NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD No. 2495 Zaterdag 30 September 1950 54e Jaargang Bewapening Belasting en Beleid DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's Troonrede zowel als millioenen- nofa hebben ons de gevaarlijke toe stand waarin het land verkeert on verbloemd geopenbaard. Zij hebben evenwel nagelaten ons de uitkomst te wijzen. Het heeft er alle schijn van, dat de internationale omstan digheden, waartegenover wij mach teloos staan, de situatie van ons land zodanig beheersen, dat de re gering bij de verrassende wending, die de wereldgebeurtenissen telkens kunnen nemen, de toekomst niet meer kan overzien. De moeilijkheden, waarin de re gering verkeert, kunnen niet spreken tot het volksbewustzijn, wanneer men er zich toe bepaalt algemene stellingen te poneren, als deze dat de financiële débacle alleen kan worden voorkomen door verlaging van de consumptieve uitgaven van overheid en onderdaan en dat wij nog harder moeten werken dan wij al doen, om de productie te ver meerderen. Dit zijn waarheden, die niemand kan weerspreken, maar de vraag is gewettigd: kan de onderdaan zijn uitgaven nog verminderen, die door de uitmergelende belastingen al tot het uiterste minimum moeten wor den teruggebracht. Indien troonreden en millioenen-nota's niet in deftige en ingewikkelde formuleringen wa ren vervat, dan zou de eis aan ons volk gesteld hebben geluid: weest bereid terug te gaan tot de nood druftigheid. De regering erkent voor zichzelve eveneens de plicht van een minimum van uitgaven. Dat heet dan, in de stijl der staatsstukken, dat in de vele noden en behoeften die ervaren wor den, moet worden voorzien, terwijl de financiële toestand selectie en beperking eist. „Matig uw verlan gens naar sociale tegemoetkomingen, anders gaan wij te gronde", zo luidt de officiële oproep van de regering aan de bevolking. Wat wil dit zeg gen, als men het goed doordenkt? Dat de nood waarin wij verkeren op den duur gaat dwingen tot een prijsgeven van de moderne staats- gedachte, die aan de overheid een sociale taak toebedeelt. De militaire uitgaven verslinden alles en zij stij gen, zonder dat men een haltpunt ziet. De kern van het probleem, dat ons foltert, is de oorlogstoerusting. Indien de koude oorlog morgen op hield en wij de bewapening konden laten vallen, dan zou ons land over morgen, ondanks al het leed en al de verarming waardoor het werd getroffen ondanks zelfs het prijs geven van Indië zich gunstig ont wikkelen en herstellen. De gehele financiële en economische situatie zou zich op slag wijzigen. Maar Mars vreet aan ons. Mars dreigt met een verwoesting van onze cultuur en van onze welvaart, ook als er geen schot valt. Men heeft het goede voornemen aan het grote publiek een inzicht te geven omtrent de staat van onze financiën, door hem op de film in beeld te brengen. Dit zou eigenlijk moeten gebeuren met de materie van alle departementen. Een beeld van de ontwikkeling onzer krijgsmacht, zou velen de ogen openen omtrent de zaken, die nu nog verborgen zijn in de geheime kamer der deskun digheid. Maar nu de film van het ministerie van oorlog er nog niet is, laten wij onze gedachten eens gaan over de vraag der bewapening. Wij zijn er van overtuigd, dat ieder Nederlander bereid is tot de toestand van de hongerwinter weer te keren, indien hij zeker wist dat hij zich daardoor beveiligen kan tegen deportatie naar Siberië, con centratiekampen,schuilkelders, bom bardementen, vuurpeleton en slaver nij. Met anderewoorden: indien hij er op kon rekenen, dat de militaire afweer hielp. Voor de vrijheid zijn milliarden geen te dure prijs. Maar de verde diging van West-Europa verkeert nog in een stadium van voorberei ding. Het zal nog een paar jaar duren eer men gereed is, er zijn nog debatten en onenigheden over de vormen der samenwerking. En de agressie dreigt, reeds nu. Wij zijn allerminst defaitisten en wij me nen, dat men tóch met de opbouw van de afweer snel en doelbewust voort moet gaan. Maar wij vragen meer inzicht in het militair apparaat. Is de regering, die onze laatste cent en ons laatste levensgenoegen vragen moet voor de strijd om de vrijheid niet gehouden, ons voor ogen te houden, wat en hoe het wapen is waarvoor wij betalen? Welke is de taak van Nederland in de internationale samenwerking? Welke waarborgen worden ons ge geven door de met ons verbonden mogendheden? En vooral: hoe is het eigen beleid bij de opbouw van onze weermacht Aan de vooravond van de dag waarop het ons duidelijk werd ge maakt, hoe alle offers moeten ge bracht worden en alle volkskrachten voor de weerbaarheid moeten wor den gemobiliseerd, vond er juist over de strijdmacht, een spectacu lair debat plaats in ons parlement. Het bleek daarbij, dat alle vaste lijn in ons defensiebeleid ontbreekt. Er werd gewaagd van onenigheden en misverstanden tussen de rege ring en haar raadslieden. En de minister kreeg een her-examen. De leiders van onze defensie mo gen geen onvoldoende cijfers hebben op hun rapport. Hun is het instru ment in handen gegeven, dat wordt gekocht met de verschrompeling van onze welvaart, met de ontwrich ting van onze financiën. Van hen mag dus worden verwacht dat zij hun taak zo goed en zo vast mo gelijk verrichten. En alle partij-po litieke overwegingen zijn uit den boze, wanneer dit uitsluitend natio naal belang aan de orde is. Niet alleen in de kardinale kwes tie, ook in vele andere vraagstukken van regeringsbeleid missen wij hou vast. Een volk heeft het vermogen te lijden en te ontberen en daar toe worden wij opgeroepen in dien het kennis van zaken krijgt. De mist waarin wij thans leven voegt aan de gevaren waarin wij verkeren toeeen slechte psychische weersgesteldheid. Alleen opklaring, dat wil hier zeggen ver klaring, kan de zielskracht verwekken, die nodig is. Als „hadden" komt, is „hebben" te laat. Minister Lieftinck is met zijn vermaarde koffertje, waarop de woorden: „derde Dinsdag in Sep tember" prijken in de Tweede Kamer verschenen. Hij heeft uit het kof fertje het begrotingspak opgediept en hij heeft de sombere woorden gesproken, dat men de harde reali teit onder het oog moet zien, omdat zware offers gebracht dienen te worden, nog zwaarder dan tot nu toe en dat gerechtvaardigde wensen achterwege moeten blijven. Als wij dit lezen, dan komt op de lippen de vraag: was het nodig, dat wij zo weerloosstonden? Was deze toestand niet te voorzien? Hebben de opeenvolgende regerin- DEZE WEEK Bij aankoop van 1 pakje thee een half pond fijnespeculaas voor slechts 39 cent. W. DINGEMANSE Levensm.bedrijf, Koliinspl. tel. 255 gen, die wij na de bevrijding zagen optreden, voldoende waarborgen gegeven om de crisis op te vangen, waarin wij nu verkeren? De profeten, die hebben voorspeld, dat het prijsgeven van ons overzeese rijk zou leiden tot een financiëel- economische catastrofe, krijgen nu voor honderd procent gelijk. Wat is Nederland, zonder Indië gewor den? Een kleine overbevolkte staat aan de Noordzee, die leeft van wat een ander volk, het amerikaanse, het heeft geleend. Het is bitter dit te moeten vaststellen, terwijl geest kracht, denkkracht en daadkracht in ons eigen volk in sterke mate aanwezig zijn. Hebben de opeenvolgende rege ringen een beleid van „goed huis vader" gevoerd, zodat wij tenminste enigszins paraat waren, de stoot op te vangen, die ons nu treft? Het mocht watt Door staatsuitgaven en bureaucratie is de weg naar de in flatie geopend. En instede van rus tige en stelselmatige opbouw van de defensie krijgen wij nu over haaste, geldverslindende aanmaak, omringd door krakeel. Ondanks het ongenoegen, waar mee het de gang van zaken aan schouwt, zal ons volk de kracht vertonen, die van Nederland wordt gevergd. Maar moge dan eindelijk, nu het water ons aan de lippen komt, onze overheid de welbewust heid en duidelijkheid betrachten, die wij behoeven. Pr P. H. Ritter Jr. Wij komen Woensdag 11 Oct. weer naar Noord-Beveland. Mogen wij u ook (zonder ver plichting) komen bezoeken? Is uw pendule stuk, uw wekker, uw horloge? Uw vulpen niet in orde? Heeft u goud of zilver te repa reren? Heeft u gebrek aan iets nieuws? Wij hebben altijd een mooie collectie bij ons. Glazen op pendules- en horloges (onbreekbaar) kunnen wij even voor u doen - ook andere kleinigheden 1 Onze prijzen zijn concurrerend en wij geven u ruime service. F. JANSEN GOUD - ZILVER - UURWERKEN 's Heer Hendrikskinderenstraat 16 Tel. 2426 - Goes (tegenover Janse van Noordwijk)

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 1