NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 1950 No. 2467 Zaterdag 18 Maart 1950 53e Jaargang Schrijvers' Stoffenhandel. DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's Geachte Mevrouw. Wij delen u mede, dat onze voorjaars- en zomercollectie thans compleet is. Voor mantels, japonnen en tailleurs bren gen wij weer een uitgebreide vooroorlogse sortering in de beste kwaliteiten Australische en Virginiawol. Effen zijde in prachtige kleuren en gebloem de zijde in eigen patronen waar wij slechts enkele japonnen van leveren. Voor bruids- en avondkleding aparte ge borduurde en ingeweven dessins. Kleurecht Engels katoen, heel aardig voor kinder-, sport- en strandkleding. Nog véél meer brengen wij, maar we kun nen niet alles opnoemen. Als u binnenkort in de zaak komt, kunt u alles rustig bekijken. U weet, wij zijn u altijd gaarne van dienst. Hoogachtend, Het speciale Stoffenhuis, de zaak waar u prettig koopt. Van de Plantenziektenkundige Dienst In de vorige artikelen hebben we gelezen hoe gevaarlijk de aardap pelmoeheid is voor onze cultuur in het algemeen. De schade, die uit de aanwezig heid van aardappelmoeheid kan voortvloeien is van een dusdanige omvang, dat er maatregelen tegen moeten worden genomen. We moeten het onszelf dus goed voor ogen stellen, dat het hier niet alleen gaat om de directe schade, die de betreffende aardappelver bouwer er van ondervindt. Het gaat, en dat is zeer belangrijk, ook om de grote belangen van onze gehe le cultuur. We schreven het reeds eerder, de export van onze land- en tuin- bouwgewassen staat of valt, bij het niet of wel aanwezig zijn van deze „Staatsvijand no 1". Om nu, niet alleen onze aardap pelteelt, maar onze gehele land- en tuinbouwcultuur met haar omvang rijke export tegen deze vijand te beschermen is er een wet in het leven geroepen. Dit is de „Wet Bestrijding Aard appelmoeheid 1949" die op 17 Juli 1949 van kracht is geworden. De ze wet, kan die maatregelen nemen, welke nodig zijn om een gezonde aardappelteelt te behouden of te verkrijgen en daarnaast een waar borg te scheppen die nodig is om de export van land- en tuinbouw producten te handhaven en waar de mogelijkheden er toe leiden, de ze nog uit te breiden. Eén van de eisen, welke momen teel door de wet gesteld, en voor ieder, die aardappelen teelt van be lang is, is dat, wanneer men deze zomer een stukje grond met aard appelen beteelt, datzelfde stukje grond de twee daarop volgende jaren met andere gewassen moet worden gezaaid. Dat is dus de bedoeling van het reeds in deze artikelen naar voren gekomen devies 1 op 3. Deze re geling is voor iedereen van kracht. Het gaat dus hier niet alleen om de grote telers, het gaat hier ook, om verschillende redenen zelfs in het bijzonder, om de kleine tuinen. In de regel hebben de grote te lers er geen behoefte aan om meer dan ééns in de drie jaar op het zelfde stuk land met aardappelen terug te komen, om redenen dat zij in de meeste gevallen toch grond genoeg hebben. Dit is anders gesteld met de kleine telers, dus de mensen met een heel klein bedrijf en de tuinen. De regeling 1 op 3 is voor iedere aardappelverbouwer, het doet er dus niet toe of deze 9 ha of 9 are verbouwt. Wanneer de tuin 3 are groot is, mag men dus in 1950 een opper vlakte met aardappelen beplanten van 1 are. In 1950 weer 1 are en in 1952 weer 1 are. Men kan dit het beste doen door de tuin of het betreffende stuk grond in drie stuk ken te verdelen, leder jaar beplant men dan één van deze drie stuk ken met aardappelen. Deze zomer zal zoveel mogelijk een controle worden gehouden op de naleving van dit belangrijke voor schrift. Wanneer men zich aan dit voorschrift houdt, behoeft men niet bang te zijn, dat de aardappelmoe heid vaste voet krijgt, Houdt men zich niet aan het voorschrift en wordt er aardappel moeheid gevonden dan wordt de betreffende teler verboden om aard appelen te verbouwen op het be smette perceel. Dit verbod kan voor enige jaren van kracht zijn, dit wordt althans zolang verboden tot dat de aaltjes uit de grond zijn verdwenen. Indien men op een „besmet" ver klaard perceel toch aardappelen gaat verbouwen, dan worden deze aan de hand van de „Wet Bestrij ding Aardappelmoeheid" in beslag genomen en gerooid met alle nare gevolgen daaraan verbonden. La ten we allemaal begrip tonen voor de grote belangen, welke met de bestrijding van deaardappehnoeheid op het spel staan. Laten we deze vijand buiten de deur houden, door hechte samen werking is dit mogelijk. Iedere directe poging die gedaan wordt ter bestrijding van de aard appelmoeheid, is het aanbrengen van een steen ter versteviging van de welvaartspeiler „Export". Moge dit door onze aardappel telers, hetzij groot of klein, begre pen en gezien worden. N. C. de Regt. Maandagavond 13 Maart, 'sa- vonds 7.30 uur, werd in „De Stads- wijnkelder" te Kortgene de eindles gehouden van de cursus motorken nis, welke door de kring Noord-Be veland der Z.L.M. in samenwerking met de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting in Noord-Beveland ge organiseerd was. Aanwezig waren de consulent be- DEZE WEEK 1 grote ontbijtkoek en 2 ons fijne koekjes voor slechts 74 cent. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. last met het toezicht op de land- bouwcursussen in Zeeland, ir Ver steeg, het bijna voltallige bestuur der Bedrijfsvoorlichting, voorzitter en secretaris van de kring Noord- Beveland der Z.L.M. en twee leden van de commissie van toezicht op deze cursussen. Nadat door de leider der cursus, de heer De Voogd, verschillende car- buratiesystemen van motoren be sproken waren, werden door hem aan de leerlingen een aantal vra gen gesteld, welke over het alge meen vlot beantwoord werden. De voorzitter van de kring, de heer Bom, zeide dat hij tot zijn spijt moest meedelen dat de getuigschrif ten door onvoorziene omstandighe den niet aanwezig waren. Hij las de namen der 23 geslaagden voor en feliciteerde hen met dit verkre gen succes. Hij hoopte dat zij in hun practisch werk profijt zouden hebben van de theoretische kennis hier opgedaan. Verder werd het woord gevoerd door ir Versteeg, die eveneens de leerlingen gelukwenste met het be halen van dit getuigschrift, en wees vooral op het nut van theoretisch kennen van motoren en werktuigen bij het dagelijks gebruik hiervan in de tegenwoordig sterk gemechani seerde landbouw. Hij gaf de raad op deze weg voort te gaan met ook nog een cursus in landbouwwerk- tuigkunde te volgen. De heer De Regt dankte namens de commissie van toezicht ir Versteeg voor zijn aanwezigheid hier en voor zijn wel willendheid met zijn handtekening deze getuigschriften te willen be krachtigen. Hij feliciteerde ook de geslaagden met dit behaalde succes en zeide dat het bestuur van de kring zeer zeker volgend seizoen weer zou trachten, bij genoegzame deelname, dergelijke cursussen te organiseren. Verder werden de leerlingen nog gecomplimenteerd door de voorzit ter van de Bedrijfsvoorlichting, de heer Van de Velde, die meende uit de gestelde vragen en gegeven ant woorden wel te mogen concluderen dat dit getuigschrift verdiend was. De oudste der leerlingen, de heer J. Kouwer, dankte al degenen die het mogelijk gemaakt hadden dat zij deze cursus hadden kunnen vol gen en de heer De Voogd voor de gegeven lessen en bood hem als

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 1