NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD C 3 meisjes camisools damesdirectoirs DE WILHELMINISCHE PERIODE No. 2491 Zaterdag 2 September 1950 54e Jaargang PRINSES WILHELMINA - KONINGIN DER KENTERING DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's Prinses Wilhelmina heeft de leef tijd der sterken bereikt. Onze ge dachten gaan tot haar, ons hart is vol liefde en dankbaarheid voor wat zij in haar lange leven voor land en volk is geweest. Het is een vredige, liefelijke ge stalte, een gelukkige grootmoeder, die de vreugde aan haar kleinkin deren beleeft, tot wie wij onze bloemen dragen en voor wie de vlaggen wapperen. De zeventigste verjaardag van Wilhelmina krijgt iets innigers, iets eenvoudigers door het feit, dat zij hem viert naast de troon. Toch is haar figuur in de histo rie onafscheidelijk verbonden aan haar koningschap en het is niet Interlock f 0.98 - f 1.19 - f 1.39 - f 1.59 f 1.69 0e Goedkope Simon - Goes mogelijk haar daarvan gescheiden te zien, óók nu zij zich heeft terug getrokken na de koninklijke waar digheid te hebben overgedragen aan haar dochter, die zich reeds in de eerste jaren harer regering een be wonderenswaardig vorstin heeft ge toond, die de moderne levensstijl volkomen begrijpt en die door ons volk op de handen wordt gedragen. Onwillekeurig blikken wij terug op deze zeventigste verjaardag. Bij het gouden regeringsjubileum dat met de troonsafstand werd besloten, zijn er dikke gedenkboeken ver schenen en is ieder onderdeel van Nederlands ontwikkeling tot in on derdelen beschreven. Maar de voor lichting, welke wij toen ontvingen, heeft ons langs zoveel bomen ge voerd, dat wij het bos niet meer zagen. Waaraan wij behoefte heb ben is een algemeen begrip van de periode, waarvan koningin Wilhel mina het middelpunt heeft gevormd. Inderdaad beheerst haar figuur een duidelijk te onderkennen tijd perk van de geschiedenis. Men kan spreken van de Wilhelminische pe riode. Tussen 1898 en 1940 aanschou wen wij een zo machtige ontwik door dr P. H. Ritter [r. keling van ons gehele geestelijke en sociale leven als haast geen an dere eeuw heeft vertoond. Men moet tot de zestiende eeuw terug gaan, waarin onze natie onder bloed en tranen geboren werd of tot de zeventiende eeuw, waarin zij haar hoogste machts- en cultuurniveau bereikte, om perioden te vinden, die evenwaardig zijn in betekenis aan het tijdperk, dat onmiddellijk achter ons ligt. De eerste veertig jaren van Wil- helmina's regering breken met de negentiende eeuw. Zij zetten de so- van het land veranderde door de moderne architectuur en door het staag groeiend verkeerswezen. De luchtvaart spreidde haar vleugelen uit, er vormden zich industriële con cerns in Nederland van wereldver maardheid. Steeds menigvuldiger en omvangrijker werd de staatsin menging in het sociale leven en daarmee ging gepaard een ontwik keling van het rechtsbegrip en een snelle groei van het positief recht. Ook de levensopvattingen veran derden, wij raakten los van con ventionele opvattingen, er kwam ciale inzichten en de sociale wer kelijkheid volkomen om. Zij geven de ontvoogding te aanschouwen van de vrouw, de verheffing der arbei dersklasse, de erkenning der school- rechten van het christelijk volks deel, de emancipatie der katholieken. Wetenschap en onderwijs bloei den. Vele nederlandse geleerden be haalden Nobelprijzen. De kunst in al haar openbaringsvormen beleefde revolutionnaire dagen. Het aanzien toenadering tussen de standen. De mode veranderde. Ministers konden zich in 1898 niet vertonen zonder hoge boorden met staldeur- tjes, thans dragen zij lage boordjes met gekleurde dassen, net als de anderen. En van de bloemenman den die de dames in 1898 op het hoofd droegen naar de kokette kleine mutsjes van nu dat is een charmante evolutie. Wij zijn thans niet bezig met een DEZE WEEK 1 rol bischuit l'/2 ons koekjes 1 ons toffees samen voor slechts 79 ct. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Koliinsplaat. artikel te schrijven voor een gedenk boek, en daarom willen wij bondig blijven in onze vergelijking. Onze bedoeling was alleen, een indruk te geven van het belang der peri ode van Wilhelmina's regering. Er moet aan het beeld der ontwikke ling van ons sociaal leven en ons cultuurleven iets worden toege voegd, waardoor de periode geheel begrijpelijk wordt. In tegenstelling tot de bedrijvig heid van ons maatschappelijk we zen, bleef de positie van Nederland in de wereld bestendig en rustig. Wij waren een welvarende mogend heid met een reusachtig koloniaal bezit, dat ons in het buitenland aan zien en betekenis gaf. Wij voerden neutraliteitspolitiek, of zelfstandig- heidspolitiek, zoals zij later heette. Zelfs de eerste wereldoorlog bracht niet de noodzaak om daarvan af te wijken. Een idyllische toestand, die pas in 1940 volkomen moest wor den beëindigd. 1940 bracht het eigenlijke einde der Wilhelminische periode. De ko ningin, wier naam zij draagt, is ook geweest de koningin der kentering. Wilhelmina heeft als staatsvrouwe, op de plaats waar de wereldbeslis singen werden voorbereid, voor de bevrijding van haar land gevochten, zij heeft ons vertroost en bemoe digd en daarna is haar wens ver- Interlock f 2.19 - f 2.39 - f 2.59 - f 2.79 De Goedkope Simon - Goes Klokstraat 21 vuld, dat zij nog enige jaren zou regeren over haar herademend volk. De Wilhelminische periode is ge ëindigd, maar Wilhelmina leeft. Wilhelmina, die onder alle wisse lingen van het staatkundig aspect als een voorbeeldig vorstin de staat bestuurd en het volk geleid heeft. Zij was steeds open voor de eisen van de tijd, zij heeft steeds het be leid gevoerd, de daden gesteld, die het moment te verstaan gaf. Zij heeft, soms in respectabele waar digheid, dan weer in beminnelijke eenvoud, die binding gegeven aan

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 1