1-0? (ffpypi TITO Alle bankzaken Politieke onmacht een dolk op hel hart van Rusland In tafelkleden hebben we een mooie sortering. Weefstof-kleden reeds van af f 7.95. Verder wollen, plu che en kemelin kleden in mooie dessins. L. TANGE „De Kleine Bazar", Wissekerke. houd. Niemand achter de regerings tafel heeft een woord aan het wel Coöperatieve Boerenleenbanken „COLIJNSPLAAT" .rjfTv „WISSENKERKE" te Colijnsplaat te Kamperland Tel. (K 1199)-228 Tel. (K 1107)-325 Postrek. 316389 Postrek. 365567 Gireert zonder kosten via uw eigen bank zijn van dit volksdeel gewijd. Door de inflatie-politiek van de regering en de drang totconsumptiebeperking wordt de gehele particuliere winkel stand met de ondergang bedreigd. Wij beschikken sinds enige tijd in de Sociaal-Economische Raad over een lichaam dat het bedrijfsleven ver tegenwoordigt. Ook van die zijde heeft men zijn waarschuwende stem tot op heden niet laten horen. Van de belangrijke middengroep met zelf standige werkers op velerlei gebied worden er steeds meer in afhanke lijkheid gebracht. De economische tegenstellingen in ons land worden steeds groter. Aan de uitbreiding der grote concerns wordtgeen enkele be lemmering in de weg gelegd. Aan een handhaving van de bestaande economische structuur in ons land wordt blijkbaar niet gedacht. En toch streeft de overheid naar een even redige verdeling van lasten, zo lazen wij. Men moet tot de conclusie komen dat hier sprake is van een zinledige frase. Wanneer grote groepen van ons volk veel meer te dragen krijgen dan anderen terwijl de overheid slechts compensatiemaatregelen treft voor enkelen, dan is er geen spra ke van evenredige verdeling. „Technische bezwaren". Minister Joekes vertelde onze volks vertegenwoordiging dat een loons verhoging over de hele linie op tech nische bezwaren zou stuiten. Dat is mogelijk maar dan ware het recht vaardiger geweest wanneer er hele maal geen loonsverhoging was af gekondigd. Men zou bedrijfstakken, die nog voldoende winst maken zwaarder kunnen belasten, waardoor de daar uit voortvloeiende baten aan het ge hele volk ten goede komen. Er zijn ook mogelijkheden tot steun aan klei ne zakenmensen door het stellen van minimumprijzen of beteugeling van expansiekracht der grootbedrijven. Niet alleen de lasten dienen recht vaardig verdeeld, maar ook de baten 1 De gehele belastingpolitiek van de overheid is erop gericht ons natio naal inkomen te herverdelen naar rechtvaardiger basis. Dit is leiding van het economisch leven. Nu door de druk der tijden de sociale toe stand in vele kringen ondragelijk wordt, is een verder voortgaan op de weg van overheidsingrijpen ge wenst en noodzakelijk. Het gaat er in deze noodtoestand om de positie van elke Nederlander op de plaats waar hij gesteld is zo veel mogelijk te handhaven. De sa nering van het economisch leven via de portemonnaie moet worden ver worpen. Dit standpunt, ook ingeno men door een onzer arbeidersorga nisaties achten wij volkomen juist. Daarom verwachten wij van de o- verheid meer compensatiemaatrege len om de onvermijdelijk zware druk, waaronder ons volk thans gebukt gaat, voor ieder en niet alleen voor de georganiseerde arbeiders, drage lijk te maken. Dr H. R. Mes. EXAMENS Aan de Pitmanschool te Arnhem slaagde voor stenografie Engels mej. A. J. de Fouw te Kortgene. Meester doctor H. van Buuren Van 't O.M. in Rotterdam Stak een massa voetbalharten Zaterdag in vuur en vlam; Uit het hoofdbureau van 't Haagje Zette hij een aanval op, Zat hij al zijn tegenstanders Bij verrassing op hun kop. In de poel van voetbalpooltjes Heeft hij lustig omgeroerd, En een aantal wanbedrijvers Van het poolfront weggevoerd; Van je Buuren moet je 't hebben. Deze Buurman is geen sul, In zijn wedstrijd met de poolers Staat hij voor en 't is een-nul. Alles goed en wel, Van Buuren, Deze lieden zijn er bij Zo komt er - misschien - een einde Aan de voetbalgokkerij; Maarwordt hier niet uitgegleden Op 't glibberige pad, Lijkt het niet alsof de rechter Nu eens met twee maten mat Waarom staat bij paardenrennen Wel een toto langs de baan; Zouden daar geen vaders met hun Kinderbijslag gokken gaan? Waarom geeft de staat het voorbeeld Met zijn grote loterij, Of is die soms niet gevaarlijk Voor de arme maatschappij Nee, u hebt het niet voor 't zeggen, U bent ook maar ambtenaar, Maar wij mogen het toch vragen, Dat is toch ons recht, nietwaar? Voor ons, amateur-juristen, Lijkt het net - versta ons goed - Of het gokken niet zo gek is Als pa Staat het zelf maar doet1 |aap Mijderwijk. (Nadruk verboden) De onderlinge strijd tussen de genoemde landen was nooit zo hard als hun gezamenlijke strijd tegen Rusland. Een oppervlakkige kennis van de geschiedenis is voldoende om vast te stellen dat reeds de cza- ren nooit ophielden te strijden voor een open haven d.w.z. zonder ijs aan de Middellandse Zee om langs die weg de eigen handel uit te breiden en tevens betrokken te worden in het wel en wee van het Middellandse Zeegebied. De Russen zijn in deze politiek niet geslaagd. In het verleden niet, maar ook nu niet. Bij de verdeling der invloedssferen tussen Oost en West werd Griekenland niet dan na lange strijd op het Westen Onder de loune De berichten van het gevechts terrein op Korea worden eentonig Nu en dan bereikt ons de tijding dat een onbekende stad of een verlaten dorp genomen is, maar niemand begrijpt de betekenis van zon overwinning. Generaal MacArthur heeft on omwonden verklaard dat een mi litair resultaat niet te verwach ten is zolang zijn opratieterrein tot Koreabeperkt blijft. MacArthur is militair, hij wil een doel voor ogen hebben. Anders denken de politici, die de vrede moeten tot stand brengen door besprekin gen. Terwijl jongelieden van ver schillende nationaliteiten naast el kaar strijden in het Verre Oosten, kibbelen hun diplomaten over het voor en tegen van een vérdere op mars. Terwijl hun landgenoten doodbloeden op het slagveld kan men het aan de conferentietafel niet eens worden. Dit stemt ons hoopvol ten aan zien van de toekomst. Voordat wij het beseffen zal de wereld in brand staan terwijl men aan de groene tafel nog redetwist over de vraag hoe de wereld eigelijk in oorlog is geraakt. De gehele westerse diplomatie schijnt onmachtig te zijfi om po sitieve regels op te stellen voor het voortbestaan van deze wereld. En onze soldaten sterven maar georiënteerd. Italië behoorde ter stond na de vrede tot het Westen. Het vraagteken aan de Middellandse Zee bleef Joego-Slavië, waar Tito heerst. Nu, na zes jaar weifelen kan het Westen op deze dictator reke nen, omdat hem geen andere weg open blijft. Dit is een belangrijk winstpunt voor de westelijke diplo matie en een doorn in het vlees van de Russen, die op de Balkan leven en in Tsjecho-Slawakije. Tito is een communist. Hij stamt uit de school van Moskou en had vroeger grote bewondering voor de Russen. Toen zijn land in de jongste oorlog door de Duitsers bezet werd, trok hij met een handvol partisanen de bergen in en leefde er als Ro binson Crusoë. Zijn enige liefheb berij in die jaren is geweest het ja gen op Duitsers. De wilde, onher bergzame streken van Zuid-Slavië boden hem daartoe volop de ge legenheid. Hij was toen niet de enige die de indringers bestreed. Waarom Tito? In het Noorden van het land o- pereerde generaal Mihajlovic, die zijn koning trouw gebleven was en in samenwerking met een groep an dere officieren het verzet in de ber gen gaande hield, daarbij matig ge steund door geallieerde zendingen van voedsel en wapens door de lucht. Mihajlovic wilde echter de restauratie van de oude monarchie en bestreed iedereen, die zich daar tegen verzette, ook Tito. Deze laatste, die eigenlijk Josip Broz heet, was echter een goed or ganisator en beschikte ook over di plomatieke en leidersgaven. Hij was gewend de lakens uit te delen: u doet dit, en u doet dat. In het Kro- atisch is dit: ti to, ti to en spoedig noemde hem ieder bij zijn bijnaam. Tito slaagde erin het vertrouwen van zijn landgenoten te winnen en hij heeft dit momenteel nog. Ieder een heeft respect voor hem, omdat hij niemand napraat, zelf getoond heeft grote moed en uithoudingsver mogen te bezitten en over een e- normè mate van zelfvertrouwen be schikt. Deze karaktereigenschappen zijn zowel Mihajlovic als Moskou nood lottig geworden. Door zijn resoluut optreden kreeg Tito na de bevrij ding de regering in handen. Hij aar zelde geen moment en liet Mihaj lovic ter dood brengen omdat hij hem afbreuk gedaan had in de on dergrondse strijd. Hiermee was te vens de kans op herstel van de monarchie in Zuid-Slavië verkeken. Iedereen mocht nu verwachten dat Tito zich op Moskou zou oriënte ren en dit zou ook gebeurd zijn als de zelfbewuste leider het eens ge weest was met de russische poli tiek aangaande zijn land en als Engeland er niet was geweest. De engelse invloed in de Balkan was niet groot meer sinds de Brit ten in de tsjechische crisis van 1938 hun bondgenoten aan Hitier uitle verden. Toch steunden zij Mihajlo vic aanvankelijk, temeer daar de uitgeweken koning Peter in Londen een regering had gevormd. Toen Churchill echter weinig vruchten zag van zijn hulp, wendde hij zich van Mihajlovic af en ging Tito steu nen. Zo werd er een speciale mili taire missie per parachute in Joego- Slavië neergejaten. Deze slaagde er in Tito's vertrouwen te winnen. De Britten bleven bij Tito, steunden en vochten met hem in de donkerste uren van zijn leven. Het is ook mede aan engelse steun te danken ge weest en niet aan russische dat Tito zijn strijd heeft kunnen volhouden. Hoe moeilijk de parti sanen het gehad hebben kan men onder meer lezen in een boeiend boek van Fitroy Meclean „Eastern Approaches". Maar zij overwonnen, mede dank zij de Engelsen. Deze politiek heeft thans wel zeer rijke vruchten gedragen. Een blik op de kaart van dit vermoeide werelddeel leert ons de positie van Joego-Slavië in de gevaarlijkste hoek van Europa: de Balkan. Het lot heeft het kruitvat van ons continent bijna geheel onder russische in vloedssfeer gebracht. Hongarije, Bulgarije en Roemenië zijn vazalstaten van Stafin geworden en zelfs de poort tot Oost-Europa, Tsjecho-Slowakije heeft als wachter een communist. De Balkan is vanouds een haard van onrust geweest. De daar levende volken, al zijn het ook grotendeels Sla ven, voelen zich voortdurend door elkander bedreigd. Dit wantrouwen heeft vele oorlogen ten gevolge gehad, maar deze hebben weinig invloed uitgeoefend op de westerse politiek. Toch heeft West-Europa steeds grote belangen gehad in de Balkan. Frankrijk en Engeland bestreden elkaar op deze markt en de strijd werd eerst fel toen de Duitsers ook de Donau kwamen afzakken met hun producten om zich in deze achterlijke landen van een afzetgebied te verzekeren van hun overtollige producten.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1951 | | pagina 2