NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het Stoffenhuis - Goes f Schrijver's Stoffenhandel No. 2475 Zaterdag 13 Mei 1950 53e Jaargang een mooie coupon gebloemde of effen stof voor een zomerjapon kopen in U zult het straks met veel genoe gen dragen. Wekelijks nieuwe zen dingen, aparte dessins, zéér voor delige prijzen. Het adres waar u klant blijft. Buitenlands Overzicht DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's Opril Markt bij de kade. Deze week staat in het teken van de besprekingen van de ministers van buitenlandse zaken van de drie grote westelijke mogendheden. Maandag was de Amerikaan Acheson op bezoek bij zijn franse collega Schuman. Dinsdag voerde hij be sprekingen met Bevin te Londen en de dagen daarop hebben de minis ters hun gesprek gedrieënlijk voort gezet. Het is nog te vroeg om de uitslag van de besprekingen naar waarde te kunnen beoordelen, daar communiqué's en uitspraken van ministers steeds uiting geven aan een gematigd optimisme, zelfs al is men binnenskamers niet tot over eenstemming gekomen. De conferenties hebben in de grond van de zaak maar één on derwerp gehad: de koude oorlog, al kon men daarvan bepaalde as pecten wel aan een nader onder zoek onderwerpen. Het zou echter verkeerd zijn deze aspecten al te los van elkaar te zien. Het doel van de westelijke poli tiek is in de eerste plaats maatre gelen te beramen om zowel in Eu ropa, het Midden-Oosten als Azië de nodige weerstandskracht tegen de communistische druk op te bou wen of te ontwikkelen. Deze maat regelen moeten tegelijk van econo mische, militaire en politieke aard zijn. Deze oorlog moet op verschil lende fronten worden gevochten. Men heeft op dit gebied reeds veel gedaan, doch nu is het zaak om de krachtsinspanning te coördineren. Men is er algemeen van overtuigd, dat armoede en slechte economische toestanden vele ontevredenen in de armen van het Kremlin drijven, want men vergete niet, dat de vij and niet alleen het Rusland van Stalin, maar het communisme over de gehele wereld is. Vooral landen met een grote communistische min derheid, zoals Frankrijk en Italië, kunnen daarvan meepraten. De strijd tegen het inwendige communisme moest dus van de economische kant worden aangepakt en het is de grote verdienste van minister Marshall en zijn raadgevers geweest, dat zij dit bijtijds hebben ingezien. Want het lijdt geen twijfel, dat de toestand in Europa er zonder het Marshall plan aanzienlijk anders zou hebben uitgezien. Doch naast de economische zwak te stond en staat ook de militaire zwakte. Deze moet opgeheven wor den. Want het is een oude wijs heid, dat zwakte geweld uitlokt, terwijl iemand er bij een krachtige tegenstander nog wel eens een nacht je over slaapt voor hij zijn slag slaat. Ook dit zien de Amerikanen in, die een program van militaire steun aan Europa hebben opgesteld, waar nu een begin van uitvoering aan wordt gegeven. Doch Europa heeft veel nodig voor het een eventuele aanval van de Russen met een gerust hart af zou kunnen wachten. Het gaat bó ven de draagkracht van de Ameri kanen een aanzienlijk deel van de verdediging van West-Europa voor hun rekening te nemen en zonder twijfel zullen de Europeanen hier bij, ook financiëel, een grotere rol moeten gaan spelen. De zware las ten, die dit met zich zou brengen, dreigen evenwel het economisch herstel van de europese landen in gevaar te brengen, terwijl de soci ale maatregelen, die zij voor de so ciale rust en rechtvaardigheid nodig achten, aan de andere kant de sta ten al voor zulke hoge kosten stel len. Enige weken geleden hebben de ministers van financiën van En geland, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg dan ook laten weten, dat de kosten voor de defensie niet verhoogd kunnen worden. Deze problemen werpen onmid dellijk een ander probleem op, dat te Londen een belangrijk punt op de agenda is geweest, n.l. de nau were aaneensluiting van Europa en verder nog, de organisatie van de atlantische gemeenschap, waar en kele vage plannen voor bestaan, welker strekking het veelal is ook de band met de Verenigde Staten te verstevigen. Zeer belangrijk bij dit punt is de positie van Duitsland. Over de economische en politieke invoeging van West-Duitsland in West-Europa bestaat principiëel betrekkelijk weinig verschil van me ning. Zij wordt als noodzakelijk ge voeld. Doch alle consequenties er van heeft men nog niet durven trek ken. De vrees voor een te sterk Duitsland maakt Frankrijk kop schuw, al is een lichte zwenking waar te nemen in Schumans voor stel de franse en duitse steenkool- en staalproductie onder één gezags orgaan te stellen om een gemeen schappelijke grondslag te vinden voor een economische ontwikke- DEZE WEEK l'/ï ons fijne choc.-toffee's of 2 reep chocolade (puur) voor slechts een kwartje! W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. ling; een eerste etappe naar een europese federatie, welke onontbeer lijk wordt geacht voor de handha ving van de vrede en de economi sche bloei, die nog lijdt onder ge brek aan samengaan. Ook andere europese landen kunnen hier des gewenst aan deelnemen. De duitse premier Adenauer had enige tijd geleden al een economische unie tussen Frankrijk en Duitsland voor gesteld, doch dit was op franse te genzin gestuit, een vrij natuurlijke tegenzin, omdat Frankrijk Duitsland vreest en Duitsland het liefst inge voegd zag in een verenigd Europa, waar ook Engeland volledig deel van zou kunnen uitmaken, om zo doende een tegenwicht te hebben voor een eventuele overheersing van West-Europa door Duitsland. Het is nu tijd geworden de conse quenties te trekken en dat is, met opzijdezetting van alle gevoelsar gumenten, de gelijkberechtigde deel neming van West-Duitsland aan de Westeuropese gemeenschap te be vorderen. Om over militaire deel neming te spreken, is het nog te vroeg, al kan dit vraagstuk in de komende jaren vermoedelijk niet vermeden worden. Het duitse probleem hangt nauw samen met het europese, want het kan slechts opgelost worden in het kader van het europese. Een krach tig verenigd Europa is de waarborg tegen een duits streven naar over heersing en tegelijk de beste waar borg tegen russische ondermijnings- en aanvalsplannen. Hebben de be sprekingen van de ministers op dit punt resultaat gehad, dan is al veel gewonnen. Doch Europa is niet het enige bedreigde punt in de wereld. Al jarenlang is nu de strijd in Indo- China gaande tussen de nationalis tische beweging van de communist Ho Tsji-minh en de Fransen. Mili tair is er al die tijd weinig teke ning gekomen in de strijd, die Frank rijk zware offers kost en waardoor het teveel gebonden is om zich ge heel aan zijn strijdmacht in het moe derland te wijden. Vorig jaar heb ben zij gepoogd langs politieke weg een oplossing te vinden. Een Indo- chinese regering werd gevormd, oud keizer Bao Dai werd staatshoofd en hem werden grote concessies ge daan, zodat hij in vrij belangrijke mate baas in eigen huis werd. De

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 1