NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD yn jjitacltLcje No. 2482 Zaterdag 1 Juli 1950 53e Jaargang vacantie- en strandkleding SCHRIJVER'S STOFFENHANDEL - GOES Buitenlands Overzicht DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's Voor ontvingen wij zojuist een zending aparte dessins, zeer voordelige prijzen Het speciale stoffenhuis, waar u altijd in vertrouwen het nieuwste kunt kopen OPRIL MARKT - BIJ DE KADE Oorlog is uitgebroken in Korea. Bij de conferentie van Jalta in 1945 was door de geallieerden bepaald, dat dit gebied, dat reeds voor de eerste wereldoorlog in japanse han den was gevallen, zijn vrijheid zou verkrijgen en dat het bij wijze van overgangsmaatregel in twee bezet tingszones zou worden verdeeld. Korea ten Noorden van de 38ste breedtegraad kreeg de Russen als bezetters, Korea ten Zuiden daar van de Amerikanen. De bedoeling was het gehele land (ongeveer 25 millioen mensen op 200.000 km2) vrije verkiezingen te laten houden, doch evenmin als in Duitsland is het daarvan gekomen. De Verenigde Naties zijn bij het geval betrokken, een missie is naar Korea gezonden, doch deze is niet eens in Noord- Korea toegelaten. Ondertussen zijn in Zuid-Korea wel verkiezingen ge houden en in Augustus 1948 vond de overdracht van het bestuur daar aan het nieuwe bewind plaats. Noord-Korea werd een volksrepu bliek. Zowel de russische als de a- merikaanse bezettingstroepen wer den teruggetrokken. De wrijving tussen Noord en Zuid (een uitvloeisel van de grote wrij ving tussen Oost en West, Rusland en Amerika) leidde herhaaldelijk tot grensincidenten, maar nu heeft Noord Korea Zondagmorgen plotseling zijn goed geoefende en met zware tanks en artillerie uitgeruste leger over de grens van Zuid-Korea gezonden. De oorlog is verklaard en het ziet er wel naar uit, dat slechts wapen geweld het land de eenheid zal. ge ven, al zal het dan vermoedelijk een communistische eenheidsstaat wor den. Er kwamen de eerste dagen nog al verwarde berichten binnen over de ontwikkeling van de strijd. De Noord-Koreanen drongen snel door de verdediging van de Zuid-Kore- anen heen en Dinsdagmorgen vroeg waren de eerste Noordkoreaanse tanks in Seoel, de zuidelijke hoofd stad, die op slechts 60 km van de grens ligt. Doch enkele uren later waren zij weer teruggedreven tot op 16 km van de stad, waarna zij zich weer hergroepeerden en op nieuw tot de aanval overgingen, waardoor zij Woensdag definitief in het bezit van de stad kwamen. Toch bestaat er over het algemeen wei nig twijfel aan de uitslag van de strijd, wanneer niet snel hulp wordt geboden. De noordelijke troepen zijn talrijker en beter uitgerust en zij worden beter geleid. De Zuidelijken hebben gebrek aan zwaar materiaal, terwijl hun moreel op een veel la ger peil schijnt te staan. Het gebeuren heeft in de Vere nigde Staten en de overige weste lijke wereld grote opwinding en spanning verwekt. Weliswaar wordt verklaard, dat Korea geen essenti eel punt is in de verdedigingsgor del van de Verenigde Staten in A- zië, doch men is ervan overtuigd, dat men hier staat voor een proef neming van de Russen (officieel na tuurlijk niet bij de zaak betrokken) om de wil en het vermogen tot weerstand van de Verenigde Staten te toetsen, zoals de Duitsers inder tijd gedaan hebben met Spanje, Oos tenrijk en Tsjechoslowakije. Onmiddellijk is Zondag de Veilig heidsraad bijeen gekomen, die een „vredesbreuk" vaststelde. Econo mische sancties tegen Noord-Korea zijn zonder practische waarde, daar de grens met China en Siberië heus niet gesloten zal worden. Men moet dus, wil men geen leeg gebaar ma ken, tot militaire acties overgaan, waartoe het handvest van de Ver enigde naties de mogelijkheid biedt. Al voordat de Veiligheidsraad tot een beslissing was gekomen, heeft president Truman Dinsdag bekend gemaakt, dat hij de amerikaanse lucht- en zeestrijdkrachten opdracht had gegeven de Zuidkoreaanse troe pen alle dekking en steun te ver lenen. Meteen heeftTruman Formosa onder bescherming van de ameri kaanse vloot gesteld, zodat de Chi nese communisten weten, waar zij aan toe zijn als zij de verwachte aanval op dit laatste bolwerk van Tsjang Kai-sjek zouden inzetten. De strijdkrachten op de Philippijnen worden versterkt en de militaire DEZE WEEK 1 ons Babbelaars 1 ons Toffees 1 ons Zuurtjes samen voor slechts 49 cent W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. hulp aan Frankrijk in Indo-China zal bespoedigd worden. De Verenigde Staten zijn dus niet van plan zich te laten intimideren. De Veiligheidsraad stemde in met een amerikaanse resolutie, waarin de leden van de Verenigde Naties aanbevolen werd Zuid-Korea bij stand te verlenen, zodat iedere ac tie in het kader van de Verenigde Naties ondernomen wordt; hetgeen de Russen het protest ontlokte van „onwettig". Veel zal nu afhangen van de snel heid en doeltreffendheid, waarmede de Amerikanen hulp kunnen bieden. Hun jagers en super-forten hebben zich reeds in de strijd gemengd, doch zware regenval belemmert de luchtoperaties. Generaal McArthur, in wiens handen de leiding der steunverlening is gelegd, heeft zich met zijn privé vliegtuig „Bataan" naar het toneel van de strijd bege ven, om zich persoonlijk op de hoogte te stellen en de bevolking moed in te spreken. Engeland, Au stralië en Nieuw-Zeeland hebben in het kader van deze hulpverlening de in het Verre Oosten gestation- neerde marine-eenheden ter be schikking van de Amerikanen ge steld. De mogelijkheid van verdere militaire actie moet men bezien in het licht van het krijgsgebeuren. Wanneer de weerstand van de Zuid- Koreanen spoedig ineen zou storten, zou er niet veel meer te helpen zijn. De vastberaden houding van de Amerikaanse regering is een licht punt in deze ernstige kwestie. Een weifeling zou n.l. een grote weer slag kunnen hebben in het wanke le Oosten. Amerika zou dan zijn gezicht verloren hebben in het Verre Oosten en dit verlies aan prestige zou de opbouw van een deugdelijk verdedigingssysteem in Zuid-Oost Azië en Japan lelijk in de weg zitten. Hoe twijfelachtig de houding van de Oostelijke landen is, blijkt overigens al uit het feit, dat India zich in de Veiligheids raad bij de stemming over de A- merikaanse resolutie onthouden heeft. In Amerika zelf heeft de com munistische aanval op Zuid-Korea echter al belangrijke politieke ge volgen gehad, zoals de New York Times meldt. „Juist zoals de staats greep in Tsjechoslowakije in 1948 de weerstand van het Congres te-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 1