Alle Bankzaken AAM BEI EN ZALF VOOR DE BALIE Buitenlands Overzicht Wij zijn ruim gesorteerd in damestassen boodschap- en actetassen gevulde schooletui's portemonnaies, portefeuilles riemen, enz. L. TANGE „De Kleine Bazar", Wissekerke. Coöperatieve Boerenleenbanken „COLIJNSPLAAT" te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 „WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 De Rekening-Courant, ook voor het platteland. Sindsdien verheugen wij ons op alle uitingen van liefde, trouw, aan hankelijkheid en hulde. Met hartelijke instemming volgden wij hen op hun reizen en luisterden met voldoening naar de radio, of lazen de krantenverslagen wanneer in Groningen of Limburg, Brabant of Gelderland, het gejuich en de jubel niet van de lucht was. En toen deze week Vlaardingen de eer van het vorstelijk bezoek genoot schreef het Algemeen Dag blad: „Zij (Koningin en Prins) ge noten beiden van het uitbund;g ge juich, waaraan iedereen scheen deel te nemen en van de uitgelaten vlag- gentooi in de volgepakte straten en op de schepen in de havens en op de rivier. En toen de Koningin aan de grens van de gemeente afscheid nam met de woorden„Ik heb een enige dag gehad", straalden allen die deze woorden opvingen". In ons hart zeiden we: zo is het goed. üns vrije volk in zijn vrije blijheid. Hoe geheel anders dan de opge schroefde toejuichingen uit de dagen van wijlen Göbbels, of de tragiek van het Koningshuis bij onze Zui derburen. Welk een voorrecht bleef ons volk dan behouden. Wij hopen dat we daaraan a.s. Vrijdag zullen denken, dat we los zullen komen uit onze veelal naar binnen gekeerde, stille, stugge nuch terheid. De Zeeuw is niet luidruchtig van aard, maar als hij loskomt, desnoods zo eens in de 26 jaar bij een Ko ninklijk bezoek, welaan, dan levert hij ook zijn bijdrage in de juich toon en de jubel om 't aloude „Oranje boven". Dan verdwijnt zijn omgeving. Dan is zijn hart, zijn hoofd en zijn oog gericht op hen die 'twaard zijn! Welkom Koningin en Prins. Weest begroet met jubeltonen. Met de wens dat het „goed" moge zijn verwachten wij U op ons blijde eiland. Opmerker. voorzien van de naam MIJKIHARDT help! oltijd Tot weerziens, buurman. ,,'t Is net andersom", zei de lange, „ik heb mijn buurman niet geslagen. Hij is mij te lijf gegaan". „Zo", zei de rechter nadenkend, want nu werd het moeilijk. Er wa ren geen andere getuigen dan die buurman, die beweerde het slacht offer te zijn geworden. Aangezien er geen blutsen, schrammen of an dere stille getuigen waren gecon stateerd, is dat voor de wet onvol doende. „Maar uw buurman vertelt het omgekeerd", zei de officier, „die zegt, dat u hem hebt geslagen en hij u niet". „Nee, de buurman heeft mij ge slagen en niet ik de buurman". „Laat die buurman maar eens binnenkomen", zei de rechter. Hij had het volgende nummer van de rol. Vergeleken bij de lange was het maar een klein mannetje. „Ge slagen?" zei hij, „welzeker heeft hij me geslagen!" „En hebt u deze man niet aan geraakt?" „Nee. Hij is toch veel groter dan ik?" Dat klopte. En daar zat de rech ter met zijn gebrek aan bewijs. Het derde nummer van de rol was een juffrouw en die hoorde er ook bij. Dat was de vrouw van de kleine buurman. Zij had haar best gedaan om de lange onder haar fiets te krijgen. Om de zaak ingewik kelder te maken ontkende zij ook. „Ik kan wel wat hebben geslingerd met me fiets", zei ze, „maar ik ga toch zekers niet proberen om ie mand d'r omspres onder te krijgen Verder deed ze er het zwijgen toe. De officier krabde eens achter zijn oor. Drie vrijspraken wegens gebrek aan bewijs, dat was toch wel wat erg weinig opvoedend. Want buren willen nog wel eens een soort van wapenstilstand slui ten, als ze een flink duwtje in de rug krijgen in de vorm van een straf. Maar dat ging nu niet. „Luisteren jullie nou eens goed, alle drie", begon het Openbaar Mi nisterie. „Die ruzie van jullie, daar wordt niemand beter van, dan alleen de Staat. Het kan ons natuurlijk niet schelen. Al kom je iedere week hier, wij zullen wel straffen. Die boetes variëren zo'n beetje tussen de tien en de veertig gulden. Het wordt natuurlijk steeds duurder en als het ons begint te vervelen, dan gaat er een de kast in. Kunnen jullie nou geen vrede sluiten? Ga toch samen straks een kopje koffie drinken, en maak het af. Die Indi anen waren nog niet zo gek met hun vredespijp. Toe, wordt nu toch weer goede vrinden met eikaar. Je moet immers toch onder één dak leven, of je nou ruzie maakt of niet". -o- De drie verdachten bleven zwij gen. Het vredesduifje dreigde te sneven, voor het goed en wel uit zijn ei vandaan was. Maar de offi cier had de drie vrijspraken nog achter de hand. De vrijspraken, waar de verdachten nog geen weet van hadden. „We zullen het goed met jullie maken", ging hij verder, ,,'t is voor ons natuurlijk een koud kunstje om jullie alle drie een straf op te leg gen, die je je leven lang bijblijft. (De rechter fronste even bij zo'n grote leugen om bestwil). Maar we zullen jullie alle drie vrijspreken. Dan kost de hele zaak je geen cent. Natuurlijk alleen op voorwaarde, dat het nu uit is met die ruzie. Maar als je liever zo door blijft gaan, dan weet ik wel wat voor straf ik moet eisen". „Vrijspraak", dachten de in gewijden. Maar dat wisten de drie voor de groene tafeP niet. „Ik heb er lang de buik van vol", begon de lange aarzelend. Maar de korte en zijn vrouw bleven zwijgen. En het is niet gezegd, dat de lange zo vrijmoedig zou zijn geweest als zijn vrouw er ook bij gestaan had. „Om nou dikke vrinden met hem te worden begon de kleine tenslotte. „Dikke vrinden hoeft niet. Als je zo vaak bij elkaar over de vloer komt wordt het toch maar weer ru zie. Dan zie je veel te veel van el kaar. Als je die kleine pesterijtjes maar achterwege laat. En als je el kaar tegenkomt, dan zeg je „Dag Buurman" en verder niks. Nou, hoe denk je d'r over?" „En wordt het dan vrijspraak?" vroeg de kleine nog ongelovig. „Dan spreken we jullie alle drie vrij", bevestigde de rechter. „Nou, dat moet dan maar", zei de korte. En knikkend tegen de an der: „Dag Buurman". De ander knikte terug. En alle drie werden ze vrijgesproken. Toen ze de deur uit waren, zei de officier tegen de rechter: „Heb je die vrouw van die kleine goed aangekeken Met een week of zes zullen ze wel weer hier zijn". Wat niet gek bekeken was. Want in de vestibule legde ze haar zwijgzaam heid af. Wat toen voor de dag kwam is niet voor publicatie geschikt. Maar het leek net, of de kleine buurman hoe langer hoe kleiner werd. De lange is toen maar door gelopen. Willy H. Heitling. Versterking van de defensie van de westelijke landen: dat is de con clusie van alle westelijke ministers en staatslieden in verband met de dreigende toestand in de wereld. In Den Haag zijn de ministers van buitenlandse zaken van de Weste lijke Unie (Engeland, Frankrijk, Bel gië, Nederland) vorige week bijeen geweest, waar zij hun goedkeuring hebben gehecht aan de plannen, die de militaire stafcommissie dezer Unie onder voorzitterschap van veld maarschalk Montgomery had ont worpen. Enkele dagen later publiceerde de raad van plaatsvervangers der deel genoten van het atlantisch verdrag een communiqué, waarin zij er bij hun twaalf regeringen op aandron gen „de effectieve militaire macht voor de gemeenschappelijke defen sie" onmiddellijk uit te breiden. Daarop verdaagden zij hun zitting tot 22 Augustus. Grote waardering wordt uitge sproken voor de snelheid, waarmede de amerikaanse regering verandering wenst te brengen in de onmacht van het westelijk militaire apparaat, die ontstaan is door de onverant woordelijke bezuinigingen op dit punt na de tweede wereldoorlog. Een ferme politiek blijft vruchteloos,- wanneer zij niet gesteund wordt door voldoende machtsmiddelen. Deze aan de Ver. Staten en West- Europa te verschaffen is het doel van Trumans verzoek aan het Con gres om vier milliard dollar extra te bestemmen voor de bewapening van de niet-communistische landen. Dit bediag zal niet alleen worden gebruikt voor de aankoop van ame rikaanse wapenen, een gedeelte er van is bestemd om wapenfabrieken in West-Europa en Canada op gang te helpen. Men moet zich zeker niet voorstellen, dat nu onmiddellijk de westelijke bewapening op peil zal zijn, daar de vervaardiging in vol doende hoeveelheid van zwaar ma teriaal enige tijd zal vergen. Zo zal het grootste gedeelte van de door Truman gevraagde vier milliard dol lar worden gebruikt voor het ver vaardigen van zware wapenen, waarvan de leveringstijd tegen de twee jaar loopt. De vooruitzichten voor de ver dediging van Europa, mocht het tot een aanval uit het Oosten komen, zijn dus voor de eerste tijd vrij som ber. Het aantal divisies, dat in West- Europa beschikbaar is, is slechts gering. Het is te begrijpen, dat dit de eerste zorg is van Frankrijk, de enige grote mogendheid van het Westeuropese vasteland. De afstand van het l|zeren Gordijn tot de kus ten van de Noordzee en de Atlan tische Oceaan is op vele plaatsen niet groter dan de afstand van de noordelijke grens van Zuid-Korea tot de zuidelijke kustlijn van dat land. Tussen Frankrijk en de Bene- lux-landen en het communistische gebied ligt slechts West-Duitsland, dat verhoudingsgewijs maar weinig bezettingstroepen herbergt. Ook dit baart Frankrijk zo. gen. Daarom heeft het in een memorandum aan presi dent Truman, waarin het verder nog de maatregelen bekend maakte die het ter versterking van zijn verde diging denkt te nemen, op aange drongen, dat meer engelse en ame rikaanse divisies in West-Duitsland gestationneerd zouden worden. Be ter één divisie in Duitsland dan twee in Amerika. Inderdaad is men in Amerika gaan overwegen of er in dit franse verzoek niet wat zit. Het is met voor zichtige instemming ontvangen. Men gaat er van uit, dat de verdediging van West-Europa van vitaal belang is voor de Ver. Staten en volgens gissingen van zegslieden te Washing ton is het mogelijk, dat de Ver. Sta ten hun strijdkrachten in Europa geleidelijk zullen versterken, terwijl daarnaast divisies in de Ver. Staten gereed zullen worden gehouden om op het eerste noodsein naar Europa vervoerd te worden. Het franse memorandum houdt verder in, dat de Fransen in de ko mende drie jaren vijftien divisies extra op de been zullen brengen. De kosten hiervoor, voor de moder nisering van de bewapening van de bestaande divisies en voor de uit breiding van de wapenproductie, zullen in drie jaar tijds 2000 milliard francs d.i. plm. 22 milliard gulden bedragen. Het is onmogelijk, dat Frankrijk dit alleen zal kunnen dra gen. Het gehele economische bestek van het land zou uit zijn verband gerukt worden, waardoor het com munisme in het binnenland zeker grote vorderingen zou maken, daar het communisme gedijt op ontwrich ting. De nieuwe verdediging, aldus het memorandum, moet beschouwd worden alseen gezamenliikekrachts- inspanning van de atlantische lan den, een stelling, waar niemand be zwaren tegen zal kunnen opperen. Dit collectieve karakter behoort ver wezenlijkt te worden door centra le politieke en economische orga nen, één militair commando en een financieel systeem, waarin de fond sen van de verdediging worden ge centraliseerd. Frankrijk geeft thans 8,2 pet van zijn nationale inkomen uit aan de fensie, tegen de Ver. Staten nu on geveer 10 en Nederland 7,7 pet, waarbij men er rekening meemoet houden dat Frankrijk zowel als Ne derland zwaar geleden hebben door de oorlog en er dusweel geld voor de heropbouw nodig is. Het verbaast enigszins, dat Frankrijk nu 659.000 man onder de wapenen heeften dat het ondanks dat zo weinig divisies op kan stellen. Het zal dus hoofd zakelijk aan wapenen mankeren.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 2