NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De troonrede Schrijvers Stoffenhandel Goes Ho. 2494 Zaterdag 23 September 1950 54e Jaargang Wollen-, Japon-, Mantel- en Rokstoffen DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's door dr P. H. Ritter Jr. De twee duidelijkst sprekende motieven in de troonrede zijnge loof in onze volkskracht en de ont vouwing van de moeilijkheden, waarin wij zijn verwikkeld. Wij mogen ons niet ontveinzen, dat de psychologische opzet van dit staats stuk er toe medewerkt ons de bittere werkelijkheid, die er ons in wordt toegediend, te verzoeten. De groe peringder koninklijke oratie is troost rijk. Men heeft de opwekkende aan vang nog in de herinnering, wan neer men toe is aan de beschrijving van de zorgelijke en angstwekkende toestand, waarin wij ons bevinden. En aan het eind van de troonrede wordt het begin weer opgenomen. Deze bemoediging heeft een uitne mende zijde. Uit de mond der ko ningin te horen, dat het economisch, maatschappelijk en geestelijk leven van Nederland bij het eerste lustrum na de bevrijding een beeld te zien geeft, dat getuigt van de veerkracht, waarmede ons volk door alle te leurstellingen en tegenslagen heen vele gevolgen van oorlog en bezet ting te boven wist te komen, dat geeft zelfvertrouwen en offervaar digheid. En Hare Majesteit zal niet tevergeefs een beroep hebben ge daan op de aanwending van al onze krachten om tegen de verzwaarde taak te zijn opgewassen, die ons door de nieuwe verhoudingen op de schouders is gelegd. Welke zijn die nieuwe omstan digheden? De troonrede spreekt daaromtrent een duidelijke taal. De toeneming der internationale span ningen. De regering laat geen twijfel bestaan over onze buitenlandse po litiek. Wij zijn aan het westelijk blok gebonden en wij willen onze plicht als lid der Verenigde Naties getrouwelijk vervullen. Wij willen de samenwerking der volken van West-Europa en van de atlantische gemeenschap, politiek, economisch, financieel en militair, wij willen ac tief meedoen aan versterking en versnelling der gezamenlijke defen sie-maatregelen. Dit is het standpunt der regering en het komt overeen met de ne- derlandse volksovertuiging, die een vrij Nederland wenst in een vrij Europa. De troonrede steunt deze gedachte ener in vrijheid zich ont wikkelende europese samenhorig heid, door te wijzen op wat reeds bereikt gaat worden: het veldwin- kunnen wij nu nog aan de oude prijzen leveren Zeer grote sortering Het speciale stoffenhuis voor dameskledingstoffen Opril Markt bij de kade nen van het begrip der noodzake lijkheid van dit samenstreven, gelijk in de Raad van Europa tot uiting kwam, de vorming van de Europese Betalingsunie en het plan voor de integratie van de productie der twee belangrijkste industriële grondstoffen staal en kolen. De politiek der wes telijke samenwerking wordt door onze regering integraal gevoerd. De opmerkelijke zinsnede in de troon rede, die de wenselijkheid aanduidt, dat ook Duitsland ten volle wordt betrokken bij de nauwere aanslui ting van Europa betekent een po sitie kiezen van Nederland in een problematieke kwestie. Het econo misch belang van Nederland hierbij is onbetwistbaar en het geeft rede tot vreugde, in de troonrede te lezen dat het economisch verkeer tussen Nederland en Duitsland reeds in sterke mate is verruimd. De positieve richting van onze regering terzake van het buitenlands beleid, een richting die ieder nood zakelijk acht, bepaalt echter tevens de hachelijke positie, waarin wij verkeren en waarvan de troonrede een duidelijk getuigenis geeft. Een verdere verlaging van de belasting druk zal niet in het vooruitzicht kunnen worden gesteld. Wie weet, dat de militaire uit gaven een der belangrijkste posten vormen van de begroting, voelt zich de angst om het hart slaan, wanneer hij de versnelling der bewapening in verband brengt met de handha ving van de worgende greep van de fiscus op onze welvaart en ons geluk. Hierbij komt nog, dat de troonrede twijfel uitspreekt aan de vastheid der munt, na het ophouden der Marshall-hulp en dat zij onom wonden zegt een sterke stijging van de grondstoffen op de wereldmarkt te duchten. De regering zit in de perikelen. Bij devaluatie (die dreigt!) verval len de voorwaarden voor het herstel van het nog steeds ontbrekende e- venwicht in de betalingsbalans. En DEZE WEEK 1 ons Toffee's 1 ons Drop en 1 ons Babbelaars voor slechts 62 cent. Heerlijk wit speculaas 50 c. p. V2 P- W. DINGEMANSE Levensm.bedrijf, K'plaat, tel. 255. het stijgend prijspeil brengt nood lottige gevolgen mee voor het levens niveau van een groot deel van ons volk. Omtrent de loon- en prijspo litiek, een der dringende kwesties van het heden, onthoudt de rege ring ons enig voornemen. Zij zal het advies inwinnen van de Sociaal- economische Raad. Hoe verder men in de lectuur van de troonrede vordert, hoe onbeha- gelijker het beeld wordt, dat voor ons oprijst. Er is aan de uitspraak niet te ontkomen, dat de toestand zorgwekkend is. De verblijdende mededeling omtrent de stand der werkloosheid en de gebleken mo gelijkheid een groot aantal gede- mobiliseerden in het arbeidsproces op te nemen, geeft even verademing, maar geen verlichting. Naast de gun stige situatie der werkzoekenden, vinden wij de dringende noodzaak der emigratie in de troonrede ver meld. De regering heeft het centrale probleem dat aan de orde is, aan het eind van de troonrede feilloos gesteld. Het is de vraag, of er even wicht is te brengen tussen de eisen, gesteld voor de medewerking aan de collectieve veiligheid (de defensie dus) en het economische, sociale en cultuur-welzijn van ons volk. Met andere woordenwij worden genoodzaakt door omstandigheden buiten onze wil, ons militair te ver sterken, maar wij kunnen niet zeg gen, of dit niet gaan moet ten koste van de vervulling van essentiële belangen en de leniging van essen tiële noden van ons volk. Indien men de vraag wil doortrekken, dan gaat zij luidenzullen wij niet be zwijken aan de militaire lasten, die wij hebben te dragen? In zekere zin doet de regering wat zij kan. Op het gebied der woningbouw wordt hard gewerkt. Men is bezig met de voortzetting van landaan winning en inpoldering. De emigra tie staat midden in de regeringsbe langstelling. Maar is met dit alles de oplossing bereikt van het pro bleem, dat ons foltert? In haar al gemeen economisch beleid zoekt zij het naar vele kanten. Zij zweert bij de industrialisatie. Zij streeft naar toenemende bedrijfsorganisatie, zij verklaart dat zij niet zal aarzelen voor dieper en meer omvattend 0- verheidsingrijpen, zij verloochent al- lerminsthaarsocialistischesignatuur.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 1