NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Wie denkt ean toen Zal nu iets willen doen No. 2474 Zaterdag 6 Mei 1950 53e Jaargang Buitenlands Overzicht BURGERLIJKE STAND ■pp™ DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's Het belgische parlement is Za terdag ontbonden en op 4 Juni moe ten de Belgen weer naar de stem bus. Tegen alle verwachtingen in hebben de katholieken en de libe ralen geen overeenstemming kun nen bereiken over de vorming van een nieuw kabinet. De katholieken hadden Paul van Zeeland al laten vallen ais premier, daar deze voor al in de socialistische kringen in het geheel geen geziene figuur is, doch konden geen gehoor geven aan de eis van de liberalen, dat de onderhandelingen met de socialis ten zouden worden voortgezet. Deze onderhandelingen betroffen het enige geschilpunt, dat nog restte van de koningskwestie, n.l. de ver blijfplaats van de koning. Dit hebben de katholieken ge weigerd, omdat er zich dreigende tekenen van tweedracht in hun par tij begonnen voor te doen. Ook bij de katholieken telt men vurige en gematigde Leopoldisten en deze eersten was de toegeeflijkheid van de C.V.P. (de christelijke volkspartij) op het punt van de tijdelijke over dracht van de macht steeds een doorn in het oog geweest. Er was zelfs kans op afscheiding van de ontevreden groepen. Om de eenheid van de partij te bewaren, heeft de C.V.P. toen besloten haar tot over eenstemming hellende houding te laten varen. Dat de koningskwestie Vlaande ren en Wallonië scherp tegenover elkaar heeft gesteld, blijkt wel uit de verhoudingen in de liberale par tij. De vlaamse vleugel is over het algemeen koningsgezind en de waalse helt meer naar het stand punt van de socialisten over, die toch het liefste de koning niet meer op de troon zouden zien. De vlaamse liberalen nemen het de liberale waalse ministers zeer kwalijk, dat zij nog verder met de socialisten wilden onderhandelen. Daar speelt zeker ook een rol bij, dat de vlaamse liberale parlements leden de houding van hun partij moeilijk tegenover hun kiezers zul len kunnen rechtvaardigen. De li beralen zullen het bij de komende verkiezingen hard te verduren heb ben in Vlaanderen. Men verwacht, dat het verkiezingsoffensief, dat de C.V.P. daar in zal zetten, ongetwij feld succes zal sorteren. Zal tegen over dit verlies in Vlaanderen een gelijke winst staan van het liberaal- socialistische anti-koningsgezinde blok in Wallonië? De tijd zal het leren. De katholieken zijn er op uit behalve in de Senaat nu ook in de Kamer de absolute meerderheid te behalen, waardoor zij een beslis sing kunnen forceren. Of dit de rust in België ten goede zal komen, is een tweede. Behalen zij die abso lute meerderheid niet, dan heeft de ontbinding weinig zin gehad en is de toenadering, die er tussen de partijen was gegroeid na de bood schap van de koning, dat hij tijde lijk de macht aan zijn zoon over zou dragen, volkomen teniet ge daan. Maandag is het werk in de ha ven van Londen weer hervat. De staking was niet om sociale eisen uitgebroken, maar omdat het be stuur van de vakvereniging een drietal leiders van de wilde staking van het vorige jaar uit de organi satie had gezet. Een geschil dus tussen de bond en zijn leden, waar het land de dupe van is geworden. De regering had soldaten naar de haven gestuurd om het werk met dat gedeelte van de arbeiders te verrichten, die het werk niet had den neergelegd. Bovendien heeft zij deze keer gedaan wat zij vorige malen niet aangedurfd had: de sta kers een ultimatum gesteld: Maan dag het werk te hervatten of ont slagen te worden. De regering heeft gezegevierd. Van korte duur is vorige week ook de havenstaking in Antwerpen geweest, waar vooral communisti sche agitatoren de hand in hadden. Aanleiding was het feit, dat boot werkers, die in de eerste negen maanden van 1949 niet meer dan tien dagen hadden gewerkt, niet meer voor bestaanszekerheid (dat is de uitbetaling van loon ook in dien er geen werk is) in aanmer king zouden komen. Een vijftiental communisten, onder wie een kamer lid, is gearresteerd. Vooral in de havensteden van West-Europa po gen de communisten nu onrust te zaaien om de vlotte aflevering van de amerikaanse wapenen aan West- Europa zoveel mogelijk te sabote ren. Hun succes is echter zelfs in Frankrijk en Italië niet groot, waar de bootwerkers verklaard hebben alles aan de wal te brengen, al was het het schip zelf. Amerikaanse wapenen verwacht maarschalk Tito van Zuidslavië niet. Wij zullen onze eigen wapenen in onze eigen fabrieken vervaardigen, heeft hij gezegd. Maar dat wil niet zeggen, dat zijn verstandhouding met het Westen heel wat beter is geworden dan enige tijd geleden. Daarvan getuigde zijn rede in het zuidslavische parlement, waarin hij aankondigde, dat opnieuw volledige diplomatieke betrekkingen met Griekenland aangeknoopt zullen worden, nu daar met de nieuwe re gering van Piastiras niet langer de uiterst conservatieve populisten aan het bewind zijn. Of is deze moti vering maar een doekje voor het bloeden? Men spreekt wel eens over de gang van de geschiedenis en is het eigenlijk niet met deze gang in overeenstemming, dat Tito, verbannen uit de kring van zijn communistische vrienden, toenade ring gaat zoeken bij zijn buren? Een snelle omslag was niet te ver wachten, maar zo van lieverlee worden de betrekkingen met Grie kenland en Oostenrijk beter. Hier bij speelt het belang van de han del met deze landen, nu Tito door de Cominform wordt geboycot, ook een grote rol. De kwestie-Triëst staat een goede verstandhouding met Italië in de weg, maar van bei de zijden is reeds de wil gebleken om eens te praten. En dat is in dit geval al heel wat. (Nadruk verboden) Mei-actie 1950 Wederom zijn de Mei-dagen in aantocht en daarmede de inzame lingsactie van de Stichting 1940— 1945. Immers, nog steeds moet de Stichting 1940—1945 om haar taak naar behoren te kunnen vervullen, een beroep doen op het Nederland se volk. In 1950 zal voor de verzorging van de nabestaanden van hen, die in het verzet hun leven gaven voor onze vrijheid en van hen, die ten gevolge van hun verzet thans niet in hun levensonderhoud kunnen voorzien, een bedrag van ruim tien en een half millioen gulden nodig zijn. Acht en een half millioen hier van neemt het Rijk voor zijn reke ning; voor de ontbrekende twee millioen zal de medewerking van het gehele Nederlandse volk inge roepen worden. In de eerste veertien dagen van Mei zullen allen worden opgewekt om één uur loon, eventueel ver kregen uit overwerk, aan de Stich ting 1940—1945 af te staan. Ook zij, die niet in loondienst werkzaam zijn, zullen de gelegenheid krijgen om hun bijdrage te geven. In vele gemeenten zal de bevolking huis aan huis bezocht worden. Verder zullen nieuwe contribuanten wor den geworven. Dit zal niet alleen in Mei, maar gedurende het gehele jaar gebeuren. DEZE WEEK 1 p. maizena 1 p. custard '/2 pond pruimen voor slechts 88 ct. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. De resultaten van de afgelopen jaren hebben het bewijs geleverd, dat deze actie kan slagen. De Stich ting 1940—1945 heeft het vaste ver trouwen, dat zij dit jaar, waarin wij het lustrum van de bevrijding vie ren, ook zal slagen. Sproeten? SPRUTOL Wissekerke. Geboren: 10 Apr. Willem, z.v. P. f. Geelhoed en J. C. Provoost. 18 Apr. Pieternella Maria, d.v. C. de Visser en L. J. de Wit. 22 Apr. Pieter Arie, z.v. W. Geelhoed en J. S. Clement. 23 Apr. Pieter Jan, z.v. J. Minnaard en J. M. de Voogd. 27 Apr. Marinus, z.v. A. de Nooij- er en J. J. Leendertse. Ondertrouwd: 6 Apr. L. C. Bre- as, 28 jr, te Breda enJ.L. deLooff, 24 jr. 21 Apr. Jac. de Nooijer, 28 jr en P. H. van der Maas, 20 jr. C. P. Jeronimus, 25 jr en L. Breas 24 jr. Getrouwd: 19 Apr. J. Karreman, 26 jr en C. Dingemanse, 22 jr. Overleden: 13 Apr. MarinusMa- rius Schippers, 81 jr, echtg. v. M. C. van Schouwen. 14 Apr. Basti- aan Kramer, 31 jr, echtg. v. M. J. Meulenberg. 24 Apr. Sara Catha- rina Wisse, 83 jr, echtg. v. P. M. Ketelaar. Kortgene. April 1950. Geboren: Cornelia Joppa, d.v. A. de Smit en C. Platschorre. Pie ter Hendrik, d.v. j. I. Versluis en A. Tazelaar. Pieter Jacob, z.v. P. de Smit en C. Korshuize. OndertrouwdCornelis Antho- nisse, 26 jr en Klazina Cornelia Filius, 23 jr. Getrouwd: Hendrik Versluis, 28 jr te Wissekerke en Jozina Heijstek, 20 jr. Johannes Stoutjesdijk, 26 jr te Zierikzee en Tannetje van Liere, 21 jr. Markus Cornelis Bouwense, 28 jr en jannetje van Liere, 24 jr. Overleden: Izaak Cristiaan de Vos, 74 jr, echtg. v. J. Kastelein. Johannes Boogaard, 87 jr, wedn. v. M. Does. Pieter Hendrik Ver sluis, 7 dagen. Johannes Post, 83 jr, wedn. v. M. Clement. Hendrina Catharina Maat, 82 jr, echtg. v. J. Bak.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 1