NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Onze koningin verjaart No. 2473 Zaterdag 29 April 1950 53e Jaargang Buitenlands Overzicht voor slechts 88 cent. DRUK EN UIT6AVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's Het botert niet al te zeer tussen de Westduitse bondsregering en de geallieerde hoge commissie. Eigen lijk zijn er van de schepping van de Westduitse bondsstaat het vorig jaar af moeilijkheden geweest, die alleen een uiting waren van de on vermijdelijke wrijving tussen bezet gebied en bezettendëTnogendheden. De regering van een bezet land tracht zoveel mogelijk baas in haar eigen huis te worden en weert zich tegen wat in haar ogen pottenkij- kerij is. De moeilijkheden met de ontman teling van fabrieken zijn nu goed deels achter de rug. Over het Saar- gebied, dat nu politiek los staat van Duitsland en economisch met Frankrijk is verbonden, is het laatste woord vermoedelijk nog niet ge zegd en nu hebben voor de derde maal in korte tijd de drie weste lijke hoge commissarissen een ver bod uitgesproken op de invoering van een wet, die door het West duitse parlement is aangenomen. De laatste keer gold het de nieuwe belastingregeling. De duitse finan ciële en economische deskundigen zijn van oordeel, dat een flinke be lastingverlaging, speciaal ook voor de hogere inkomens, het duitse be drijfsleven die prikkel zal geven, die het zo nodig heeft. Bij lagere belastingen heeft het zin harder te werken, geld te sparen, dat voor beleggingen gebruikt zal worden. Het bezwaar van de geallieerde deskundigen tegen deze belasting- wijziging is evenwel, dat minder belasting vooral zal leiden tot gro ter verbruik en dat van beleggin gen niet veel terecht zal komen. Bovendien betekenen lagere belas tingen lagere inkomsten van de staat, zodat de begroting een tekort zal gaan vertonen, wat weer meer buitenlandse, d.w.z. amerikaanse hulp nodig zou maken. Bondskanselier Adenauer heeft naar aanleiding van dit veto drei gende klanken laten horen. „Deze veto's bewijzen, dat wij volkomen afhankelijk zijn", verklaarde hij. De geallieerden moeten zelf de rege ring maar weer in handen nemen, wanneer degenen, die de verant woordelijkheid op zich hebben ge nomen, zodanig worden behandeld, luidde zijn betoog. Er is daarna echter weer overleg gepleegd tussen geallieerde en duit se deskundigen en in betrouwbare bron verluidde, dat de geallieerden tot de duitse zienswijze zijn be keerd. Het is zeer te betreuren, dat 30 APRIL 1950: Een nog niet gepubliceerd portret van H.M. de Koningin, dat gemaakt is tijdens de feestelijkheden ter gelegenheid van het 12'/2-jarig huwelijksfeest van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. (Foto Meyboom). een dergelijk overleg niet heeft plaats gehad, voordat de geallieer den hun veto uitspraken. Nodeloos zijn nu tegenstellingen geschapen, die kwaad bloed hebben gezet. Duitsland slaat tegenwoordig een zeer zelfbewuste toon aan. Ade nauer heeft een fijne neus voor po litieke constellaties en men moet toegeven, dat de positie van Duits land sterker is dan men even na de oorlog, toen de breuk tussen Oost en West nog niet aan de dag was getreden, had kunnen bevroe den. De wereld is nu in twee kam pen verdeeld en Duitsland is ge splitst. Het ene deel is achter het ijzeren gordijn verdwenen, het an dere deel wil men in een Westeu- ropese eenheid opnemen, die men noodzakelijk acht om het Westen voldoende macht en kracht te ge ven om weerstand te bieden aan een communistisch opdringen. Het plan Marshall diende om de mid delen te verstrekken deze eenheid te verwezenlijken en van het begin af heeft men veel waarde gehecht aan de duitse productiecapaciteit. West-Duitsland moest ingeschakeld worden in de westelijke economie, doch al spoedig rees de vraag of men in de loop van de tijd West- Duitsland niet als gelijkberechtigd in Europa zou moeten gaan be schouwen, opdat West-Duitsland een welvarend onderdeel van een welvarend Europa zou kunnen wor den. Men moest de Duitsers ervan overtuigen, dat een hartelijke sa menwerking met het Westen óók voor Duitsland, dat steeds meteen half oog naar zijn verloren afzet gebieden in Oost-Europa kijkt, voor delig zou zijn. Men gaf herhaalde lijk blijk prijs te stellen op Duits- iands medewerking; Duitsland kon dus een prijs stellen op zijn mede werking. Daar komt nog bij, dat reeds duidelijk naar vjiren is geko men, welke waarde men in sommi ge gezaghebbende kringen in Eu- DEZE WEEK een half pond rozijnen en een pond rijst W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. ropa (Churchill) en vooral in Ame rika, dat minder bang is voor een herleving van Duitsland dan b,v. Engeland of Frankrijk, hecht aan een militaire bijdrage van Duitsland, hoewel de officiële houding nog steeds is: demilitarisatie van Duits land. Het heeft een diepere zin, dat Adenauer juist nu zijn agitatie voor steeds grotere onafhankelijkheid voert. Over enkele weken komen de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk te Londen bijeen en dan zal Duits land een van de hoofdpunten van het programma zijn. Adenauer Iaat alvast zijn eisen horen voor goede betrekkingen met het Westen. En hij staat sterk: Duitsland heeft koude-oorlogs-winst gemaakt. Bijna was er overeenstemming bereikt in de belgische konings kwestie, doch op het laatste ogen blik deed zich een nieuwe moei lijkheid voor. Waar zou de koning verblijf houden tijdens de periode, dat zijn zoon zijn plaats op de troon zou innemen? De socialisten eisten een verblijfplaats buiten België, doch dit heeft de koning niet kunnen ac cepteren. Hernieuwde onderhande lingen waren het gevolg. Ondanks alle dreigementen en besluiten van de Arabische Liga heeft koning Abdoellah van Jorda nië het arabische gedeelte van Pa lestina, dat hij al bezet hield, offi ciéél geannexeerd, waardoor de op pervlakte en het inwonertal van zijn land verdubbeld zijn. Abdoellah was verzekerd van de stilzwijgende steun van Engeland, welks trouwste vazal hij is. De anti-engelse en anti-wes telijke siemming in de overige ara bische landen zal zeker niet afne men. De steun van de Ver. Staten aan Israël is hun mede een doorn in het oog. Zo verklaarde Azzam Pasja, de secretaris-generaal van de Arabische Liga enkele dagen gele den in een boze bui, dat de Ara bieren er genoeg van hebben en dat de jongste verklaring van een Sy rische minister, dat „de arabische staten liever een Sowjet-republiek zouden zijn dan door de Ver. Sta ten te worden verjoodst", de hui dige geestesgesteldheid weerspie gelde. Een dreigement overigens, dat wel niet zoveel indruk zal ma-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 1