competitie-wedstrijd lampekappen §f$k Alle Bankzaken Coöperatief BURGERLIJKE STAND WISSEKERKE Millioenen dames PREDIKBEURTEN Geref. Kerk Wissekerke. HOEST öp vóór 1 Februari 1951. Zondag 14 Januari Kortgene I - Kruiningen I net dienstmeisje We hebben een mooie verscheidenheid in verschillende prijzen. Reeds vanaf f 15.compleet. L. Tange - Wissekerke „COLIJNSPLAAT" te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 Coöperatieve Boerenleenbanken WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 renlang onvoldoende en de kwali teit ver beneden peil door de ge ringe zorg die door de Brazilianen aan het product werd besteed. Men zocht dan ook naar middelen om de rubbercultuur te verbeteren en uit te breiden. De braziliaanse oer wouden waren echter niet geschikt voor dat doel. Daarom trachtte men in andere delen van de wereld rub berbomen te kweken, doch Brazilië verbood de uitvoer van het zaad. Op listige wijze wist een Engels man, Wickham geheten, een hoe veelheid zaadjes naar Londen over te brengen, waar het werd uitge zaaid in de proefkassen van Kew- Gardens. Men kwam tot de con clusie, dat de indische landen zeer geschikt waren voor de rubbercul tuur en weldra trof men uitgebreide plantages aan op Ceylon, Malakka en de eilanden van de indische ar chipel. Het bleek, dat de productie van de rubberbomen enorm kon worden opgevoerd, mits men de nodige zorg aan de bomen besteedde. Toen de auto kwam. De grote vraag naar rubber ont stond pas nadat de auto zijn intre de in de wereld had gemaakt. In Amerika gleden de Fords en later ook andere merken bij tientallen van de lopende band, waarmee de behoefte aan autobanden en dus naar rubber van jaar tot jaar steeg. Tot de eerste wereldoorlog was de rubberaanvoer geen groot pro bleem. De oorlogsvraag overtrof echter elk aanbod. De grote afstand tussen Amerika en de indische ei landen bleek toen een geweldig be zwaar. Opnieuw beproefde men een aanplant in Brazilië, die geen on verdeeld succes is geworden. Wel iswaar bereikte men een vrij grote productie, maar. dit ging ten koste van duizenden mensenlevens. Het klimaat was vochtig en ongezond. Millioenen insecten strooiden ziekte en dood onder de arbeiders, die met hoge lonen en schone be loften naar de oerwouden werden gelokt. Het grootste deel van hen is nooit teruggekomen. Na de vrede van Versailles is de rubberaanplant in Brazilië dan ook weer opgehe ven, omdat de nadelen groter ble ken dan de baten. Bovendien kromp toen de vraag langzamerhand in, zo zelfs dat na 1930 een reeks van jaren kwam waarin de productie nauwelijks lonend was. Vanzelfsprekend was in de tweede wereldoorlog de vraag nog veel groter. De westerse wereld moest toen met een ware rubbernood wor stelen, want Japan slaagde er een tijdlang in elke aanvoer uit het Verre Oosten af te snijden. Een nieuw braziliaans experiment, thans opgezet met de modernste medische hulpmiddelen mislukte evenzeer als dat in de eerste wereldoorlog. De natuur bleek hier de sterkste. Synthetische rubber. Op een ander terrein behaalde men echter meer succes. De syn thetische rubber had zijn intrede gedaan. Vooral in Duitsland, dat al jarenlang worstelde met een groot rubbertekort, omdat het over on voldoende vreemde valuta beschik te, heeft dit product grote opgang gemaakt. Toch heeft het vervan gingsmiddel tal van andere eigen schappen dan de natuurrubber, zo dat het eigenlijk ten onrechte de naam rubber draagt. Men is er ech ter in geslaagd met dit surrogaat een groot deel van de natuurrubber- markt te veroveren. Dit moet als een grote uitkomst worden be schouwd, anders zou het hevea product voor velen onbetaalbaar zijn geworden. In de jongste oorlog zijn er veel rubberbomen vernield. Een groot aantal ondernemingen kreeg met personeelsmoeilijkheden te kampen en de indische kwestie droeg ook een belangrijk aandeel bij tot het onvoldoende aanbod van natuur rubber. Echter de vrede deed de vraag naar rubber voor oorlogs doeleinden zo enorm afnemen dat zij niet werd gecompenseerd door de behoefte voor vredesdoeleinden, in aanmerking genomen het toege voegde aanbod van Buna-rubber, zoals de kunstruboer ook wei wordt genoemd. Er wordt gehamsterd. Na de kwestie Korea ging Ame rika opnieuw over tot het vormen van strategische voorraden. De na tuurrubber neemt daarin een belang rijke plaats in, omdat het synthe tische product, dat in geweldige hoeveelheden in de Ver. Staten wordt vervaardigd, ook niet voor ieder oorlogsdoel geschikt is. Men wil nu in het land van Uncle Sam niet minder dan 1.200.000 ton na tuurrubber opslaan. Hiervoor wor den scheepsladingen van het ge harde heveasap naar de nieuwe we reld gevoerd. Ook de Russen doen hun uiterste best zoveel mogelijk van de wereldproductie in de wacht te slepen. De prijs van rubber zou tot een fantastische hoogte zijn gestegen, indien men geen maatregelen had getroffen haar zoveel mogelijk op peil te houden. Daartoe heeft men de productie van synthetische rub ber tot een maximum opgevoerd. Niet minder dan 900.000 ton glijdt er per jaar in de V.S. van de ma chines. Daarnaast tracht men de rubberaanplant te bevorderen en niet zonder succes. De aanvoer van hevea-rubber is in dit jaar reeds met een kwart gestegen. Anderzijds wordt het verbruik ervan door dis tributiemaatregelen beperkt. Ten slotte houdt men de prijs van het kunstproduct op een bepaalde hoog te en werkt men in de laboratoria met ongekende energie om de aan wendingsmogelijkheid er van te ver groten. Men mag verwachten dat de vraag naar rubber de eerste tijd zal blijven aanhouden. De oorlogskoorts heeft een grote rubberdorst tenge volge. Zij wordt nog vergroot door een steeds stijgende vraag. In nog geen halve eeuw werd deze won derlijke stof van bijproduct tot een der meest gewenste goederen op de aardbol. A.G.H. Geboren: 3 Dec. Gerrit Pieter, z.v. L. de Neef en J. de Smit. So phia, d.v. R. Slotema en A. S. Breure. 12 Dec. Richard, z.v. S. Ton enA. H. A. de Bruin. 17 Dec. Willem, z. v. A. I. Versluis en P. Platschorre. 23 Dec. Hendrik en Jan, z.v. A. Fi- lius en C. P. Scherp. 24 Dec. Adri- ana Geertruida, d.v. T. A. Koole en P. J. Labeur. 26 Dec. Jacobus Adri- aan, z.v. M. Heystek en A. Maars man. Getrouwd: 13 Dec. Jacob Ver- meule, 30 jr en Marina Stouthamer, 27 jr. 21 Dec. Adrianus Aren Tanis, 25 jr te Ouddorp en Maria Sia de Haze, 20 jr. 27 Dec. lacobus Ger rit van der Burgt, 31 jr te Vlissin- gen en Leentje Cornelia Hageinan, 27 jr. Overleden: 19 Dec. te Bergen op Zoom, Hendrik de Ridder, 84 jr, z. v. Pieter de Ridder en Leuntje de Rijder. zeggenVoor de handen niets beter dan HAMEA-GBLBL 10 en 2.30 uur ds Van Anken van Delft. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst Dr L. P. Maas en Dr V. 't Hart. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons doch tertje Maria Pieternella. C. Noordhoek. A. M. Noordhoek - v. d. Hoek. Geersdijk, 5 Januari 1951. Met vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze dochter Maria Cornelia Adriana. (Maria) A. B. Risseeuw.' T. A. W. Risseeuw - Hartog. Schoondijke, II |anuari 1951. „jento-hoeve". Heden overleed zacht en kalm, na een kortstondig lij den, onze geliefde nicht en vriendin, mejuffrouw Johanna Akkerman, in de ouderdom van ruim 71 jaar. j. C. Persant Snoep. H. K. Persant Snoep. M. C. S. Leunis. Wissekerke, 6 [anuari 1951. Heden overleed tot onze diepe droefheid, nog onver wacht, onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder, mejuffrouw Maria Kramer, wed. van A. Goulooze, in de gezegende ouderdom van 84 jaar en 9 maanden. Colijnsplaat: C. Hoogerheide. C. Hoogerheide - Goulooze. I. Goulooze. van Hekke. P. van Hekke - Goulooze. J. J. Goulooze. J. Goulooze- Adriaanse. Eersel J. Romeijnsen. C. M. Romeijnsen - Goulooze. Colijnsplaat: J. J. Goulooze. C. M. Goulooze- de Looff. Klein- en achterkleinkinderen. Colijnsplaat, 6 Januari 1951. Heden overleed in het St Joanna-ziekenhuis te Goes, na een langdurig, geduldig gedra gen lijden, onze lieve man, vader, behuwd-, grootvader en zwager, de heer O. Looy, in de ouderdom van 62 jaar en 5 maanden. De Heere sterke ons in dit voor ons zo zware verlies. Kats: D. Looy-Tazelaar. Willemstad D. Looy. C. Looy-de Back. Elly. Boxmeer A. Looy. M. A. N. Looy- van den Ende. Kats: K. Tazelaar. Kats, 10 Januari 1951. De begrafenis vindt plaats Zaterdag 13 Januari te Kats, om 12 uur. De heer en mevrouw Gelderman - Salomé danken allen die hun ge lukwensen hen deden toekomen en wensen tevens ieder een jaar toe, gezegend met vrede, vrijheid en voorspoed. Voor de vele felicitaties bij ons 40-jarig jubileum ontvangen, zeg gen wij hartelijk dank. Fam. D. J. de Koster. Colijnsplaat. Rode Hoestpoeders van Mijnhardt Doos 43 ct. f rw» V Burgemeester en wethouders van Kortgene verzoeken belanghebben den hun rekeningen en nota's ter zake van werkzaamheden en leve ranties ten behoeve van de gemeen te Kortgene in 1950, ter gemeen tesecretarie in te dienen Burgemeester en wethouders voornoemd, de burgemeester, A. A. Schuit, de secretaris, wnd. P. G. v.d. Bosse. Aanvang 3 uur. Wij vragen liefst voor dag en nacht. Goed loon. BERCO, Lange Vorststraat 80-82, Goes.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1951 | | pagina 2