NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD No. 2464 Zaterdag 25 Februari 1950 53e Jaargang Mag uw kind al van school af? DRUK ER UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's Iedere Nederlander wordt geacht de wet te kennen! Jawel, maar ondertussen zijn de meeste mensen niet precies op de hoogte van alles, wat er in de wet staat. En ze kunnen onmogelijk bij houden de vele veranderingen, die zo tussentijds in de wetgeving wor den aangebracht. Daar hebt u bijvoorbeeld de wij ziging in de Leerplichtwet, ten ge volge waarvan sedert 1 |anuari van dit jaar hier te lande de achtjarige leerplicht is ingevoerd. Dat heeft al heel wat moeilijkheden gegeven tussen ouders en onderwijzers. Ten minste, dat bleek ons uit brieven van vaders en moeders, die ons vragen: „Vertel me nu eens, wan neer mag onze Jan of ons Jaantje van school af?" Zonder nadere gegevens is zo'n vraag helaas niet te beantwoorden. Want dan zouden we nauwkeurig moeten weten, wanneer jan of Jaan tje is geboren, hoelang het kind al op school geweest is, en zo meer. Ten gerieve van de ouders, die graag het antwoord op de boven gestelde vraag willen weten, zullen we de thans geldende regeling zo duidelijk mogelijk uiteen zetten. De algemene regel is, dat ouders, voogden en de personen, bij wie een kind inwoont voor zover zij daarvoor aansprakelijk kunnen wor den gesteld verplicht zijn ervoor te zorgen, dat aan dat kind, over eenkomstig de in de Leerplichtwet gestelde regelen, voldoende onder wijs wordt gegeven. Men voldoet aan die verplichting, door ervoor te zorgen, dat het kind gedurende e.en bepaalde tijd in de regel is dat acht jaar gere geld een school bezoekt, dan wel huisonderwijs ontvangt. Dit laatste komt in de practijk bijna nooit voor. We zullen het hier verder verwaarlozen. Wie er meer van weten wil, wende zich tot de gemeente-secretarie van zijn woon plaats. Sedert 1 Januari 1950 eindigt voor kinderen, die een school bezoeken, de leerverplichting in het algemeen, wanneer zij acht jaar op school ge weest zijn. De resultaten van het onderwijs doen hierbij niet ter zake. Het speelt geen rol, of uw Jan erg zijn best heeft gedaan, evenmin, of uw Jaan tje minder gelukkig is geweest en enige malen is blijven zitten. Slechts in één geval wordt re kening gehouden met de vorderin gen der leerlingen, en dat is wan neer een kind bij het bereiken van de leeftijd van 14 jaar het nog niet tot de zesde klas van de lagere school heeft gebracht. In dit geval is dat kind op de dag, waarop het 14 jaar wordt, vrij van leerplicht. In ieder geval is een kind vrij van leerplicht, zodra het 15 jaar is geworden, ongeacht de duur van het schoolbezoek. (Dit laatste heeft de wetgever erbij bepaald terwille van kinderen, die door bijzondere omstandigheden, b.v. langdurige ziekte, geruime tijd moesten ver zuimen). Wanneer vangt de leerplicht aan U voelt wel, dat dit een gewichtige vraag is, in verband met de kwestie van die acht jaar. Het antwoord luidt: zodra een kind zeven jaar is geworden, moet het onderwijs ontvangen. Maar het mag ook ai eerder naar school. Wanneer? Om toegelaten te wor den tot een school, waarvan de cursus in September aanvangt, moet een kind vóór 1 October van het jaar van toelating zes jaar worden. Er zijn ook scholen, die in het voor jaar met een nieuwe cursus begin nen om tot zo 'n school te wor den toegelaten, moet de leerling vóór 1 April de zesjarige leeftijd hebben bereikt. Hieruit volgt dus, dat de gemid delde leeftijd, waarop kinderen tot de lagere school worden toegela ten 6'/2 jaar is. Is het kind eenmaal ingeschreven op een lagere school, dan begint de periode van acht jaar te tellen, Dit betekent niet, dat het kind al die tijd op een lagere school moet blijven zitten. Want behalve dit schooltype gelden ook als scho len in de zin van de Leerplichtwet: het voortgezet lager onderwijs, de u.l.o., het bijzonder onderwijs en het voorbereidend hoger en het middelbaar onderwijs benevens de inrichtingen van onderwijs, die door de Minister van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen als nijver heidsschool of lagere land- en tuin bouwschool zijn erkend, voer zo ver de lessen buiten de avonduren worden gegeven. Wegblijven van school zonder geldige reden heet: ongeoorloofd schoolverzuim. Dat is strafbaar. Wanneer de plaatselijke Commis sie tot wering van schoolverzuim geen genoegen neemt met de toe lichting, die de ouders of verzor gers in zulk geval geven, wordt procesverbaal opgemaakt. De Kan tonrechter kan een boete opleggen van f 100.—. Een van de geldige redenen voor tijdelijk schoolverzuim willen we met name noemen. En wel het z.g. „landbouwverlof". De Inspecteur van het Lager On derwijs kan ten behoeve van werk zaamheden in - of voor bedrijven van landbouw, tuinbouw of vee houderij maximaal twee weken ver lof geven. Dit verlof kan alleen ge geven worden aan leerlingen van een school voor g.l.o. of v.g.I.o., die de leeftijd van 12 jaar hebben bereikt. Het landbouwverlof wordt voorts slechts in bepaalde tijden van het jaar verleend. Het wordt geweigerd aan kinde ren, die in de laatste zes maanden voorafgaand aan de aanvrage, de school niet geregeld hebben be zocht, of indien het aangevraagd wordt voor werkzaamheden, te ver richten in loondienst. Dit laatste brengt ons tot eqn andere opmerking. Het is strafbaar gesteld, leer plichtige kinderen loonarbeid te doen verrichten, gedurende de tijd waarin onderwijs wordt gegeven aan de school, waarop zij als leer ling staan ingeschreven. Verder is oppassen de boodschap want er zijn gemeenten, waarin de politie gemachtigd is kinderen, die onder schooltijd op de openbare weg worden aangetroffen, naar school te brengen! Van de Plantenziektenkundige Dienst De winter, voorzover we deze als zodanig winter hebben kunnen noemen, schuift weer langzaam voorbij. Op sommige dagen krijgt het weer zelfs al lente-allures. Op zulke dagen begint men in land- en tuinbouw de lust te gevoelen om aan het zaaien en planten te gaan. Komt men daarentegen de andere morgen uil de kooi, dan wordt op de zaailust van de vorige dag de rem geplaatst, want men ziet zich midden in een winterse dag ge plaatst. Storm en regen, weg zijn de mooie illusie's, we gevoelen ons wel wat teleurgesteld. Toch kunnen we onze tijd nuttig besteden, we kunnen n.l. .plannen maken voor de werkzaamheden, die ons met de lente te wachten staan. Voor de grote bedrijven zijn de zaai- en plantschema's al gereed, indien dit nog niet zo is worden ze althans opgemaakt. Met de volks tuinders is dit wel eens anders ge steld, men maakt in de regel het zaaiplan op, wanneer men gaat zaaien. Er zijn immers geen pro blemen. Bij een landbouwer is dat heel wat anders, deze moeten wel terdege rekening houden met di verse factoren, o.a. vruchtwisseling e.d. In het vervolg van dit of vol gende artikelen zult u zien, dat we allemaal, dus niet alleen de land bouwers, doch ook volkstuinders nu en in de toekomst met zulke factoren te maken krijgen. Er zijn DEZE WEEK 2 ons Spritskoeken en 1 ons Vanille Toffees samen voor slechts 69 ct. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. nu eenmaal van die omstandighe den welke ons worden opgelegd en onder welke invloed we niet van daan kunnen. We moeten deze din gen niet zien als iets onuitvoer baars of onmogelijks. Met een goede wil komen wé al een heel eind. Hoe hebben we, enige jaren ge leden, de bestrijding van de colo radokever als een probleem gezien? Welke land- of tuinbouwer vindt de bestrijding van dit insect tegen woordig nog een probleem? Nie mand meer, om de doodeenvoudige reden, dat de ons ter beschikking staande middelen als DDT en cal- siumarsenaat, met weinig of geen moeite en lage kosten dit insect voor honderd procent kunnen uit roeien, bijzondere omstandigheden als aanspoelingen e.d. daargelaten. Wat dreigt ons nu weer? horen we vragen. Het antwoord volgt hierop. Iedere land- en tuinbouwer, ook de volkstuinder niet te vergeten, zal reeds via de radio of in plaat selijke nieuws- of vakbladen kennis hebben genomen van aardappelmoe heid. Wat is dat? Dit is niet in een paar woorden gezegd en het lijkt ons dan ook beter, dat een wat breedvoeriger uiteenzetting volgt in een volgend artikel. Vandaar zullen we in dit artikel de te volgen weg, komende tot de bestrijding hiervan, behandelen. In een volgend artikel het ontstaan, levenswijze, wettelijke maatregelen enz. De aardappelmoeheid is één van de grootste, momenteel wellicht de grootste vijand van de aardappel teelt. We zouden hem staatsvijand no 1 kunnen noemen. De uitvoer van onze land- en tuinbouwpro ducten wordt er sterk door bedreigd. Willen we deze behouden, dan zul len we dus op onze hoede moeten zijn! Hieraan moet een ieder mee helpen, en dit kan ook met wat goede wil! Het devies 1 op 3 moet in ieder geval worden nagevolgd; in de eerste plaats is dit in ons aller be lang; in de tweede plaats wordt dit door de wet op de aardappelmoe heid van u geëist. Wat wil dit zeggen? In het kort komt het hierop neer, dat een ie der die aardappelen teelt dit doet door maar éénmaal in de drie jaar op de zelfde plaats terug te komen

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 1