K1108-295 K 1108 - 282 Buitenlands Overzicht Alle Bankzaken PREDIKBEURTEN Verloting zitting te houden een schuur met ruime zolder. Firma Gebr. Hollestelle P. C. van Schaik Een aardige cretonne op de slaapkamer met bijpassende sprei? Kijkt eens even binnen bij L. TANGE „De Kleine Bazar", Wissekerke. De voorzitter dankte de heer Schot, die door zijn benoeming tot hoofd der U.L.O. te Kortgene, zijn taak aan de school heeft beëindigd, en spreekt zijn waardering uit voor de vele diensten die hij aan de school heeft bewezen. De heer Schot dankt de voorzitter hartelijk voor de waar derende woorden tot hem gericht en wenst de school alle goeds toe, en tenslotte feliciteert de directrice, mej. ünderdijk, de leerlingen met het behaalde succes en brengt haar dank uit voor de prettige sfeer die er altijd aan deze schooi heerst tus sen personeel en leerlingen. In de pauze werden door de leer lingen verversingen geserveerd en bestond gelegenheid in een locaal der L.H.S. tentoongestelde werk stukken der leerlingen te bezichti gen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Daarna werd door de leerlingen, onder leiding van mevr. Schot, mu ziek, zang en declamatie ten ge hore gebracht en, als sluitstuk van deze middag, een door één der leer lingen zelf gedicht loflied op de school voorgedragen, waarvan het refrein door allen spontaan werd meegezongen. Tenslotte dankte de voorzitter allen hartelijk voor hun aanwezigheid en medewerking tot het doen slagen van deze gezellige middag. Steeds verder dringen de Noord- Koreanen naar het Zuiden door. Slechts af en toe geeft een adem pauze de amerikaanse troepen enige rust, een adempauze, die moet die nen om de Noordkoreaanse troepen weer van blijkbaar onuitputtelijke voorraden te voorzien. Het commu nistische sprookje, dat de Zuid- Koreanen op 25 Juni de aanval heb ben ingezet en dat de noordelijke actie slechts afweer is, blijkt alleen al door de zorgvuldige voorberei ding en de grote stootkracht niet meer dan een sprookje te zijn. Vorige week Zaterdag al waren de eerste Noord-Koreanen de rivier de Koem overgetrokken en hun o- vermacht aan tanks en infanterie is zo groot, dat de Amerikanen niets anders dan een verbeten vertragings actie kunnen voeren, met als enige hoop, dat zij een bruggehoofd op de Zuidoostelijke punt van het ei land bij de havenstad Poesan kun nen handhaven. De Amerikanen, van wie velen in Korea de vuurdoop ondergaan hebben, weren zich hef tig, doch kunnen bij zo'n overmacht en zo'n gebrek aan materiaal niet standhouden. Een terugtocht kost veel en zoals een van de corres pondenten aan het front zegt: „Com plete batterijen kanonnen en zware mortieren zijn wederom in commu nistische handen gevallen, evenals vrachtauto's. De gemiddelde ame rikaanse eenheid is verminderd tot de helft van haar oorlogssterkteen zelfs Zondag nog hebben compag nieën getracht linies te verdedigen in een strijd, waartegen alleen een regiment zou zijn opgewassen. De aanvoer was zo krap, dat een zware mortierbatterij in een paar uur twee derde van haar weekrantsoen aan granaten heeft afgevuurd. Manschap pen moesten slechts een paar kilo meter achter het front geïnstrueerd worden in het gebruik van nieuwe anti-tankwapens, die in allerijl uit Amerika waren gekomen". Korea ligt ver van Amerika en men kan slechts hopen, dat de A- merikanen een bruggehoofd kunnen houden, van waaruit te zijner tijd de tegenaanval kan worden ingezet. Hoe onvoldoende de amerikaanse bewapening is, is nu gebleken en het heeft het amerikaanse volk diep geschokt. Aan de Westkust van de Verenigde Staten heerst opeens gro te bedrijvigheid. Schepen moeten weer in de vaart worden gebracht, de Douglas-vliegtuigfabrieken bij Hollywood hebben een 1200 a 1500 arbeiders aangenomen om oude vliegtuigen weer „uit de motten- ballen te halen", zoals dat luidt; piloten worden weer in dienst ge nomen voor transportvliegtuigen naar het Verre Oosten, kortom: de reus ontwaakt. Truman heeft inmiddels het Con gres verzocht om minstens tien mil liard dollar uit te trekken voor aan vullende gelden voor de amerikaan se strijdkrachten in het kader van een gedeeltelijk mobilisatieprogram ma. Daarmede zullen economische controlemaatregelen gepaard gaan, waardoor het land van vredeseco nomie op oorlogseconomie zal over schakelen. Het is duidelijk, dat een derge lijke krachtsinspanning, welke de herbewapening vergt, niet onder nomen zou worden, wanneer het in Korea slechts een plaatselijke actie van de communisten betrof. De V.S. moeten er namelijk op voorbereid zijn, dat deze actie, waarbij satel lieten het werk verrichten, in andere daartoe geschikte streken herhaald zal worden, zonder dat er nu sprake behoeft te zijn van een grote oor log. De Chinese communisten kun nen pogen vaste voet op Formosa te krijgenin Indo-China kunnen de communisten hun actie tegen de Fransen intensiveren en ook in an dere gebieden kunnen inheemse com munisten amerikaanse troepen en materiaal gaan binden. Bovendien is het dringend noodzakelijk, dat het zo goed als ongewapende West- Europa zo snel mogelijk de wape nen krijgt om zijn legers uit te kun nen rusten, al zal dit ook van de Westeuropese landen offers vragen, zoals elke verdediging offers vergt. In ieder geval is in de V.S. ai be raadslaagd over een vergroting van de amerikaanse militaire hulp aan West-Europa. De V.S. moeten hun defensie over de gehele linie ver sterken of zelfs opbouwen. Dit is de les van Korea. De regering van India slaat, als menige andere regering, de ont wikkeling met vrees gade. India grenst aan het zo bedreigde gebied Coöperatieve Boerenleenbanken „COLIJNSPLAAT" „WISSENKERKE" te Colijnspiaat te Kamperland Tel. (K1199)-228 Tel. (K 1107)-325 Postrek. 316389 Postrek. 365567 Gireert zonder kosten via uw eigen Bank. van Zuid-Oost-Azië en kan waar lijk niet bogen op voldoende af weermiddelen, mocht de strijd daar in alle felheid ontbranden. Meer dan enig ander land voelt India zich geroepen de strijd in Korea te localiseren. Premier Nehroe heeft daartoe een boodschap gericht tot Stalin en Acheson, waarin hij aan dringt op een bespreking ter rege ling van het conflict. Hij stelt voor, dat de Chinese communistische re gering tot de Ver. Naties wordt toegelaten, waardoor een gesprek in de Veiligheidsraad weer moge lijk zou worden. Zoals men weet, boycotten de Russen alle lichamen van de Ver. Naties, omdat de Chinese commu nisten niet zijn toegelaten. Stalin heeft zich daarmee accoord ver klaard, doch het is niet waar schijnlijk, dat Nehroe's pogingen succes zullen hebben, daar men in Amerika niet voelt voor een der gelijke ongunstige ruil. AI te ge makkelijk, meent men, zouden de communisten dan hun zin krijgen. De Ver. Staten willen natuurlijk ook graag praten, doch met minder dan de voorwaarde, dat de Noord-Ko reanen zich achter hun grens te rugtrekken, zullen zij wel geen ge noegen kunnen nemen. In Europa staat op het ogenblik Zuid-Slavië in het brandpunt van de belangstelling. Tito is door zijn afval van de Moskovietische heils leer (al blijft hij volbloed commu nist) het zwarte schaap van de Balkan geworden en al meer dan een jaar stookt en ageert en dreigt Rusland door middel van de Co- minform tegen hem. De laatste tijd zijn de geruchten over grote troe penconcentraties aan de Bulgaars- Zuidsiavische grens hardnekkig de ronde gaan doen. Fel beschuldigen dé radiostations van deCominform- landen Tito ervan de „agressie oorlog van de amerikaanse impe rialisten" voor te bereiden, als ging het erom motieven te zoeken voor eigen optreden, üf dit het geval is, zal slechts de tijd kunnen leren. Voorlopig achten wij het propa ganda-element in deze actie nog het grootste. In ieder geval beschikt Tito over een beter leger dan de Zuidkoreaanse regering. Te Goes slaagden voor het Mulo A diploma: A. P. Meulenberg en C. Versluis, leerlingen van de Chr. Uloschool te Wissekerke. Zondagdienst artsen. A.s. Zondag doen dienst Dr Bruyn- zeel en Dr Maas. Ned. Herv. Kerk Wissekerke. V.m. 9.30 uur ds Postma, bed. H.A. N.m. 2 uur ds Odé, dankz. H.A. Geref. Kerk Wissekerke. 10 uur en 2.30 uur ds Den Boer te Vorden. Geref. Gem. Koiijnspiaat. Zondag 10, 2 en 6 uur Student Cabaret van Rotterdam. Donder dagavond 27 Juli, 7 uur, ds W. de Wit van Middelburg. Geref. Gem. Kortgene. Zaterdag 22 Juli, 7 uur dhr Cabaret van Rotterdam. Met blijdschap geven wij u ken nis van de geboorte van onze zoon Leonardus Jan. C. J. M. Klompe. A. C. Klompe de Regt. Dreischor, 18 Juli 1950. P. H. Kramer en P. NI. Kramer-Wilderom zeggen, mede namens wederzijdse ouders, hartelijk dank voor de blij ken van belangstelling voor en bij hun huwelijk ontvangen. Kamperland, Juli 1950. Ouden van Dagen - Kortgene Op de volgende nummers kunnen nog prijzen worden afgehaald in „De Korenbeurs". 81 321 776 926 85 337 782 937 297 524 870 966 299 643 875 991 319 656 895 1000 De ontvanger-griffier van de Stads- en de Adriaanpolder maakt bekend, dat hij voornemens is op Zaterdag 29 Juli a.s. des n.m. van 2—4 uur in Hotel „De Korenbeurs" te Kortgene voor het innen van dijkgeschot en belasting op de gebouwde eigen dommen. Te huur J. VAN LIERE, Wissekerke. Telefonisch aangesloten onder nummer Reparatie-inrichting Kortgene. Telefonisch aangesloten onder nummer Landbouwer Kortgene

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 2