Predilcanten emigreren naar Australië Alle bankzaken PREDIKBEURTEN HOOFDPIJN! Woensdag gesloten. familie e. 5- ucin S^Lrenifiats Coöperatieve Boerenleenbanken „COLIJNSPLAAT' te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 .WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 Gireert zonder kosten via Uw eigen Bank Wist u dat we ook al uw kinderwagenreparaties kunnen verzorgen? Alles onder fabrieksgarantie L. TANGE „De Kleine Bazar", Wissekerke. Middenstandsvereniging te Kortgene. Te Kortgene werd op 22 Mei een vergadering belegd om te komen tot oprichting van een Midden standsvereniging. Er waren 15 per sonen aanwezig, die zich spontaan als lid opgaven. De voorzitter van de Midden standsvereniging van Colijnsplaat sprak over het doel en de beteke nis van zulk een vereniging. Het bestuur is als volgt samen gesteld: S. Strijd, voorzitter, W. J. Koster, secretaris, O. Scherp, pen ningmeester, M. van Halst, vice- voorzitter, S. Saaman, lid. „Flip en Flap" Verleden jaar verscheen bij de N.V. Douwe Egberts een leuk kin derboekje, waarin de geschiedenis wordt verteld van twee aardige hondjes: Flip en Flap. Thans is daarvan het tweede deeltje versche nen, waarvan de tekst wederom ge schreven werd door de bekende kinderschrijver-journalist Han Hoek stra en de tekeningen verzorgd door studio Geesink. Het is wederom een vlot en aar dig boekje geworden, waarvan de kinderen zeker zullen genieten. Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Noord-Beveland" Symptoom van boerenenergie. Het behoeft geen betoog, dat de landbouw de hartader van Noord- Beveland is. Hiermee wordt natuur lijk niet gezegd, dat de andere tak ken van volksvlijt op ons eiland niet belangrijk zijn. Integendeel, de landbouw heeft deze takken drin gend nodig. Doch alsbasis van noord- bevelandse maatschappij mogen we toch de landbouw zien. Wanneer deze kleine, maar ijvere maatschap pij wordt vergeleken met een boom kunnen we zeggen, dat de land bouw de stam van die boom is. Het is bekend, en waarlijk niet op ons eiland alleen, doch ook ver daar buiten, dat het agrarisch leven op Noord-Beveland op een zeer hoog peil staat. Dit is zeer gun stig voor het gehele eiland, want als de stam gezond is, zijn de voor waarden voor een goede groei der gehele boom vervuld. Vraagt men zich af, hoe het komt dat de Noordbevelandse landbouw deze hoogte heeft bereikt, dan mo gen we, zonder zelfverheffing zeg gen, dat een der belangrijkste oor zaken hiervan is: de vooruitstre vendheid der Noordbevelandse be volking in haar geheel, en der Noord bevelandse boer in het bijzonder. Deze vooruitstrevendheid is, in aan merking genomen, dat we eiland bewoners zijn, zeer frappant. Ze uit zich o. a. in het feit, dat de boer naar alle kanten open staat voor Bedrijfsvoorlichting. De Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst vindt dan ook op Noord-Beveland steeds een open oor. Als de Noord-Beve- landse boer van iemand nieuws hoort waarmee hij zijn voordeel kan doen zal hij het zeker toepassen. Dit ge tuigt van voortvarendheid en ener gie 1 Dat het nut van bedrijfsvoorlich ting hoog wordt aangeslagen, blijkt uit het feit, dat er op Noord-Beve land een Vereniging voor Bedrijfs voorlichting bestaat, waarbij onge veer de helft van het aantal ha cultuurgrond aangesloten is. Deze vereniging is als 't ware een consu lentschap van de boeren zelf. Het is echter niet zo, dat dit „particu liere consulentschap" naast, of nog erger, tegen het Rijksconsulentschap in werkt. Integendeel, het werkt er nauw mee samen. We kunnen bij na zeggen, dat de vereniging voor Bedrijfsvoorlichting een verlengstuk (of vertakking) is van het Rijkscon sulentschap te KruiningennaarNoord Beveland. Men kan opmerken, dat deze aftakking ook zonder deze ver eniging bestaat, daar het Rijksland- bouwconsulentschap overal zijn ra yonassistenten heeft. Hier geldt ech ter wel heel sterk het gezegde, dat wie het dichtst bij 't vuur zit, zich het best verwarmt. Door de Vere niging voor Bedrijfsvoorlichting is het Consulentschap als 't ware dich ter bij de boer komen te staan. Het Rijksconsulentschap kan zich nu intensiever met de streek bezighou den. Natuurlijk kost dit meer geld en daar het vanzelf spreekt, dat het Rijk niet bepaalde streken boven andere kan bevoordelen, moeten de leden een zekere contributie beta len. Hieruit blijkt duidelijk, dat op Voor het vertrek van het mach tige emigrantenschip hadden wij aan boord een gesprek met ds Geursen en ds Schep. Ds Geursen is gerui me tijd predikant geweest bij de Ned. Herv. gemeente te Leiden. Daar na werd hij uitgezonden naar Indo nesië, waar hij enige jaren de gees telijke verzorging van de militairen in Soerabaja op zich nam. Nu is hij de eerste Ned. Herv. predikant die emigreert naar Australië. Hij werd onlangs beroepen door de Presbiterian Church in Melbour ne, waar men voor hem een kerk en een woning heeft gereserveerd. Ds Geursen aanvaardde dit beroep omdat hij, zoals hij zeide, emigra tie ziet als een klein geneesmiddel voor de armoede van Nederland. Hij acht het van groot belang dat de nederlandse emigranten in Au stralië een vaderlandse herder en le raar krijgen, opdat ook in het vreem de land het erfgoed der vaderen be waard blijve. Er zijn momenteel 100.000 Neder landers in Australië en er ligt voor de kerk een grootse taak, die groot aangepakt moet worden. Ds Geur sen streeft naar eenheid onder al le gezindten onder de protestantse emigranten. Tijdens de reis heeft hij ook de geestelijke verzorging van de protestanten aan boord van het schip. We hebben aan ds Schep gevraagd of hij het niet wenselijker achtte dat de emigranten zich spoedig aanpas ten bij het australische protestan tisme, omdat het toch de bedoeling is van een emigrant om met het iedere boer, die in het gebied van een Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting woont, de morele plicht rust, lid te worden. Doet hij dit niet, dan is hij te vergelijken met een bladrandkever, die leeft ten kos te van haar medeschepsel, i.e. de erw tenplant. Gelukkig zijn vele Noord bevelandse boeren geen bladrand kevers, ze hebben er zelfs een af keer van en zijn lid van de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting. Het is in dit artikeltje natuurlijk niet mogelijk om alles te memore ren wat de Vereniging doet. Enkele dingen willen we nog graag even noemen. Ie. Ze fungeert als medium, waar door diverse instanties zich met de noordbevelandse landbouw bemoei en. Zo lopen er diverse onkruid- bestrijdingsproeven, die uitgevoerd worden door de Vereniging met mid land en bevolking te vergroeien. Ds Schep is overtuigd dat er on der de Nederlanders in Australië gro te behoefte is aan een nederlanse do minee. Hij is benoemd door een al daar gevormde groep protestanten in Tasmanië, die uit ongeveer 170 man bestaat. Deze mensen zijn uit verschillende orthodox protestantse kerken, het is hun wens om de or thodoxe leer te behouden. Ds Schep zal nu trachten hen in een gemeen te te verenigen, die orthodox pro testantse hollandse leer tot basis heeft. Hij was in Holland predikant bij de gereformeerde kerk te Schie- Geref. Kerk Wissekerke. 10 en 2.30 uur dhr Vingerling te Goes. Geref. Gem. Kamperland. Zaterdag 7.30 uur cand. Cabaret van Rotterdam. Geref. Gem. Kortgene. Zondag 27 Mei 10, 2.30 en 6 uur de heer Cabaret van Rotterdam. Zondagdienst artsen. A.s. Zondag doen dienst Dr Janssen en Dr Bruynzeel. delen van de Shell, de Asepta-, Lig- temoet-en Philips-Roxane-fabrieken Afgezien van het directe nut der che mische onkruidbestrijding, spreekt het vanzelf, dat zodoende de naam van de Noord-Bevelandse landbouw steeds meer bekendheid krijgt, het geen voor de afzet van onze pro ducten van onschatbare waarde is. 2e. Ze nam het initiatief tot en organiseerde de bouw van groen- voedersilo' s, waardoor de prijs aan merkelijk lager kwam te liggen, dan wanneer ieder afzonderlijk een silo zou moeten aanbesteden. 3e. Ze organiseerde de uitzaai van de mais, waardoor de intrede van dit gewas op Noord-Beveland aan merkelijk wordt vergemakkelijkt. Kortom, ze werkt onderzoekend, adviserend, propaganda-makend, al les ten bate van de Noord-Beve landse landbouw. dam, maar gaat nu als gewoon e- migrant, los van de Gereformeerde kerk naar Tasmanië. De grote moeilijkheid voor de e- migranten is vaak dat ze slechts gebrekkig Engels spreken en ver staan. Ze worden natuurlijk door predikanten van de australische Me thodist Church bezocht, maar meest al kunnen ze deze dominee niet ver staan. Ze verkeren geestelijk vaak in nood omdat hen in het vreem de land de vertrouwde leer ontno men is. Daarom en ook omdat ds Schep een groot gezin heeft (9 kinderen) gaat hij nu emigreren. Het is ech ter zijn bedoeling om de gemeente die hij zich daar voorstelt te stich ten, geleidelijk aan te passen aan de australische kerken, maar toch op basis van de ned. orthodoxe leer. Eerst zal ds Schep in het Hollands prediken en later zal hij eenmaal in het Hollands en eenmaal in het Engels gaan preken. Allen zullen in zijn gemeente welkom zijn on geacht hun gezindheid, mits zij de door hem genoemde leer als richt snoer willen aanvaarden. Nu is het groepje in Tasmanië nog klein maar het zal steeds groei en 1 Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 45 cent Met grote blijdschap en dank baarheid geven wij kennis van de geboorte van ons zoontje Leendert Willem. D. Leendertse. C. C. Leendertse - de Buck. Colijnsplaat, 22 Mei 1951. J. SCHIPPERS-COLIJNSPLAAT „Om het erfgoed der vaderen te behouden" Klein geneesmiddel voor ons arme volk Vorige week zijn met het m. s. „Sibajak" van de Kon. Rott. Lloyd weer bijna duizend Nederlanders naar Australië vertrokken. Onder deze emi granten bevinden zich een record aantal van meer dan vierhonderd kin deren beneden 12 jaar en zelfs 100 beneden 3 jaar. Op 40 na, gaan alle emigranten naar Australië, onder hen bevinden zich ook de Ned. Herv. predikant ds M. W. J. M. Geursen en de gereformeer de predikant dsJ.A. Schep. Beiden zullen zich blijvend in Australië ves tigen om daar de geestelijke verzorging van de protestantse emigranten op zich te nemen. Voorts is pater Pieters aan boord, die naar de West kust van Australië emigreert om daar de kath. geestelijke verzorging van nederlandse emigranten te behartigen. dankt zeer hartelijk al degenen waarvan zij op 21 en 22 Mei felicitaties en bloemen mochten ontvangen

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1951 | | pagina 2