LEZERS - CRITIEK Alle Bankzaken Zolang de voorraad strekt kunnen wij nog afgeven tegen de oude prijzen WITTE MOLTON DEKENS in grote en middel maat L. TANGE „De Kleine Bazar" Wissekerke NEUTRAAL EUROPA? Verzoeke een weinig plaatsruimte naar aanleiding van het artikel „Neutraal Europa" in het vorige nummer. Een dergelijke beschouwing als in dat artikel gegeven wordt, moet wel een vals licht werpen op de huidige politieke constellatie van deze wereld. Wanneer ds v.D. zijn naam er niet onder stond, zouden wij kunnen denken, dat het geschre ven was door iemand die van de geschiedenis der laatste jaren niet veel afweet, en evenmin veel afweet van de ernstige gevaren die de wes terse volken, die de kostelijke waar den van geloof en vrijheid en de rechten van de mens nog liefhebben, bedreigen. Het is mij een raadsel hoe ds v.D. kan denken aan een derde weg voor Europa, gaande tussen Rusland en Amerika door, wanneer het tussen deze twee we reldmachten tot een botsing zou komen. Immers, zoals de situatie nu ligt, bestaat zoiets eenvoudig niet. Rus land met een groot stuk van Azië, benevens de europese satellietsta ten, vormende bijna de halve we reld, zou bij een eventueel conflict onmiddellijk naar het Westen door stoten. En dat de westerse volken en de Verenigde Staten dit goed begrepen hebben, blijkt wel uit de vorming van het Atlantisch Pact, wat helemaal geen overnerveus ge projecteerd Noordzee-Kanaal-front is, maar blijk geeft van een heel nuchtere kijk op de dingen. Wij verwachten niet dat Amerika ons een absolute garantie geven zal van sociale, economische en gees telijke vrijheid; dat kan geen macht ter wereld ons garanderen. Als christenen steunen wij ook niet op wereldlijke macht. Maar ik geloof niettemin dat wij toch heel blij mo gen zijn dat er aan de overzij van de Atlantische Oceaan een machtig wereldrijk als tegenwicht daar ligt. Het lijdt geen twijfel of wij waren anders al lang vertrapt onder de laarzen van de communistische hor den, en was het met onze gods- dienst- en menselijke vrijheden ge daan. Dan waren wij geen persoon lijkheden meer, maar nummer zoveel in deze of die mijn of in deze of die fabriek voor het russische oor logspotentieel. Wij hoeven niet te haten, maar na alles wat wij in de na-oorlogse jaren hebben zien gebeuren, koes teren wij ons, wat Rusland betreft, geen enkele illusie. Wie, die ook maar iets van het communisme kent, kan daar enig vertrouwen in heb ben? En toch lijkt het wel of een groot deel van ons volk nog blind voor de gevaren is, of ze althans niet zien willen. Zo kan men het slechts betreuren dat er zo weinig animo blijkt te zijn voor het „Na tionaal Front". Ds v.D. zou gaarne Europa zien als derde macht, d.w.z. Europ dan zonder Rusland met haar satelliet staten. „Europa moet zichzelf wor den", daar komt zijn betoog op neer. En dat is immers, gezien de hui dige wereldconstellatie, niet moge lijk. Een verarmd en verzwakt Eu ropa zou al te gemakkelijk een prooi van de Beer worden, die niet alleen bromt, maar als de kans schoon is, ook aanvalt, getuige haar agressieve politiek van de laatste jaren. Dit nu hebben de volken, die de vrijheid en de ware democratie nog liefhebben, terdege goed begrepen, toen zij zich met de V.S. verenigd hebben tot een gemeenschappelijk front. Hoe kunnen wij nog, onbe kommerd voor het brommen van de Beer, ploegen, zaaien, oogsten, denken en spreken? Dan zouden wij inderdaad gelijken op de struis vogel, die de kop in het zand steekt omdat ze naderend gevaar niet ho ren of zien wil. Kan ds v.D. een dergelijke politiek toejuichen? Ds v.D. schrijft: geen te hoge levensstandaard, accoord, en geen te zware belastingen voor het ge forceerd verwekken van een ameri- kaans belangenleger, maar wel of feren voor een europese oorlogsvrije welvaart en productie-inspanning. M.a.w. niet te veel besteden aan de defensie, üf liever: helemaal Coöperatieve Boerenleenbanken „COLIJNSPLAAT" te Colijnsplaat Tel. (KI 199)-228 Postrek. 316389 „WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 De eigen Bank in eigen hand dijn is, welnu, dan van tweeën één, toch nog maar liever daar achter. Wissekerke. C. J. Louwerse. Zeker! Ik bedoel NEUTRAAL Europa! Antwoord aan de heer Louwerse. Met vreugde zag ik dat mijn ar tikel enige reactie heeft verwekt 1 Zij het ook reactie die instemde met de strekking van mijn artikel dat wil toch niet zeggen dat ik on gaarne de pen opneem om een ne gatieve reactie te beantwoorden. Het ingezonden stuk van de heer Louwerse. Ik kan eigenlijk heel kort zijn. Ik had deze reactie, dit „soort" reactie verwacht. Het komt neer op het amerikaanse oer-thema van propa ganda: weest bang voor Sowjet- Rusland. Vormt daarom met ons een agressieve macht. Vormt een een heidsfront met ons. Wij steunen. Jullie doppen de boontjes straks! Met andere woordenAtlantisch Pact! Met nog andere woorden: verkocht! Heel gewoon verkocht, maar niets, en ons dan straks weer loos als een lam onder de voet la ten lopen door de goddeloze hor den uit het Oosten? M.i. kan geen te sterk bolwerk gevormd worden tegen de zeer ernstige reële geva ren, welke van die zijde dreigen. En dat met de V.S. samen, niet om daarop ons vertrouwen te stellen, dat zou dwaas zijn, maar als het voor de hand liggende, dat vrijheid lievende volken, die nog „mensen" willen blijven, zich defensief ver enigen tegen een satanische macht die de hoogste waarden van het menselijk leven, dat wat een mens tot mens maakt, aan wil randen en vernietigen. Een krachtig bolwerk en niet te veel meer talmen, maar vlug. Dat zal offers kosten, maar die offers moeten gebracht willen worden. En die zullen gebracht wor den, als de ogen van de mensen er voor open zijn waarom het gaat. Wij moeten ons kunnen verdedigen als het nodig is. Een sterke defen sieve macht vormen. Wij moeten onszelf, onze gezinnen, onze cultuur kunnen verdedigen tegen de grote agressor, wil Europa niet ondergaan. Want slaven worden van Rusland, dan konden wij er beter maar niet zijn. En wanneer ds v.D. nu meent dat er ook een amerikaans ijzeren gor met wegwerping van europese zelf beschikkingsrechten, europese zelf- productie-mogelijkheden, europese zelf-stuurmanskunst, europese poli tiek (géén afhankelijkheids- of aan hankelijkheidsmentaliteit De heer Louwerse geeft met zo veel woorden te kennen, dat mijn artikel heeft rekening gehouden met de achtergrond der geschiedenis en inderdaad onder ogen heeft gezien „ernstige gevaren" die ons bedrei gen. Hij ziet de derde weg, die Eu ropa uit bewust geworden drang tot zelfbehoud zal móéten bewan delen, als een onmogelijkheid. Hij zegt met zoveel woorden: partij kiezen. Front vormen. Nationaal en internationaal. Hij acht het zichzelf- worden-van-Europa, gezien de we reldconstellatie, een onmogelijkheid. Hij spreekt met het bekende „at- Iantische accent" de propaganda- termen uit: bolwerk vormen dat of fers zal kosten. Geen slaven wor den. Samenwerking met de V.S. om zich te verdedigen tegen agressie uit het Oosten steeds maar weer de angst. Hét grote psychische middel van Amerika en Pact-ver- strikten. De grote Göbbels-stunt op een nieuwe basis van dollars, vroeger van rijksmarken. Hoe het ook zij, ik wil twee din gen naar voren brengen. Ten eerste dit: mijn artikel was in zijn geheel een totaal tegengestelde visie op de huidige problemen, gebaseerd op de veranderde stemming op het vaste land van Europa ten aanzien van de amerikaanse oorlogsdrijving. Want Amerika wil m.i. oorlog! Dat is een belang! Wij moeten evenwel een arbeidzaam en zelfstandig, on gebonden, zelfproducerend, cultu reel en geestes-histoiisch vacuum vormen voor die oorlogslust. Wij moeten een wereld van arbeid en zoeken, denken, vormen, proberen en gemeenschappelijke opbouw zien te scheppen. Economische bruggen slaan met alle landen die Groot- Europa vormen. Zelfs (en ik wil nog verder gaan) met de „tweede macht" Sowjet-Rusland 1 Als u dan misschien zegt: ja maar, dat gaat te ver! Dan zeg ik: waar om? Heeft Nederland niet (op At- lantisch-Pact-initiatief 1) de resolutie van 1946 teniet gedaan om de di plomatieke vertegenwoordigers uit Spanje terug te roepen? Hetnatio- naal-socialistisch Spanje! Waar de democratie werd uitgeroeid! Waar velen voor de vrijheidszaak zijn ge sneuveld indertijd. De Atlantische- Pact-mensen hebben vandaag Fran- co-Spanje, dat wij eerst moesten verafschuwen, nodig! Een laatste, tactisch bolwerk bij een eventuele agressie uit het Dosten, zegt men. Het doel heiligt de middelen. Daar wordt verder niet over gepraat Maar als Europa de weg opgaat zich los te maken uit een vazal positie ten opzichte van Amerika om straks niet te bloeden en te lij den voor diens buitenlandse belan gen, wordt de mogelijkheid verguist dat het economisch versterking zal kunnen en moeten zoeken in samen werking met alle landen van het europees vasteland. Dat behoeft niet direct in sociaal opzicht. (Wisjinsky verklaarde kortgeleden, dat Rusland het communisme voor zichzelf wenst te behouden! Zie ook miin aanha ling in mijn vorige artikel van de op dit ogenblik zwaar zieke Togli- atti). Dat kan zeer zeker bestaan in uitwisseling van culturele waarden en het slaan van economische brug gen. Ik geloof dat wij vandaag de moed moeten hebben de amerikaans en rooms-katholiek beïnvloede pers- bril eens even af te zetten. Wij moeten alle kanten op luisteren. Niet alleen wittebrood eten, maar ook bruin brood. Dan bevredigt het ons niet klakkeloos achter het „a- merikaanse ijzeren gordijn" te krui pen. Wij moeten helemaal niet ach ter gordijnen willen zitten. Wij moe ten een vrij, arbeidzaam, productie- sterk, gezond Europa hebben. Ik vecht voor mijn zoon, voor mijn kinderen, voor mijn gezin! Ik heb geen zin het in Canada beter te hebben. Ik wil het in het oude Europa beter hebben! Ik wil niet

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 2