HOOHD-BEVELAUDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Atoomboni Stalicmo No. 2505 Zaterdag 9 December 1950 54e Jaargang gebruiken of niet? .9PORT BURGERLIJKE STAND Bij het eerste kuchen DAMPO-PASTILLES voorkomen erger jaarvergadering DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's De spanning waarin de wereld verkeert is niet alleen beklemmend, maar de onrust, die ons overmant, wordt ondragelijker naarmate de aspecten wisselen. Van dag tot dag, van uur tot uur verandert de toe stand en niemand kan zeggen, hoe de internationale knoop zal worden ontward. Op het ogenblik gaan de wereldgebeurtenissen sneller dan de courant kan bijhouden en een ar tikel dat heden geschreven werd, kan morgen verouderd zijn. Tegenover elkaar staan een woe dend Amerika, dat door het succes der Chinese aanvallen aan prestige heeft ingeboet en een China dat zijn aanspraken wil doorzetten en daar tussenin een Europa, dat onbe schermd is en van een wereldoor log alleen maar de grootste gevaren te duchten heeft. Wij zullen ons niet wagen aan speculaties. Maar wij willen wel en kele regels wijden aan hetgeen de kern vormt van het huidige wereld probleem zal de atoombom worden gebruikt? Deze vraag is beslissend voor de naaste toekomst, want zelfs indien Europa niet betrokken zou worden in het wereldconflict, be tekent het werpen van de atoom bom een belijdenis tot de meest totalitaire vorm van de totalitaire oorlog. Het opent de poorten voor het schrikwekkendste dat de mens heid kan gaan beleven. Er wordt dan een toestand geschapen, die elke onderhandeling, elk vredesini tiatief verlamt. Helaas 1 lijkt het er op, of de a- toombom het enig daadwerkelijk verweer van Amerika is tegen de situatie, welke door het Chinese in grijpen is ontstaan. Dat de huidige in en om Korea optredende legers der westelijke mogendheden de druk der Chinese massa's van zich kun nen afwenden, het schijnt on danks zekere bemoedigende verkla ringen van MacArthur op zijn zwakst twijfelachtig. Pas op voor kouvatten 1 Wij kunnen u thans helpen aan extra zware Simson werk jassen, reeds vanaf f 13.65. Leren handschoenen, met wol gevoerd, in prijzen vanaf f 7.50. W. DINGEMANSE Textielh., Colijnsplaat, tel. 255. Maar Amerika kan, met één dag, een voor hem gunstige toestand herstellen, indien het met de atoom bom begint. De munitie en ravitail- leringscentra van de Chinezen (en van de Russen) liggen vlak bij het front. Zij kunnen door de actie van atoombommen in korte tijd effectief vernietigd worden. Daardoor zou tevens de Chinese aanvalskracht worden gedood. Dat is de enige kans voor Amerika. Wat het niet met mankracht bestaan kon, kan het bereiken door de overmacht zijner nieuwe wapenen. Als Amerika on verzoenlijk blijft is er, militair be schouwd, geen keus. De Verenigde Staten bevinden zich voor het grootste dilemma, dat de wereldgeschiedenis ooit stelde. Door thans in te grijpen met het ergste aller wapenen, redden zij hun positie in Korea, maar ten koste van de verdelging der wereld. Atoombom betekent: wereldoor log. En wereldoorlog betekent: al gehele vernietiging. Het is nog nooit voorgekomen, dat een oorlog een oplossing gaf. Het is nog nooit voor gekomen, dat men, eer men de lont in het kruit stak niet meende, daar door de oplossing te bereiken. En dit bedrijf gaat buiten de eigenlijke wilder volkeren om. Het samen stel van krachten, dat oorlogen aan stookt gaat langs de burgers heen, die zich misschien een ogenblik la ten hypnotiseren, maar die vrede begeren en „van goeden wille" zijn. Zo ging het de eeuwen door, zo ging het vóór er volkenbonden en „Verenigde Naties" bestonden, zo gaat het, nadat die edel bedoelde instituten zijn opgebouwd. Toch willen wij ons aan een stro halm vastklampen. Op het ogenblik, waarin wij deze regels schrijven, hangt de vrede nog aan de zijden draad der onderhandeling. Hoe vast gevroren de aan elkaar tegengestel de groepen van mogendheden zijn in haar prestige, er siddert nog een huivering in haar beleid, voor wat zij kunnen ontketenen. Het werpen van atoombommen betekent de on gunst der openbare mening in de hele wereld. Niet alleen in het oos ten, maar ook in het westen. Men ondergraaft eigen kracht, men geeft ruimte aan de woekering van com munistische invloeden in eigen kring. De overweging van deze omstan digheid schenkt een reëel tegen wicht aan 't belang van een onmid dellijke verbetering van de militaire toestand door het aanwenden van het schadelijkste aller middelen. Ons gebed luidt: God, geef wijs heid aan hen, die over ons aller lot hebben te beslissen. Het kerstfeest nadert. Zullen de monteurs gereed staan de moorden de wapenen in elkaar te schroeven, tijdens de dagen van Advent? Of zal het „Vrede op aarde" de eind klank geven aan het verschrikke lijke jaar, dat achter ons ligtl HIER WEL het lekkerste middel tegen verkoudheid lif.W.i'i'i 3o cent iper 100 grom Dammen De uitslag van de wedstrijd voor de 1ste klas van de Zeeuwse Dam- bond, tussen Noord-Beveland en Vlissingen D.I.D. II, gespeeld te Wol- faartsdijkseveer, luidt als volgt: C. W. v. Damme - P. v. Belzen 0-2 J. M. Nelisse - D. Valkier 1-1 C. J. Hollestelle - G. Luwema 1-1 O. Scherp - P. van Oorschot 1-1 P. Bouterse - J. Koster 2-0 W. J. Koster - G. Braam 1-1 P. Wilderom - J. Rijkse 2-0 C. W. Zwemer - j. Geljon 2-0 J. Korshuize - J. Luwema 1-1 G. Kramer - N. Schot 2-0 Eindstand voor Noord-Beland 13-7 Ter kennismaking met onze nieuwe sortering allerhande koekjes, deze week 250 gram allerhande en 100 gram fijne toffees samen voor slechts 79 cent. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Colijnsplaat. WISSEKERKE Geboren: 2 Nov. jacomina Elisa beth Levina, d.v. W. P. Verhulst en L. K. Verburg. 6 Nov. Cornelis Gil les, z.v. A. D. Bakker en J. B. de Kam. 11 Nov. janna Cornelia, d.v. B. van Goudswaard en T. de Bruine. 17 Nov. Adriaan, z.v. M. G. de Rij der en M. van Goudswaard. Ondertrouwd30 Nov. Jacob Ver- meule, 30 jr en Marina Stouthamer, 27 jr. Adriaan Aren Tanis, 25 jr te Ouddorp en Maria Sia de Haze, 20 jr. Getrouwd: 15 Nov. Marinus de Regt, 23 jr te Kortgene en Adriana Martina Hoek van Dijke, 19 jr. A- driaan jan Bosselaar, 32 jr en Cor nelia Vermeule, 22 jr. Overleden24 Nov. Leendert Cor nelis Breas, 91 jr, wedn. van Cor nelia de Visser. 25 Nov. te Goes Adriana de Lange, 57 jr, echtgen. van Cornelis van Goudswaard. KORTGENE Geboren: 8 Nov. jacob, z.v. Jo hannes Rozel en Wilhelmina Eiken hout. 16 Nov. Nella Jozina, d.v. A- driaan Hoogerheide en Jacomina Elisabeth Fortuin. OndertrouwdPieter de Pree, 43 jr en Cornelia Munter, 32 jr. Getrouwd: Johan Blok, 23 jr en Lena Jacomina Dina Meulenberg, 25 jr. Overleden1 Nov. Aberdina Duij- zer, 89 jr, wed. van Lambrecht |o- hannis Soeters. Maria Bouterse, 77 jr, wed. van Marinus Verburg. 7 Nov. Cathalina van der Weeie, 77 jr, wed. van Adriaan de Pree. 9 Nov. Pieter Flipse, 79 jr. 13 Nov. Pie- ternella de Regt, 75 jr, wed. van |acob Tazelaar. Donderdag 14 December a.s. van de Christelijke Plattelands Meisjes Bond en Christelijke Jonge Boeren en Tuinders Organisatie in hotel „De Kroon" te Wissekerke. Allen die belang stellen in ons werk worden uitgenodigd deze a- vond bij te wonen. Aanvang 6.30 uur, entree f 0.50.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 1