HET BANKPROTEST VADERDAG .Sport predikbeurten Alle bankzaken Moeders over Zomer! Schopjes in verschil lende maten en grootten, zand vormen, emmertjes reeds vanaf 45 cent, strandballen, werpringen, zonnebrillen, badmutsen enz. Jongens, zonnekleppen, a.s. Dinsdag weer, 15 cent. L. TANGE - WISSEKERKE Coöperatieve Boerenleenbanken „COLIJNSPLAAT" te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 .WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 De rekening-courant, ook voor het platteland. Deze week weer voorraad ontvangen Vegla inmaakglazen 1, 3U en VU liter Joh. Verburg, Kamperland Onder de loupe. Brutaal krijgsgehuil. Met de duitse schulden wil het nog niet erg vlotten. Behalve de geweldige herstelbetalingen moe ten onze oosterburen ook nog een aanzienlijk bedrag aan voor oorlogse schulden voldoen. Ten einde zo mogelijk de betaling op gang te helpen zal er eind Juni een conferentie over dit vraag stuk worden gehouden. Vanzelfsprekend beginnen de duitse kranten reeds nu te wee klagen. Speciaal Nederland wordt beschuldigd van overschatting der boedelwaarde in het failliete Duitsland. Een hamburgs blad wil ons imponeren en schrijft dat wij de Duitsers meer nodig hebben dan omgekeerd. In „Die Welt" wordt ons starheid verwe ten. De centrale Bond van duitse vluchtelingen heft reeds nu weer het traditionele krijgsgehuil aan waarmee eertijds een nieuwe roof tocht werd ingeluid. Zij eist te ruggave van vermogen der uit Nederland uitgewezen Duitsers. Het moet wel kras worden ge noemd, dat men nu al weer zo'n toon durft aan te slaan, terwijl Duitsland nog niet eens de zeg genschap over eigen huis heeft herkregen. De curatele waaraan de minister van financiën het bankwezen on derwerpt heeft een gerechtvaardigd protest uitgelokt van de nederlandse bankwereld. Het bestuur van de Nederlandse Bankiersvereniging heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin verzet wordt aangetekend tegen een wetsontwerp, waarbij het minder gezonde crediet aan de overheid wordt beschermd ten koste van het gezondere crediet aan het bedrijfsleven. Wanneer de banken het wetsont werp betreffende het credietwezen onwaarachtig noemen, dan slaan zij de spijker op de kop. De minister geeft voor, dat hij de liquiditeit van de banken wil verzekeren, een li quiditeit, die door de overheid zelve op schromelijke wijze is verwaar loosd. De werkelijke reden van de voorgestelde maatregel is echter, dat men de banken wil dwingen, schatkistpapier aan te houden om dat de minister van financiën an ders geen kans meer ziet de staats uitgaven te financieren. De rentestandaard is naar boven gegaan, om de aanloop van crediet- aanvragen te verminderen. Er is een bepaalde toeleg, de credietaanvra- gen te beperken. De banken mogen haar credieten niet vergroten. Mid delerwijl nemen tengevolge van de moeilijkheden, waarin de bedrijven zich bevinden, de credietaanvragen voortdurend toe. Bij Financiën is de Vaders zijn maar dure meubels, Ze verroken een kap'taal, Blazen smook in je gordijnen, En dat slik je allemaal. Maar zelf heb je nooit wat extra's, Dat is wel een hard gelag Och, dat moet je maar vergeten, Zondag is het Vaderdag. Vaders zijn zo egoïstisch, Geven af op ons gepraat, Maar je moet ze zelf eens horen: Wij de naam en zij de daad! je wil graag je hart eens luchten, En wie zegt dat dat niet mag? Letten wij op hun gebreken Als het gaat om Vaderdag? Vaders hebben lekker kletsen, Zij zijn heel de dag van huis, En ze laten jou maar tobben Met dat lastig goedje thuis; Ja, dan zeggen ze nog 'savonds: Jij hebt voor geen cent ontzag Als je daar goed aan bleef denken Dee je niks aan Vaderdag! Dat wij voor de kleintjes zorgen Heeft vanzelf hun sympathie; Als het eerlijk om de beurt ging Kwamen er nooit meer dan drie; Maar als vaders zelf wat griepen Snakken ze naar ons beklag; En voor dat kleinzerig mensdom Is 't nou Zondag Vaderdag Uit de spaarpot van de jongens Kopen we wat rookgerei, Daar doet vader naar zijn zeggen Elke week twee kwartjes bij. En ikzelf een overhemdje, Maar dat wordt een heel bedrag Weet je wat? Ik vraag een tientje! 't Is zijn eigen Vaderdag 1 Jaap Mijderwijk (Nadruk verboden) vrees aanwezig, dat de banken zich gaan ontdoen van het staatspapier. Want het disconto bij de Neder landse Bank is verhoogd, terwijl de rente, waartegen de staat het schat kistpapier wil plaatsen, niet aldus is verhoogd. Dit komt dus neer op een bescherming van de staatsschul den op kort lopende termijn. Men moet er zich rekenschap van geven, dat de banken er toe ge dwongen worden een belangrijk be drag in voorraad te hebben, dat terstond liquideerbaar is. Zou die liquiditeit spaak lopen, dan kunnen zij zich liquide middelen verschaf fen, door haar staatspapier bij de Nederlandse Bank te belenen, maar zij moeten dan een hoge rente be talen. De banken worden dus ener zijds gedwongen over een groot kas saldo te beschikken, terwijl zij an derzijds gedwongen worden hun middelen te beleggen in kortlopend staatspapier. Behalve de toeleg der bescher ming van de staatsschulden, ligt aan de voorgestelde maatregelen de wil ten grondslag, uitbreiding van het crediet aan de industrie de kop in te drukken. De mogelijkheid voor de handel, nieuwe voorraden op te nemen, wordt afgedamd, verdere in dustriële uitrusting wordt belem merd. Blijkbaar heeft dit alles tot achtergrond overwegingen van de- viezenpolitiek. Maar hoe rijmt men dit met de voorgenomen industriali satie Wat zijn de gevolgen van de si tuatie, die wordt geschapen? Kleinere zaken, die niet over re serves beschikken, lopen onmiddel lijk vast met de voorraden, omdat ze geen crediet kunnen krijgen. Men zal faillissementen beleven en ge dwongen liquidaties. Wie kennis neemt van de advertenties in de bladen ziet zich deze onrustbarende toestand aftekenen. Het protest der bankiersvereniging spreekt dan ook terecht van ernstige bedreigingen voor de sociale zekerheid en de volkswelvaart. Want die sociale ze kerheid wordt aangetast via de spi raal van lonen en prijzen, indien geen beperking van het inflatoire overheidscrediet plaats heeft. Voor de volkswelvaart dreigt het gevaar, omdat een eenzijdige be perking van het commerciële cre diet een noodlottig effect moet heb ben op de werkgelegenheid, de in dustrialisatie en de ontwikkeling van het bedrijfsleven in het algemeen. Wij kunnen vaststellen dat de voorgenomen maatregelen een nood sprong betekenen. Zijn er echter andere middelen aan te wenden om het nijpend staatstekort te dekken? Men denkt aan een gedwongen staatslening met de rampzalige ge volgen van een overheveling van middelen bestemd voor belegging in bedrijven naar de overheid. Men denkt aan een heffing ineens. Het is allemaal zo breed als het lang is. Wij verkeren in een uiterst ge vaarlijke positie op het gebied van onze staatshuishouding. De kwestie van de dekking der staatsschulden is een loterijspel geworden. Of het ene gevaarlijke doen of het andere. Nederland is in de benauwenis gekomen door een verkeerd beleid. De financiële politiek had de staats schulden op normale wijze moeten consolideren. De regering had haar stokpaarden van organisatie van het bedrijfsleven, met alle belemmerin gen daaraan verbonden, op stal moeten laten. Zij had zich moeten onthouden van steun aan noodlij dende industrieën. En de bankiers schrijven terecht, dat thans de re kening wordt gepresenteerd van het beleid na de oorlog. Men brengt allerlei fraaie plannen tot uitvoering, maar verzuimt met potlood en pa pier uit te rekenen of het geld voor deze plannen beschikbaar is. Ook het bedrijfsleven heeft vele investeringen verricht, doch deze kwamen hoofdzakelijk tot stand via zelffinanciering. De overheid doet echter herhaaldelijk een beroep op de kapitaalmarkt en deze kapitaal markt beschikt niet over voldoende middelen. Nu de Marshallhulp ten einde loopt en het buitenlands ver mogen van Nederland is ingeteerd, dient men zich eindelijk aan te pas sen aan de werkelijkheid en het niet te zoeken in het beperken van het bankcrediet. Het is onbegrijpelijk, dat de re gering zulke ingrijpende maatrege len neemt tegenover het bankwezen, zonder het er vooraf in te kennen. Het „bij u, zonder u en over u!" handelen wordt een toenemend ge bruik in de, nog democratisch zich noemende nederlandse staat! Ondarde louoe Het paard achter de wagen. Terwijl een groot deel van ons volk zich voorbereidt om vacan- tie te gaan houden, spant de nederlandse regering zich in om zoveel mogelijk van de vreugde te bederven. Zonder daarvan ken nis te geven aan belanghebben den zijn een aantal gewijzigde bepalingen voor de uitgifte van paspoorten vastgesteld. Op deze j legitimatiepapieren wordthetbui- tenland in vier delen geknipt. Men kan nu een paspoort aan vragen voor visum-vrije landen, voor landen in andere wereld delen, voor de groep West-Duits- Iand, Finland, Oostenrijk, Spanje, Portugal, Griekenland en Turkije, terwijl een vierde formulier is ontworpen voor de overige lan den in Europa. Er zijn ook com binaties mogelijk met evenzove- le afzonderlijke aanvragen en stempels. Vanzelfsprekend zijn in vele gemeenten de legesgel- den verhoogd, dat kan ook niet anders met zoveel administratie kosten. Wij kunnen voor de bloei van j deze bureaucratische sierplant geen andere oorzaak vinden dan een poging tot verstikking van ons contact met het buitenland. Elke levensvreugde wordt ons ontnomen door deze formulieren cultuur. Terwijl de lucht gonst van zoete liberalisatiegeluiden gaat Nederland het paard ach ter de wagen spannen. (M.) DUIVEN. „De Blauwe Doffer" te Kortgene organiseerde een wedvlucht van Creil (270 km). Uitslag: J. Platschorre, 1. J. Kesteloo, 2. Z. van Damme, 3-5. O. Scherp, 4-13-14. Gebr. Noordhoek, 6-9-15. L. de Fouw, 7-11. M. Clement 8-16. C. Klein, 10. Gebr. Wilderom, 12-17. P. Koole, 18. Geref. Gem. Colijnsplaat. A.s. Zondag, 10, 2 en 6 uur ds F. Dieleman van Ierseke. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst dr Janssen en dr 't Hart. Bij ons vertrek naar Canada aan alle vrienden en bekenden een har telijk vaarwel toegewenst. Tevens zeggen wij alle contributies en lid maatschappen op. Fam. P. Besuijen. Colijnsplaat, C 31. door dr P. H. Ritter

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1951 | | pagina 2