NOORD-BEVELANDS RIEUWS- ER ADVERTERTIEBLAD NEUTRAAL EUROPA Bittere Rijst De nieuwste film komt 4 of 18 Nov. te Kortgene No. 2499 Zaterdag 28 October 1950 54e Jaargang Europa als derde macht spreekuur te houden Nadere aankondiging volgt DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per'jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's Temidden van de vele geruchten over oorlogsmogelijkheden en de feiten van oorlogshandelingen, die met elkander ook een oorlogsdrei ging vormen voor West-Europa, is het, niettegenstaande alles goed, zich te bezinnen op de realistische positie van Europa-vandaag. Wij bevinden ons temidden van een chaos van gedachten. De oor logsdreiging die de geesten gevan gen houdt in de willoos aanvaarde gedachte, dat Europa bij een even tueel conflict Rusland-Amerika on verbiddelijk daarbij zal betrokken worden, snoert alle begrip voor an dere wegen, met name de derde weg, gaande tussen Rusland en A- merika door, voor velen af. Pers, radio en film zijn vandaag de willige machtswerktuigen om be paalde begrippen en ideeën vast te leggen in talloze moede hoofden, naar de methode van psychische beïnvloeding, die wij in het Derde Rijk indertijd van Göbbels hebben leren verafschuwen als immoreel. De bepaalde begrippen en ideeën, die-zich vandaag voordoen ten aan zien van de positie die Europa in neemt in de huidige spanning tussen Amerika en Rusland, zijn de ideeën van het hebben van verplichtingen jegens Amerika, om o.a. Amerika ter zijde te staan, gebonden als wij zijn door het Plan-der-binding: het Marshallplan. Of het is de idee die rondspookt, dat alleen Amerika ons een absolute „garantie" kan geven van sociale, economische en gees telijke vrijheid. Een garantie, gege ven met wapengeweld en enorme strategie (zie Korea)! De mist trekt op Gelukkig gaat vandaag bij velen de mist van een gebonden zijn aan het onontkoombare noodlot, betrok ken te móéten worden bij een even- Zojuist ontvangen pracht sortering wol in de kleuren rood, blauw, bruin, beige, grijs, jaeger, vanaf f 2.66 per knot. Zwarte sajet f 2.27 per knot. W. DINGEMANSE Textielh. Kolijnsplaat, tel. 255. tueel conflict Oost-West, optrekken. Dat de mist in ieder geval door zichtiger wordt, bewijzen in diverse landen en diverse kampen de stem men, die vragen naar een steeds sterker bewust streven Europa als Derde Macht los te zien komen uit een positie die gelijkt op de moei lijke omstandigheden waarin de man verkeert „die de klappen krijgt"! De europese geest moet zich be wust worden dat hij zichzelf zal moe ten zijn. Hij draagt in zich om de oudste waarden van een christelijk wereldbeeld. Hij draagt in zich om de waarden van kunst en weten schap, die het wereld-cultuurbeeld, in de algemene zin, hebben be paald. Onder invloed van een huidige atomiserende geestesgesteldheid, worden europese landen en volke ren uiteen gedreven, terwijl andere europese volksgedeelten worden sa mengebundeld tot de infanterie van een overnerveus geprojecteerd Noordzee-Kanaal-front. Toch zal de europese geest in een hervonden zelfbewustzijn, zich op nieuw moeten bewust worden, niet alleen van geesteswaarden en een daarin wortelende wereldroeping, maar ook zich bewust worden van de zedelijke plichten van zelfbe scherming, zelfopbouw, gezinsbe scherming, volksbescherming en cul tuurbescherming, wil Europa niet een tweede Korea worden, n.l. een tweede-belangen slagveld. Daartoe zal het zich moeten ineensmelten tot worstelend bolwerk van gemeen schappelijke belangen,gemeenschap pelijke productie, europese arbeid en opbouw van een europese be- staanspotentie. Met andere woordenwij moeten niet naar links en niet naar rechts kijken, maar onbekoord door het klinken van de dollars en onbe kommerd voor het (offensieve of defensieve?) brommen van de Beer, ploegen, zaaien, oogsten, denken en spreken. Wij moeten weer de moed hebben om ons zelf te worden. De eigen politieke bril durven opzetten. De eigen koers durven bepalen. Die „havens" durven aandoen die het europees belang noodzakelijk maken. Geen te hoge levensstandaard en te zware belastingen voor het gefor ceerd verwekken van een „ameri- kaans" belangenleger, maar wel of feren voor een europese oorlogsvrije welvaart en productie-inspanning. Baas in eigen huis worden betekent dan, om het heel grof te zeggen: Niet eenzijdig te zwelgen in over spannen propaganda, leidende tot wantrouwen en haat. Maar met alle omringende en integrerende volken „het biertje drinken" om te komen tot europees herstel, tot gemeen schappelijke arbeid, leidende tot vredesversteviging en het behoud van gezinnen, jeugd, gezondheid, arbeidsvreugdeen vruchtbare akkers naast vruchtbare levens. Kortgeleden las ik dat Frankrijk los is gekomen van een oorlogs complex. Het franse blad Le Monde wijdde zelfs een aantal artikelen aan de vraag, of neutraliteit voor de „Derde Macht" (Europa) moge lijk is. Hoewel zij tot de conclusie kwam dat neutraliteit vandaag niet mogelijk is, staat zij dan toch voor de wanhopige vraag, hoe dan aan geld te komen is voor een groot scheepse bewapening. Gaat men van Amerika weer lenen, dan be tekent dat een nog verder afhan kelijk worden van de veeleisende dollar. En wat te zeggen van een artikel in diezelfde franse krant, dat een beetje onthutst constateert (het valt ook niet mee na het ontwaken uit een diepe slaap direct bij je po sitieven te zijn 1) dat de in het kader van het Atlantisch Pact geleverde amerikaanse Shermantanks nu reeds zo zijn verouderd, dat ze practisch onbruikbaar zijn! Tito zegt op het ogenblik noch ja noch neen. Hij spreekt alleen voor zich heen en wacht af Zwe den zendt liever een vredesgezinde Rode-Kruis-brigade naar Korea Voorzichtig. De Italiaan Togliatti verklaarde enige weken geleden, dat oorlog niet onvermijdelijk is, als de mensen maar beseffen, dat re gimes van verschillend sociaal ka rakter naast elkander kunnen en moeten bestaan. In vrede samen werken en van elkander leren, zegt hij. Ik geloof dat dat inderdaad be ter is dan de dwaasheid van het meewerken aan een oorlog van ste- denverwoesting, het vullen van ze nuwinrichtingen met kapotte men senzielen, immoraliteit, invaliden- ellende en het uitbreiden van de oorlogskerkhoven naast het sti muleren en noodzakelijk maken van DEZE WEEK '/2 pond speculaas en 1 '/2 ons toffee's of 1V2 ons kindersnoep (iets nieuws) samen voor slechts 76 cent. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. het uidelen van kruisen en lintjes. De Nobelprijs voor de vrede is een neger ten deel gevallen Ralph Bunche. Wie zal de volgende zijn? Een Amerikaan of een Euro peaan Een Engelsman Een Duit ser? Een Chinees? Een Noord-Ko- reaan? Een Rus? Ik hoopeen MENS. Zonder ijzeren gordijntjes (wederzijdse I) en zonder rechten- van-de-mens (uitgelegd door Ame rika!). Ds Hugo van Dalen. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst dr Janssen en dr 't Hart. Wiltu ons aan huis ontbieden? Meldt dit even aan een van onderstaande adressen en wij komen u bezoeken. Kortgene: L. D. van de Linde, Oost- Achterweg 261, tel. 223. Kolijnsplaat: M. P. Kouwer, Gem. huis, tel. 206. Kamperland: „De Kleine Winst" Kats: L. de Wild, Kerkstraat 34. F. JANSEN GOUD - ZILVER - UURWERKEN 'sHeer Hendrikskinderenstraat 16 Goes - Telefoon 2426 (tegenover Janse van Noorwijk) De burgemeester van Wissenkerke is voornemens op Kamperland in het gemeentelokaal op Dinsdag 31 October a.s. des n.m. van 2.15 tot 3.15 uur. De burgemeester voornoemd, J. J. van der Maas. Gevonden: Zilveren armbandje met initiaal, koperen gewicht 200 gram en een lederen broekriem. Terug te bekomen bij postcomm. Rijkspolitie, Wissekerke.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 1