NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD „Sport. No. 2468 Zaterdag 25 Maart 1950 53e Jaargang Buitenlands Overzicht Noord-Bevelandse Brug DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's Geruime tijd reeds is er van ver schillende kanten op aangedrongen, dat de westerse mogendheden nog eenmaal contact met Rusland zouden zoeken om te komen tot een over eenstemming, dat een einde aan de koude oorlog zou maken. Men acht een bijeenkomst van de Grote Drie daartoe het meest geschikt. Van an dere zijde echter wordt dit plan bestreden. Men zou de Russen maar het idee geven, dat men tot toege ven bereid zou zijn. Het zou een soort tweede München worden enz. Voorlopig kunnen deze tegenstan ders gerust zijn. Acheson, de ame- rikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft aan de universiteit van Californië een rede gehouden, waar in hij zeide, dat Amerika wel de vrede wil, maar niet tot elke prijs. Als Rusland tot een vergelijk wil komen, zal het aan zeven punten moeten voldoen: samenwerking in zake de vredesverdragen met Duits land, Oostenrijk en Japan; vrijlating van de japanse krijgsgevangenen, die nog steeds in Siberië verblijven terugtrekking van zijn troepen uit de satellietstaten in Oost-Europa; meewerken in de Verenigde Naties aan controle op atoomwapens en tot beperking van bewapening in het algemeen; geen verdere actie tegen vreemde regeringen in hun eigen landeerbiediging van de vrij heid derdiplomatieke vertegenwoor digers; onthouding van het wekken van valse voorstellingen in Rusland inzake amerikaanse bedoelingen. Deze eisen komen er op neer, dat de Russen zich zouden houden aan de regels van het democratische spel. Maar zolang Rusland een dic- tatuurstaat is, kan het daar niet aan voldoen. Rusland wil ook wel pra ten, maar, als men James Roston, de diplomatieke correspondent van de New York Times, mag geloven, op een heel andere basis, en wel op die van een verdeling in invloeds sferen, waarbij Rusland in China, de satellietstaten en ook in Zuid- slavië de vrije hand zou krijgen. Dat komt hier op neer, dat men het vrijwillig zou schenken, wat het thans tracht af te dwingen door diplomaten en andere vreemdelin gen in de satellietstaten het verblijf onmogelijk te maken, met bovendien nog het voordeel, dat de doorn in zijn vlees van het titoïsme meteen zou worden uitgerukt. Men mag dus aannemen, dat de koude oorlog voort zal duren en daarom is een andere, doch eerst onlangs gepubliceerde, rede van Acheson van belang, waarin hij aan drong op een totale diplomatie, d.w.z. een diplomatie, waaraan alle hulp bronnen en machtsmiddelen van de vrije wereld ondergeschikt worden gemaakt, zoals dat ook in de wer kelijke oorlog geschiedt. Zo en zo alleen zou men op alle bedreigde punten elementen van sterkte kun nen vormen, die een verdere com munistische uitbreiding zouden te gengaan. In Europa is men, dank zij het plan Marshal! en Atlantisch Pact, daarmede al op de goede weg, maar ook in Azië zou het die kant op moeten. Daarom weigert Ame rika vooralsnog, Mao, de commu nistische gezaghebber in China, te erkennen en zal het Bao Daï en de franse unie steunen in hun strijd tegen het communistische Vietmin van Ho Tsji-min. Als men ziet hoe Moskou's dienst knechten in de v-rije europese lan den trachten door het opwekken van stakingen en sabo^ge 20wel de wapenleveranties van Amerika aan Europa, als die van Frankrijk aan Bao Daï te beletten, zou men zeggen, dat de politiek van Acheson ook van russische zijde doeltreffend geacht wordt. In Azië stuit zij ech ter voorlopig nog op de onwil van pas van hun koloniale positie ont slagen staten als India, Birma en Indonesië om zich met westerse lan den te verbinden. Met name India denkt nog altijd dat het mogelijk zal zijn in Azië een z.g. derde macht te vormen, die zowel van het com munisme als van de westerse mo gendheden en vooral Amerika on afhankelijk zal zijn. Het vergeet echter, dat evenmin als de europese vrije landen, de aziatische vrije lan den over de economische, techni sche en militaire middelen beschik ken om zich zonder hulp te hand haven tegen een der grote mach ten, die kwade bedoelingen zou koesteren. In Australië ziet men dat wel in. Daar zou men gaarne met Amerika samenwerken, doch heeft men weer het bezwaar, dat men Amerika's politiek tegenover Japan afkeurt. Het besef, dat men Azië niet aan het communisme ten prooi mag laten vallen, is intussen inA- merika zeer sterk. Men zal daar stellig doen wat men kan om dat te verhinderen, ook al heeft men, door het gebrek aan medewerking der betrokkenen, dienaangaande nog geen vaste politiek. België is nog in rep en roer over de koningskwestie. De vorst heeft te kennen gegeven te zullen terug keren, wanneer de Kamers de volks raadpleging bekrachtigen door in trekking van de wet, waarbij de Koning niet in staat geacht wordt te regeren. Dit heeft in socialistische kringen en in het Walenland grote beroering gewekt. In tal van indus triële centra worden proteststakin gen gehouden en de waalse sepa- risten zien hierin een schone aan leiding om weer eens met hun af scheidingsdenkbeeld te komen. De regering is afgetreden omdat de li berale ministers het niet met de politiek hunner katholieke collega's eens zijn. Dat de koning, toen hij hen ter raadpleging naar Zwitser land liet komen, zijn besluit reeds genomen had, heeft extra kwaad bloed bij hen gezet. Een oplossing was toen dit geschreven werd, nog niet gevonden. Gelijk in Oostenrijk reeds lang het geval is, gSan er nu ook in West-Duitsland stemmen op om te komen tot een afzonderlijke vrede met de westerse mogendheden. Hierdoor zou de bezetting kunnen worden opgeheven en Duitsland vrijer worden in zijn handelingen naar buiten. Men vreest echter, dat het, als de bezetting is opgeheven, aan druk van russische zijde zal bloot staan, waardoor het vraag stuk van Duitslands bewapening weer aan de orde is gekomen. Te gen die bewapening bestaan bij zijn Westerburen ernstige bezwaren, die misschien zouden kunnen worden opgelost door Duitsland in de Wes terse Unie (Verdrag van Brussel) dan wel in een latere Europese Unie op te nemen. Adenauer, de bonds kanselier, is met een ander plan ge komen, een Unie van Duitsland met Frankrijk. Het is natuurlijk allemaal nog toekomstmuziek, maar, als het Westen niet snel met Rusland op betere voet komt, waarop, .gelijk hiervoor uiteengezet, weinig kans bestaat, zal men toch op een of andere wijze een oplossing voor dit vraagstuk moeten vinden. In Duitsland is men intussen erg boos op de engelse bezetting, die, ondanks de protesten der bevolking, door is gegaan met de ontmante ling der fabrieken, die op last van Göring voor de oorlogsindustrie te Watenstedt-Salzgitter waren ge bouwd, en althans de eerste hand gelegd heeft aan het vernielen van het dok, dat te Hamburg eveneens voor oorlogsdoeleinden was ge graven. DEZE WEEK 2 ons bruidsuikers v. 35 ct 2 ons toffee'sv. 35 ct 3 grote rollen zuurtjes v. 25 ct W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. Kortgene I en haar kansen in de komende promotiewedstrijden. Nu het 1ste elftal der voetbalver eniging „Kortgene" kampioen ge worden is, door als eerste, met twee punten voorsprong op opvolgster Hansweertse Boys te eindigen in de 1ste klas A der Zondagcompe titie K.N.V.B. afdeling Zeeland, wacht dit elftal nog een zware taak. Met de kampioenen van afd. B (P.S.K. te Philippine) en van afd. C („Zonnemaire" te Zonnemaire) en de degraderende 4de klasser K.N.V.B. (wat vermoedelijk „Schoondijke" zal worden) moet gestreden worden voor een plaats in de 4de klas der K.N.V.B. Zou het Kortgene gelukken ook hierin kampioen te worden, dan zou het a.s. seizoen gespeeld wor den in de 4de klas K.N.V.B., welke rechtstreeks onder Den Haag resor- teert. De kans is er zeer zeker. De sterkste tegenstander zal ongetwij feld P.S.K. zijn, welke momenteel in prima vorm schijnt te zijn, doch indien Kortgene de zaak direct hard aanpakt, indien alle spelers zich in de komende wedstrijden ten volle geven, indien met open spel ten aanval wordt getrokken en indien de spelers elkaar de kansen gunnen, hebben zij een grote kans. Wij wen sen hen het allerbeste. Daar op 5 April a.s. „Kortgene" haar 20-jarig bestaan hoopt te vie ren, heeft dit thans dus een diibbele betekenis gekregen. Op Zaterdag 1 April a.s. zal ter gelegenheid hier van reeds een jubileumwedstrijd worden gespeeld tussen Kortgene I en Goes I. Hiervoor heeft ook de muziekvereniging E.M.M. reeds haar medewerking toegezegd. Als voor wedstrijd speelt Kortgene II dan te gen Verel, zodat 1 April een be langrijke sportdag belooft te wor den. Op het laatst van 1949 is door het Brugcomité een met redenen omkleed verzoek aan Ged. Staten van Zeeland gericht, omvattende diverse, voor het reizend en wer kend verkeer van en naar Noord- Beveland, belangrijke verbeteringen en tariefsverlagingen. Naar aanleiding van het door Ged. Staten gegeven antwoord kwam het bestuur van het brugco mité deze week bijeen. Op de meeste verzoeken was door G.S. afwijzend beschikt. Een tariefsverandering was aangebracht in het auto-vervoer, de gevraagde

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 1