Onder de loupe Minder somberheid in de cel Moordenaars worden meubelmakers Alle bankzaken PREDIKBEURTEN Naast onze Lavenier snel-wasmachine leveren we ook de Hoover, Miele en Erres wasmachines. Allen van prima fabrikaat. L. TANGE, WISSEKERKE EXAMENS Dezer dagen zijn geslaagd voor het Middenstandsdiploma de heren L. de Schipper, J. Wattel, Ch. Wal ter, L. Abrahamse, C. Versluis, J. Buijze, W. Noordhoek en mej. C. Noordhoek, allen te Kamperland. Zij werden opgeleid door de Pit- manschool te Goes. Geslaagd voor het diploma vak opleiding bouwbedrijf M. Geelhoed, Colijnsplaat. j.Korsuize.Colijnsplaat. A. Koole, Kamperland. Bovenstaanden waren cursist van de Vakopleiding Bouwbedrijf te Geersdijk. Duiven Uitslag van de door de P.V. „De Blauwe Doffer" te Kortgene geor ganiseerde vlucht van Bordeaux. Oude duiven: 1-11 Gebr. Wilde- rom, 2-9-13 M. Clement, 3-4 C. Mullié, 5 L. Kramer, 6-12 L. de Fouw, 7 P. Koole, 10 P. de Wit. Ie kampioenduif C. Mullié, 2 en 3 Gebr. Wilderom. Ie hokkampioen M. Clement, 2e Gebr. Wilderom, 3e L. de Fouw. Jonge duiven: 1-8-9 J. Platschorre, 2-4-15 M. Clement, 3-17 W. Filius, 5-19-20 C. Klein, 6-11 A. Gouds waard, 7-13-18 Versprille, 10-21 A. de Fouw, 12 L. de Fouw, 14 O. Scherp, 16 Gebr. Balkenende. Oude duiven van Veuvilles: 1-2 L. de Fouw, 3 C. Klein, 4E. Muliié, 5-7 Gebr. Balkenende, 6 A. de Fouw. Ruim honderd jaar slaan in Nederland de celdeuren open en dicht. Soms bleef een celdeur lang gesloten, tien of twintig jaar, een ander maal ging hij vrij spoedig weer open na een korte straf. Een eeuw lang heeft men straf gezien als vergelding door afzondering in een klein vertrek. Vóór de invoering van de celstraf werden alle gevangenen gemeenschappelijk opgesloten. Het gevolg van dit systeem was echter dat de nieuwelingen in de misdaad binnen de gevangenismuren een volledige opleiding ont vingen voor de „practijk". Er werden contacten gelegd en plannen ge maakt voor de toekomst. De gevangenis was dus in die dagen een soort congreszaal van veroordeelden. De gezelligheid van weleer heeft dus plaats gemaakt voor de volko men afzondering in cellen. Men moet zich echter zo'n strafgevange nis niet voorstellen als een instituut, waar een aantal mensen als klui zenaars leven, die niet anders doen dan dagen teilen of zakjes plakken. Misschien is dit het beeld van de tweede helft der vorige eeuw, maar sindsdien is er heel wat veranderd, al werkt de inrichting der gebou wen er niet steeds aan mee om de gewenste verbeteringen aan te bren gen. In een strafgevangenis, zoals die te Leeuwarden, vindt men delin quenten die voor een lange tijd bui ten de gemeenschap zijn gesteld. Daaronder zijn er een groot aantal die tot levenslange vrijheidsberoving zijn veroordeeld. Dat betekent ech ter nog geen wisse dood binnen de gevangenismuren. Velen van hen keren na een verblijf van tien tot vijftien jaren uit de enge ruimte naar de maatschappij terug, omdat zij door hun goed gedrag opnieuw een kans krijgen. Hoe is de gang van zaken nu in de gevangenis? Men stelt zich de directeur meestal voor als een wreed man met een bos sleutels, die er geen ander genoegen op na houdt dan medemensen op te sluiten en zijn klanten met wrevel in het hart weer vrij laat. Niets is minder waar. Een moderne gevangenisdirecteur heeft een zware taak. Hij draagt de verantwoordelijkheid voor een goe de verzorging van honderdenmen sen en heeft er voor te waken dat de gevangenisregels in acht worden genomen. Men zit nu eenmaal niet voor zijn plezier binnen die grauwe muren. Maar daarnaast is de direc teur ook leider van een bedrijf, want ook in de gevangenis wordt ge werkt. De werknemers zijn moor denaars en andere zware jongens, die overdag met de hulp van ma chines allerlei producten vervaar digen. Complete fabrieken. In Groningen maakt men post zakken voor de P.T.T., in Leeuwar den worden telefooncellen gebouwd, men maakt er drukwerk en ver vaardigt er zelfs machines. Iedereen ontvangt er opleiding voor bepaalde werkzaamheden en de kantoorman, die zich vroeger ongeschikt waan de voor enige technische arbeid, ontpopt zich na een roofmoord in de gevangenis als een eersteklas meubelmaker. Toch zijn er ook wel eens moei lijke gevallen bij. Vooral de poli tieke delinquenten telden nog al wat intellectuelen in hun rijen. Meestal wordt er we! wat op gevonden, want zelfs een professor vond een „werkkring" binnen de dikke muren als administrateur en een jurist hoort men er les geven voor het midden standsdiploma. Het eten wordt wel licht bereid door een kok, die vroe ger iemand vergiftigd heeft door een hoeveelheid arsenicum in panne koeken te bakken. Zo vindt ieder een taak binnen die kleine gemeenschap van uitge- worpenen, die allen hun eigen pak dragen en waarvan er velen volko men tot bezinning over hun verle den zijn gekomen. Er wordt gewerkt binnen gevangenismuren aan een nieuwe toekomst, waarvoor men de nodige vakkennis reeds kan opdoen vóór de terugkeer in de maatschap pij. Daarom wordt er zelfs gezon gen in dit oord van boete en straf. Men denke nu niet dat iemand voor zijn plezier in de gevangenis zit. Zeer goed wordt men herinnerd Coöperatieve Boerenleenbanken „COLIJNSPLAAT" te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 „WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 De eigen bank in eigen hand aan de vrijheidsberoving. Daar is de scheiding van verwanten, de af zondering in de cellen wanneer het werk geëindigd is, de nauwgezette regelmaat waarmee alles geschiedt, waardoor men toch weer aan een tredmolen denkt. Daar zijn de tra lies, de onmogelijkheid om eens in de verte te turen, de sexuele noden. Bij de vrouwen. Zo is het leven in de mannen- gevangenis, zo verstrijkt ook de straftijd van veroordeelde vrouwen. In Rotterdam vindt men een atelier in de vrouwengevangenis. De was serij wordt daar ook gedreven door leden van het zwakke geslacht, die de weelde der normale maatschappij niet konden verdragen. Ook daar kent men echter de ontspanning, die men vindt in dikke leesboeken, in het verzorgen van bloemen, in de studie voor steno of een ander diploma. Eenmaal in de veertien dagen mag men naar huis schrijven. De post wordt ge controleerd. Ondanks alle tegemoet koming blijft men in alles een ge vangene. De gemeenschap heeft deze men sen voor korte of lange tijd uitge stoten om hun misdaad, dikwijls begaan in een moment van uitzon derlijke zwakheid. Hoe dikwijls staan wij misschien zelf in gedachte of onderbewustzijn in de schoenen van deze veroordeelden Ontspoorden is wel een goed woord voor deze mensen. De ontspoorden moeten terug in het normale leven. Zij moeten daar op worden voorbereid. In de toe komst zal, nu de nieuwe Beginsel- wet Gevangeniswezen een leit is geworden, de behandeling der ge vangenen nog in veel opzichten worden verbeterd. Men streeft in het bijzonder nog naar grotere se lectie. Er zijn zoveel soorten mis dadigers. Zij komen veelal uit een milieu waar de ellende koning kraait. Zij verhuizen dan van de ene misère naar de andere, van de verkeerde vrienden- of familiekring naar de gevangenis. Zij moeten een kans krijgen tot een normaal leven, doch dat eist voorbereiding. Die voorbe reiding en opleiding tot de maat schappij moet men vinden in de ge vangenis, die ook nu nog in veel opzichten het teken draagt van een plaats der vergelding. Naast de eenzaamheid van de cel, die gehandhaafd moet blijven om een gedetineerde tot bezinning te brengen, wil men de veroordeelde het juiste contact met de maat schappij reeds in de straftijd doen gevoelen. Daarom bepleit men alom een uitbreiding van een gemeen schapsleven naast het droeve cel- bestaan. Langs die weg hoopt men het geslacht der beroepsmisdadigers uit te roeien of zeker te beperken. A.G.H. Bemoeizucht In weinige dagen tijds hebben de Ambonnezen te Woerden twee dag vaardingen tegen de nederlandse staat moeten laten opstellen. Eén kort geding teneinde intrekking te verkrijgen van de discriminerende regeringsmaatregelen van 20 Juni, waardoor deze hulpbehoevende dak lozen de steun wordt ontzegd van Nederlanders, die hun geestelijke en stoffelijke bijstand kunnen bieden; het andere als gevolg van het be schamend vlagincident van 28 Juli, toen nederlandse ambtenaren de Ambonnezen op hun feestdag kwa men tarten met het neerhalen van hun vierkleur. Terecht eisen deze Ambonnezen intrekking van de ongrondwettige onderdrukking van hun vrijheden. Elke inwoner van Nederland is im mers vrij bij zich thuis te ontvan gen wie hij wil, de bijstand te ont vangen welke hij wenst en nodig heeft, en een vlag te hijsen, welke hem lijkt zelfs al zou het een kleurencombinatie zijn van een niet bestaand of zoals hier een niet erkend land. Zelfs al betaalt hij geen huur. We zwijgen dan nog maar van de redenen, welke de regering be let de republiek der Zuid-Molukken te erkennen. Maar de regering be hoeft zich dan en daarom nog niet genoopt te zien de onderdanen van dit niet-erkende land (welke door de schuld dezer en vorige regerin gen nu hier toevlucht moesten zoe ken) onder curatele van bepaalde ambtenaartjes te stellen. Ambtenaar tjes, die in zo'n geval lust krijgen hun „gezag" te doen gelden. We zwijgen verder ook van de wijze waarop de vlag is door de modder gesleurd ten aanschouwe der machteloze asylzoekenden. We zullen ook het zwijgen toedoen over „schriftelijke bevelen" op een vodje papier zonder enig kenteken. Maar we vragen ons af hoe lang de regering hier een spel zal spelen van kat en muis met haar bemoei zucht, welke alleen tot onordelijk heden en erger kan leiden. Tenslotte zijn Ambonnezen zoals de historie ons bewees geen soort Nederlanders, aan wie men maar lukraak van alles kan verbieden. Het nut van dit verbieden zien wij al evenmin in. Zeker niet van een „Dienst Maatschappelijke Zorg", waarvan men in de eerste plaats enige maatschappelijke zorg voor deze Ambonnezen zou ver wachten Geref. Kerk Wisseksrke. 10 en 2.30 uur ds van Heijningen te Wolfaartsdijk. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst Dr L. P. Maas en Dr V. 't Hart. Heden ging van ons heen, na een kort lijden, onze ge liefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader Cornells Wlrtz, in de ouderdom van ruim 88 jaar. Uit aller naam, Lientje Wirtz - Minnaart. Kamperland, 2 Augustus 1951.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1951 | | pagina 2