Naar een nieuwe huurverhoging? Allo bankzaken Inwijding muziektent Kortgene een huishoudster Coöperatieve Boerenleenbanken „COLIJNSPLAAT' te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 „WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 Uw spaargeld is veilig bij de Coöp. Boerenleenbank huizenbezit geschiedt of in het ge- ruimer. Daarnaast zou men kunnen Deze oplossing is een lapmiddel gebleken. De Ambonezen gevoelen zich hier niet thuis. Zij zijn hier onwennig, omdat zij behoren onder de tropische zon. Bovendien zijn zij een soldatenvolk, dat moeilijk komt tot een ander regelmatig emplooi. En zo bevinden deze sterke mannen zich in ledigheid, des duivels oor kussen. Zij vertonen dezelfde goede hoe danigheden, die hen beroemd heb ben gemaakt in onze koloniale ge schiedenis. Zij zijn en blijven ons sympathiek, ook nu zij in ons mid den wonen. Maar dat er moeilijk heden ontstaan, dat er onrust, ru moer, beweging komt onder de 12.500 Ambonezen, die hier te lan de vertoeven, het is bij de situatie, wqarin zij verkeren, te verklaren. Daarbij komt, dat zij in hun po litieke zienswijze en politieke ver langens gesteund worden door groe pen Nederlanders, die het nog altijd niet kunnen verduwen, dat er on recht aan hen gepleegd is tenge volge van de politiek der neder- Iandse regeringen, die de rug hebben toegewend aan de federalistische gedachte in Indonesië. Wij behoren tot hen. Maar als de regering A heeft gezegd, dan moet zij B zeggen. Wij betreuren het ge volgde indische beleid maar er is geen terug mogelijk. Ambon is be zet, het K.N.I.L. is gedemobiliseerd. Thans Ambonezenkampen te maken tot haarden van politieke verwik keling is ongewenst. Voor de Am bonezen en voor ons. Aan de verdedigers van de door ons gelaakte indische beleidsvoering geeft dit aanleiding tot de uitroep beduidt de Ambonezen, dat zij terug Het zal een opmerkelijk kranten lezer niet zijn ontgaan, dat we reeds tweemaal binnen een korte periode de minister van wederopbouw hoor den spreken over huurverhoging. Nu waren de verklaringen van de minis ter niet officieel, maar zij waren wel tekenend voor de positie, waar in wij met ons huizenbezit zo lang zamerhand zijn geraakt. Het tekort aan woonruimte behoeft niet nader te worden toegelicht. Minister in 'tVeld heeft ons dik wijls de geweldige aantallen huizen, die nog gebouwd worden, opge somd. Hij stelde een plan op, om binnen een redelijke termijn aan de ergste huizennood een einde te ma ken en liet zelfs hier en daar door schemeren, dat in 1960 aan dewo- ningjammer een einde zou zijn geko men. De plannen voor de woning bouw werden door de helaas on gunstige omstandigheden verhinderd om tot ontwikkeling te komen. Daar kunnen we Korea weer bij noemen of we kunnen spreken van het nieu we bezuinigingsplan van de regering, waartoe ook de wo ningbouw haar steentje zal moeten bijdragen, maar de feiten liggen vandaag zo, dat er toch geen schot in zit. De woningbouw is na de oorlog voor een groot deel aan de parti- moeten en dat zij zich hebben te onderwerpen aan het javaans re giem. Wij willen daartegenover uit roepen: dat nooit 1 Wij zouden het licht in onze ogen niet waard zijn, indien wij het trouwe Ambon over leverden aan zijn aartsvijand! Doch hoe dan het ingewikkeld probleem op te lossen, waarin wij ons hebben gewrongen door onze tweeledige gedraging, die het recht van Ambon miskende en tegelijker tijd aan Ambon een wijkplaats gaf op nederlandse grond? Ons overzees gebied is ons ont vallen, maar niet geheel. Wij heb ben nog Nieuw-Quinea behouden en de internationale wind waait gunstig voor een bestendiging der nederlandse souvereiniteit in dat gebied. Wij hebben de West. De brokstukken van het groter neder landse rijk staan nog overeind. Daar de Ambonezen te werk te stellen in militair of politieverband brengt ons niet in conflict met onze hui dige verhouding tot Indonesië. Wij bedrijven geen weerstand tegen de republikeinse bedoelingen, wanneer wij de diensten der Ambonezen aan wenden in de gehieden, waar de nederlandse vlag ongestoord wap pert. De Ambonezen zijn getrouwe rijksgenoten. Zij zullen koningin en vaderland hun beste krachten wil len geven daar waar het rijk nog overeind staat, onder de tropische zon. Daar geen koude meer en geen ledigheid. Daar werk dat hun ligt. Zou het niet raadzaam zijn, dat wij onze gedachten wendden in deze richting? culiere sector onttrokken. In de eer ste plaats is dit gevolg van de ge stegen absolute kosten. Vroeger kon iemand nog wel eens een bedrag bijeensparen, dat voldoende was om er een eigen huis voor te bouwen. Die kans viel weg, niet alleen door de hogere belastingen, maar de ma- teriaalprijzen liggen nu eenmaal veel te hoog. Langs deze weg dus geen vergroting meer van de hui zen voorraad, hoewel velen drin gend om woonruimte verlegen zitten. Het bezit vergaat. Nog een tweede en wel de be langrijkste categorie van huizenbou wers is verdwenen. Dat zijn zij, die hun geld in een woning plachten te beleggen en uit de opbrengst een inkomen verwierven. Nu kan men van mening zijn, dat deze men sen nog in grote getale aanwezig zijn, maar de schijn bedriegt hier. Het huizenbezit is bij de huidige huurprijs nog steeds niet rendabel, ook niet inclusief de 15°/0 huurver hoging. Door bezuiniging op de onder houdskosten, dat wil in depractijk zeggen: door verwaarlozing, heeft men nog een exploitatie-overschot. Dat betekent: een deel van het in huizen belegd vermogen wordt ver teerd en de vervanging van het heel niet of in onvoldoende mate. Voor de zich nog steeds uitbreiden de bevolking moet er bovendien veel woonruimte bijgebouwd wor den. Ook aan deze eis wordt mo menteel nog niet voldaan. Wij lo pen met ons huisbezit dan ook nog steeds achteruit, gezien de steeds maar toenemende vraag en het on voldoende opvangen van de slijta ge door restauratie en vernieuwing. Vanzelfsprekend hebben zowel rijk als gemeente dit tekort aan bouw activiteit in de particuliere sector opgemerkt. Tal van finacierings-sy- stemen zijn er al ontworpen, waar van het volgende steeds beter was dan het voorgaande, maar alle steun regelingen stemmen hierin overeen, dat zij onvoldoende zijn om een massale bouwlust op te wekken. Tal van gemeenten zijn ook zelf aan het bouwen gegaan, al dan niet met steun van het rijk. De resulta ten hiervan zijn niet steeds verhef fend geweest, maar er kwam ten minste nog woonruimte bij. Naar de chaos. De regering is inmiddels geko men met een drastisch bezuinigings plan gepaard aan een actie om de credietverschaffing zoveel mogelijk af te remmen. Het rijk heeft niet de middelen om de woningbouw op grote schaal te financieren. Rijke gemeenten moet men in ons land ook met een lantarentje zoeken, zo dat ook uit die hoek niet veel hulp te verwachten is. Temidden van die malaise komt men op het idee om ook crediet- kranen, waar mogelijk, tesluiten. Wie dus nu met veel moeite en wellicht ook durf een crediet wenst op te nemen voor de woningbouw, ziet zich in die mogelijkheid be lemmerd. Dat geldt voor de gemeen ten, maar na verloop van tijd ook voor de particulieren, die ten einde raad besloten om in de strijd met alle rendabiliteitsregels toch maar te bouwen, teneinde voor zichzelf woonruimte te scheppen. Al metal zijn de vooruitzichten voor de wo ningbouw bepaald slecht te noemen, waarbij de oorzaak moet gezocht worden aan de financiële zijde. De investeringen voor de woning bouw kunnen niet beperkt worden, zij dienen eerder te worden gesti muleerd 1 Ziet men deze eis van de tijd onvoldoende, dan zullen wij de chaotische gevolgen daarvan binnen korte tijd reeds voelen, vootal op sociaal terrein. Van overheidszijde is er in de komende jaren niet veel steun te verwachten. Men zal dus in het particulier initiatief zijn toevlucht moeten zoeken. Men zal hier de lust tot het scheppen van zoveel mogelijk woonruimte moeten prik kelen. Een allereerste eis daarbij is een sluitende exploitatie, die zo moge lijk ook nog enige marge laat voor inkomensvorming. Door een sluiten de exploitatie mogelijk te maken, zal men diegenen aantrekken, die al leen voor zelfbewoning willen bou wen. Is er een mogelijkheid tot het maken van winst dan wordt de kring van bouwende burgers al direct veel overgaan van het beginsel van de verticale naar dat van de horizon tale eigendom, zoals dit ook reeds ni andere landen is in gevoerd. Met alle moeilijkheden daaraan verbon den, word hierdoor een mogelijk heid geschapen om zich tegen een lager bedrag woonruimte te ver schaffen, dan tot op heden moge lijk is. Bij de horizontale eigen dom is het mogelijk bijvoorbeeld alleen een eerste of tweede étage van een huis te kopen, zonder dat men dus steeds grond in eigendom krijgt. Hierdoor wordt de financie ring van de woningbouw vergemak kelijkt en dit is juist het moeilijke punt van onze tijd. De nood steeg. Hoe is het nu mogelijk in deze tijd de huren nog te verhogen, zal menigeen verzuchten. Daar schuilt inderdaad ook de grootste proble matiek. Het huurvraagstuk is nauw verbonden met dat van lonen en prijzen. De huur vormt een goed deel van het gezinsbudget. Verho ging van huur zonder meer zou gro te spanningen veroorzaken bij de loontrekkenden, die bij monde van de vakcentrales toch al hebben uit gesproken, dat het water hun tot de lippen is gestegen. In het kabinet, dat nu in Neder land de scepter zwaait, zal het vraag stuk van de kosten van levenson derhoud zeker bij herhaling onder werp zijn van diepgaande beraad slaging. Het verloop van de prijzen in de naaste toekomst zal hier wel de doorslaggevende factor zijn. Wanneer de tendens tot prijsda ling voortzet, dan zal men in de komende maanden zo er enigszins mogelijkheden zijn, na veel overleg met de vakbeweging, wel opnieuw enige wijzigingen in het patroon der lonen aanbrengen. Letten wij op de uitspraken van de minister van wederopbouw, dan zal men ook het vraagstuk van huren en woning ruimte opnieuw onder de loupe ne men. Dit moet als een noodzake lijkheid worden gezien, wil men de volkshuisvesting niet op korte ter mijn het kind van de rekening la ten worden. dr H. R. Mes. Dank zij de medewerking van het publiek is de muziekver. E.M.M. te Kortgene er in geslaagd haar mu ziektent, welke reeds plm. 45 jaar de Voorstraat siert, en er de laatste jaren onogelijk uitzag, grondig te restaureren. Dit werk is met de vrij willige medewerking van de leden en verschillende andere personen in hun vrije tijd gebeurd. Een en ander zal met een offici eel tintje Zaterdag 1 September a.s. worden gevierd. Dus a.s. Zaterdag op naar Kortgene. Gevraagd bij FAM. J. M. SNOEP, Voorstr. A 115, Colijnsplaat. Bestaande huizen worden verwaarloosd en onvoldoende nieuwe gebouwd (Van onze sociaal-econmische medewerker) Veel jaren heeft het geduurd voordat de huurverhoging van 1 Januari 1951 zijn beslag heeft gekregen. Telkenmale wanneer huiseigenaren aan drongen op de voor hen zo noodzakelijke stap kwamen de ministers haastig tevoorschijn met een antwoord, dat hen weer voor een korte tijd met ledige handen naar huis stuurde. Aan het begin van dit jaar bezweek men eindelijk in overheidskringen voor de bittere noodzaak. De exploi tatiekosten van de onroerende goederen waren zo hoog geworden, dat een langer uitstel niet kon worden gedoogd. Hoe staan wij er thans voor?

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1951 | | pagina 2