NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD KOREA No. 2483 Zaterdag 8 Juli 1950 53e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's BnferBock Heren Singlets 0e Goedkope Simon - Goes Snterlock heren broeken De Goedkope Simon - Goes Interlock dames directoirs De Goedkope Simon - Goes Katoenen heren pyama's De Goedkope Simon - Goes Buitenlands Overzicht door dr P. H. Ritter Ir. Hebben wij voor het nieuwe ver schijnsel dat de koude oorlog thans oproept bang te zijn, of zal dit ko- reaanse drama zich op dezelfde wijze voltrekken als de andere dra ma's, die wij sedert 1945 hebben beleefd, en die voorbijgingen zonder dat de wereld in brand werd gezet? Alle verschijnselen wijzen er op, dat ook dit bedrijf zonder wereld catastrofe zal passeren. Het westen zendt oorlogsschepen, vliegtuigen, legers en wapenen, maar is zo heeft Truman het woordelijk ge zegd niet in oorlog. De ameri- kaanse Iroepenmacht trekt niet op tegen Rusland, maar tegen Noord- Korea en zij bestrijdt geen mogend heid, maar vervult een opdracht van de Verenigde Naties in het belang van de vrede. En Rusland bevindt zich evenmin in oorlog. De tegen stelling tussen de Sowjet en het nationaal-socialistische Duitsland is hierin gelegen, dat nazi-Duitsland de volken die het in zijn belang onderdrukt achtte, gewapenderhand „beschermde", terwijl Rusland zijn invloedssfeer uitbreidt, doordat het de volken, welker gebied het nodig heeft, zichzelf laat hervormen tot „volksrepublieken". Wij weten alle- f 2.49 - f 2.59 - f 2.69. maal wei wat er eigenlijk aan de hand is, maar er is een formele constructie van de verhoudingen ge schapen, die een rechtstreeks con flict nog verwijderd houdt. Rusland heeft, in zijn hoedanig heid van lid der „Verenigde Na ties", de koreaanse sanctie aange vochten op grond van een betwis ting van de geldigheid der stem ming. Het is dus gebleven binnen de structuur der volkerenvergade- ring en het verklaart zijn afwezig heid uit die vergadering niet als een reactie op de koreaanse kwestie, maar als een verbolgenheid over het afwijzen van het nieuwe China. Over de toelating van dit nieuwe China wordt achter de schermen onderhandeld. De tegenstelling con centreert zich niet op de koreaanse aangelegenheid. En het is van niet te onderschatten betekenis, dat In dia zich aan de zijde van het wes ten heeft geschaard. De wereldbevrijding gaf geen be vrediging. De russische dreiging heeft de duitse vervangen. Onder het masker der Verenigde Volken, voltrok zich een dieper scheiding dan de mensheid ooit aanschouwde. Zolang de wereld in twee kampen verdeeld is, blijft de wereldvrede een illusie. Maar zelfs zij, die een derde wereldoorlog op den duur onvermijdelijk achten, moeten zich verheugen over het uitstel. Naar mate het uitstel aanhoudt, wordt de vrees voor de steeds zich ontwik kelende verdelgingsmethoden ver- kort f 2.49 - f 2.59 - f 2.69 sterkt. En het is niet ondenkbaar, dat het bewustzijn dat een derde wereldoorlog geen overwinnaar zal achterlaten, de verantwoordelijke leidslieden zal gaan beheersen. Wat nu gebeurt is de positie-regeling der twee wereldrivalen. De onder grondse strijd is een strijd om de bruggenhoofden. Die strijd kan span ningen veroorzaken, destijds te Berlijn, nu op Korea. Maar hij be duidt geen openlijke aanval. o— Iedere zenuwreactie op de koude oorlog wakkert hem aan. Wij moe ten ons leren gewennen aan onrust barende verschijnselen en ons leren onthouden van onrustverwekkende commentaren. Dit betekent niet, dat wij nu maar rustig moeten gaan slapen, maar het betekent wel, dat wij onszelf niet moeten verbijsteren door te snel getrokken conclusies. De historici zijn het er met el kander over oneens, of er wetma tigheden zijn in de geschiedenis. Maar het probleem der historische wetmatigheid ligt dieper dan de po litieke tinnengieters beseffen, die de ogenschijnlijke gelijkenis van de pe riode, die aan de tweede wereld oorlog voorafging met de verschijn selen, welke wij thans aanschou wen, in het licht stellen. Hitier pakte het ene land na het andere en zette daarna de wereld in brand. Men verwacht nu het zelfde van Stalin. Maar Hitler had een verzwakte en onvoorbereide tegenstander, Stalin heeft een tegen stander, die tenminste zo sterk en zo voorbereid is als hij. Hitler had haast, Stalin heeft de tijd. Hitier veroverde zelf, Stalin laat anderen de kastanjes uit het vuur halen en blijft zelf op de achtergrond. Hier door kunnen onmiddellijke aanlei dingen tot een wereldoorlog wor den vermeden en acute conflicten blijven gelocaliseerd. En men mag vragen, of er in de russische poli tiek niet een sterk defensief element aanwezig is. Waarom laat het Fin land ongemoeid? Wij vinden dus in de koreaanse kwestie, hoe ernstig aanschijn zij moge hebben, geen aanleiding tot angstpsychose. Maar er ligt in dit incident wel grond voor een korte beschouwing over de nadelen, welke de organisatie der Verenigde Vol ken biedt, ondanks de verheven ge dachte, die in haar ligt besloten. Het systeem der Verenigde Naties betrekt, zodra er maar ergens van agressie sprake is, alle landen der aarde in een wereldoorlog. Er ge beurt iets bij onze tegenvoeters (hoeveel Nederlanders weten, waar Korea precies ligt?) en het gevaar ontstaat, dat er russische laarzen stappen over onze straten. De mo gelijkheid van localisering der grote wereldconflicten verdwijnt, neutra liteitspolitiek wordt afgeschreven. Het systeem der Verenigde Naties, tot stand gekomen om de alzijdig heid van de vrede te waarborgen, brengt, zodra er een kink in de ka bel koml, de alzijdigheid van de in de fijnste kwaliteit f 2.09 - f 2.29 - f 2.59 - f 2.95 oorlog teweeg. De politieke samen hang van de wereld heeft ook zijn nadelen. En wij verwachten een ontwikkeling van de internationale politiek in de richting ener organi satie van federale gebieden. Reeds zijn in de Raad van Europa en in de aziatische concentratie federale verbonden in wording, die na hun voltooiing een welkome aanvulling zullen blijken van de internationale samenwerking en die kunnen ver hoeden, dat ieder willekeurig land wordt opgeroepen voor aangelegen heden die geheel liggen buiten zijn belangensfeer. o— Nederland is een fatsoenlijk land, dat waarde hecht aan zijn interna tionale verplichtingen. Zijn optreden in de Verenigde Naties getuigt van een even angstvallige nauwgezet heid als vroeger het voeren van zijn neutraliteitspolitiek. Men kan vast stellen, dat het beginsel van ons buitenlands beleid, waar de dienst aan het buitenland bijna vervuld wordt tot over de grenzen van het nederlands belang, onze diplomatie steeds heeft beheerst. Dat beginsel is geenszins weggevallen, nu Ne derland niet meer zich buiten de RECLAME Bij aankoop van 1 pakje thee of 1 fles limonadesiroop IV2 ons fijne chocoladetoffees v. sl. 24 c. Er is weer Droste-cacao in blikverpakking. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. internationale kwesties houdt, maar zich gedraagt naar de directieven van het bestel der natiën. Pogingen tot behoud van een zekere neutra liteitspolitiek gelijk Zweden en Zwit serland die wagen, zijn aan het huidige Nederland vreemd. Wij zijn het met de minister-pre sident eens, dat ons land zijn ver plichtingen jegens de Verenigde Naties heeft na te komen. Maar moet dat inhouden, dat Nederland er als de kippen bij moet zijn met zijn solidariteitsverklaring en op staande voet schepen moet zenden naar Korea? De Verenigde Naties hebben te genover de trouw van Nederland, zich bij de regeling van de Indone sische kwestie blind getoond voor het nederlandse standpunt. Had een trager sympathiebetuiging niet op juister wijze de gekwetstheid kun nen symboliseren, .die er ten onzent heerst ten aanzien van de wijze waarop de Verenigde Naties onze souvereiniteitsoverdracht hebben voorbereid? Om er maar over te zwijgen want spreken hierover zou nakaarten zijn hoe onze di plomatie bij de snelle afwikkeling der rondetafelconferentie heeft ver zuimd het gunstig getij voor Ne derland af te wachten, dat bij de huidige aziatische ontwikkeling voor ons land zou gekomen zijn. in diverse maten f 11.98 enz. De beperkte steun van de ame- rikaanse luchtmacht en vloot, ge steund door enkele escadrilles en eenheden van sommige landen van het Britse Gemenebest, is niet vol doende gebleken voor de Zuid-Ko- reanen. De communisten zijn verder opgerukt, zijn de rivier de Han ten zuiden van Seoul overgestoken en hebben vervolgens Soewon met het vliegveld aldaar genomen. Hun op mars gaat in zuidelijke richting met onverminderde kracht voort.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 1