KERK «.FILM A He Bankzaken dekens Buitenlands Overzicht Coöperatieve Boerenleenbanken „COLIJNSPLAAT" „WISSENKERKE" te Colijnsplaat te Kamperland Tel. (KI 199)-228 Tel. (K 1107)-325 Postrek. 316389 Postrek. 365567 De eigen Bank in eigen hand. de havenstad van Seoel, even ten steun via de Chinezen aan de Noord- Zolang de voorraad strekt kunnen we nog leveren wollen- en halfwollen tegen de oude prijzen. L. TANGE - WISSEKERKE Bedenkelijke passages komen er voor in de paragraaf over het over zees beleid. Wij missen in deze troonrede een positieve verklaring omtrent de rechten, die Nederland kan doen gelden op de souvereini- teit over Nieuw-Guinea. Over Nieuw- Guinea wordt ons alleen meegedeeld „dat de hoop mag worden gekoes terd, dat het belang, dat voor beide staten in een goede samenwerking gelegen is, op den duur over de moeilijkheden zal doen zegevieren". Het kon niet slapper en minder bevredigend. Hoe kan men vertrou wen koesteren in een samenwer king met een wederpartij, die iedere bemoeienis van Nederland met Nieuw-Guinea radicaal en princi pieel verwerpt? Wij lezen duidelijk in deze verklaring, dat de regering opnieuw zich opmaakt om de lijn van de geringste weerstand te kie zen. En dat op een moment, waarin de situatie voor Nederland gunstiger dan ooit is! Over de unie-verhou ding loopt deze troonrede heen met lieflijke tred. De moeilijkheden blij ven onttrokken aan het oog van het volk. Het is al „goede sfeer" wat de klok luidt. Nu de noodzaak ons dringt tot het geven van voorrang aan de mi litaire versterking en aan de aan passing van onze staatshuishouding bij deze noodlottige toestand, nu krijgt de cultuurparagraaf vanzelf een ietwat platonisch karakter. Ver heugend is de mededeling, dat men nu eindelijk ons recht wil gaan aan passen bij de ontwikkeling der maat schappelijke verhoudingen. Het cul tuurwerk der regering wordt, na enige dierbare verklaringen omtrent de hoge waarde van kunsten en wetenschappen voor ons volk, in de sfeer gesteld van overweging en be raad. Het kan helaas niet anders bij de situatie, waarin wij leven. Hoe zal Nederland de militaire en financiële druk kunnen torsen, waaronder het bijna bezwijkt? Dat is de kernvraag, welke uit deze troonrede oprijst. Er is wel vertrou wen nodig in onze volkskracht om met een blijmoedig gelaat tegemoet te treden aan dit schier onoplos baar probleem. De film is een element in onze samenleving geworden, wat daar uit niet meer weg te denken is. We kunnen niet doen, alsof er geen film bestaat. Het is een feit, dat de meeste films te zien zijn in de bioscoop en we kunnen het er over eens zijn, dat dit een groot nadeel is; het gebruikelijke programma van gen bioscoop bevat veel rommel en weinig goeds. Daarmee is van de film als zodanig echter nog niets kwaads gezegd. Zoals zovele uit vindingen kan ook de film zowel ten goede als ten kwade worden gebruikt. Des te meer is het te betreuren, dat de meesten, die met de film te maken krijgen, vooral onze jonge ren, hoofdzakelijk het gebruik ten kwade Ieren kennen in de bioscoop. Zij plegen niet naar een bepaalde film te gaan, weloverwogen uitge zocht, maar ze gaan eenvoudig naar de bioscoop, onverschillig wat er draait. Daardoor dreigt hun smaak te worden afgestompt. Hun gevoel voor wat mooi of lelijk is en goed of slecht, vervlakt en hun onder scheidingsvermogen gaat verloren. Om nu leiding te geven aan het beoordelen van films, en te laten zien, dat de film ook ten goede gebruikt kan worden, heeft de Raad voor Kerkewerk der Ned. Herv. Gemeente te Kolijnsplaat besloten om, geholpen door de Culturele sectie van de Provinciale Com missie van Bijstand, deze winter in de zaal boven de Bewaarschool enige goede films te laten draaien, waaruit men zien kan op welke wijze de film ten goede kan wor den gebruikt, zowel voor ontspan ning als voor wetenschap, voor de verspreiding van het Evangelie als voor landbouwvoorlichting. Natuurlijk kan niet in één avond alles worden gedraaid. Daarom ligt het ook in de bedoeling om tot meer avonden te komen. Wij willen beginnen Zaterdag 23 September. Van 45.30 uur voor kinderen van 813 jaar en om 7.30 uur voor ou deren. Voor de kinderen wordt ge draaid „De kinderen van de Grote Fjeld", gemaakt naar het gelijkna mige boek, een film, beroemd om het pakkende spel van de hierin optredende kinderen. Voor de ou deren wordt deze film eveneens ge draaid en daarbij de film „Palestina nu". Deze laatste film geeft ons een prachtig overzicht van de vestiging van de pioniers van Israël in Pa lestina en de ontwikkeling daar tot op heden. Dit is een film die ieder een lief zal zijn die uit Gods Woord het Heilige Land heeft leren lief hebben. Bovendien is het uitermate leerzaam in verband met het wereld gebeuren. Zowel de film „De kin deren van de Grote Fjeld" als „Pa lestina nu" zijn geluidsfilms en de laatste is bovendien in technicolor. De toegang is voor alle belang stellenden. Natuurlijk zijn er kosten aan verbonden. Winst willen wij niet maken, maar wij moeten er wel zelf onze kosten uitkrijgen. Voorde kinderen is daarom de prijs bepaald op f 0.30 en voor de avondvoor stelling op f 0.50. Wij hopen dat deze prijs voor niemand een be zwaar zal zijn. Raad voor Kerkewerk der Ned. Herv. Gemeente Kolijnsplaat. Een belangrijke keer is er in de ontwikkeling in Korea gekomen, toen vorige week Vrijdagmorgen amerikaanse en zuidkoreaanse troe pen landingen achter de linies van de Noord-Koreanen uitvoerden en een sterk bruggehoofd bij Intsjon, Zuiden van de 38ste breedtegraad, bezetten, vanwaar zij een ernstige bedreiging van de in het Zuiden geconcentreerde legers vormen, daar alle transport uit het Noorden via Seoel loopt. Tegelijk zijn de ver bonden legers in het gebied, dat zij in het Zuiden rondom de aanvoer- haven Poesan de week tevoren nog moesten verdedigen tegen de aller heftigste noordkoreaanse aanvallen, ook tot de aanval overgegaan. Zij hebben ten Noorden van Taegoe, de tijdelijke hoofdstad van Zuid- Korea, hevige tegenstand overwon nen en zijn als het ware door de communistische korst heengebroken. Zuidelijker zijn zij de Naktong over gestoken en daar is nu sprake van amerikaanse in plaats van noordko reaanse bruggehoofden. De landing bij Intsjon en nog en kele andere plaatsen hing af van het organiseren van de toevoerwe gen en het overwinnen van de moei lijkheden, die de modder en het grote verval van tien meter in de haven aan de transportvloot stelden. De Amerikanen zijn er in zeer korte tijd en op zeer grote schaal niet alleen in geslaagd de troepen in Korea van het nodige te voorzien, maar zelfs de grote voorraden op te bouwen, die voor operaties als de huidige bij Intsjon en Seoel no dig zijn. De taak van de verbonden legers is natuurlijk vereenvoudigd door de absolute heerschappij ter zee en in de lucht van de Ameri kanen. De luchtmacht heeft boven dien belangrijk werk gedaan door de verbindingswegen van de noord koreaanse troepen in het Zuiden zodanig af te snijden, dat de aan voer slechts 's nachts en door dra gers kon geschieden. Bovendien belemmeren de amerikaanse vlieg tuigen de communistische staf over zijn troepen te beschikken, zoals hij dat wellicht zou wensen. De Noordkoreanen zijn tussen twee vuren komen te zitten en wan neer zich geen verwikkelingen voor doen met Rusland of het commu nistische China zal de strijd naar alle waarschijnlijkheid sneller ten einde zijn dan wij vorige week Don derdag zelfs hadden durven hopen. Het offensief is ook politiek van het allergrootste belang, juist nu de algemene vergadering van de Ver enigde Naties deze week is geopend. De Russen hadden er ongetwijfeld op gerekend de V.N. voor het vol dongen feit van een geslaagde a- gressie te stellen, waarbij zij heel gemakkelijk de indruk gewekt zou den kunnen hebben van „met ons valt te praten op basis van de nieuwe toestand". Het is de vraag, of zij even graag zullen willen praten als de agressie op een mislukking is uitgelopen. De komende weken zul len Ieren of Rusland door directer koreanen een conflict met de Ver enigde Staten zal durven of willen uitlokken. Zo niet, dan ziet het er weer wat gunstiger uit voor het behoud van de algemene vrede, want een mooiere gelegenheid om een conflict te forceren kan men zich moeilijk indenken. Te New York hebben de Grote Drie en de raad van het Atlantisch Pact vergaderd. Deze twee verga deringen sloten op elkaar aan voor wat de defensie van West-Europa betreft. Ingrijpende voorstellen zijn gedaan, die algemeen hartelijk zijn verwelkomd, doch die ruggespraak noodzakelijk maakten. Het gaat n.l. om niets meer of minder dan een één geheel vormend atlantisch leger, d.w.z. een leger, waarvan de natio nale legers van de leden van het Atlantisch Pact slechts afdelingen zijn. Het geheel zal onder een ver enigd opperbevel komen te staan. Dit is zeer toe te juichen, daar hier bij West-Europa als. een eenheid zal worden beschouwd. Bij de Grote Drie is Duitsland een belangrijk punt van het gesprek geweest. De veiligheid van Duits land is onverbrekelijk verbonden met de veiligheid van de westelijke wereld. De Grote Drie hebben dit nogmaals bevestigd door te verkla ren, dat iedere daad van agressie tegen de westduitse bondsrepubliek beschouwd zal worden als een aan val op de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk, de garantie dus, waarom Adenauer enige tijd geleden al had verzocht. Wat zal de rol van Duitsland bij de bescherming tegen agressie zijn Voorlopig zal de westduitse politie macht uitgebreid worden, opdat ko- reaanse avonturen niet lonend zullen zijn. Daarnaast blijft het probleem van Duitslands deelneming aan de herbewapening en verdediging van West-Europa voorlopig nog open. Hierover is nog geen overeenstem ming bereikt, voornamelijk omdat de Fransen afkerig bleken van de inschakeling van Duitsers in het at- lantische leger. Inschakeling in een later stadium wordt echter waar schijnlijk geacht. Overigens is bij de duitsesocialisten een kentering waar te nemen. Eerst waren zij fel gekant tegen een duits leger, zoals de mees te partijen, doch nu heeftSchumacher verklaard bereid te zijn zijn goed keuring te hechten aan een duitse militaire bijdrage tot de verdediging van het Westen, als „het lot van de westelijke democratieën onver brekelijk wordt verbonden met het duitse". Daar bestaat geen twijfel meer aan, nu meer amerikaanse en ook engelse troepen naar Duitsland zullen komen. Er worden nog meer wensen van de Duitsers vervuld. De staat van oorlog wordt opgeheven, een maat-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 2