851 - KAMPERLAND - 1951 Van grootvader en vader op zoon, o zo! Ja iedereen gebruikt een kogelpen, Jan, Piet en Ko. Zelfs grootmoeder, moeder en dochter doet er aan mee, Daarom even naar VERBURG en ge zijt tevree. We hebben er in verschillende prijzen en kwaliteit, Je neemt er maar twee voor de aardigheid.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1951 | | pagina 3