NOORD-ESEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD TEKEN No. 2502 Zaterdag 18 November 1950 54e Jaargang BURGERLIJKE STAND Plan van uitbreiding. DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's De uitdrukking „zo zeker als de bank" moet worden herzien, want de banken tuimelen. Nog hangt de katastrófe van Oudewater in onze herinnering, nu Weesp zich aan kondigt als een plaats, waar een bankinstelling zieltoogt. Boze zweren in het menselijk lichaam duiden de aanwezigheid van een zware ziekte aanvan de zware ziekte, welke ons maatschap pelijk leven te verduren heeft, zijn de opeenvolgende inzinkingen der bankinstellingen de boze zweren. Het kwaad breekt uit. Het woekert niet meer in de verborgenheid. Een. heimelijke kwaal bereikte het sta dium der openlijke ontbinding. Nu weten wij allen, dat gelukkig de meerderheid der bankinstellingen in Nederland nog vertrouwen ver dient en dat de Nederlandse Bank het bankwezen stevig aan de leid sels houdt. Maar het symptomatisch worden van bank-deconfituren is een verontrustend verschijnsel, waar bij aan duizenden de angst om het hart slaat. Deskundigen voorspellen een voortgang van het proces. Hoe kan het ook anders, nu de overzeese bronnen van welvaart zijn afgesne den, nu de economische toestand van ons land hachelijk is, en de be lastingdruk de laatste ondernemings geest verplettert? Hoe kan het an ders in een land met een koortsig stijgende bevolking en een koortsig dalende bestaansmogelijkheid? Nóg kunnen vele handarbeiders werk vinden, maar de werkloosheid staat morgen voor de deur. De nood der hoofd-arbeiders is reeds hoog ge- W1ST U dat wij zonder enige prijs verhoging voor u kunnen zorgen voor een prachtig goedzittend costuum, over jas, regenjas, jekker, enz. W. DINGEMANSE Textielh., tel. 255, Kolijnsplaat. stegen en de onstuimige drang naar landverhuizing geeft een aanwijzing van het ongeloof dat er bij velen bestaat aan Nederlands toekomst. De vallende ziekte in het bank wezen is niet de enige plaag, die ons volkswezen teistert. Bedenke lijker is nog de toeneming der ver mogensdelicten. Dagelijks lezen wij in de krant over verduisteringen, over ontrouwe functionnarissen, niet alleen in dienst van particuliere on dernemingen, maar ook in dienst van de staat. Ook hier werkt de algemene financiële en economische toestand de euvelen in de hand. De zwakken struikelen eerder in een toestand van benauwenis dan in een toestand van rustig voortebbend leven. Velen, die zich in de knei werken, zouden behouden zijn ge bleven in een normale tijd. Het falen van hen, die wij ver trouwen, de herhaalde instorting van reputaties, verzwakt de gemeen schap in haar geheel. Als instellin gen en mensen, waarop wij bergen bouwden, wormstekig blijken, dan ontvalt ons de vastheid, die het le ven rustig maakt en evenwichtig. De vrees voor de toekomst ontstaat door het wankelen van maatschap pelijke zekerheden en als mensen, die wij ons hele leven hebben hoog geacht zich vergaliopperen, dan heeft dat een ander effect dan als de misdrijven uitzonderlijk door ge boren delinquenten worden begaan. Het slechte voorbeeld trekt, even als het goede. Zo dreigt het norm besef niet alleen verschillende indi viduen te verlaten, maar ook af te nemen in de gehele samenleving. Het is ditgene, wat wij verstaan onder verzwakking der morele weer stand van ons volk. Gelukkig gaat de inzinking der moraliteit gepaard met een ontwakend inzicht bij de besten van ons volk in de afgrijse lijke gevaren die ons bedreigen. Nog houdt het initiatief van de bes ten onze samenleving in balans, maar het is hoog tijd dat zij op treden, want de gaten in de dijk moeten worden gedicht. Wij doelen in het bijzonder op de groep van sociologen, die met het probleem van de geestelijke verdediging der natie zich bezig houden en onder wie de Prins der Nederlanden een leidende rol ver vult. Dat hier sociologen zijn uitgeko zen is een feit van betekenis. De morele verzwakking in Nederland hangt samen met sociale omstan digheden. Hoe hoge waarde de ze delijkheid op zichzelve moge hebben, men kan de knoop niet ontwarren, zonder grondige studie van maat schappelijke vraagstukken. Ook de Nederlandse Hervormde Kerk ziet dit in, die in haar instituut „Kerk en Wereld" een sociologische basis tracht te geven aan haar religieuze werkzaamheid. Een goed arts begint met veel werk te maken van de diagnose. Eerst wanneer hij het ziektegeval heeft onderkend, kan hij de wegen vinden tot herstel van de kwaal. De sociologen kan men de dok ters van de maatschappij noemen. Zij kunnen het maatschappelijk ziek tegeval uit zijn schijnbare verwik- keldheid terugbrengen tot een hel der beeld. Dat een beweging als wij hier aanduiden, de geestelijke en zede lijke situatie van ons volk onder ogen ziet, het geeft een lichtstraal in de duisternis. Maar wij hopen, dat zij die de staat leiden hetzelfde oog zullen hebben voor de samen hang tussen alle maatregelen van politiek beleid en de morele toe stand van ons volk, als deze ijve rige geleerden. WISSEKERKE Geboren4 Oct. Jannetje Neeltje, d.v. W. Geelhoed en K. A. Wilde- rom. 7 Oct. Elizabeth, d.v. J. Wattel en C. Maljers. 9 Oct. Cornelis Ma- rinus, z.v. C. P.Jeronimus en L. Breas. 10 Oct. Nelly, d.v. P. G. A. de Lange en J. P. de Kam. 16 Oct. Cornelis Abraham, z.v. L. C. Zwemer en L. W. Koole. Constance Adriana, d.v. D. A. Hage en E. von Winckelmann. 18 Oct. Abraham Jan, z.v. S. A. de Looff en M. Karreman. 22 Oct. Lena Geertruida, d.v. W. de Waard en DEZE WEEK 200 gram Allerhande-koekjes (pracht sortering) en 100 gram choc, beestjes of andere chocolaadjes samen voor slechts 89 cent. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. G. de Wit. Cornelia, d.v. M. Ver burg en P. van der Weele. Aart Marinus, z.v. T. A. Koole en P. C. de Looff. 23 Oct. Hendrik janus, z. v. J. Leijnse en C. H. Filius. 30 Oct. Eduard Maarten, z.v. A.A. de Nooijer en C. J. de Kam. Ondertrouwd26 Oct. Marinus de Regt, 23 jr te Kortgene en Adriana Martina Hoek van Dijke, 19 jr. Getrouwd: 25Oct. Jan Marinusse, 27 jr te Wolfaartsdijk en Pieternella Anna de Smit, 28 jr. Overleden: 18 Oct. te Goes Pie- ter Schrier, 29 dagen, z.v. C. Schrier en K. Hofstra. 25 Oct. te Goes Wil lem Marcusse, 66 jr, echtg. van L. van der Heijde. KORTGENE Geboren: 2 Oct. Jacob Nicolaas, z.v. J. Breure en J. M. Reijnhoudt. 3 Oct. Maatje jorina, d.v. W. A. de Looff en M. J. Platschorre. 10 Oct. Greetje, d.v. M. C. Karman en G. van Gilst. 11 Oct. Paulina, d.v. C. L. Janse. 15 Oct. jannetje Klara Pe- tronella, d.v. D. Morreau en W. E. van Eist. 30 Oct. Theodora Wietske, d.v. H. Janssen en IJ. Sijtema. Overleden: 13 Oct. johann Phi- lipp Risch, 84 jr, wedn. van A. Schoonenboom. Het hoofd van het Gemeentebe stuur van Wissenkerke maakt be kend, dat een ontwerp van een uitbreidingsplan-in-hoofdzaak voor de gronden buiten de kommen, in een uitvoerige kaart uitgewerkt, ter secretarie dezer gemeente vooreen ieder ter inzage ligt van 20 No vember tot en met 19 December 1950 en dat belanghebbenden vóór 20 December 1950 hun bezwaren kunnen inbrengen bij de Gemeen teraad. Wissekerke, 18 November 1950. Het hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, J. J. van der Maas.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 1