Aan de ingezetenen van Kortgene Allo bankzaken Coöperatief „5P°RT PREDIKBEURTEN Omvangrijke oorlogsproductie in Oost-Duitsland Een mooi zwaar eiken stoelgarnituur 4 stoelen plus 2 armstoelen bekleed met terra stof voor f 197.50 L. TANGE „De Kleine Bazar", Wissekerke Coöperatieve Boerenleenbanken „COLIJNSPLAAT" «É[J)k „WISS EN KERKE" te Colijnsplaat te Kamperland Tel. (K 1199)-228 WfïwË Tel (K 1107)-325 Postrek. 316389 Postrek. 365567 te zetten tot passagierstoestellen, 2, 13, 15, 18. Gebr. Noordhoek 4, Het bestuur van de Kortgeense Oranjevereniging heeft-weer het lof waardig initiatief genomen tot het organiseren van een tocht voor de ouden van dagen, evenals dit het vorige jaar geschiedde. U weet allen van nabij, wat dit Speciale verslaggevers van „Pers- belangen" hebben thans een om vangrijk onderzoek afgesloten naar de bewapening aan de andere zijde van het ijzeren gordijn. Zij achten bekend genoeg wat het Westen doet om zich tegen eventuele aanvallen te beschermen. Als die aanval in derdaad komt, zou deze volgens de „kapitalistische wereld" uit het Oosten verwacht moeten worden. Teneinde de waarheid van deze stellingen na te gaan, de noodza kelijkheid van een westerse herbe wapening te onderzoeken en tevens de vredespropaganda van de com munisten op haar oprechtheid te toetsen, luidde de opdracht zoveel mogelijk gegevens te verzamelen omtrent de eventuele oorlogspro ductie in de russische satellietlan- den. Het spreekt vanzelf, dat het hier een uiterst moeilijk en gevaarlijk onderzoek betrof. Het publiceren van productiecijfers is in de sowjet- landen reeds op straffe des doods verboden. Statistieken bestaan er in die landen niet meer, alles is een voudig geheim. Volstaan moest dus worden met een reis door alle in dustrieplaatsen en nauwkeurige ob servatie van alle fabrieken aldaar. Uiteraard werden er heel wat be waakt en was de nadering niet zon der gevaar. Hoe de verslaggevers er toch in geslaagd zijn de aard van de productie vast te stellen, ligt echter voor de hand en behoe ven wij hier niet te verdoezelen. Er werken op elke fabriek van belang honderden arbeiders die niet alle even zwijgzaam zijn. In vele geval len konden zelfs gegevens van hoog geplaatste employé's verkregen wor den. En hier volgt dan een opgave alleen van Oostduitsland. Munitie, oorlogsschepen, geschut. Munitie wordt in Oostduitsland vervaardigd in de steden Schwerin (voor machinegeweren, geweren en andere vuistvuurwapenen), in Wil- kow, in Töpchin en in Schönbeck. In deze laatste plaats o.a. door de voor onze mensen, die hun hele leven voor ons hebben gewerkt, be tekent en welk een vreugde daar door in hun levensavond kan wor den gebracht. Het muziekgezelschap E.M.M. heeft zijn volle medewerking toe gezegd en zal in de komende week een muzikale omgang door hel dorp maken, waarbij dan ten behoeve van het bovenstaande doel gelden zullen worden ingezameld. De buiten het dorp wonenden zullen eveneens worden bezocht. Geeft allen met milde hand voor dit sympathieke doel! A. A. Schuit, burgemeester. Kortgene, Juni 1951. Rheinische-Westfalische Ziindstoff- fabriken en de Lignose Sprengstoff- werke. Hier maakt men ook spring stoffen. Munitie maakt men ook in Hal- berstadt en wel speciaal voor lucht afweergeschut, maar ook voor de infanterie en hetzelfde recept volgt men in Meiszen, in Bautzen, in Tor- gau en in Hohenleipisch. Spring stof vervaardigt men in Freiburg en torpedo's in het bekende Chemnitz. Marinevaartuigen en onderdelen van oorlogsschepen worden gebouwd in Wolgast, Stralsund, resp. door Peenewerf Volkswerf en V.E.B. Ber- gung. Voorts in Wismar, waar men ook spoorwagens fabriceert, in Ro- thensee op de Reichswerf, te Bran denburg op de Ernst Thalmannwerf, te Rosslau op de Elbewerf. Onder zeeboten en reserve-onderdelen wor den in grote getale gebouwd te O- berschöneweide. Zwaar luchtafweergeschut, pant sertorens en b.v. affuiten, meer dan voor vredestijd noodzakelijk zijn, levert Magdenburg, terwijl hetzelfde geschiedt te Leipzig, Erfurt. Raketten en V-wapens. Zeer geheime werkplaatsen zijn er in Nordhausen, waar raketten en V-wapenfabrieken zijn. Ook te Leip zig worden echter raketten vervaar digd. De motoren voor V-wapens komen uit Eisenach. Tanks in de nieuwste uitvoering rollen u tegemoet uit Kirchmöser, waar ook goederenwagens gebouwd worden, uit Buchau, Lauchhammer, Görlitz, Borsdorff, Zeitz. Maar daarmede is de arbeid voor de vrede nog niet ten einde, want er zijn ook nog zware pantserwa gens nodig. Die maakt men te Wit- terzeube. Lichte pantserwagens wor den vervaardigd door de Henry Pels- werke te Erfurt. Complete vliegtuigen en vliegtuig onderdelen worden de lucht inge zonden te Leipzig door de Buma- werke, te Schonau, maar ook te Zwickau, te Zittau, te Rackwitz en bij de Kernerwerke in Krimmitschau. Oordeel niet te vlug: wij hebben geprobeerd de vliegtuigen in elkaar maar het lukte niet. Wij wisten niet goed weg met die lastige geschuts koepels, bommenluiken en zware mitrailleurs De luchtmacht heeft echter meer nodig en daarom maakt de oost- duitse vredesindustrie ook nog peil- apparaten, radartoestellen en spe ciale fototoestellen. De laatste ook voor artilleriegebruik. De productie werd gevonden in Dresden bij de Mende-Radiowerke, te Koningsee, te jena, bij de beroemde Carl Zeiss- werke en verder maakt men ook te Teltow en te Kolleda nog optische apparaten voor artillerie en onder zeeërs. Te Oostberlijn vinden wij verder de fabrieken van Kron und Komp. Hier bleek men zend- en ontvang toestellen voor de luchtmacht te ver vaardigen en van hetzelfde laken een pak in Babelsberg. Nu spreekt het vanzelf, dat hier mede nog niet alle productie ach terhaald is. Een sterk leger moet ook de beschikking hebben over machinegeweren, dus die maakt de Sackwerke te Bölitz-Ehrenberg, ook over machinepistolen en automati sche pistolen, dus zijn daarvoor aan het werk gezet de Simonwerke en Hahnel-Sauer und Sohn te Suhl. Voorts zijn er landmijnen en zee- mijnen nodig, men maakt ze in Oost duitsland bij Bauer und Sohn te Zella- Mehlis. En rekent u maar dat er hier en daar nog wel een fabriek aan de aandacht van de rappor teurs ontsnapt zal zijn. Als klap op de vuurpijl bleek ten slotte weer een volledig oberkom- mando der Wehrmacht in Oost- Duilsland te bestaan, dat het bevel voert over een geregeld leger van 60.000 man, een oorlogsvloot in op bouw en een uit russische straal jagers bestaande luchtmacht. Willen de Russen de vrede? Wij behoeven deze vraag thans niet meer te stellen. Als reeds in één gebiedsdeel, waar sowjetmach- ten regeren, in enkele jaren tijds zulk een oorlogsmachinerie op sta pel is gezet, wijst dit wel onom stotelijk in de bedroevende richting van het tegendeel. En zo is het niet alleen in Oost duitsland. Ook de fabrieken van Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije, Roemenië, de voormalige baltische landen, de enorme industriegebie den van geheel Rusland, met de nieuwgebouwde atoomsteden in de Oeral en Siberië werken op volle kracht voor andere dan vredesdoel einden. In Westduitsland staat er slechts de ontmanteling tegenover De westerse mogendheden wor den wel gedwongen mee te doen aan de bewapeningswedloop, willen zij niet straks door de sowjetwal- sen verpletterd worden. De Blauwe Doffer te Kortgene organiseerde 2 Juni een wedvlucht vanuit Noyon. Gelost 11.30 uur, le duif binnen 3.22.04 uur. M. Clement 1, 3, 9. Z. vanDamme 14, 16. Wilderom 5, 12. C. Klein 6. L. de Fouw 7, 17. P. Koole 8. M. van Boven 10. J. Kesteloo 11, 19. MIJNHARDTJES: sterke bestrijders van pijnen Oud-Geref. Kerk Kamperland. Dinsdagavond 7 uurds van Leeuwen. Wegens misverstand eerst heden geplaatst. Heden overleed na een smar telijk, doch geduldig gedragen lijden, in het gasthuis „Oost- wal" te Goes, onze innig ge liefde man, vader, zoon, schoon zoon, broeder, zwager en oom Cornelis Eduard de Regt, in de ouderdom van bijna 42 jaar. Wed. M. C. de Regt- Huiszoon. Fam. Wed. I. E. de Regt. Fam. A. HuiszoGn. Kamperland, 26 Mei 1951. Veerweg B 167. Heden werd van ons weg genomen, na een kortstondig lijden, onze geliefde en zorg zame vrouw, moeder, behuwd- en grootmoeder Lena Tannetje Flikweert, geboren Van der Moere, in de ouderdom van ruim 73 jaar. Kamperland: J. J. P. Flikweert. J. C. Leendertse - Flikweert. G. J. Leendertse. Zuidzande: C. Snoep-Flikweert. J. Snoep. Kamperland: P. C. Flikweert. J. Flikweert - Leendertse en kleinkinderen. Colijnsplaat: M. D. de Pree. J. de Pree- Roukema. Kamperland, 6 Juni 1951. Voor de vele blijken van belang stelling en bewijzen van deelne ming, ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van onze ge liefde man en vader A. Wisse, betuigen wij onze oprechte dank. Inzonderheid aan dr Janssen en zus ter Krello voor de liefdevolle ver pleging. Uit aller naam, Wed. A. Wisse - Platschorre en kinderen. Kortgene, Juni 1951. J. Dingemanse en W. W. Dingemanse zeggen allen hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun 25-jarige echtvereniging on dervonden. Kortgene, Juni 1951. Een ontstellende opsomming van oorlogsvoorbereidingen Wat is er waar van de vredeswil der Sowjets? Willen de Russen de vrede? Als wij de schone leuzen geloven mochten, die ons reeds enige tijd onder ogen gebracht worden door de communistische partijen van alle landen, dan zou alleen de Sowjet-Unie ernst maken met het streven naar rust en wereldvrede. Onder de mooiste voorspiegelingen worden de mensen tegenwoordig bewogen handtekeningen te plaatsen onder manifesten, welke moeten aantonen dat de gehele wereld de kapitalistische oorlogs drijvers en de bewapeningswedloop van het Westen veroordeelt. Alleen in de sowjet heilstaat zou men aan vredeswerken arbeiden, maakt men geen misbruik van atoomenergie, smeedt men geen nieuwe wapens voor een wereldkrijg en heersen slechts rust en vrede

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1951 | | pagina 2