c 3 Een gordel ven smart in Europa ^adtvcy Al/a bankzaken Ook voor koelinstallatie's van aardappelen e.d. kunnen we u de gewenste installatie's leveren hetzij groot of klein. Volgens de voorschriften van Wageningen. Vraagt eens prijs en technische gegevens. Aanbevelend, L. TANGE - INSTALLATEUR - WISSEKERKE Coöperatieve Boerenleenbanken „COLIJNSPLAAT" „WISSENKERKE" te Colijnsplaat (5p|^ te Kamperland Tel. (K1199)-228 Tel. (K 1107)-325 Postrek. 316389 Postrek. 365567 Gireert ronder kosten via uw eigen bank nen jaren steeds warmer zal wor den. Over 10 millioen jaren zal de zonnewarmte 150 maal groter zijn dan heden. Men begrijpt dat bij dergelijke temperaturen al het water op de aarde verdampt zal zijn, terwijl geen levend wezen meer op de wereld zal kunnen huizen, althans in de vorm, zoals wij nu doen. De ver wachting is echter niet ongerecht vaardigd, dat men door andere vin dingen die geweldige hitte onder controle kan stellen. Men kan daar omtrent nog geen enkele voorspel ling doen, aangezien al deze onder zoekingen en metingen nog in een beginstadium verkeren. Na de pe riode van steeds toenemende warm teontwikkeling zal de zon de aar de nog maar spaarzaam gaan ver lichten. Door de geweldige energie ontwikkeling zal zij veel van haar omvang verliezen en een grootte verkrijgen die gelijk is aan die van Jupiter. De massa van Jupiter be draagt momenteel het 1047ste deel van de zon-massa. Inmiddels probeert men de warm te, die de zon ons gratis veschaft, zoveel mogelijk te benutten. Men wil op deze wijze het steenkool- verbruik verminderen. In de Ver. Staten is men met deze werkzaam heden het verst gevorderd. In de nabijheid van Boston heeft men reeds een huis gebouwd, dat 's win ters door de zon wordt verwarmd. Dit is een huis met vijf vertrekken. Aan de voorzijde, die op het Zui den is gebouwd, heeft men een warmteverzamelaar aangebracht te gen het dakgewelf. Het dak is zo geconstrueerd, dat het de felle zon nestralen in de zomer tegenhoudt, terwijl de laagstaande zon juist in huis kan doordringen. De warmteverzamelaar zorgt er voor, dat het zonlicht wordt opge vangen op een grote dunne meta len plaat, die zwart geschilderd is. De plaat wordt verwarmd en brengt de daarachter in een reservoir zich bevindende lucht op temperatuur. Deze lucht is gezuiverd van vocht, waterdamp en stof. Door glaswan den wordt verhinderd dat er warm teverlies naar buiten optreedt, ter wijl er ook nog ander isolerend ma teriaal wordt aangewend. Om de warme lucht door het gehele huis te leiden is een buizenstelsel aan gelegd. Door ventilatoren wordt de lucht naar de beneden verdieping gezogen, waar zich in de kamers reservoirs bevinden, die de warm te moeten uitstralen. In deze reser voirs bevindt zich glauberzout dat door de hete lucht wordt opgelost en dus dienst doet als warmte-ac- cumulator. Door andere buizen wordt de afgekoelde lucht weer naar de bovenverdieping teruggeleid, zodat zij opnieuw kan worden verwarmd. Nu moet men niet denken, dat met een dergelijke warmte een flin ke winterkou kan worden bestre den, maar dat heeft men van dit systeem ook niet verwacht. Het be langrijkste is dat men er op de ge schetste wijze in geslaagd is de zon newarmte reeds tien dagen op te sparen. Wanneer dus de zon een tijdlang niet schijnt is de verwar mingsinstallatie waardeloos. Voor Nederland heeft deze vinding dus nog geen practische waarde. Ook in Amerika waren de verwachtingen van de aanvang af nog niet hoog ge spannen. Het huis werd dan ook betaald door een fonds voor we tenschappelijke doeleinden. Het belangrijke echter is, dat men een begin heeft gemaakt met de ex ploitatie van de zonnewarmte en op de duur mag men zeker nog op resultaten rekenen, waarmee de ko- lenrekening drastischer kan worden verminderd. Slaagt men erin de atoomenergie voor verwarming aan te wenden, dan treden we zelfs een geheel nieuw tijdperk binnen in de ge schiedenis der verwarming. Wij zijn echter momenteel nog tientallen ja ren daarvan verwijderd. A.G.H. Uit Hongarije komen berichten, die ons het wegvoeren der joden in de oorlogsdagen weer voor de GEVONDEN VOORWERPEN Bij de Postcommandant der Rijks politie te Colijnsplaat zijn inlichtin gen te bekomen omtrent onder staande gevonden voorwerpeneen doublé armband, een portemonnaie met inhoud, een winterjas, een vul pen en een ceintuur. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst Dr L. P. Maas en Dr V. 't Hart. EXAMENS Te Eindhoven slaagde voor het diploma vakopleiding bouwbedrijf metselen, dhr Ant. Koole te Kam perland, cursist van de vakopleiding cursus te Geersdijk. geest halen. In Budapest spelen zich hartverscheurende tonelen af. Al gedurende enkele maanden oefent hier de AVO (geheime politie) haar sinistere practijken uit, die zelfs het hongaarse daglicht, reeds lang door nameloos leed verduisterd, nog niet kan verdragen. Gedurende de nachtelijke uren wordt het beste deel van de bur gers uit Budapest door deportatie naar elders volkomen uitgeroeid. Onder deze mensen vindt men win keliers, predikanten, rechters, ga ragehouders, hoteleigenaren en za kenmensen van allerlei klasse, ter wijl ook ingenieurs, journalisten, boekhouders, monteurs en andere rustig levende lieden, die zich ont houden van elke politieke actie, als slachtoffers van de terreur vallen. Op drie dagen van de week deelt men een aantal van overheidswege vervaardigde kaarten uit, die blauw, rood of wit van kleur zijn, naar ge lang de inhoud van het decreet. Wie een blauwe kaart krijgt weet dat hij van dat moment af niets meer op de wereld bezit dan zijn leven. Nog drie uur heeft hij de tijd om afscheid te nemen van zijn om geving, want daarna zit hij op een vrachtwagen en wordt hij wegge voerd naar onbekende concentratie kampen zonder enige bagage. Krijgt men een rode kaart uitge reikt, dan heeft deze meestal be trekking op de gehele familie, die binnen 24 uur zal worden wegge bracht, samen met 500 kg bagage. Deze mensen worden meestal naar werkkampen gezonden. De meest soepeie houding wordt nog aangenomen tegenover houders van witte kaarten, die binnen een etmaal van de stad naar het platte land worden gestuurd om daar als landarbeider een nieuw leven te beginnen. Op deze wijze zijn in enkele weken tijds ongeveer 25.000 personen van huis en haard ver dreven en volkomen bezitloos ge worden. De vrijgekomen woonruimte en de eigendommen worden toegewezen aan aanhangers van de partij, die in behoeftige omstandigheden ver keren en onmisbaar zijn voor de landseconomie. Honger en ellende. Het verwondert in Oost-Europa niemand meer wanneer ook over tuigde volgelingen van het regiem en harde werkers in armoede leven, want de Balkanlanden zijn armer dan ooit en de voedseltoestand baart de grootste zorg. Er bestaat een strenge distributie van levensmid delen, schoeisel, kleding en alle an dere goederen, die een mens nodig heeft om te leven. Een rantsoen brood van 200 gram vindt men gewoon. Eieren zijnon- bekend. Melk kan men in een me- dicijnfles halen en de toegewezen hoeveelheid vlees mag men als voe dingsfactor verwaarlozen. Boter en margarine worden in het geheel niet verstrekt. In Hongarije is kopen op de zwarte markt streng verboden. In Tsjechoslowakije bestaat een offi ciële vrije markt, waar de prijzen zo hoog zijn, dat vrijwel niemand ze betalen kan. In Bulgarije is de toestand niet beter. Vandaag komen de noodkreten uit Hongarije, morgen wektdetoe- Hei! Wat lig je weer te lonken En te lachen in de zonl Heil Wat lig je weer te pronken In je paars-beste japon! Hei! Wat lig je weer te wenken Naar jong, oud en groot en klein! Jij wilt rust en vrede schenken En een goede gastvrouw zijn. In je gastvrij ruime woning Vindt de mens genot, plezier: Daarvoor krijg jij als beloning Appelschil en krantpapier. Om de dankbaarheid te tonen Schenden ze jouw mooi tapijt: Overal waar mensen wonen, Zien we dit soort dankbaarheid. Maar in 't maanlicht-halve-duister Lig jij töch weer, als altijd In je schitterende luister, In je vólle majesteit. Clinge Doorenbos (Nadruk verboden) Wat gebeurt er In Hongarije? Frankrijk protesteerde tegen slavernij De franse na-oorlogse regering wisselt wel steeds van personen maar zelden van gedragslijn, die steeds zeer voorzichtig mag worden genoemd. In de conflicten tussen de angelsaksische landen en Rusland is het steeds weer Frankrijk dat zachte balsem op de open wonden giet. Destemeer verwondering mag het wekken dat juist dit land openlijk en met klare taal langs officiële weg protesteerde tegen de gang van zaken in de Balkanstaten, met name in Hongarije. De Balkan mag men wel het mo derne tranendal van de wereld noemen. Moeizaam worstelen de daar huizende volken zich door het leven, dat nu reeds meer dan tien jaren on draaglijk wordt gemaakt door bezetting, voedselnood en vrijheidsbeperking.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1951 | | pagina 2