NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Openbare vergadering Chr. Hist. Unie No. 2471 Zaterdag 15 April 1950 53e Jaargang mr W. F. E. Baron van der Feltz en Tj. Krol Buitenlands Overzicht DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's van de op Vrijdag 21 April 1950, 's avonds half acht, in de zaal boven de Chr. Bewaarschool te Kolijnsplaat. Sprekers, de heren leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Debat vrij I Een bus rijdt van Kamperland (vertrek 18.40 uur) via Wissekerke, Kortgene en Kats. Na afloop de omgekeerde route. De besturen der Chr. Hist. Kiesverenigingen van Kamperland, Wissekerke, Kortgene, Kats en Kolijnsplaat. De kracht van de amerikaanse buitenlandse politiek is lange tijd geweest, dat zij de instemming weg droeg van beide grote partijen en daarmede buiten en boven de par tijpolitiek was geplaatst. Zo kon Marshall, bij de doorvoering van zijn politiek van standhouden tegen de russische druk in de grensge bieden als Griekenland en van het opbouwen van de weerstandskracht der democratieën door economische hulp, rekenen op de steun van re-r publikeinen met brede visie, zoals senator Vandenberg. Daarna, na de herkiezing van Truman tot president in November 1948, is het hechte contact tussen democraten en republikeinen op het gebied der buitenlandse politiek ver loren gegaan. De gebeurtenissen in China, waar Tsjang Kai-sjek voor de communisten het veld moest rui men, hebben zelfs tot een scherpe tegenstelling geleid. De republikei nen stelden de amerikaanse rege ring verantwoordelijk voor deze ne derlaag, daar zij meenden, dat gro ter en sneller hulp aan Tsjang de communisten zou hebben gestuit. De mening van de verantwoorde lijke deskundigen was evenwel, dat alle hulp in de bodemloze Chinese •put verdwenen zou zijn. Langzamerhand is Acheson zelf in de strijd betrokken geraakt door de beschuldigingen van republikein se congresleden aan het adres van enkele raadgevers van hem, die de amerikaanse buitenlandse politiek in voor Rusland gunstige zin zou den hebben gericht. Het is zeer waarschijnlijk, dat deze republikeinen de amerikaanse nederlaag in China op deze manier in een stembusoverwinning voor de republikeinen willen doen verkeren, die voor de verkiezingen in Novem ber nog steeds geen aantrekkelijk programma hebben. Deze gang van zaken was be droevend, daar het in de periode van besprekingen en spanningen op internationaal gebied, welke ver wacht wordt, van het uiterste be lang is, dat alle partijen de buiten landse politiek der regering steu nen, om zelfs het idee te vermijden, dat Amerika niet eensgezind zou zijn. Senator Vandenberg, die lang gemist is door ernstige ziekte, heeft, terwijl ook bij andere republikei nen het gezonde verstand het weer ging winnen, ingegrepen door te wijzen op de belangrijke resultaten, die de samenwerking tussen beide partijen had opgeleverd. Ook de democraten oordeelden het nuttig de partijstrijd zoveel mogelijk uit de buitenlandse politiek te weren. Het resultaat is het zeer verstan dige besluit om de bekende repu blikein John Foster Dulles te be noemen tot adviseur van Acheson, nadat al een andere republikein, john Sherman Cooper, benoemd was om Acheson bij de besprekingen te Londen in Mei van advies te dienen. Dat verdeeldheid zwakte bete kent, hebben ook de arabische lan den ervaren. Tijdens de oorlog nog hebben Egypte, Arabië, Transjorda- nië, Syrië, de Libanon, Irak en Iran de Arabische liga gesticht, doch zo gauw als deze liga zijn waarde moest tonen in de strijd tegen de Joden in Palestina bleek, dat de onderlinge naijver en het wantrou wen te groot waren voor een ge meenschappelijke politiek. Het kan ook moeilijk anders door de ge spannen verhoudingen, welke tus sen de verschillende arabische sta ten bestonden en bestaan. Koning Abdoellah van Transjor- danië bezit de eerzucht om zijn land met Syrië te verenigen tot een Groot-Syrië, waarbij dan ook Irak, geregeerd door een vorst uit het zelfde huis als Abdoellah, zich aan zou kunnen sluiten. Egypte, dat zich graag wenst te handhaven als de spil van de liga, is ten zeerste ge kant tegen de machtsconcentratie in de handen van het Hasjemieti- sche huis, dat zich kenmerkt door trouw aan Engeland, terwijl er een oude vete bestaat tussen Abdoellah en Ibn Saoed van Arabië. De toestand werd nog gecompli ceerder door de strijd in Palestina, waar alleen Abdoellah's troepen enig succes hebben kunnen boeken. Deze troepen houden het arabische gedeelte van Palestina bezet of lie ver, het is eigenlijk al ingelijfd bij Transjordanië, want bij de verkie zing van Dinsdag van het nieuwe transjordaanse parlement is ook rekening gehouden met een verte genwoordiging van Arabisch Pales tina. Bovendien heeft het gehele vori ge jaar de onzekerheid van de toekomst van Syrië, dat maar liefst drie staatsgrepen heeft gezien, drei gend boven de liga gehangen. Want ook daar zijn grote groepen, wel ke samensmelting met Transjorda nië en-of Irak wensen. En men weet nooit, welke partij nog de overhand zal krijgen. Om zich te verzekeren tegen een samengaan van Syrië en Irak, dat in het najaar dreigde, had Egypte een verdrag van collectieve veilig heid voorgesteld, dat de status quo (de toestand van dat ogenblik) DEZE WEEK 1 grote ontbijtkoek en 2 ons fijne allerhandekoekjes voor slechts 83 cent. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. moest bewaren. De syrische drei ging is op het ogenblik verdwenen, maar de ontwikkeling in Palestina en Jeruzalem deed de arabische landen de noodzaak van zo'n ver drag inzien. De houding tegen Is raël, dat tot nu toe kon profiteren van de tweedracht in de liga, is eensgezind en krachtig geworden. Wie een afzonderlijke overeenkomst met Israël sluit, wordt uit de liga gestoten. Dit is een duidelijke waar schuwing aan het adres van Ab doellah, die volgens geruchten op het punt stond een verdrag met Israël te sluiten. Verder is men van oordeel, dat annexatie van Arabisch Palestina onwettig is. Wederom een waarschuwing aan Abdoellah, die het toch niet waagt met de liga te breken. Tenslotte sprak de liga zich uit voor internationalisatie van Jeruza lem, waar Abdoellah, zowel als de joden sterk tegen gekant zijn. De vergadering van de liga zal ongetwijfeld een bittere pil voor Abdoellah zijn, al kan ook wel blijken, dat de liga met dit verdrag wat te veel hooi op haar vork heeft genomen. In België is de koningskwestie nog geen stap nader tot een op lossing gekomen. De liberaal De- vèze meende een oplossing gevon den te hebben. De koning zou te rug kunnen keren, maar moest dan afstand doen ten gunste van zijn zoon Boudewijn. Hij is er niet in geslaagd een regering te vormen. Daarop werd de vurige royalist Paul van Zeeland met een opdracht belast. Zaterdag werd al verwacht, dat hij met een regering van ka tholieken en buiten-parlementaire liberalen voor de dag zou komen, maar er bleken weer moeilijkhe den gerezen te zijn, naar het schijnt ook in zijn eigen partij, de chr. volkspartij, welke rekening moet houden met de positie van de chr. vakbonden in Wallonië, welke moei lijk zou kunnen worden, als Van Zeeland liberalen in zijn regering op zou nemen, die op socialistisch gebied minder gunstig staan aan geschreven. Op het ogenblik, dat wij dit schrijven, zit België nog steeds zonder regering. (Nadruk verboden).

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 1