aóen Boekhandel Markusse Wissekerke nieuws die nu al jaren lang te berde wor den gebracht, vermoedelijk zonder dat veel Belgen hun oorspronkelijke mening hebben veranderd, daar de scheiding tussen voor- en tegen standers ongeveer de scheiding tus sen de partijen volgde. De katho lieken stemden voor, de socialisten tegen, al hebben zich ook socialis tische kiezers bij de voorstemmers aangesloten, en de liberalen waren verdeeld. Het grote verwijt, dat 's konings tegenstanders tot hem richten, is, dat hij gedurende de ganse oor log op twee paarden heeft gewed, niet onomwonden de geallieerde zaak heeft gesteund, bezoeken aan Hitier en nationaal-socialistische functionarissen heeft gebracht, dat zijn kabinet contacten had met col laborateurs, terwijl bovendien zijn huwelijk met mej. Baels, op wier familie in de oorlog het een en an der aan te merken geweest schijnt te zijn, hem geen goed heeft ge daan. Allemaal argumenten even wel, waar 's konings voorstanders een wederwoord op hadden, dat de tegenstanders echter niet overtuigde. De stakingen in Frankrijk hebben niet die omvang aangenomen als men aanvankelijk gevreesd had. De aarzeling bij de arbeiders om het werk neer te leggen, blijft groot en in diverse gevallen, zoals bij het personeel van de bussen en de métro te Parijs, is overeenstemming be reikt over de 5 pet opslag, die de werkgevers over het algemeen wil len toestaan. Er blijkt duidelijk, dat de niet-communistische arbeiders niet gediend zijn van de politieke oogmerken, die de communisten via inderdaad gerechtvaardigde sociale eisen trachten te verwezenlijken, n.l. het scheppen van onrust en ver warring, opdat een ontwrichting van Frankrijk voor het troebel water zal zorgen, waarin het voor hen goed vissen is. Doch het ziet er voorlo pig niet naar uit, dat zij zullen sla gen. De overeenkomsten die Frankrijk met het Saargebied heeft gesloten en waarbij het o.a. de mijnen daar gepacht heeft, heeft een felle duitse reactie gewekt. De duitse regering heeft geprotesteerd tegen deze „an nexatie". Het blijft een moeilijk punt in de frans-duitse verhoudingen, die bondskanselier Adenauer nu wil re gelen door een volledige unie van Frankrijk en Duitsland met een ge meenschappelijk parlement. Hierbij zouden zich andere landen, als En geland en Benelux aan kunnen slui ten. Enig succes is hiervan niet te verwachten. Gezien het feit, dat de landen van West-Europa in de Raad van Europa een lichaam hebben, waardoor nauwere samenwerking tot stand kan worden gebracht, lijkt Adenauers initiatief vrij overbodig. Voor de samenwerking in Europa zijn gezonde toestanden een eerste vereiste en Adenauer heeft in zijn eigen land nog voldoende te klaren. Twee millioen werklozen en vooral een weer groeiend extreem natio nalisme noden niet tot een unie. In Italië, waar reeds enige tijd landloze boeren in hel Zuiden on ontgonnen grootgrondbezit in beslag nemen, heeft de regering nu een omvangrijke herverdeling van het land aangekondigd. Anderhalf mil lioen hectare grond zal aan een kwart millioen boerengezinnen wor den toegewezen. Vooral zal dit een wapen zijn in de strijd tegen de grote werkloosheid, die in de arme zuidelijke streken heerst. Een her verdeling alleen is evenwel niet vol doende. Bevloeiingswerken moeten worden aangelegd in deregenarme gebieden, landbouwwerktuigen moe ten de houten ploeg vervangen, die nu vaak de boer slechts ten dienste staat, de bodem moet veredeld wor den, wegen moeten worden aange legd. Ook dit alles, waar naar schat ting 12.000 milliard lire voor nodig is, zal de werkloosheid bestrijden. Het is bekend, dat de leiding van het plan-Marshall veel belangstel ling voor deze projecten beeft- Telegrammen aan militairen op weg naar hul». Met de Nederlandse troepen die met het Britse troepenschip „Somer setshire worden vervoerd, kunnen radiobrieftelegrammen worden ge wisseld via het Nederlandse kust- station Scheveningen Radio tegen hetzelfde tarief als in het verkeer met Nederlandse schepen geldt. Geen televisiecentrum in Rotterdam. In de pers zijn de laatste tijd be richten verschenen over een tele visiezender, die te Rotterdam zou worden opgesteld. Naar aanleiding hiervan deelt de Directeur-Generaal der PTT mede, dat het niet in de bedoeling van de Regering ligt tij dens de experimentele periode een televisiezender in Rotterdam of om geving op te rjchten. Het spreekt overigens vanzelf, dat aanleg en exploitatie van een zender altijd de goedkeuring van de regering behoeven. Indien der gelijke zendapperatuur zonder de daarvoor benodigde machtiging toch zou worden aangetroffen, kunnen strenge maatregelen als b.v. ver beurdverklaring niet achterwege blij ven. Overigens zal men er goed aan doen t.a.v. de invoering van de te levisie voorlopig geen overdreven verwachtingen te koesteren. Zeepost voor Oost en West. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië m.s. „Garoet" (20-3). Antillen s.s. „Boskoop" (25-3). Suriname m.s. „Bonaire" (29-3). Nieuw Guinea (directe verbinding) m.s. „Bantam" (4-4). Om het behoud van onze volkskracht. Ons volk heeft indertijd onze militairen met gemengde gevoelens naar Indonesië zien vertrekken. Maar onverschillig hoe men over het vertrek dacht: er heerst grote vreugde in de gezinnen, waar man of zoon is teruggekeerd. En velen zijn al terug in het va derland. En daarbij is gebleken, dat deze mannen profijt hebben gehad van hun diensttijd. Uit ervaringen van werkgevers is gebleken, dat deze mannen zelfstandiger en flin ker zijn geworden en dat zij een groter verantwoordelijkheidsgevoel hebben gekregen. Maar De grote meerder heid der tot nu toe teruggekeerden wisten waarom ze in Indonesië waren. Die taak is thans afgelopen. Zij, die er nu nog zijn „zitten er te zitten" om het populair te zeg gen. Nog zeker 80.000 militairen onder Nederlands bevel verkeren in deze toestand. Zij willen naar huis terug. Maar ofschoon door het charteren van buitenlandse schepen het demobilisatieschema is versneld van 7500 tot 10.000 man per maand, en met'veel geluk zal het misschien nog iets kunnen worden versneld, het is duidelijk dat het tot het na jaar zal duren eer de laatste man scheep gaat. Dus: wachten. Maandenlang wachten voor tienduizenden. Zon der taak in het hete, vochtige kli maat van de Indonesische haven steden. In kampementen, die soms overvol zijn, gespeend van ook maar het geringste comfort. Dat betekent: eindeloze, treiterige verveling. Wij weten, dat onze lezers allen mannen kennen, die nog op hun thuisvaart uit het verre Indonesië wachten. En zij, wier familieleden of kennissen reeds teruggekeerd zijn, kunnen zich voorstellen hoe waar devol het is, dat zij die nog wach ten, gezond naar lichaam en geest in de familiekring terugkeren. Daarom wil ons blad graag en met overtuiging helpen om het le ven van die wachtenden zó te ma ken, dat zij inderdaad goed terug komen. Deze mannen ginds gaven drie jaren van hun leven, laten wij voor de laatste maal een bij drage geven om hun dit wachten op de thuisreis althans enigermate dragelijk te maken. Wij verwijzen u daarom voor uwe bijdrage naar het gironummer in de NIWIN-advertentie, nummer 511.000. Uw gift - hoe klein ook - is wel kom. Voor het laatst willen wij waar maken: Oké, wij leven mee Met onze jongens overzee. Philips- Thabes- fototoestellen Venaret- Ziet de etalage van

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 4