K 1199 - 292 Vrijdagavond gesloten vetjeucj Alle bankzaken J. VERWEIJ PREDIKBEURTEN. Wij hebben een mooie sortering glas-, pors.- en aardewerk, zoals gebakstellen, wasstellen, serviezen, koppen en schotels, fruitschalen, limonade- en bier glazen enz. enz. L. TANGE „De Kleine Bazar", Wissekerke LCj-LltCj- e door dr P. H. Ritter Coöperatieve Boerenleenbanken „COLIJNSPLAAT" te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 „WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 Uw spaargeld is veilig bij de Coöp. Boerenleenbank. Mr Romme, de leider van de K.V.P. sprak zich in een te Amsterdam ge houden vergadering uit voor ver laging van de kiesgerechtigde leef tijd tot 21 jaar en van het passief kiesrecht tot 23. Ook op een bijeen komst van christelijk historische jongeren werd de verlaging van het kiesrecht bepleit. Het enige klemmende motief werd niet genoemd. De jonge mensen, die het kiesrecht verlangen, dat zijn de uit Indië teruggekeerde soldaten. Zij zeggen: wij hebben het vuile werk opgeknapt, wij zijn ouder ge worden dan onze jaren aanwijzen, wij hebben geleden en ons is een verantwoordelijkheid op de schou ders gelegd, die ons manbaar maakt. Geeft echter dit motief, dat voor een bepaalde groep geldt van de huidige jongste generatie, voldoende aanleiding tot een principiële uit breiding van het kiesrecht over de jeugd, die nauwelijks de schoolban ken heeft verlaten? Men zij niette schielijk met deze nieuwe vergro ting van het kiezerscorps. Over de noodzakelijkheid van al gemeen kiesrecht als grondslag van de volksvertegenwoordiging heerst geen verschil van opvatting. De wet komt hier overeen met de al gemene overtuiging. Geen tekenen van welstand zullen het kiezerschap mogen bepalen. Maar er is nog een andere voorwaarde tot het welsla gen der democratie, dan deze, dat de volksuitspraak niet aan bezit is gehecht. De kiezers moeten weten wat ze doen. Zij behoren al is het maar de eenvoudigste voorstelling te heb ben van de politieke problemen, die aan de orde zijn. Daaraan ontbreekt, reeds thans, nu wij aan het zeer jeugdige kiesrecht nog niet toe zijn, bijna alles. Zou het niet wenselijk wezen, alvorens men het kiesrecht opnieuw gaat uitbreiden, het thans voorradige kiezerscorps op te voe den tot het staatsburgerschap? De democratie staat of valt met het individueel besef en het indi vidueel verantwoordelijkheidsgevoel van de kiezer. Vaak is hij zich niet bewust van zijn handeling en wordt hij het werktuig van de politieke partij, waarbij hij zich krachtens traditie of klassebelang voelt inge deeld. Er is ongetwijfeld bij onze poli tieke partijen veel voorlichting. Maar voorlichting in bepaald gekleurde geest. Deze eenzijdigheid wordt aangewakkerd door het stelsel der evenredige vertegenwoordiging. Het houdt de mensen binnen eigen kring. Geen debatvergaderingen in grote stijl geven de kiezer meer gelegen heid, een ontmoeting bij te wonen van verschillende partijen, waarbij hij na hoor en wederhoor zijn ei gen oordeel kan bepalen. Debatten als in de oude tijd tussen twee grote persoonlijkheden als Troelstra en Talma werden gevoerd, blijven de huidige kiezer onthouden. Wat komt er van de zuivere volks- Telefonisch aangesloten onder nummer Voorstraat A 138, Colijnsplaat. wil terecht, indien de politieke be zigheid van de staatsburgers niets anders is dan een meelopen in de partijregimenten? Een politieke o- vertuiging heeft alleen waarde, wan neer zij voortkomt uit een persoon lijke keuze en een persoonlijke be leving. Het kiesrecht voor de zeer jeug dige wordt aanbevolen uit opvoed kundige overwegingen. Men zegt: er is te weinig politieke belangstel ling bij de jeugd en wij moeten be langstelling kweken door haar het stembiljet in handen te geven. Het klinkt averechts, want het is vol komen onlogisch, politieke rechten te laten voortvloeien uit ontbreken de politieke verlangens. De vraag is gewettigd: gij, die het stembiljet thans in handen wilt geven van hen, die nog bijna scho lieren zijn, wat hebt gij gedaan om haar op te voeden in politiek ge voel, wat hebt gij gedaan om de liefde voor de nationale zaak bij de jeugd te handhaven? De militaire actie in Indië, waarvoor zij geest driftig hun offer brachten, is uitge lopen op een smadelijke nederlaag. Een uitlating als die van Sharir, die schaterlachte om het onkundig be leid van onze onderhandelaars, moet voor de jonge mensen, die hun le ven voor het vaderland in de waag schaal stelden, zijn als een slag in het gezicht. Geeft gij de jeugd de kansen, die zij na het verzet en na de militaire prestaties in Indië verdient? Voor velen van hen is de toekomst ge sloten. Hun land, waarvoor zij voch ten, biedt een jammerlijke aanblik. Wij hebben te horen uit de mond van een amerikaanse generaal, wie wij daarvoor nog dankbaar hebben te zijn: „Amerika zal er wel voor zorgdragen, dat gij niet geheel nood lijdend wordt". Waar blijft de geest drift bij onze opkomende generatie voor het vaderland, dat niets dan ellende en smaad beleeft? Er zijn vaderlandse klanken in overvloed, maar de werkelijkheid van het vaderland zinkt weg. De jeugd wordt nihilist en opportunist door het ontbreken van een bezie lende sfeer. Het verlangen naar e- migratie beheerst duizende gemoe deren. Het dalen van Nederlands aanzien heeft een vernietigende in vloed op het aangeboren idealisme der jongeren. Men wil de allerjongste generatie in de politiek betrekken. Zij is wars van de politiek, omdat zij de uit komsten van vijf jaar politiek heeft gezien. De jonge mensen hebben hun ouders zien verarmen. Zij heb ben de zorg gelezen op de gelaten der ouderen, die gebukt lopen on der de prijzen en de belastingen. Zij zijn moe van de ingewikkelde politieke figuren, van de voorzich tige artikelen in de pers. Zij noe men een kat een kat en zij zeggen „Wat hebben wij aan de politiek, als wij alles naar beneden zien tui melen?" Het stembiljet heeft voor hen geen betekenis, nu zij de na tionale waardigheid zien vergaan. Niet door nog jongeren tot de stembus te roepen, maar door de nationale waardigheid te herstellen, moedigen wij de jeugd aan tot aan dacht voor het leven der gemeen schap. De enige reden die gelden mag, wanneer men tot uitbreiding wil komen van het kiesrecht, is dat men meer zin geeft aan de democratie. Maar de zingeving aan de demo cratie wordt in onze dagen meer bevorderd door de verdieping van het besef en van de verantwoorde lijkheid der kiezers, dan door de uitbreiding van het kiezerstal. Geen kwantitatieve maar kwali tatieve verbetering der democratie is het enige middel om de demo cratie te redden. Want een democra tie, die wandelt in de partijgarelen, zal omslaan in fascisme en dicta tuur. Wij hebben het in het buiten land kunnen zien hoe niet door een gewelddadige greep naar de macht, maar door een handig toepassen van propagandamethoden het partij wezen, toegepast in zijn absurdi teit, de vrijheid vermoordde. Hitier heeft er zich altijd op beroepen, dat hij zijn bevoegdheid ontleende aan de wil van de kiezers. Een gezond partijwezen is onont beerlijk voor het goed functionne- ren der democratie. Maar onont- beerlijker nog is de aanmoediging van de persoonlijke verantwoorde lijkheid van de kiezer. Het behoort tot het karakter van politieke par tijen dat zij haar macht willen uit breiden. In zekere zin is dat haar vloek. Men gaat de kracht zoeken in de menigvuldigheid der aanhangers in- stede van in de wervende kracht der beginselen. Halfkundige kiezers zijn welkom. Vandaar dat men, nu uitbreiding door het opnemen van nieuwe maatschappelijke klassen niet meer mogelijk is, de uitbrei ding zoekt in de leeftijd. Het achter-motief van de wens der machtsvermeerdering van de eigen groep, die men wil verster ken met een jeugd, die men meent gemakkelijk te kunnen organiseren en geestdriftig te kunnen maken, maakt de wens naar verjonging van het kiezerscorps verdacht. Geen po litieke partij in Nederland heeft het echter tot dusver openlijk in haar programma durven schrijven, dat het kweken van stemvee haar wel kom is. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst dr Janssen en dr 't Hart. Oud Geref. Kerk Colijnsplaat. Vrijdagavond 7 uur ds Hennephof. J. P. Schippers, Colijnsplaat. Heden werd van onze zijde plotseling weggenomen door een noodlottig ongeval, onze innig geliefde zoon en broeder Levinus Dirk Markusse, in de jeugdige leeftijd van bij na 21 jaar. A. C. Markusse. J. T. Markusse-de Regt en kinderen. Kortgene, 27 Mei 1951. Zondag 27 Mei j.I. werd door I een noodlottig ongeval, van onze zijde weggenomen, onze allerbeste vriend Levinus D. Markusse, in de bloeiende leeftijd van bijna 21 jaar. Zijn bedroefde vrienden, Anton. Macs. Machiel. Dig. Op 27 Mei verloren wij door een noodlottig ongeval ons trouw bestuurslid L. Markusse, in de bloeiende leeftijd van bijna 21 jaar. Zijn nagedachtenis zal bij ons steeds in ere blijven. P.V. „De Blauwe Doffer" Kortgene. J. de Back en J. A. de Back-Kramer zeggen, mede namens wederzijdse familie, hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling, voor en bij hun huwelijk ondervonden. Emmeloord, Mei 1951. Tuindorp B 12. Voor het hartelijk medeleven, be toond bij de ziekte en na het over lijden van onze zeer geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, de heer Adr. Hoogerheide Czn, zeggen wij hartelijk dank. In 't bijzonder aan dr L. P. Maas voor de zeer goede behandeling. Fam. Hoogerheide. Colijnsplaat, A 4. Onze hartelijke dank voor de vele gelukwensen die wij op 24 Mei j.I. mochten ontvangen. H. D. Meulenberg. C. Meulenberg - Reinhoudt. Kamperland, Juni 1951. AFDELING KAMPERLAND DER Z.L.M. Leden die op 20 Juni deel willen nemen aan de rijtoer per autobus door Oostelijk Zuid-Beveland gelieven zich vóór of op 5 juni a.s. op te geven bij de secretaris der afdeling. Kosten f5.— per persoon, te vol doen bij de aangifte. Spoedige opgave zeer gewenst.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1951 | | pagina 2