Interlock dames camisoois Matt Ridgway nieuw bevelhebber in Korea Alle bankzaken Coöperatief Leuk fantasie-gew. ondergoed Bintjes C PREDIKBEURTEN Interlock heren hemden Dankbetuiging. Exzeem Pracht kwaliteit theedoeken Etoïle Jongens en meisjes Tino-shirts f 2.69, f 2.79, f 2.98 De Goedkope Simon Klokstraat 21 - Goes Een nieuw dressoir na de schoonmaak? We kunnen u aanbieden een keurige serie gebeitste, oldfinish en gotisch in verschillende prij zen. L. TANGE WISSEKERKE „Een officier is geen kantoorbediende" Schrik der officieren Lieveling der soldaten Toen na de invasie in 1944 de geallieerde strijdkrachten als een onweerstaanbare golf voortspoelden naar het hart van Europa, was daar ook de legergroep van generaal Bradley bij, die een groot deel van Frank rijk bevrijdde, en het grootste deel van Duitsland, waaronder Keulen, Erfurt, Neurenberg en Leipzig. Bij deze groep bevond zich een in de wereld verder weinig bekend commandant, Matthew B. Ridgway, die pas goed in het nieuws kwam toen hij op tweede Kerstdag 1950 wijlen generaal Walton Walker opvolgde als commandant van het achtste leger. De laatste weken echter hebben de amerikaanse bladen herhaalde lijk hun voorpagina's gewijd aan deze man. Een publiciteit die haar hoogtepunt vond toen bekend werd dat „Matt" Ridgway generaal Mac Arthur, de onmisbare, zou opvolgen als opperbevelhebber van de strijd krachten der Verenigde Naties in Korea. Coöperatieve Boerenleenbanken „COLIJNSPLAAT" te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 „WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 De nieuwe bevelhebber is in me nig opzicht een tegenstelling van zijn voorganger. Generaal MacArthur is een barse vechtjas; generaal Ridgway de belangstellende „demo cratische" generaal, die in enkele maanden tijds bij de frontsoldaten een ongekende populariteit heeft verworven, omdat hij, behalve ge neraal, ook mens schijnt te zijn. Men kan niet zeggen dat de 56- jarige Ridgway aan het front met gejuich werd begroet. De troepen waren gedeprimeerd door een lan ge terugtocht van de grens van Mandsjoerije. Zij wisten tegenover zich een overweldigende Chinese troepenmacht en achter zich de zee, met ver daarachter Japan als toe vluchtsoord. Zij veronderstelden niet anders dan dat Ridgway was ge komen om het Koreaanse avontuur zo geruisloos mogelijk te beëindi gen door een strategische terug tocht op grote schaal. Ridgway's mededeling aan Singh- man Rhee dat hij niet was geko men om meteen weer te vertrekken werd na de bombarie van MacArthurs legerberichten met een korreltje zout genomen. Twee dagen na zijn aan komst stelde men Ridgway een ge- détailleerd plan voor een „Aziatisch Duinkerken" ter hand. De ijverige samensteller ervan werd bij de nieu we generaal ontboden en ontslagen. Langzaam ontstond toen het gerucht, dat de nieuwe commandant iemand is, die doet wat hij zegt. De soldaten zagen al spoedig dat „Matt" steeds twee handgranaten aan zijn uniform had hangen. „Die moet zijn oppasser iedere morgen voor hem oppoetsen" zeiden ze. Maar al spoedig bleek dat hij ze goed wist te gebruiken. Grote schoonmaak. In een week tijds bezocht de nieuwe commandant van het acht ste leger alle zeven onder zijn be vel staande divisies. Over dit blik sembezoek wordt in stille uren aan het front nog steeds druk gepraat. Het vierpersoonsvliegtuigje van de generaal zoemde van commando post naar commandopost, en nooit in de geschiedenis werden zoveel officieren in. zo korte tijd ontsla gen als aan het front in Korea tus sen Kerstmis en Nieuwjaar. „En dat niet om gezondheidsredenen, maar omdat ze niet voor hun taak deugden" zei Ridgway. Overigens is zo'n grote schoon maak voor deze man niets bijzon ders. Op Sicilië zette hij in het heetst van de strijd een bataljons commandant af, die veilig in het hoofdkwartier was gebleven. Tijdens de winterveldtocht van '44 stuurde htj een divisiecommandant naar huis, omdat die achter de kachel zat terwijl zijn troepen aan het front vochten. „Een officier is geen kan toorbediende" zegt hij. Dat hij die opvatting in praktijk weet te brengen bleek bij de strijd om een brug aan de Douve. De Duitsers sloegen de Amerikanen terug. Ridgway sprong met enkele stafofficieren naar voren, nam stel ling bij de oprit, vuurde zijn man nen aan en had na vijftien uur vechten zijn onderscheiding dubbel en dwars verdiend: de geallieerden hadden de rivierovergang stevig in hun macht. Aan het front. In de school, waar zijn hoofd kwartier is, zoekt men de generaal meestal vergeqfs. Hij vei blijft in de regel in een woonwagen, enkele kilometers achter het front, tussen zijn soldaten. „Alleen de persoon lijke deelname van de legerleiding aan het offer van de soldaten geeft haar het recht bevelen uit te vaar digen en gehoorzaamheid te eisen", heeft hij eens geschreven. Op grond daarvan rekent men hem wel eens tot een commandant van de oude stempel. AI sinds de tweede wereldoorlog trekt hij in woord en geschrift van leer tegen de „bureaugeneraals" en de al te zeer gemechaniseerde oor logsvoering. „Een oorlog wordt niet gewonnen door machines, maar door mensen" zegt hij. De strijd kan niet worden geleid van achter een schrijf bureau, op duizenden kilometers afstand van het front. Het is geen wonder, dat deze man door zijn manschappen op de handen wordt gedragen. Bij zijn eerste bezoek aan het front klaag den de jongens over de verzorging. Precies twee dagen later arriveer den de eerste levensmiddelencon- vooien, die Ridgway toen beloofde. Men beweert dat het adres van de een of andere officiersmess er nog op stond. Daarmee had „Matt" Ridgway zijn eerste slag in Korea gewonnen. Wat de politieke ach tergrondvan de commandowisseling in Korea ook moge zijn, Ridgway heeft het vertrouwen van de troep. v. jonge dames f 1.98, f 2.59, f 2.69 De Goedkope Simon Klokstraat 21 - Goes In verband met Hemelvaartsdag worden H.H. adverteerders ver zocht hun advertenties voor het volgende nummer zo spoedig mogelijk in te zenden. Te koop maat 35-45. Te bevragen bij G. J. DE KORTE, Tel. 325, Kortgene. Zondagdienst artsen. A.s. Zondag doen dienst Dr Janssen en Dr Bruynzeel. Ned. Herv. Kerk Wissekerke. Zondag 6 Mei 10 en twee uur (niet half drie) Ds Strating. Geref. Kerk Wissekerke. 10 en .2.30 uur dr W. H. van Zuijlen te Rotterdam. Geref. Gem. Colijnsplaat. Hemelvaartsdag 7 uur n.m de heer Cabaret van Rotterdam. m. mouwtje f 3.89, f 4.39, f 4.89 De Goedkope Simon Klokstraat 21 - Goes In plaats van kaarten. Heden werden wij verblijd met de geboorte van ons zoontje en broertje Abraham Johannes. J. Balkenende. E. J. Balkenende- Brouwer. Matty, Ineke. Kamperland, 26 April 1951. Met dankbaarheid en blijdschap geven wij u kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje Anthon Marinus. M. J. de Vos. A. D. de Vos - Leendertse. Neeltje. Kamperland, 27 April 1951. Heden overleed tot onze grote droefheid, onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Jacoba Jacomina Markusse wed. van Jac. Augustijn, in de ouderdom van 81 jaar en 5 maanden. Uit aller naam, C. M. Augustijn. Kats, 22 April 1951. M. W. Leenhouts en J. G. Leenhouts - Dijkman betuigen hiermede, ook namens we derzijdse ouders, allen hun harte lijke dank voor de vele blijken van belangstelling voor en bij hun hu welijk ondervonden. Marknesse, April 1951. Voor de vele blijken van belang stelling op 21 April j.I. ontvangen, betuigen wij allen onze hartelijke dank. Familie Dijkman. Wissekerke, April 1951. Voor de vele blijken van belang stelling op 22 April j.I. ontvangen, betuigen wij allen onze hartelijke dank, A. Filius. M. Filius-Wolse en kinderen. Wissekerke, April 1951. J. Kempe en J. Kempe-Verweij zeggen u, mede namens wederzijdse ouders, hartelijk dank voor de be langstelling voor en bij hun huwe lijk ondervonden. Colijnsplaat, April 1951. Ondergetekende zegt hiermede haar hartelijke dank voor de grote belangstelling op 23 April j.I. ont vangen. Mej. Gr. van den Berge. Colijnsplaat, April 1951. Voor de vele blijken van mede leven tijdens de ziekte, en de deel neming ons betoond na het over lijden van onze geliefde man, vader, behuwd-, groot- en overgrootvader Jacob Bouterse, betuigen wij onze hartelijke dank. In het bijzonder aan dr Bruyn zeel voor de liefdevolle behandeling hem bewezen. Namens de familie, A. Bouterse - van der Weijde. Kamperland, April 1951. De heer H. L. Verheugen, Dr Jee- kelstraat 25, Leerdam, betuigt zijn hartelijke dank aan Harwig voor zijn prachtige genezing. Meer dan 25 jaar eraan geleden en nu volkomen genezen kan ik niet nalaten het aan ieder aan te bevelen. J. Harwig - Eibergen (Gld) Inl. br. postz. v. antwoord. frisse ruitdessins f 1.49, f 1.59 De Goedkope Simon Klokstraat 21 - Goes Inderdaad een ster onder de moderne brilmonturen Onze collectie is weer verrijkt met vele andere superieure mo dellen In 't hartje van de Lange Vorst no 57 en 66 - tel. 2094 - Goes ZEISS-PUNKTALL-DEPOT Ziekenfondsleverancier. De mo derne zaak met ruime service. SPROETEN**-m komen vroeg in 't voorjaar Koop tüdig SPRUTOL in alle mater., f 1.79 tot f 2.95 De Goedkope Simon Klokstraat 21 - Goes

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1951 | | pagina 2