NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD No. 2480 Zaterdag 17 Juni 1950 53e Jaargang Buitenlands Overzicht Wij berichten SCHRIJVER'S STOFFENHANDEL Consumpties verkrijgbaar aan het strand te Kamperland. DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's Het overleg over de[europese,be- talingsunie duurt nog steeds voort te Parijs. Wordt deze betalingsunie werkelijkheid (en de berichten wij zen er op, dat de moeilijkheden, die nog resten, niet onoverkomelijk zijn), dan betekent dat, dat het han delsverkeer in West-Europa een nieuwe stimulans zal krijgen. Door een ingenieus systeem van weder zijdse credietverlening via een in ternationaal lichaam zullen de lan den niet meer verplicht zijn in die landen te kopen, van welker de viezen zij toevallig voldoende voor raad hebben, terwijl zij in een an der land beter of goedkoper gehol pen zouden kunnen worden. De va luta's worden dan onderling inwis selbaar. De wereld heeft de laatste tijden met veel plannen kennis gemaakt: het plan-Marshall, het plan-Schu- man en nu weer met het plan- Stikker. Dit laatste, dat deze week door de nederlandse regering bekend is gemaakt, is eigenlijk een nood zakelijke aanvulling op de europese betalingsunie en heeft zekere grond gedachten met het plan-Schuman gemeen. Voor de handel is het niet alleen van belang, dat het betalingsver keer vrij is; van haast even groot gewicht is het, dat de handelsbar rières in de vorm van invoerbe perkingen en beschermende invoer rechten gesloopt worden. Over de invoerbeperkingen is al lang gespro ken en een groot gedeelte ervan is reeds opgeheven. Maar dit sorteert weinig effect, wanneer de landen in plaats daarvan hoge invoerrech ten gaan heffen om de binnenlandse industrie te beschermen tegen goed kopere buitenlandse producten. Ook deze rem op de handel moet weg. De nederlandse regering reali seerde zich, dat dit voor diverse industrieën, niet alleen in Neder land, maar in geheel West-Europa grote moeilijkheden met zich zou brengen. Deze industrieën en de daar werkende arbeiders kan men niet aan hun lot overlaten. De ne derlandse regering heeft derhalve het plan geopperd een europees fonds te vormen, naast maatregelen der eigen regering, waaruit steun zal worden verleend aan dergelijke industrieën, waardoor deze gemo derniseerd of zelfs vervangen kun- ~*de dames, die wij wegéns de enorme verkoop door het prachtige zomerweer teleur moesten stellen, omdat onze ge hele voorraad zomerstoffen was uitver kocht, dat wij thans een geheel nieuwe collectie heb ben samengesteld. Wij brengen u o.a. Toile Suisse, pracht kwaliteit. Georgette imprimé in zêer lichte en don kere font. Lavable voor hoogzomerjaponnen. Enorme keus in fijne randstof, waarbij Broderie Anglaise dessins. Ook voor de kleintjes leuke kinder dessins. Wilt u goed en voordelig gekleed zijn, koopt dan steeds uw kleding-stoffen in Zeeland's meest gesorteerde speciaalzaak. GOES - OPRIL MARKT - BIJ DE KADE Het Stoffenhuis, waar u in vertrouwen kunt kopen en waar u altijd aparte dessins zult vinden. Nieuwe modellen HERB1LLON knippatronen naar maat. nen worden door andere, die lo nender zijn. Men kan dit nederlandse initia tief niet voldoende toejuichen, om dat het een poging is de Westeu- ropese industrie als geheel te plaat sen op de basis van de gezonde economische renderingsmogelijkhe- den en niet op de kunstmatige ba sis van overheidsbescherming, die over en weer het prijspeil hoog houdt. De europese eenheid, de leus van deze dagen, vindt in de neder landse regering een practische be lijdster. Het fonds zal worden beheerd door een internationaal lichaam, dat niet noodzakelijkerwijs eenstemmige besluiten zal behoeven te nemen. Hierin steekt iets van de gedachte van het plan-Schuman, dat de na tionale souvereiniteit van de betrok ken landen niet een alleenzaligma kend principe is, integendeel. Wan neer het algemeen belang dat eist, kan dus een besluit worden geno men, dat ook tegenstanders had, die dan bereid moeten zijn te bui gen voor de wil van de meerderheid. Dit prijsgeven van een gedeelte van de nationale souvereiniteit, was het grootste bezwaar van de Engel sen tegen het plan-Schuman, dat de europese zware industrie aan een DEZE WEEK 2 ons koekjes en I ons fijne toffees voor slechts 58 cent. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. internationaal lichaam wil overdra gen, dat besluiten kan nemen, waar een regering zich, hoe onwillig ook, bij neer zal moeten leggen. Zal het zich derhalve ook afkeren van het plan-Stikker, dat evenwel niet zo ver gaat in dit opzicht? De tijd zal het leren. Tegenover al deze activiteit in West-Europa staan maatregelen in Oost-Europa, waarvan men door de schaarse betrouwbare berichten uit deze streken de betekenis ternau wernood kan gissen. Zo de Pools-Oostduitse overeen komst, waarbij beide landen de Oder-Neissegrens als definitief er kennen. Bij het verdrag van Pots dam van 1945 is het duitse gebied ten Oosten van deze twee rivieren voorlopig onder pools beheer ge steld. Vele millioenen Duitsers zijn uit dit gebied gevlucht of verdre ven en men kan zich moeilijk in denken dat Oost-Duitsland anders dan op russisch bevel de nieuwe grens erkend heeft. In West-Duits- Iand wenst men er zich in ieder geval niet bij neer te leggen. Tevens zijn de handelsbetrekkin gen tussen beide landen nauwer aangetrokken en zullen zij op uit gebreide schaal inlichtingen uitwis selen over de vorderingen van hun vijf- en zesjarenplannen. Dit alles wijst op een nauwere ineenvoeging of „integratie" ook in Oost-Europa. Dat Polen hierbij een belangrijke rol speelt, is niet zo verwonderlijk sinds Rokosowski, een bekende rus- sische generaal uit de oorlog, die van poolse oorsprong is, zijn oude nationaliteit heett herkregen en de touwtjes in Polen in handen heeft. Polen is hecht in russische handen; Oost-Duitsland zal het niet minder zijn. In België heeft Duvieusart een nieuw kabinet gevormd van uitslui tend katholieken. De voornaamste taak van de nieuwe regering is, de koning weer in het land te brengen, ondanks de niet verminderde oppo sitie van de anti-Leopoldisten. Een periode van politieke rust is nog niet te verwachten in België. (Nadruk verboden) Beleefd aanbevelend.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 1