Naar het behoud van onze welvaart. Alle Bankzaken PREDIKBEURTEN Bekendmaking. Gemeente Kortgene. inenting tegen pokken een winterjas Secretarissen-generaal kregen 25 procent loonsverhoging Een verbeterd productie-apparaat dringend noodzakelijk Het tijdperk van overmacht der ondernemers is voorbij. De vakvereni gingen oefenen een grote macht uit, die aanwijsbaar is in het regerings beleid en de stijging der reële Ionen van de georganiseerde arbeiders. Speciaal de jongste loonsverhoging kan wel als een product van de vak verenigingen worden aangemerkt. Stellig was de stijging van het loonpeil sociaal verantwoord maar uit economische overwegingen was er geen andere reden voor te vinden dan het verhinderen van georganiseerde stakingen, waarvan de schade voor het bedrijfsleven en misschien voor de overheid groter was geweest dan die nu ontstaat door de verhoging van het loon. Coöperatieve Boerenleenbanken „COLIJNSPLAAT'' te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 „WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 Gireert zonder kosten via Uw eigen bank Men heeft er direct echter zorg voor gedragen, dat die loonsverho ging geen deel werd van de beter betaalde arbeid, getuige de loon grens van f 3600.—, die als limiet voor de vijf procent werd gesteld. Hieromtrent heeft zich de laatste weken een heftig debat ontwikkeld tussen voor- en tegenstanders van een verhoging van de uitgezonderde hogere Ioongroepen. De regering meent, dat deze groepen nog niet aan de grens van hun bestaan le ven en gemakkelijk kunnen inzien, dat nog meer loonsverhogingen nog meer prijsstijgingen zullen met zich brengen. Op geheel verkeerde wijze wordt zodanig een beroep gedaan op het verantwoordelijkheidsgevoel van een deel onzer bevolking. Het argument van de overheid betreffende financiële consequenties voor het staatsbudget kan niet als doorslaggevend worden aangeno men, wanneer wij acht geven op de postverhogingsalarissen voorde secretarissen-generaal die maar liefst f 3360.— bijslag krijgen op hun in komen. Een verhoging van liefst vijf en twintig procent! Ook andere hoge ambtenaren krijgen meer in komen. En dan moet men bedenken, dat alleen deze verhoging al ongeveer overeenkomt met de f 3600.—, die de regering voor een totaal inko men voldoende acht om overeen komstig zijn positie rond te komen. Wanneer ministers en hoge ambte naren meer salaris nodig hebben, dan geldt dat in versterkte mate voor de midden-inkomens. Er is dus een nieuwe stap gezet op de weg naar loonnivellering. Het moet duidelijk zijn, dat dergelijke maatregelen wel in hoge mate in strijd zijn met de zucht naar pro ductiviteitsverhoging, die telkenmale door de overheid wordt geslaakt. Het is trouwens met de vinger aan wijsbaar, dat na de oorlog de lagere Ionen relatief meer zijn gestegen, dan de in de groepen van middel grote inkomens. En dus is het geen wonder dat deze groepen niet be reid zijn zich in hun werk ten volle te geven, zoals vroeger, waardoor wij een eerste oorzaak hebben ge vonden voor de achterstand in de productiviteit per werknemer ver geleken bij de vooroorlogse toestand. De middenmoot. In die middenklassen van inko men vinden wij velen, die belast zijn met leidinggevende en toezicht houdende arbeid. Zij moeten dus de werknemers, belast met de uitvoe rende arbeid, controleren en stimu leren. Treedt er nu in hun arbeid een zekere verslapping op, dan zal zich die vertragende invloed mee delen aan de uitvoerende arbeid, waardoor ook in die omgeving een daling van productiviteit niet te ver mijden is. Dit verschijnsel werkt als een sneeuwbal. Een derde punt van onze beschou wing richt zich op de toegenomen machtspositie van de vakbonden. De arbeiders nemen een krachtiger positie in dan voorheen en gedra gen zich dienovereenkomstig. Dit behoeft in het geheel niet bewust te geschieden. Maar het gevaar voor ontslag bij een geringere arbeids prestatie is verminderd. Bij een full- employment politiek, zoals men die nu volgt, voelt ieder zich verzekerd van zijn plaats in de maatschappij. Dat is toe te juichen, maar de scha duwzijde ligt in de onvoldoende drang tot maximum-prestatie, die hier het gevolg van is. Er ligt een grote taak voor de vakcentrales weggelegd in de op voeding van de arbeiders tot het groter verantwoordelijkheidsbesef, dat onvermijdelijk is verbonden aan de belangrijker plaats, die zij als collectiviteit innemen in het maat schappelijk bestel. Verspilling neemt toe. Deze factoren, leidende tot een verminderde productiviteit, kunnen worden aangevuld met oorzaken, die een gevolg zijn van het versle ten efi onvoldoende productie-appa raat, waarover wij beschikken. De toereikende hoeveelheid kapitaal waarmee wij werken heeft tot ge volg, dat de aanwezige voorraad kapitaalgoederen meer dan volledig is bezet. Dit beïnvloedt de efficiency van het bedrijf op ongunstige wijze. De verspilling van materiaal en arbeid neemt relatief toe. Voegen wij daar aan toe, dat een gedeelte van het productie-apparaat economisch en ook technisch is versleten, dan moet dit tengevolge hebben, dat de pres taties, die men daarmee bereikt beneden de verwachtingen blijven. Dit geldt misschien niet voor alle bedrijven en bedrijfstakken, maar zeer zeker voor het nederlzndse productie-apparaat in zijn geheel. Tenslotte kan de onvoldoende geschooldheid van een deel der ar beiders als een factor van beteke nis worden genoemd. Neemt men het totaal aantal in functie zijnde arbeiders, dan verkrijgt men een hoog productiviteitscijfer wanneer al die arbeiders geschoold zijn. Is dit deel ongeschoold, dan wordt dit cijfer direct lager. Bij een periode van conjunctuurdalingzullen de minst bekwame arbeiders het eerst worden afgestoten, zodat de bedrijfsbezet ting dan geheel uit bekwame per sonen bestaat. Hierdoor wordt de gemiddelde productiviteit per ar beider opgevoerd, omdat de minder bekwame werknemers niet meer aan het productieproces deelnemen. Het is dus een zaak van gewicht om er naar te streven, dat bij een volle dige werkgelegenheid ook ieder ten volle berekend is voor de taak, welke hem wordt opgedragen. Op de laatstgenoemde factor wordt in het algemeen de meeste aandacht gevestigd. Zij is ook zeer belang rijk, maar niet het enige middel tot opvoering der productiviteit. De productiviteits-verbetering is een zaak van nationaal belang. Hier ligt de sleutel tot behoud van het huidige welvaartspeil, dat dreigt te dalen. Willen wij op dit gebied iets be reiken, dan zullen wij moeten stre ven naar een vergrote toepassing van het prestatieloon, naar beteu geling van een al te grote macht der vakverenigingen, wanneer deze niet de noodzakelijke consequenties trekken uit hun machtspositie en naar verbetering van ons productie apparaat, dat ten dele in afbraak positie verkeert. Regering en volk zullen elkaar de loef moeten afste ken in hun ijver om de productivi teit in Nederland te vergroten. Slagen wij daar niet in, dan zullen wij ons spoedig veel moeten ont zeggen van hetgeen wij nog als een alledaags consumptie-artikel be schouwen. Dr H. R. Mes. Griep?'n Mijnhardlje Q Zondagdienst artsen. A.s. Zondag doen dienst Dr Bruyn- zeel en Dr Maas. Oud-Ger. Kerk Kolijnsplaat. Maandag 7 uur en Dinsdag 10, 3 en 7 uur ds Hennephof. Oud-Ger. Gem. Kamperland. Zondag 19 Nov. 10, 2.30 en 6.30 uur dhr de Jong, Kralingseveer. De heer en mevrouw Janssen- Sijtema danken hartelijk voor de vele blijken van belangstelling en attenties na de geboorte van hun dochter ontvangen. Kortgene, November 1950. Het bazarcomité dankt allen die op enigerlei wijze aan het welsla gen van de E.M.M.-bazar hebben medegewerkt. Namens het comité, A. Welleman, voorzitter. M. de Looff, secretaris. Kortgene, November 1950. Wegens mijn onverwacht vertrek naar Amerika zeg ik vanaf het s.s. „Edam" alle vrienden en be kenden hartelijk vaarwel. P. M. Versluis. Wissekerke. Voor de vele bewijzen van deel neming, ons betoond na het over lijden van onze geliefde man, vader, behuwd- en grootvader Wiliem Marcusse, betuigen wij onze oprechte dank. Namens de familie, Wed. L. Marcusse - van der Heijde. Geersdijk, November 1950. Mijnhardt's Aambeienzalf en zetpillen. Een uiikomstl Burgemeester en Wethouders van Wissenkerke maken bekend, dat het ingevolge artikel 10 van de Algemene Politieverordening voor de gemeente Wissenkerke ten streng ste verboden is enig slijk of vuil nis, VAN WELKE AARD OOK, te werpen of opzettelijk te laten vallen op publieke straten, pleinen, waterleidingen (OOK SPUIKOM TE KAMPERLAND) of goten nevens of in de bebouwde kommen. Tegen de overtreders van boven genoemd artikel zullen met ingang van heden strenge maatregelen wor den getroffen. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. J. van der Maas, burgemeester. N. D. van der Heijde, secretaris. Op Woensdag 22 November 1950 zal tussen 14.30 en 15 uur te CO LIJNSPLAAT ten huize van dr L. P. Maas en op Donderdag 23 Novem ber 1950 tussen 15.30 en 15.45 uur in de voormalige gemeentekamer te KATS door dr Maas zitting worden gehouden voor kosteloze voor kinderen beneden 2 jaar. Burgemeester en wethouders van Kortgene, de burgemeester, A. A. Schuit, de secretaris wnd, P. G. v. d. Bosse. Al wat Uw liuid in tientallen gevallen voor haar ge nezing, zuiverhuid, gezondheid en verbetering nodig heeft, is Purol. Te koop als nieuw, voor leeftijd ong. 18 jaar. G. M. AUGUSTIJN, Kortgene.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 2