NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OORLOG No. 2485 Zaterdag 22 Juli 1950 53e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's en Hetgeen ons vooral belang in boezemt ten aanzien van de strijd in Korea is de vraag of deze ge beurtenissen de inleiding vormen van de derde wereldoorlog. De algemene opvatting is deze, dat de Sowjet-Unie de westelijke mogendheden openlijk heeft uitge daagd tot een krachtproef in Korea en dat waarschijnlijk de enige ma nier een derde wereldoorlog te ver mijden gelegen is in het aanvaar den van die uitdaging. Indien Zuid-Korea de strijd moet opgeven, wat zou de reactie zijn in Azië, in het midden-Oosten? En zelfs in West-Europa? Wanneer Zuid-Korea openlijk aan agressie ten prooi valt, indien dus de be lofte aan dat land niet wordt ver vuld, dan zou dat betekenen de aan vang van het proces, van russische zijde, dat van duitse zijde in de ja ren dertig in het Rijnland begon. Niemand weet, waar de volgende stoot van het Kremlin zal vallen: Indo-China, Burma, Iran, Grieken land, Yoegoslavië, Berlijn misschien. Maar er is geen twijfel aan, of een geslaagde agressie in Korea zou lei den tot nieuwe agressie op een an dere plaats, die hetzelfde verschrik kelijke eindgevolg brengen zou. De situatie van nu is volkomen dezelfde als de toestand was, toen Hitier het Rijnland binnenmarcheer de. Het is thans bekend, dat Hitier bevel zou gegeven hebben zijn troe pen terug te trekken, indien zij te genstand zouden hebben ondervon den, en velen zijn van oordeel, dat de kans op de tragedie van de tweede wereldoorlog dan zou zijn verminderd. Men is er thans van overtuigd, dat de nog verschrikke lijker tragedie van een derde wereld oorlog door een welbewuste en krachtdadige actie in Korea kan worden voorkomen. Intussen houdt die actie een ri sico in. De Noordkoreanen zijn nog steeds in de aanval en hebben succes zelfs nu het front door amerikaanse troepen, amerikaanse vliegtuigen en amerikaanse wapenen is versterkt, blijft de overmacht der Noordelijken drukken en het zal de Verenigde Staten ontzaglijke offers en ontzag lijke inspanning kosten, hun pres tige te handhaven. Zou de moeite, waarmee een der gelijke overwinning verkregen is, niet veel van haar succes teniet doen In ieder geval begint het Rus land te gelukken, terwijl het kalm achter het ijzeren gordijn zijn plan nen smeedt en de houding aanneemt van beschermheer der door het ka pitalisme onderdrukte volken, zijn tegenstander af te matten. De toe stand is ernstig. Het Westen zal zijn uiterste krachten moeten in spannen om zijn positie op Zuid- Korea te herwinnen. Men kan de nood, waarin de Verenigde Staten met hun actie verkeren, registreren aan de feilen. Eerst verklaarden de V.S. alleen lucht- en zeemacht in te zetten; later werd besloten ook de landmacht te gebruiken. Eerst gaf de Veiligheidsraad verlof aan zijn leden, om de aanval te helpen keren, later veranderde het verlof in een opdracht. Ook al gelukt de amerikaanse ac tie op Korea hetgeen wij wen sen moeten met alles wat in ons is dan neemt dat niet weg, dat wij in een tijdperk van durende on rust zijn gekomen. Het paraat in grijpen van Amerika betekent een verandering van de amerikaanse zienswijze omtrent de verdediging van de wereld tegen het aziatisch communisme. Tot op de dag, waar in Truman zijn beslissing nam, heetten Korea en Formosa van geen belang voor die verdediging. Nu wordt in Korea ingegrepen en For mosa wordt omringd dooreen ame- rikaans vloot-eskader. Amerika meent, dat zijn huidige strategische positie niet gedoogt, dat communis tisch China Formosa zou veroveren. Ook Indo-China zal nu meer met daden geholpen worden. Hoe lang zal de schijn, dat het conflict op Korea slechts een kracht meting is, een grote manoeuvre (die bloed kost!) kunnen worden ge handhaafd? Naarmate de operaties op Korea meer tijd vorderen en meer wapengeweld, stijgt het gevaar, dat zij in een oorlog op groter schaal overgaan. China wordt dreigend en onrustig. Indien communistisch Chi na in een „locaal" conflict gaat worden betrokken, of Amerika werpt de atoombom op Korea, dan is het begin van een derde wereldoorlog eigenlijk al aan de gang. Rusland heeft in zijn vasalstaten een einde loos reservaat van mensenkrachten. Het kan al meester zijn van de po sitie, voordat nog een druppel rus- sisch bloed is vergoten. Nu het, in tegenstelling tot nazi-Duitsland, een stevige weerstand in het Westen heeft gevonden, zal het zijn pogin gen, krachtiger en menigvuldiger dan vroeger voortzetten, om het Westen in een staat van onrust te houden, die het murw hebben ge maakt op de dag waarin het zijn laatste beslissing neemt. Het voelt zich sterk door een ongekende mi litaire macht, het is, niet potentieel, maar effectief de meerdere van het Westen. Het heeft het voordeel van de binnenlijnen, vanwaar het zijn stoten doelmatig kan richten. Ontstaat een oorlog door bere kening? Het is niet ondenkbaar, dat de spanningen zo groot gaan worden, dat een algemene catastrofe onafwendbaar zal zijn. Onrustbarende berichten omtrent gesprekken met russisc.he generaals en diplomaten, die in de grote pers zijn gepubliceerd, wekken de indruk als zou Rusland zich bewust zijn van zijn voorsprong in tijd en die voorsprong willen gebruiken. De ontwikkeling der gebeurtenissen doet ons minder optimistisch zijn dan in een vorig artikel. Het is overduidelijk, dat voor het Westen nu geen terug meer moge lijk is. Men heeft A gezegd, men zal B moeten zeggen. Forsheid van optreden is het enige wapen geble ken voor een mogelijk behoud van de vrede. Dat, bij alle krachtsont wikkeling, het politieke spel met tact en behoedzaamheid wordt ge voerd, het is een voorwaarde om het doel te bereiken. Maar wij zijn er van overtuigd, dat ae leidende mogendheden van het Westen even bedachtzaam zijn als ondernemend. Wil dit artikel onrust wekken? Geenszins. Wij geloven nog in het behoud van de vrede, tenminste voorshands. Wij zien nog geen rus sische parachutisten dalen over de vlakten van Nederland. De agressie van Rusland is geheimzinniger dan die van Duitsland was. Ook Rus land heeft van een wereldoorlog gevaren te duchten. Laat de stem ming hier te lande kalm blijven, ge lijk zij is. Angst en vrees doen nooit iets anders dan het onheil aantrek ken. Onze geestelijke onverstoor baarheid is een belangrijk element van de verdediging. Maar wel is het nodig dat wij open ogen hebben voor de werkelijkheid en dat wij ons pantseren tegen nieuwe beproe vingen van onze zielsrust. P. H. Ritter Jr. Landbouwhuishoudschool Kortgene Donderdagmiddag 13 Juli j.I., des nam. te 3 uur, werd in hotel „De Stadswijnkelder" te Kortgene de eindles gehouden van leerlingen der hoogste klasse aan de L.H.S. te Kortgene. Onder de aanwezigen DEZE WEEK Bruidsuikers 18 ct per ons Zuurtjes 18 ct per ons IJsbonbons 20 ct per ons Vruchtenboontjes 20 ct per ons Toffee's 20 ct per ons Repen melk choc. 10 ct per ons W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. merkten we op de wethouder der gemeente Kortgene, de heer Maas, de Iandbouwconsulente voor Zee land, mej. Sikkens, de bijna voltal lige commissie van toezicht dezer school, de voorzitter en secretaris van de kring Noord-Beveland der Z.L.M., personeel, leerlingen en oud leerlingen dezer school en vele moe ders der leerlingen. De voorzitter van de kring Noord- Beveland der Z.L.M., de heer G. M. F. Bom, heette de aanwezigen harte lijk welkom, inzonderheid de auto riteiten, en zeide met vreugde te constateren dat het aantal aanwe zigen zo groot geworden was, dat de localiteit van de school voor deze gelegenheid te klein bleek te zijn, wel een teken dat het aantal leer lingen aan deze school in stijgende lijn gaat. Ook bewees het groot aan tal aanwezige ouders en oud-leer lingen de goede sfeer en opgewekte geest die er heerst tussen personeel en leerlingen. Met de beste wensen voor deze school verklaarde hij deze bijeenkomst voor geopend. Verder deelde hij mede dat bericht van ver hindering was ingekomen van de burgemeester van Wissekerke, de presidente van de bond van platte lands- en andere vrouwen, mevrouw Klop en van de presidente der Z. P.M., mej. Klompe. Nadat op verzoek van de voor zitter staande het Zeeuws Volkslied was gezongen, werd door de voor zitster van. de commissie van toe zicht op deze school, mevr. Gelder man, met een toepasselijke felici tatie de diploma's en getuigschrif ten uitgereikt. In totaal 7 diploma's aan leerlingen der 2e klasse en 11 getuigschriften voor net voigen van een naaicursus. De voorzitter feli citeert eveneens de geslaagden har telijk met het behaalde succes en wekt hen op propaganda voor de school te voeren. De wethouder van Kortgene dankt hartelijk voor de ontvangen uitno diging en feliciteert eveneens de geslaagden. Hij zegt dat wat in de jeugd geleerd is, op latere leeftijd altijd zijn nut afwerpt. Verder worden de geslaagden ge lukgewenst door mej. Sikkens, die ook haar blijdschap uitspreekt over de bloei van de school die, gezien het groot aantal leerlingen momen teel, zeker haar bestaansrecht heeft bewezen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 1