Alle Bankzaken Interlock dames camisools De Goedkope Simon - Goes Interlock heren hemden De Goedkope Simon - Goes Khakie jongensbroeken De Goedkope Simon - Goes BURGERLIJKE STAND KORTGENE Wissekerke. Ook in electrische huishoudelijke artikelen vertegenwoordigen wij de beste fabrieken. Wij leveren alles onder garantie, als: stofzuigers strijkijzers straalkachels theelichtjes fluitketels melkkokers snelkokers waterkruiken scheerapparaten dompelaars wafelijzers enz. L. TANGE „De Kleine Bazar", Wissekerke. Coöperatieve Boerenleenbanken „COLIJ NS PLAAT" „WISSENKERKE" te Colijnsplaat te Kamperland Tel. (KI 199)-228 Tel. (K 1107)-325 Postrek. 316389 Postrek. 365567 De eigen Bank in eigen hand. Vrijdag besloot president Truman hier de consequenties van te trekken en gat hij opdracht ook amerikaanse landstrijdkrachten naar Korea over te brengen om de opmars te stui ten. Van een treffen tussen Ameri kanen en communisten is nog geen sprake geweest, daar de Amerikanen een veel zuidelijker verdedigingsli nie in gereedheid brengen. Van een leeg gebaar van de A- merikanen kan men niet spreken en vorige week hebben wij er al op gewezen hoe uitermate belangrijk dit is. Een leeg gebaar zou de Rus sen aangezet hebben het daarna nogmaals met een dergelijke indi recte agressie te proberen en zou het vertrouwen in de amerikaanse wil tot weerstand tegenover de bol sjewistische veroveringszucht in A- zië, maar ook in Europa een ern stige schok gegeven hebben, die een zware belemmering voor een doel treffende amerikaanse politiek ge weest zou_zijn. Er zijn in Azië veel bedreigde punten: in Indo-China houden de communisten nu al bijna vijf jaar stand tegen de Fransenop Malakka zijn guerilla-troepen actièf; in Birma woedt nog steeds een burgeroorlog tussen regering en de communisten en Karens; op de Philippijnen bren gen de Hukbalahaps, een reformis tische organisatie met sterk commu nistische inslag, de regering in ern stige moeilijkheden. Vooral in der gelijke gebieden, waar het wettig gezag, het anti-communistische ge zag op amerikaanse hulp kan reke nen, schept de amerikaanse houding moed en vertrouwen. Overigens moet men het niet zo voorstellen, dat de Amerikanen hier nu een politiek gemakkelijke taak hebben. Het is een niet te misken nen feit, dat de regeringen in die landen vaak niet alleen corrupt zijn, maar ook die klassen vertegenwoor digen, welke al sinds onheugelijke tijden de grond en daarmede de rijkdom van het land bezitten. De toestand, waarin zich de boerenbe volking en de dagloners bevonden en bevinden, is vaak erbarmelijk. Dit werkte het nationalisme in de hand, daar er vaak een samenwer king bestond tussen de heersende klassen en de westelijke koloniale mogendheden. Van deze nationalis tische en anti-westelijke gevoelens maakt de communistische propa ganda nu gretig gebruik. Het com munisme ontzelte, waar het het roer in handen kreeg, de oude heersende klasse van grootgrondbezitters uit de macht en voerde gedeeltelijk een landhervorming door, welke mis schien de toestanden niet zozeer verbeterde, als wel een gehaat juk verving door een nieuw, tegenover hetwelk nog geen haatgevoelens be staan. Propagandistisch hebben de Rus sen dus een enorm voordeel boven de Amerikanen, wier eerste belang was, dat de rust in die gebieden gehandhaafd bleef en die derhalve steunden op de oude heersende groep. De Amerikaan is een bond genoot van de grootgrondbezitter geworden en schone leuzen van de mocratie en gelijkheid kunnen daar niets tegen inbrengen. Er zal dus wat moeten veranderen vóór de vol keren van Azië ook werkelijk al gemeen zullen en kunnen inzien, dat het ook om hun eigen zaak gaat, wanneer opgetreden wordt te gen het communisme. Vandaar dat de Amerikanen de strijd tegen het communisme vooral op economisch terrein wiilen voeren. President Truman heeft vorig jaar al zijn pro gramma voor economische hulp aan fijne kwaliteit f 2.59, minder ontwikkelde gebieden afge kondigd, maar men begrijpt, dat dat een proces van lange duur zal zijn, waarbij het van het grootste belang is, dat de hulp ook werkelijk aan de bevolking ten goede komt. De vereenzelviging van de oude regimes met de Amerikanen en de oude koloniale machten is een ideo logische handicap voor de Ameri kanen, hetgeen duidelijk is geble ken uit het feit, dat zij lange tijd aarzelend gestaan hebben tegenover hulp aan deze regimes. De toestand is door de Noord- koreaanse agressie in zoverre ver anderd, dat de ideologie naar de achtergrond is geschoven door de strijd tussen beide wereldmachten om de invloed in dit gebied, dat al zo vaak, in de vorige eeuw al, aan leiding is geweest tot oorlogen en spanningen tussen de grote mo gendheden. Over de bedoeling van de Russen, zonder wier toestemming de Noord- Koreanen wel niet tot de aanval zouden zijn overgegaan, tast men natuurlijk in het duister, al is nu wel met enige waarschijnlijkheid te zeggen, dat zij deze strijd voorlopig wel niet zullen aangrijpen om een algemene oorlog te ontketenen. In dit verband is bijzonder interessant het artikel, dat de berlijnse corres pondentvan de Nieuwe Rotterdamse Courant Zaterdag aan zijn blad te lefoneerde. Uit russische bron was hij op de hoogte gekomen van de richtlijnen, welke Moskou aan de russische autoriteiten in Duitsland en elders had gezonden. Herhaal delijk legde Semjonow, de russische ambassadeur in Berlijn, die de richt lijnen voorlas op een vergadering van opperbevelhebbers en ambte naren, er de nadruk op, dat de ko- reaanse kwestie een Chinese aange legenheid was. Van dezelfde zijde vernam de correspondent, dat reeds een jaar geleden geruchten over een actie in Korea in Moskou de ronde deden, welke vermoedelijk niet is doorge gaan door de duidelijk merkbare belangstelling van de Ver. Staten voor Uost-Azië. Na de nederlaag van Tsjiang Kai-Sjek vorig jaar, meende men in Rusland uit de aar zelende houding van Amerika te moeten concluderen, dat deze be langstelling gedaald was. Daarop is eind 1949 besloten over te gaan tot „zuivering" van het vaste land van China. Ook Formosa, het laatste bolwerk van de Chinese nationalis ten, zou volgens de zegsman van de N.R.C. spoedig (vermoedelijk nog deze maand) aangevallen worden, tenzij door de snelle en felle reac tie van de Amerikanen in Korea de plannen gewijzigd zijn. Het ziet er dus niet naar uit, dat de Russen een algemene oorlog voorlopig willen riskeren. Doch was het hun bedoeling alleen het vaste land te „zuiveren" of wilden zij ook zien in hoeverre de Amerikanen in Azië voet bij stuk zouden houden of willen zij door een langdurige oorlog op Korea amerikaanse troe pen en transportmiddelen (de ame rikaanse troepenmacht is niet zo groot en Korea is ver) binden, voor het geval zij plannen in Europa (Zuid-Slavië) mochten hebben? Deze vragen kunnen wij slechts stellen. De snelle amerikaanse actie heeft hun overigens wel duidelijk gemaakt dat de Amerikanen niet laten sollen met hun belangen en dat kan zijn vruchten afwerpen. Al het nieuws van deze week staat in het teken van Korea. Slechts Frankrijk en België maken hierop een uitzondering. In Frankrijk was president Auriol, na vergeefse pogingen bij Pleven, Mayer en Bidault, weer bij zijn eer ste candidaat voor de formatie van met mouwtje f 3.39 - f 3.69 - f 4.19 een nieuw kabinet terecht gekomen, Henri Queuille. Deze kreeg, als for mateur, de goedkeuring van de Na tionale Vergadering en stelde een regering samen, wier zwaartepunt wat meer naar rechts was gelegen. Deze regering was echter geen lang leven beschoren, want reeds na 48 uur werd zij ten val gebracht door socialisten, communisten en gaullisten, als zijnde te „rechts". Nu heeft Quy Mollet, de algemene secretaris van de franse socialis tische partij de hem toevertrouwde informatie-opdracht aanvaard. Hij heeft evenwel de opdracht van ka binetsformateur afgewezen. Van een franse eenheid is nog niet veel te bespeuren, daarvoor voert de partijpolitiek op het ogen blik te veel de boventoon. In België is de koningskwestie weer acuut geworden. Kamer en senaat zijn in gezamenlijke verga dering bijeen geroepen; men ver wacht dat de debatten minstens een week zullen duren. Ondertussen hebben de socialisten in het Zui den protest-stakingen tegen 's Ko- nings terugkeer georganiseerd, die nu ook in andere delen van het land worden nagevolgd. Ook hier is men dus nog niet aan de zo zeer begeerde eenheid toe. voor leeftijd 5 tot 13 jaar. Geboren: 19 Juni Marinus, z. v. en Catharina, d.v. Krijn Karman en Tannetje van Gilst, 20 juni Cornelis Anthonie, z.v. Jan Verburg en Cla- sina Petronella Deenink, Marinus Jan, z.v. Gillis de Fouw en Janna Barendina de Wild. Overleden: 11 Juni Jacob van den Berge, 61 jr, wedn. van Cornelia Jannetje Koopman. Gehuwd: 14 Juni Willem Alber- tus de Looff, 27 jr, wonende in de Noord-Oostelijke polder en Maatje Jacoba Platschorre, 20 jr. Ondertrouwd: Leendert de Neef, 20 jr, wonende te Wissekerke en Janna de Smit, 21 jr. Geboren: 4 Juni Dingena, d.v. J. J. Havelaar en A. Stam. Antonia jacoba, d.v. V. 't Hart en T. J. A. Wagner. 8 juni Pieternella Hendri- ka, d.v. J. H. de Regt en H. C. Verhulst. 9 juni Paulus Jan, z.v. J. Kleppe en E. Rooze. 15 juni Metje Willemina, d.v. A. Hakkert en M. G. de Neef. 30 Juni Petro nella, d.v. E. Sleeboom en M. de Bruijn. Ondertrouwd: 17 Juni P. H. Kra mer, 25 jr en P. M. Wilderom, 24jr. Getrouwd: 1 Juni P. A. Hanson, 25 jr te Kortgene en H. M. v. d. Weele, 23 jr. 14 Juni L. C. Breas, 29 jr te Breda en j. L. de Looff, 24 jr. 21 Juni P. de Looff, 49 jr en E. M. de Looff, 47 jr. 28 Juni, C. Geuze, 24 jr, te Scherpenisse en L. C. Geluk, 23 jr. Overleden: 12 Juni, Joppa Pie ternella van der Maas, 79 jr. 29 Juni Pieternella Begthei, 80 jr, wed. van H. G. Leendertse.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 2